Moringa Çayı Nedir? Moringa Çayı Faydaları Nelerdir?

Bu sıralar, Moringa Çayı çok popüler. Bu konu hakkında çok soru geldi: Moringa Çayı Nedir, Faydaları Nelerdir, Moringa Çayı Zayıflatır Mı ve Nasıl Kullanılır?… İşte tüm detaylar. Sorularınız olursa, yazının altına yorum olarak bırakın.

Moringa Çayı Nedir?

Moringa oleifera, Kuzey Hindistan ve Güney Asya’ya özgü çeşitli adları bulunan bir ağaç çeşididir. Mucize ağacı, sillindir ağacı ve davul ağacı gibi pek çok isimleri de vardır. Yaprak, toz, yağ ve kapsül şekline getirilmiş halinin kullanımı yaygındır. Bu çay besin içeriğinden zengin olduğundan hastalıklarının iyileştirilmesinde ve vücut sağlığının güçlendirilmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Mucize ağacı olarak da bilinen moringa ağacının neredeyse bütün parçaları tüketilebilmektedir. Ancak besin değerinden en zengin olan kısım yapraklarıdır. Yaprakları; A,C ve E vitaminlerini ve vücut için gerekli 9 çeşit aminoasiti içermektedir. 100 gram moringa yaprağında; 4 adet havucun içerdiği kadar A vitamini, 7 adet portakal kadar C vitamini ve 3 adet muz kadar potasyum minerali bulunmaktadır. Aynı zamanda 21 gram moringa yaprağı 2 gram protein de içermektedir.

Moringanın yağ şeklinde hazırlanmış hali de mevcuttur. Moringa yağı “Ben Yağ” olarak da bilinmektedir ve fiyatı diğer yağ çeşitlerine göre daha yüksektir. Ancak vitamin ve mineral açısından da oldukça zengin bir yağ çeşididir. Ayçicek yağı, zeytinyağı veya hindistancevizi yağı gibi tüketilebilir, yemeklere ilave edilebilir. Yağ şeklinin en önemli etkisi saçlara ve cilde olur. En çok saç uzamasında ve cilt sağlığında etkili olduğu bilinmektedir. Bu yüzden özellikle kremlere ilave edilmiş hali kozmetik ürünlerde çok sık yer almaktadır.

Moringa ağacının kabuğu, dalları ve kökleri de kullanılmaktadır. Öğütülen kabuk ve dalları gübre olarak kullanılabilir. Bu ağacın pek çok parçasından yararlanılabildiği için “Mucize Ağacı” adı da verilmiştir.

Diyet Listesi Al - Cepte Diyetisyen - Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel

Moringa Çayının Faydaları Nelerdir?

Moringa vücut için gerekli pek çok besin maddesini içeriğinde bulundurur. Özellikle A, C, E, B2 ve B6 vitaminleri; potasyum, demir ve magnezyum minerallerinden zengindir. Pek çok vitamin ve minerali içermesi ve aynı zamanda antioksidan kaynağı olması vücut sağlığının artmasında etkili olur.

 • İçeriğindeki klorotik asit sayesinde vücutta şeker emilini yavaşlatır ve kan şekerinin düşürülmesine etki eder. Bu yüzden diyabet hastaları için faydaları vardır.
 • Anti-inflamatuar özelliğinden ve 9 çeşit aminoasit içermesinden dolayı düzenli egzersiz yapanlar ve atletler için faydalı olabilir. Protein kaynağı da olması egzersiz sonrası için iyi bir besin takviyesi sayılabilir.
 • Antioksidan kaynağı olması sayesinde karaciğerde oluşan toksititeyi ve zararlı maddeleri azaltabilir.
 • Yapılan bazı klinik çalışmalarda moringa çayının anne sütü üretimini arttırdığı görülmüştür.
 • E vitamini açısından zengin olması sayesinde hem cilt hem de beyin sağlığına faydaları vardır.
 • Vücudumuzda bulunan antioksidan oksidatif stresin neden olduğu hücre hasarı ve inflamasyon ile savaşır. Moringa yapraklarının özellikle çiçek ve tohum kısımları antioksidan açıdan zengindir. Antioksidan içermeleri sayesinde vücutta bulunan farklı organların hücrelerinde oluşan hasarın onarılmasına ve düzgün çalışmasına katkı sağlarlar.
 • Kandaki kolesterol seviyesinin yüksek olması kalp ve damar hastalıklarının riskini arttırır. Yapılan bilimsel araştırmalarda moringanın kolesterolün düşürülmesine katkı sağladığı görülmüştür.

Moringa Çayı Zayıflatır Mı?

Günümüzde zayıflamak ve vücudun daha ince görünmesi için çeşitli besinler tüketilmekte veya farklı yöntemlere başvurulmaktadır. Bazı besinlerin tüketimi metabolizmayı hızlandırabilir ve kilo verme sürecini kolaylaştırabilir. Moringa oleifera’da bu besinler arasındadır.

Metabolizmaya karşı uyarıcı etki gösterir ve vücudun enerji harcayarak fazladan kalori yakmasını teşvik eder. Moringa yüksek kan şekerinin düşürülmesinde etkili olduğu için tokluk hissinin uzun sürmesini sağlayabilir. Bu durum da vücuda fazladan kalori alınmasını engeller. Aynı zamanda sindirim sisteminin daha kolay çalışmasını sağlayarak sindirimi düzenler ve kilo kaybının daha kolay olmasını sağlar.

Moringa Nasıl Kullanılır?

Moringa günümüzde tüketimi yaygınlaşan matcha çayına özellikleri bakımından benzetilmektedir. Ancak bu iki çayın tadı kıyaslandığında moringanın matcha çayı kadar güzel bir tadının olmadğı görülmektedir. Bu yüzden de çay şeklinde tüketimi zor olabilir.

Moringanın sağlığa pek çok faydası bulunduğundan tüketiminin sağlanması için farklı çeşitleri vardır. Yapraklarının kurutulmuş halinin, moringa tozunun ve kapsül şeklinin tüketimi daha yaygındır. Kapsül şeklinde bulunan formu besin değeri açısından çok fazla zengin değildir. Daha çok yaprak veya toz şeklinin tercih edilmesi önerilir. Toz halinde satılan formu kurutulmuş ve ezilmiş yapraklarından oluşmaktadır. Bu yüzden toz şeklinin tüketilmesi daha sağlıklı olabilir. Ancak güvenilir ve doğru bir yerden alınabilinirse yaprak şekli de tercih edilebilir. Toz ve yaprak şekli çay olarak tüketilebilir veya yemeklere tat vermesi için kullanılabilir.

Moringa Çayı Nasıl Hazırlanır?

Moringa çayı çoğunlukla tek kullanımlık poşetler halinde satılmaktadır. 1 bardak kaynamış suyun içerisine poşet çay ilave edilip 3-5 dakika demlendikten sonra tüketilebilir. Eğer moringa yaprağı varsa; yaprağın ilk olarak kurutulması gerekir. Kurutulmuş yaprak ezildikten sonra kaynamış suyun içerisine eklenip demlenebilir ve çay hazırlanabilir. Hazırlanan çayın yemeklerden 30-60 dakika önce içilmesi iştah metabolizmasında da etkili olur. Dikkat edilmesi gereken kısım moringa çayının günde maksimum 2 fincan içilmesi gerektiğidir.

Kimler Kullanmalı, Kimler Kullanmamalı?

Moringa çayı sıklıkla kilo vermek isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Metabolizmanın hızlanmasına ve ödem atımına yardımcı olduğundan kilo verme sürecini olumlu yönde etkiler. Ancak yan etkilerinin oluşmaması için tüketilen miktara dikkat edilmelidir. Kilo verme problemi olan kişiler, yüksek kolesterol ve yüksek şeker rahatsızlığı bulunan bireyler bu çayı tüketebilir. Emziren annelerin belirli bir aydan sonra doktorlarına danışarak bu çayı içmeleri önerilir.

Ödem atımına yardımcı bir çay olduğundan böbrek hastalarının bu çayı tüketmeleri önerilmez. Aynı zamanda gebe kadınların da bu çayı tercih etmemeleri önerilir. Fazla tüketimi sonucunda bağırsak problemi, karın ağrısı, bai ağrısı gibi şikayetler görülür ise çay tüketimi bırakılmalı veya bir süre ara verdikten sonra tekrar denenmelidir. Eğer düzenli olarak kullanılan belirli ilaçlar varsa, çayın ilaç ile etkileşime girmemesi için doktora sorulduktan sonra çay tüketimine başlanmalıdır.

Moringanın Vücuda 8 Yararı

Antioksidan kaynağı, vitamin ve mineralden zengin olan moringonun sağlığa ve organlara pek çok yararı  vardır.

 1. Besin içeriğinden zengin: vücut için gerekli olan A,E ve C vitaminlerini; potasyum, magnezyum, kalsiyum ve demir minerallerini içerir.
 2. Bağışıklığı güçlendirir: Antioksidan, vitamin ve mineral içeriği sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve vücudun hastalıklardan korunmasında etkili olur. Vücuda direnç sağlar ve yorgunluk, halsizlik gibi şikayetlerin görülmesini engeller.
 3. Serbest radikaller ile savaşır: Serbest radikaller hücre hasarlarına neden olabilir ve organların düzgün çalışmasını engelleyebilir. İçeriğindeki antioksidan sayesinde hücrelerde oluşan hasarların giderilmesinde ve inflamasyon riskinin azaltılmasında göre alırlar.
 4. Diyabet belirtilerini azaltır: Yaprak tozlarının glikoz düzeyini azaltmada ve oksidadif stresin düzenlenmesinde etkili olduğu görülmüştür. Aynı zamanda kan şekerinin düşülmesinde de etkilidir. Bu sadeye diyabet hastalığının belirtisi olan yüksek kan şekerinin azaltılmasına yardımcı olur.
 5. Beyin sağlığına iyi gelir: Yağda eriyen bir vitamin çeşidi olan E vitamini özellikle beyin sağlığı için önemlidir. Moringada zengin E vitamini içeriği sayesinde beyin işlevinin geliştirilmesinde, zihinsel sağlıkta ve ruh halinin düzeltilmesinde etkili olabilir.
 6. Cilt sağlığına iyi gelir: Cilt sağlığında etkili olan maddeler kolajenlerdir. C ve E vitaminleri de kolajen yapının artmasına yardımcı olur. Moringa C ve E vitaminlerinden zengin olması nedeniyle cilt sağlığın için faydalıdır.
 7. Kilo kaybını destekler: Metabolizmanın hızlanmasında, sindirim sisteminin düzenlenmesinde ve ödem atımının sağlanmasında etkili olduğu için kilo verme sürecinin daha kolay olmasını sağlar.
 8. Karaciğeri korur: Moringa içeriğindeki polifenoller sayesinde karaciğeri oksidasayona ve toksin oluşumuna karşı koruyabilir. Yüksek olan karaciğer enzimlerinin de düşürülmesine ve normal seviyelerde olmasına yardımcı olabilir.

Bu yazımı beğendiyseniz, aşağıdaki sosyal medya paylaşım tuşlarından paylaşabilirseniz çok sevinirim. Diyetisyen onaylı önerileri herkes öğrenmiş ve görmüş olur. Ayrıca, bir önceki Kolesterol Diyeti ve 1 Haftalık Kolesterol Düşürücü Diyet Listesi başlıklı yazıma göz atabilirsiniz. Kolesterol değerleriniz ve düşürücü yöntemler konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın !