Sağlıklı Diyet Listeleri: Kilo Vermek için 2017’nin Kolay Diyet Programları 

Diyet Listesi Nedir?

Sağlıklı diyet listeleri ve kilo vermek için kolay diyet programları kişinin cinsiyet, boy, kilo, yaş ve fiziksel aktivite düzeyine göre hazırlanan beslenme programları olarak tanımlanabilir. Bu listeler sadece kilo verme amaçlı uygulanmamaktadır. Kilo alma, sağlıklı beslenme veya tedavi amaçlı uygulanan sağlıklı diyet listeleri de mevcuttur. Özellikle böbrek, tiroid, diyabet, yüksek tansiyon hastalarına ve gıda intoleransı bulunan bireylere diyet listeleri tedavi amaçlı çok sık uygulanmaktadır. Diyet listelerinin doğru sonuç vermesi için kişiye özgü hazırlanması ve gerekli besin değerlerini içermesi önemlidir.

Kişiye Özel Diyet Listeleri Nasıl Hazırlanır?

Her bireyin gün içerisinde alması gereken enerji miktarı farklıdır. Sağlıklı diyet listeleri hazırlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kişinin antropometrik ölçümlerinin alınmış olmasıdır. Boy, kilo ve yaş değerleri antropometrik ölçüm değerleri olarak tanımlanabilir. Bu değerler ile birlikte kişinin cinsiyeti, fiziksel aktivite seviyesi ve spor yapma durumu da önemlidir. Çalışma durumu, hareketli yaşam veya masa başı iş hayatı gün içerisinde alınması gereken kaloriye etki eder.

Online Diyete Başla - Cepte Diyetisyen

Kişiye özel sağlıklı diyet listeleri için iletişim sayfamdan bana ulaşabilir veya telefonunuza indirebileceğiniz Cepte Diyetisyen mobil uygulamasından size özel diyet listesi talebinde bulunabilirsiniz.

Sağlıklı Diyet Listeleri Nasıl Olur?

Bütün ölçümler alındıktan sonra sağlıklı bir diyet listesi hazırlanabilir. Sağlıklı diyet listeleri protein, karbonhidrat ve yağ kaynaklarını içermelidir. Diyet listesinin kalorisini ortalama %12-15’ini protein kaynakları; %55-60’ını karbonhidrat kaynakları; %25-30’unu yağ kaynakları oluşturmalıdır. Sağlıklı diyet listeleri mutlaka su içermelidir. A,C,E,K ve B grubu vitamin kaynakları; demir, çinko, magnezyum, kalsiyum, selenyum gibi mineral kaynakları beslenme düzeninde bulunmalıdır. Vitamin veya mineralden kısıtlı ve eksik beslenme planları ilerleyen zamanlarda çeşitli sağlık sorunlarına da neden olabilir.

Diyet Listeleri Neden Diyetisyen Tarafından Hazırlanmalıdır?

Diyetisyen sağlıklı beslenme ve hastalıkların tedavisinde uygulanan diyet listeleri hakkında en bilgili ve donanımlı kişidir. Beslenme düzeninin doğru ve düzgün sonuçlar vermesi listenin besinleri yeterli ve dengeli içermesine bağlıdır. Kan değerleri sonuçlarına veya hastalık durumuna göre tüketilmesi ve tüketilmemesi gereken besinler farklılık gösterebilir.

Bu besinlerin günlük alınacak kalorideki değerlerinin belirlenmesi sağlık açısından önemlidir. Vücutta fazla olan yağ veya su kütlesinin kaybedilmesi, kilo kaybının kalıcı ve sağlıklı olması açısından önemli bir etmendir. Doğru diyet programları kişinin fazla yağ miktarını azaltmaya ve ideal kilograma ulaşılmasını hedeflemektedir. Bu yüzden de uygulanacak sağlıklı diyet listeleri mutlaka beslenme uzmanları yani diyetisyenler tarafından hazırlanmalıdır.

Kilo Vermek için Sadece Diyet Listeleri Yeterli Olur Mu?

Kilo verme süreci sabır ve kararlılık isteyen bir süreçtir. Hızla verilen kiloların aynı hızla vücuda geri alınabileceği unutulamamalıdır. Kilo kaybının yavaş ve kalıcı olması bu açıdan önemlidir. Ancak bu sürecin hızlandırılmasında diyet planı tek başına yeterli olmayabilir. Uygulanan diyet listesinin yanında düzenli egzersiz yapılması, tüketilen besinlerin pişirme ve hazırlama yöntemlerine dikkat edilmesi ve diyet ile birlikte su tüketimi de önemlidir.

Yapılan araştırmalarda egzersize başlandıktan 25 dakika sonra yağ yakımına geçildiği gözlemlenmiştir. Bu yüzden yapılan egzersiz çeşidi kadar süresi de önemlidir. Hazırlanan sebze veya bakliyat yemeklerinin zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar ile hazırlanması; et yemeklerinin yağsız pişirilmesi; kızartma türünde aşırı yağlı besinlerin tercih edilmemesi kilo verme sürecinde önemlidir.

Paleo Diyeti ve Paleo Diyet Listesi

Taş devri diyeti olarak da bilinen bu diyet çeşidinin en belirgin özelliği protein ve lif kaynaklarından zengin olmasıdır. Hazır ve işlem görmüş gıdalardan, tahıl grubu besinlerden, süt ve süt ürünlerinden, un, tuz ve şekerden uzak durulmalıdır. Bu beslenme tarzına göre hazırlanan diyet listesinde kırmızı et, tavuk eti, hindi eti, balık çeşitleri gibi et ürünleri serbesttir. Aynı zamanda sebze ve meyvelerde kısıtlama yoktur. Günde 3 ana, 3 ara öğün şeklinde beslenilebilir. Önemli olan tüketilmesi ve tüketilmemesi gereken besinlere dikkat edilmesidir.

Paleo diyeti ile haftada 1-1,5 kilogram kaybedilebileceği belirtilmektedir.Tahıl grubu besinlerin, süt ve süt ürünlerinin tüketilmemesi ve et tüketiminin yaygın olması diyetin maliyet açısından yüksek olmasına neden olur. Özellikle kalsiyum ve B grubu vitaminlerinin eksikliği bu diyeti uygulayan bireylerde çok sık görülmektedir.

Tüm ayrıntılar ve örnek diyet listeleri için tıklayın -> Paleo Diyeti

Dukan Diyeti ve Dukan Diyet Listesi

2000 yılında popüler olmaya başlayan bu diyet çeşidi dünya genelinde de çok fazla uygulanmıştır. Bu beslenme şekli saldırı, seyir, pekiştirme ve istikrar olmak üzere 4 aşamadan oluşmaktadır. Dukan diyeti katı kuralları olan bir beslenme şeklidir. Bu yüzden de diyete eksiz uyulması zordur; diyete başlayan bireylerin çoğu 4 aşamayı birden tamamlayamamaktadır. Diyet listesini yüksek proteinli; düşük yağlı ve düşük karbnhidratlı besinler oluşturmaktadır. Listede 3 ana öğün bulunması yeterlidir.

Diyete başlanılan ilk 7 günde 4 kilogram ağırlık kaybı olabileceği; daha sonraki haftalarda ise haftada 2 kilogram ağırlık düşüşünün olabileceği belirtilmektedir. Ancak kilo kaybının hızlı olması ilerleyen zamanlarda halsizlik, unutkanlık, yorgunluk, baş ağrısı ve sinidirim sistemi sorunları gibi sağlık problemlerini de beraberinde getirebilir.

Tüm ayrıntılar ve örnek diyet listeleri için tıklayın -> Dukan Diyeti

Akdeniz Diyeti ve Akdeniz Diyet Listesi

Akdeniz diyeti katı kuralları bulanan bir diyet çeşidi yerine sağlıklı yemek yemeyi temel alan bir beslenme şeklidir. Bu beslenme şekline uygun diyet listesinde zeytinyağlı sebze ve bakliyat yemekleri çok sık yer alır; tavuk eti ve kırmızı et yemekleri çok sık tüketilmez. Tereyağı ve margarin gibi yağ çeşitleri önerilmez; bu yağ çeşitlerinin yerine zeytinyağı ve fındıkyağı eklenir.

Süt, yoğurt ve peynir gibi besinlerin yarım yağlı olanları tercih edilmelidir. Aynı zamanda diyet listesinin her gününde taze sebze ve meyveler yer almalıdır. Akdeniz diyetine uygun beslenmede günde 3 ana, 2 ara öğün tüketilmesi yeterli olur. Bu diyet listesi ile 1 ayda 3-6 kilogram arasında bir kilo kaybının olabileceği belirtilir.

Tüm ayrıntılar ve örnek diyet listeleri için tıklayın -> Akdeniz Diyeti

Alkali Diyet Listesi

Alkali tarzına uygun beslenme şekline göre vücut pH değeri dengeli olmalıdır. Bazı besinler nötr, alkali ve asidik olarak üçe ayrılır. Bu diyet türüne göre asidik besinlerden uzak durulmalıdır. Et ve et ürünleri, balık, buğday, süt gibi besinler asidik; sebze, meyve, fındık ve bakliyat ürünleri alkali besinlere örnek verilebilir.

Tüketimine dikkat edilen besinlerin yanında gün içerisinde alkali suyun tüketilmesi gerektiği de unutulmamalıdır. Alkali besinlerin çoğunlukta olduğu diyet listesinde 3 ana, 3 ara öğün bulunabilir. Bu diyet çeşidi ile 1 ayda 6-7 kilogramlık bir ağırlık kaybının olabileceği belirtilir.

Tüm ayrıntılar ve örnek diyet listeleri için tıklayın -> Alkali Diyeti

İsveç Diyeti ve Diyet Listesi Sistemi

Kalori açısından düşük beslenmeyi temel alan bu diyet çeşidi düşük karbonhidrat ve yüksek yağ kaynakları ile beslenilmesi gerektiğini savunur. İsveç diyeti de katı kurallari bulunduğundan ugulanması zor olan bir beslenme şeklidir. Diyet listesinde süt, yoğurt, yumurta, peynir, kırmızı et, tavuk eti gibi protein kaynakları ve ceviz, badem, fındık, zeytin, tereyağı, mayonez, krema gibi yağ kaynakları yer almalıdır. Sebze ve meyve tüketimine sınırlama getirilir. Kurubaklagil ve tahıl kaynaklarından uzak durulması önerilir.

Bu diyet çeşidi 6 günden az, 13 günden fazla uygulanmamalıdır. Olumsuz etiklerinden en belirgin olanları halsizlik ve yorgunluktur; uzun vadede ise sindirim sisteminde olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bu diyet listesi ile haftada 1-2 kg verilebileceği savunulmaktadır.

Tüm ayrıntılar ve örnek diyet listeleri için tıklayın -> İsveç Diyeti

Lahana Çorbası Diyeti

Gün içerisinde minimum enerjinin vücuda alınmasını amaçlayan bir beslenme şeklidir. Diyet listesinin en önemli besini lahana çorbasıdır. Tüketilecek lahan çorbasının birçok çeşidi yapılabilir. Günde 2 veya 3 defa lahana çorbası içilmesi gerektiği önerilir ve bu diyet listesi 7 gün boyunca uygulanır. Hazırlanan diyet listesi sayesinde 1 haftada 4 kilogram kilo kaybının olabileceği belirtilir. Hem besin içeriğinin yetersiz olması hem de kalori kısıtlamasının fazla olmasından dolayı sağlık açısından çok fazla zararının olabileceği unutulmamalıdır.

Tüm ayrıntılar ve örnek diyet listeleri için tıklayın ->Lahana Çorbası Diyeti

Karatay Diyeti

Karatay diyeti de diğer diyet çeşitleri gibi çok fazla besin kısıtlaması içermektedir. Diyet listesinde genel olarak süt, yoğurt, peynir, et ve et ürünleri, ceviz, fındık, tereyağı, bakliyat çeşitleri ve sebzeler yer alabilir. Tereyağı ve zeytinyağı diyet listesinde mutlaka yer almalıdır. Ekmek, pirinç, patates ve diğer unlu gıdaların tüketimi yasaktır. Bu diyet listesi ile 2 haftada 5 kilogram verilebileceği ifade edilir.
Günde 3 öğünden fazla tüketilmesi önerilmemektedir; ancak 1 ara öğün yapılabilir.

Bu diyet listesinde uyulması bir süre kısıtlaması yoktur. Karatay’a uygun beslenme şeklinin kısa süreli uygulanan diyet programı olmasının yerine alışkanlık haline getirilmesi önerilir. Ancak yüksek yağlı besinlerin çok sık tüketilmesi kan kolesterol düzeyinin artmasına, kalp ve damar hastalıklarına neden olabilir. Özellikle B grubu vitamininlerinin kaynağı alan tahıl ürünlerinin tüketilmemesinden dolayı sinir sistemi olumsuz etkilenebilir.

Tüm ayrıntılar ve örnek diyet listeleri için tıklayın -> Karatay Diyeti

Atkins Diyeti

Atkins diyetinde karbonhidrat kaynakları sınırlandırılır, protein kaynakları artırılır. Bu diyet çeşidi 4 aşamadan oluşur. Diyet listesinde et ve et ürünlerinin; süt, yoğurt, peynir, yumurta, ceviz, fındık, badem gibi besinlerin; ısıpanak, lahana, kereviz, kabak enginar gibi sebzelerin bulunmasına izin verilir. Şeker kaynakları ve tahıl ürünleri diyet listesinde yer almamalıdır.

Katı kuralları bulunan bu diyet çeşidinde günde 3 öğün beslenilmesi yeterli olur. Bu kurallara uygun beslenildiğinde ilk hafta 2-3 kg; daha sonraki haftalarda 1 kg verilebileceği belirtilir. Ancak ilerleyen zamanlarda sağlık açısından bir çok zararının olabileceği de unutulmamalıdır.

Tüm ayrıntılar ve örnek diyet listeleri için tıklayın -> Atkins Diyeti

GAPS Diyeti

Bu diyet çeşidi çoğunlukla kilo vermek amaçlı değil, tedavi amaçlı uygulanan bir beslenme şeklidir. GAPS diyeti bozulan bakteri dengesini düzeltmek, bağırsak dokusunu iyileştirmek ve toksinleri atmak amaçlı uygulanır. Çoğunlukla şizofreni, epilepsi, bipolar bozukluk, panik atak ve uyku problemleri olan bireylere uygulanan bir beslenme şeklidir.

Diyet listesinde et ürünleri, et ve kemik suları,yumurta, laktoz içermeyen süt ve yoğurt, kereviz, kabak, patlıcan, brokoli, karalahana, enginar, pancar, sarımsak, soğan, ıspanak gibi sebzeler yer alır. Meyve çeşitleri serbest olarak tüketilebilir. Diyet listesinde kuru fasulye ve mercimek dışındaki kurubaklagil çeşitleri yer almamalıdır.

Tüm ayrıntılar ve örnek diyet listeleri için tıklayın -> Gaps Diyeti

Tiroid Hastaları Nasıl Zayıflar? Tiroid Diyeti ve 1 Haftalık Diyet Listesi

TSH, T3 ve T4 tiroid hormonlarının büyüme-gelişme, protein üretimi ve hormaonların duyarlılığın sağlanması gibi vücutta pek çok görevi vardır. Tiroid bezlerinin yetersiz veya fazla çalışması durumunda hormon seviyeleri farklılık gösterir ve vücutta farklı belirtileri olarabilir. Metabolizmanın düzgün çalışması ve vücudun ideal kiloda olması tiroidlerin doğru çalışmasında ve tiroid hormonlarının seviyelerinde etkilidir.

Tiroid hastalarının daha az tüketmesi gereken bazı besinler vardır ve bu besinler guatrojenik olarak adlandırılır. Brokoli, brüksel lahanası, turp, lahana, şalgam, turp, karnabahar guatrojenik besinler arasındadı ve tüketimleri sınırlandırılmalıdır. Ancak özellikle selenyum içerem besinler de tiroid hormonlaro üzerinde etkilidir ve bu besinlerin daha sık tercih edilmesi önerilir. Mantar, yumurta, hindi eti, tavuk göğsü, süt gibi besinlerin tüketimi artırılmalıdır. Tiroid diyetinde kişinin metabolizmasına uygun kaloriyi alması; günde 3 ana ve 2-3 ara öğün yapması gerekir. Tüketimi kısıtlanan besinlere de dikkat edilmelidir. Tiroid hastalarının su tüketimini de ihmal etmemesi gerekir. Günde 8-10 bardak su mutlaka içilmelidir.

Tüm ayrıntılar ve örnek diyet listeleri için tıklayın -> Tiroid Diyeti

Karaciğer Yağlanması Diyeti ve 1 Haftalık Diyet Listesi

Karaciğer yağlanması karaciğerde yağ birikimi sonucu karaciğerin en az %10’unu yağın oluşturması olarak tanımlanabilir. Obezite, tip-2 diyabet, dislipidemi, yanlış beslenme ve kalıtsak faktörler gibi pek çok etken karaciğer yağlanmasının oluşmasında etkilidir. Karaciğer yağlanmasının tedavisi ilaç kullanımına destek olarak karaciğere zarar vermeden uygulanan diyet programları ile sağlanabilir. Yapılan araştırmalarda %3-5’lik ağırlık kaybının karaciğer yağlanmasında azalma sağladığını; %10’luk ağırlık kaybının ise karaciğer hasarında ki azalmaya olumlu yönde etki ettiğini göstermektedir.

Karaciğer yağlanmasının tedavisinde uygulanacak diyet planında tüketimi kısıtlanan ve tüketilmemesi gereken bazı besinler vardır. Şekerli ve asitli içecekler, şarküteri ürünleri, kızartma çaşitleri ve hazır kek, poğaça gibi besinler bunlara örnek verilebilir. Zayıflama sürecinin sağlıklı olması ve kilo kaybının vücuttaki fazla yağdan gerçekleşmesi için doğru ve dengeli bir beslenme programının uygulanması gerekir.

Tüm ayrıntılar ve örnek diyet listeleri için tıklayın -> Karaciğer Yağlanması Diyeti

Sporcu Beslenmesi ve Sporcu Diyeti 

Sporcu beslenmesi yapılan spor türüne, kişinin kas ve yağ değerlerine, boyunu, kilosuna, yaşına ve cinsiyetine göre farklılık gösterir. Konsantrasyonun ve dayanıklılığın artması; aynı zamanda sağlığın korunması ve sakatlıkların önlenmesi için sporcunun beslenme düzenine özen göstermesi gerekir. Sporcuların günlük kalori ihtiyaçları 2000-5000 kalori arasında değişebilir, bu sayı sporcunun egzersiz sıklığına ve türüne göre de artabilir. Sporcu beslenmesinde günlük kalorinin %60-65’i karbonhidrattan, %12-15’i proteinden ve %20-25’i yağdan gelmelidir. Performans artışının sağlanması ve sağlığın korunabilmesi için sporcunun kendine özgü hazırlanan bir beslenme planı ile vücudu için gerekli olan besin değerlerini alması gerekir.

Tüm ayrıntılar ve örnek diyet listeleri için tıklayın -> Sporcu Beslenmesi

Şeker Hastaları Nasıl Beslenmeli? Diyabet Diyeti ve Diyabet Diyet Listesi

Tip-1 diyabet ve Tip-2 diyabet olmak üzere 2 çeşit şeker hastalığı vardır. Şeker hastalarının %80-85’lik kısmını Tip2 diyabet hastaları oluşturmaktadır. Diyabet hastalığının temeli insülin hormonu yetersizliğine dayanmaktadır. İnsülin yetersizliğinden kaynaklı metabolizma daha yavaş çalışır; sık idrar çıkma, susuzluk hissinin fazla olması, sinirlilik hali, ağızda aseton kokusu, yorgunluk ve halsizlik gibi şikayetler görülebilir. ailede şeker hastalığının bulunması, obezite, kandaki yağ düzeyinin yüksek olması ve karın bölgesindeki fazla yağlanma diyabet oluşumunde etkili olan en önemli faktörlerdir.

Diyabet diyetinde önemli olan kişinin çok düşük kalorili beslenmemesi, vücudu için gerekli olan kaloriyi almasıdır. Kan şekerinin dengede kalması için 3 ana, 3 ara öğün yapılması ve ara öğünlerde protein ile karbonhidrat kaynaklarının birlikte tüketilmesi önerilir. Beyaz ekmek yerine tam buğday, çavdar, kepek ekmeği gibi esmer ekmek çeşitleri tercih edilmeli; pirinç yerine bulgur tüketilmelidir. Kişinin sağlık bilgilerine uygun diyet planın uygulanması hem ideal kiloya ulaşması hem de kan şekerinin dengede kalması için önemlidir.

Tüm ayrıntılar ve örnek diyet listeleri için tıklayın -> Şeker Hastalığı ve Diyabet Diyeti

Böbrek Hastalıklarında Beslenme ve Böbrek Yetmezliği Diyet Listesi

Böbrekler omurganın her iki yanında bulunan metabolik atıkların vücuttan atılmasını ve vücut sıvılarının konsantrasyonunu, dengesini sağlayan organlarımızdır. Böbrek hastalıkları akut veya kronik böbrek yetmezliği, üremi ve glomerül hastalıklar olarak üç kısıma ayrılır. Tedavi aşamasında böbrek sağlığının daha kötü olmaması ve semptomların azaltılması için beslenme şekline dikkat edilmesi gerekir. Özellikle akut glomerülonefrit, kronik glomerülonefrit, nefrotik sendrom, akut böbrek yetmezliği, kronik böbrek yetmezliği ve böbrek taşları hastalıklarında beslenme tedavisinin uygulanmasının önemi daha fazladır.

Böbrek hastalıklarına özgü beslenmede yasaklı ve tüketimi sınırlandırılan besinler bulunmaktadır. Beslenme planında potasyum, fosfor ve sodyum içeren besinlerin kısıtlanması gerekir. Süt, yoğurt, peynir, yumurta, et, bakliyat ve yeşil yapraklı sebzeler sınırlandırılan; konserve, zeytin, sucuk, pastırma gibi besinler ise yasaklanan besinler arasındadır. Beslenme tedavisinden doğru sonucun alınabilmesi için yasaklı besinlerin tüketiminden kaçınılmalı ve diyet listesi kişiye özel olarak hazırlanmalıdır.

Tüm ayrıntılar ve örnek diyet listeleri için tıklayın -> Böbrek Hastalıklarında Beslenme ve Böbrek Yetmezliği Diyet Listesi

Reflü Hastalığı Nedir? Reflü Diyeti ve Reflü Diyet Listesi

Reflü, tüketilen besinlerin midenden yemek borusuna doğru geri gelme ve yanma hissinin oluşması olarak tanımlanabilir. Reflü hastalığının en belirgin özelliği yemekten 30-60 dakika sonra midede yanma hissinin oluşmasıdır. Sürekli hıçkırık, ağız kokusu, göğüs ağrısı, ses kısıklığı ve öksürük hastalığın diğer belirtileri arasındadır. Reflü diyetinde az ve sık besin tüketilmesi önerilir. Gün içinde 3 ana, 3 ara öğün yapılabilir. Çikolata, nane, soğan, domates, portakal, limon, mandalina, koyu kahve, koyu çay, acı baharatlı besinler ve kızartma çeşitleri gibi besinlerin tüketimi sınırlandırılmalıdır. Çok sıcak veya soğuk besinlerin tüketiminden kaçınılması gerekir. Reflüye bağlı şikayetlerin minimum düzeyde olması için beslenme düzenine dikkat edilmesi gerekir.

Tüm ayrıntılar ve örnek diyet listeleri için tıklayın -> Reflü Diyeti

Hamilelikte Beslenme Programı ve Hamile Diyeti Örneği

Gebelik süresince tüketilen besinler hem bebeğin büyüme ve gelişmesini hem de annenin sağlını etkilemektedir. Bu süreçte protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral kaynaklarının alınması gerekir. Günlük kalori ihtiyacı da normal dönemden 300-400 kalori daha fazladır ve alınan enerji vücut ağırlığına göre 1600-1800 kalorinin altında olmamalıdır. Bu süreçte annenin besin değeri ihtiyaçları da artar. Özellikle demir, kalsiyum gibi mineral kaynaklarının tüketimine özen gösterilmelidir. Günlük kalorinin %12-15’i proteinden, %50-60’ı karbonhidrattan ve %25-30’u yağdan alınmalıdır.

Gebelik sürecinde annede ortalama 12-15 kilogramlık ağılık artışının olması idealdir. Gebelik döneminde yetersiz beslenme erken doğuma, bebekte gelişim geriliğine ve bebeğin düşük doğum ağırlıklı doğmasına neden olabilir. Bu yüzden hem anne hem de bebek sağlığının korunması için annenin kendisine uygun bir beslenme planı uygulamasının önemi fazladır.

Tüm ayrıntılar ve örnek diyet listeleri için tıklayın -> Hamilelikte Beslenme ve Hamile Diyeti

Glutensiz Beslenme Nedir? Gluten Diyeti Örneği

Tahıl grubunun proteini olan gluten; buğdayda, çavdarda, arpada ve yulafta bulunmaktadır. Gluten hassasiyeti şişginlik, gaz oluşumu, hazımsızlık ve baş ağrısı gibi şikayetlere neden olmaktadır.Günümüzde hem görülen bağırsak şikayetlerini azaltmak hem de zayıflamak amacıyla glutensiz beslenme düzeni sık tercih edilir hale gelmiştir. Ancak glutensiz beslenmeyi asıl tercih edenler Çölyak hastalarıdır. Bu bireyler yaşanan bağırsak semptomlarını en aza indirmek ve besin gereksinimlerini doğru karşılamak glutensiz beslenme tedavisini uygulamaktadır.

Glutensiz beslenme dikkat edilmesi gereken bir beslenme şeklidir. Özellikle paketli ürünlerde buğday çok sık yer almaktadır. Az miktarda gluten tüketimi bile gluten intoleransı olan bireyde sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden yasaklı olan besinler iyi bilinmeli ve etiket okuma alışkanlığı edinilmelidir. Kişinin vücudu için gerekli olan besin değerlerini karşılayabilmesi ve sindirim sorunu yaşamaması için beslenme planı özenli ve kişisel olmalıdır.

Tüm ayrıntılar ve örnek diyet listeleri için tıklayın -> Glutensiz Beslenme ve Gluten Diyeti

Obezite Nedir? Obezite Nedenleri, Tedavisi ve Obezite Diyeti

Çağımızın hastalığı olarak tanımlanan obezite; vücatta yağ kütlesinin artması yani aşırı yağ birikmesidir. Obezite hem fiziksel hem de psiklojik açıdan kişilerin sağlığını olumsuz yöden etkilemektedir. Diyabet, hipertansiyon, uyku apnesi, kalp ve damar hastalıklarının görülme riskini artırarak önemli sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Obezitenin tedavi edilmesinde ilk aşama beslenme alışkanlıklarının değiştirilerek yeni bir beslenme düzenine geçilmesidir. İdeal vücut ağırlığına ulaşmak için çeşitli zayıflama yöntemlerine başvurulmaktadır. Ancak sağlıklı olan düzenli ve bütün besin değerlerinden tüketerek zayıflamaktır.

Kilo verme sürecinde önemli olan vücutta bulunan fazla yağlardan ağırlık kaybın olmasıdır. Kalıcı kilo kaybının gerçekleşmesi için diyetin sürdürülebilir olması gerekir. Zayıflama döneminde yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı, konsantrasyon güçlüğü, ishal ve kabızlık gibi sindirim sorunlarının yaşanmaması için diyetin protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve mineral kaynaklarını içermesi gerekir. Bunun için beslenme planı kişinin fiziksel özelliklerine uygun hazırlanmalı ve kişiye özgü olmalıdır.

Tüm ayrıntılar ve örnek diyet listeleri için tıklayın -> Obezite Nedir ve Obezite Diyeti

Polikistik Over Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek PCOS Diyeti Listesi

Polikistik over sendromu çoğunlukla 15-50 yaş arası kadınlarda görülen ve yumurtalıkların düzgün çalışmasını engelleyen hormonal bir durumdur. PCOS’da menstruasyon düzensizlikleri görülür, östrojen ve progesteron hormonları yetersiz salgılanır. Polikistik over sendromunun görülmesinde genetik faktörlerin yanında obezitenin de etkili olduğu düşünülmektedir. Beden kitle indeksi sınırın üstünde (BKI≥30) olan kadınlarda hormonal bozuklukların görülme riski daha yüksektir. Yapılan araştırmalarda %5’lik bir ağırlık kaybının; hem PCOS oluşum riskini düşürdüğü hem de menstrual düzensizliği ve polikistik over sendromuna bağlı semptomları iyileştirdiği sonucuna varılmıştır.

PCOS’u bulunan kadınların metabolizmaları hormonal düzensizlikten dolayı normalden daha yavaş çalışmaktadır. Bu durum kilo artışına ve halsizliğe sebep olabilir. Metabolizmanın hızlanması ve ağırlık kaybının olması için yeterli besin değerlerinden oluşan bir beslenme planı uygulanmalıdır. Lif içeriği yüksek besinlerin, protein kaynaklarının, ceviz, badem, fındık gibi yağlı tohumların tüketiminin önemi büyüktür. Aynı zamanda diyet listelerine metabolizmanın hızlanmasına katkı sağlayan zencefil, zerdeçal, yeşil çay, tarçın gibi besinler de eklenebilir. Metabolizmanın düzgün çalışması ve kilo kaybının gerçekleşmesi için düzenli beslenilmesi ve yeterli kalorinin alınması gerekir. Bunun için kişinin özellikle yaş, kilo, ağırlık, boy ve fiziksel aktivite durumuna uygun bir diyet listenin hazırlanması ve uygulanması gerekir.

Tüm ayrıntılar ve örnek diyet listeleri için tıklayın -> Polikistik Over (PCOS) Diyeti

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın !
By |2018-11-14T12:54:46+00:00Şubat 9th, 2018|15 Comments
Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel, 2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. Birçok devlet hastanesinde ve özel sektörde görev aldıktan sonra, şu anda 4. Levent / İstanbul'da kendi diyet kliniğinde hizmet vermektedir. Uzmanlık alanları arasında obezite, kilo verme, kilo alma, kilo kontrölü, hastalıklarda beslenme ve özel durumlarda beslenme ve diyet yer almaktadır.

15 Comments

 1. bırsen 4:26 pm de Ocak 7, 2018 - Yanıtla

  Aspir yagı zayıflatır mı hocam

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 10:57 pm de Ocak 7, 2018 - Yanıtla

   Merhaba Birsen Hanım, aspir yağı direk olarak zayıflatmaz ama bağırsak hareketlerini hızlandırır.

 2. Komşu Kızı 2:18 pm de Ocak 29, 2018 - Yanıtla

  Faydalı diyet bilgileri için teşekkurler.

 3. Naime 12:26 am de Şubat 12, 2018 - Yanıtla

  Metobolizmayi ne hızlandırır hocam cok zayif benimki

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 11:58 am de Mart 11, 2018 - Yanıtla

   Merhaba,
   Spor yaparak ve sağlıklı beslenerek metabolizma hızınız artacaktır.
   Sevgiler,

 4. Nur yılmaz 12:11 pm de Şubat 28, 2018 - Yanıtla

  Sindirim sorunu yaşıyorum hocam bazen 2 bazen 3 günde bir çıkıyorum çocukluktan beri böyle olduğu için kilo problemim olduğunu düşünüyorum kilo 80 boy170 sindirime davamlı bir çözüm öneriniz varmı email kullanmıyorum teşekkürler

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 12:19 pm de Mart 11, 2018 - Yanıtla

   Merhaba Nur Hanım,
   Kabızlık kilo problemine sebeb olabilir. Youtube kanalımdan kabızlık gideren tariflerime bakabilirsiniz.
   Sevgiler,

 5. Nana 8:59 pm de Mayıs 10, 2018 - Yanıtla

  Merhaba hocam ben 17 yaşindayim 158 boyundayim ve 56 kiloyum 50 kiloya düşmek istiyorum hangi diyeti yapmami önerirsiniz?

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 2:05 pm de Mayıs 19, 2018 - Yanıtla

   Merhaba,
   Youtube kanalımdaki tariflerime ve Diyet ile 10 kilo vermek başlıklı videoma bakabilirsiniz.
   Sevgiler,

 6. Ahmet F. Dağlı 5:45 am de Haziran 14, 2018 - Yanıtla

  Hocam Ben 15 yaşında 1.90 boyunda 120 kiloyum zayıflamak için ne yapmalıyım

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 11:04 pm de Haziran 16, 2018 - Yanıtla

   Merhaba,
   Kişiye özel diyet listesi ve düzenli spor yaparak zayıflayabilirsiniz.
   Sevgiler,

 7. Sağlık Adresin 2:05 am de Eylül 13, 2018 - Yanıtla

  Lahana çorbası diyeti gerçekten çok etkili bir diyet. Ama uygulayacak arkadaşlara, işi abartıp 1 haftayı aşmamalarını şiddetle öneriyoruz. Yazılarınızı yakından takip ediyoruz. Kolay gelsin Ayşe Hanım.

 8. Emir Avcı 12:20 am de Ekim 21, 2018 - Yanıtla

  Bi 10kilo vermek istiyorum 13 yasindayim 1.56 boyundayim ve 60.64 kilo araligindayin hocam nasil kilo verebilirim

Siz de fikrinizi belirtin