Yeterli ve dengeli beslenme, vücudun ihtiyacı olan enerji için besinlerden her gün yeterli miktarda alınmasıdır.

Beslenmemizde besin grupları dört gruba ayrılmıştır. Sağlıklı beslenme için bireyler mutlaka her gün süt ürünlerinden birkaç porsiyon tüketmelidir. Süt ürünleri yüksek oranda protein, fosfor, kalsiyum ve B2 vitaminleri içerir.

Son zamanlarda süt tüketilmesinin vücuda zararlı olduğu yönünde birçok yanlış bilgi internette göze çarpmaktadır. İnsan hayatının her döneminde gerekli olan süt, birçok besin öğesini bünyesinde bulundurur. Gebelik, emziklilik, çocukluk, gençlik ve yetişkinlik döneminde her yaş grubu için kemik sağlığı açısından süt önemli yer tutmaktadır. Yeterli miktarda kalsiyum alınmaz ise eğer kişilerde osteoporoz yani kemik erimesi(kemik yoğunluğunun azalması,kemiğin içinin boşalması,kırılgan hale gelmesi) dediğimiz kemik hastalığı görülmektedir. Vücuda yeterli kalsiyum alınmayınca kemikten kana kalsiyum geçişi olacak ve kemik sağlığı olumsuz etkilenecektir. Gençlikte tüketilen süt yaşlılıkta kemik yoğunluğunun azalarak resimdeki şekle dönüşmesine engel olacaktır.

Süt ürünlerinin faydaları

Sütün kemik ve diş sağlığına olan faydasının yanında bilinmeyen bir yönü de obeziteye karşı ilaç niteliğinde olmasıdır. Süt içeriğinde yüksek oranda kalsiyum ihtiva etmesi ile obezite tedavisinde etkin rol olmaktadır. Kalsiyum zayıflama mekanizmasında rol olarak yağların yakılmasını sağlayan lipaz enzimine yardımcı olmaktadır.

Günde 3-4 porsiyon süt ürünleri tüketen kişilerde hipertansiyonun olumlu yönde değiştiği görülmüştür.
Süt yüksek oranda protein içermesi özeliği ile kas ve dokular için büyük önem taşımaktadır.
Sütteki aminoasitler birçok mekanizmada yer almaktadır. Aminoasitlerden bahsedecek olursak;

Sütteki aminoasitler

  • Metiyonin: Yapısında kükürt bulundurur ve antioksidandır.
  • Triptofan: Sinir hücrelerindeki sinyallerin iletilmesi için önemlidir.
  • Treonin: Kolajen ve elastin üretiminde görev alır. Dolayısıyla cilt güzelliğini sağlar.
  • Fenilalanin: Norepinefrin yapımında rol alır. Merkezi sinir sisteminde sinyallerin iletilmesinde rol alır.
  • Löysin: Kan şeker seviyesinin düzenlenmesinde rol alır.

Kahvaltıda veya yatarken süt tüketmek alışkanlık haline getirilmelidir. Yatarken tüketilen süt kan şekerini dengeleyecek gece acıkmalarına engel olacak hem de güzel bir uyku için katkı sağlayacaktır. Bazı bireylerde süt alerjisi olabilir. Eğer kişinin herhangi bir şikayeti varsa yoğurt tüketmesi daha çok önerilir.

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın! Diyetisyen kontrölünde diyete başlamak için 0546 655 6676'dan randevu veya online diyet bilgisi alabilirsiniz.