Birçok kişi artık kilo problemi ile karşı karşıya, “Kime dokunsam bin ah işitiyorum”. Peki neden bu kadar kilo problemi olan birey var?

Günümüz beslenme alışkanlıkları eskiye oranla artık çok değişti. Bizi sürekli yemek yememiz, bir şeyler atıştırmamız için yönlendiren bir medya var. Ulaşabileceğemiz çok fazla hazır besin var. Özelikle şuna dikkat etmeliyiz ki, evimize öyle her besini girmemeli. Buzdolabımızı her zaman sağlıklı besinler ile doldurmalıyız. Evinizde atıştırmalık, sağlıksız besinler bulunmazsa zamanla bunları tüketemeyeceğiniz için bağımlılığınız azalacak ve kilo vermekte beraberinde gelecektir. Abur cubur diye tabir ettiğimiz hepimizin başının belası olan atıştırmalıklar bize en çok kilo aldıran nedenlerden. Abur cubur çekmecemizi mutlaka evlerden kaldırıyoruz.

Peki ne yapmalıyız? Nerde yanlış yapıyoruz? İşte zayıflamak için 5 kolay yol

1.Az ve sık yiyin: Yemek için tamamen acıkmayı beklemeyin. Öğün aralarında 2-2,5 saat bırakarak mutlaka küçük atıştırmalar yapın. Sofraya oturmadan yarım saat önce mutlaka su tüketin sofraya tamamen aç oturmanızı engelleyecektir. Az ve sık yerseniz eğer mideniz zamanla küçülecektir. Midenin küçülmesi demek her yemek yeme isteğinizde size dur diyecek bir oto kontrol yöntemidir.

2.Bol su tüketin: Su tüketiminizi artırın, aldığınız her mililitre su için vücudunuz daha fazla enerji yakar. Suyu fazla tüketen bireylerin metabolizmasının hızlandığı görülmüştür. Ayırca size bir tüyo belkide aç değil vücudunuz susuz kalmıştır. Yemek yeme isteğiniz susuz kaldığınız için tetiklenmiş olabilir.

3.Kendinize zaman ayırın ve motive olun: Sağlıklı beslenirken bunu bir süreç olarak düşünmeyin. Hayatınızın tamamına yayın ve kabul edin artık; “Ben değiştim, sağlıklı şekilde besleneceğim” deyin. Evet, zayıflarken süreç gözü ile bakılabilir ama ideal kilonuza indiğiniz zaman artık siz her şeyiyle sağlıklı bir bireysiniz ve sağlıklı beslenme bundan sonraki hayatınızın bir parçası. Yani sadece zayıf kalmak için değil, her zaman doğru ve yeterli beslenme fikri olmalı. Yiyecekleri reddetmeyi öğrenmelisiniz.

4.Spor yapın: Aslında işin sırrı, spor yapmakta. Şimdiye kadar ki meslek hayatımda spor yapıp kilosundan şikayet eden çok danışan görmedim. Aksine, “Ben spor yapıyordum, bırakınca kilo aldım” diye başvuranların sayısı daha fazla. Mutlaka ve mutlaka spor bizim gerçeklerimizden bir tanesi olmalı. Unutmayın, spor mutluluk, gençlik ve güzellik verir.

5.Doğal besinler tüketin: Paketli olan besinler, hazır gıdalar gibi gıdalardan uzak durmaya çalışın, olabildiğince doğal gıdalara yönelin. Hazır besinlerin içeriğindeki koruyucu maddeler vücudumuza zarar veren ve dolaylı yolla bize hastalık yapan besinler ve kilo almamıza da sebep oluyor. Ambalajlı besinler daha çok içeriği işlenmiş ve iştah açan besinler olduğu için bu besinlerden uzak durup evde kendimiz doğal besinlerimizi hazırlamalıyız. Unutmayın hazır besine “hayır” diyoruz.

Beğenin paylaşın herkes faydalansın