Sağlıklı Diyet Listeleri: Kilo Vermek için 2017’nin Kolay Diyet Programları 

Diyet Listesi Nedir?

Sağlıklı diyet listeleri ve kilo vermek için kolay diyet programları kişinin cinsiyet, boy, kilo, yaş ve fiziksel aktivite düzeyine göre hazırlanan beslenme programları olarak tanımlanabilir. Bu listeler sadece kilo verme amaçlı uygulanmamaktadır. Kilo alma, sağlıklı beslenme veya tedavi amaçlı uygulanan sağlıklı diyet listeleri de mevcuttur. Özellikle böbrek, tiroid, diyabet, yüksek tansiyon hastalarına ve gıda intoleransı bulunan bireylere diyet listeleri tedavi amaçlı çok sık uygulanmaktadır. Diyet listelerinin doğru sonuç vermesi için kişiye özgü hazırlanması ve gerekli besin değerlerini içermesi önemlidir.

Kişiye Özel Diyet Listeleri Nasıl Hazırlanır?

Her bireyin gün içerisinde alması gereken enerji miktarı farklıdır. Sağlıklı diyet listeleri hazırlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kişinin antropometrik ölçümlerinin alınmış olmasıdır. Boy, kilo ve yaş değerleri antropometrik ölçüm değerleri olarak tanımlanabilir. Bu değerler ile birlikte kişinin cinsiyeti, fiziksel aktivite seviyesi ve spor yapma durumu da önemlidir. Çalışma durumu, hareketli yaşam veya masa başı iş hayatı gün içerisinde alınması gereken kaloriye etki eder.

Kişiye özel sağlıklı diyet listeleri için iletişim sayfamdan bana ulaşabilir veya telefonunuza indirebileceğiniz Cepte Diyetisyen mobil uygulamasından size özel diyet listesi talebinde bulunabilirsiniz.

Sağlıklı Diyet Listeleri Nasıl Olur?

Bütün ölçümler alındıktan sonra sağlıklı bir diyet listesi hazırlanabilir. Sağlıklı diyet listeleri protein, karbonhidrat ve yağ kaynaklarını içermelidir. Diyet listesinin kalorisini ortalama %12-15’ini protein kaynakları; %55-60’ını karbonhidrat kaynakları; %25-30’unu yağ kaynakları oluşturmalıdır. Sağlıklı diyet listeleri mutlaka su içermelidir. A,C,E,K ve B grubu vitamin kaynakları; demir, çinko, magnezyum, kalsiyum, selenyum gibi mineral kaynakları beslenme düzeninde bulunmalıdır. Vitamin veya mineralden kısıtlı ve eksik beslenme planları ilerleyen zamanlarda çeşitli sağlık sorunlarına da neden olabilir.

Diyet Listeleri Neden Diyetisyen Tarafından Hazırlanmalıdır?

Diyetisyen sağlıklı beslenme ve hastalıkların tedavisinde uygulanan diyet listeleri hakkında en bilgili ve donanımlı kişidir. Beslenme düzeninin doğru ve düzgün sonuçlar vermesi listenin besinleri yeterli ve dengeli içermesine bağlıdır. Kan değerleri sonuçlarına veya hastalık durumuna göre tüketilmesi ve tüketilmemesi gereken besinler farklılık gösterebilir.

Bu besinlerin günlük alınacak kalorideki değerlerinin belirlenmesi sağlık açısından önemlidir. Vücutta fazla olan yağ veya su kütlesinin kaybedilmesi, kilo kaybının kalıcı ve sağlıklı olması açısından önemli bir etmendir. Doğru diyet programları kişinin fazla yağ miktarını azaltmaya ve ideal kilograma ulaşılmasını hedeflemektedir. Bu yüzden de uygulanacak sağlıklı diyet listeleri mutlaka beslenme uzmanları yani diyetisyenler tarafından hazırlanmalıdır.

Kilo Vermek için Sadece Diyet Listeleri Yeterli Olur Mu?

Kilo verme süreci sabır ve kararlılık isteyen bir süreçtir. Hızla verilen kiloların aynı hızla vücuda geri alınabileceği unutulamamalıdır. Kilo kaybının yavaş ve kalıcı olması bu açıdan önemlidir. Ancak bu sürecin hızlandırılmasında diyet planı tek başına yeterli olmayabilir. Uygulanan diyet listesinin yanında düzenli egzersiz yapılması, tüketilen besinlerin pişirme ve hazırlama yöntemlerine dikkat edilmesi ve diyet ile birlikte su tüketimi de önemlidir.

Yapılan araştırmalarda egzersize başlandıktan 25 dakika sonra yağ yakımına geçildiği gözlemlenmiştir. Bu yüzden yapılan egzersiz çeşidi kadar süresi de önemlidir. Hazırlanan sebze veya bakliyat yemeklerinin zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar ile hazırlanması; et yemeklerinin yağsız pişirilmesi; kızartma türünde aşırı yağlı besinlerin tercih edilmemesi kilo verme sürecinde önemlidir.

Paleo Diyeti ve Paleo Diyet Listesi

Taş devri diyeti olarak da bilinen bu diyet çeşidinin en belirgin özelliği protein ve lif kaynaklarından zengin olmasıdır. Hazır ve işlem görmüş gıdalardan, tahıl grubu besinlerden, süt ve süt ürünlerinden, un, tuz ve şekerden uzak durulmalıdır. Bu beslenme tarzına göre hazırlanan diyet listesinde kırmızı et, tavuk eti, hindi eti, balık çeşitleri gibi et ürünleri serbesttir. Aynı zamanda sebze ve meyvelerde kısıtlama yoktur. Günde 3 ana, 3 ara öğün şeklinde beslenilebilir. Önemli olan tüketilmesi ve tüketilmemesi gereken besinlere dikkat edilmesidir.

Paleo diyeti ile haftada 1-1,5 kilogram kaybedilebileceği belirtilmektedir.Tahıl grubu besinlerin, süt ve süt ürünlerinin tüketilmemesi ve et tüketiminin yaygın olması diyetin maliyet açısından yüksek olmasına neden olur. Özellikle kalsiyum ve B grubu vitaminlerinin eksikliği bu diyeti uygulayan bireylerde çok sık görülmektedir.

Tüm ayrıntılar ve örnek diyet listeleri için tıklayın -> Paleo Diyeti

Dukan Diyeti ve Dukan Diyet Listesi

2000 yılında popüler olmaya başlayan bu diyet çeşidi dünya genelinde de çok fazla uygulanmıştır. Bu beslenme şekli saldırı, seyir, pekiştirme ve istikrar olmak üzere 4 aşamadan oluşmaktadır. Dukan diyeti katı kuralları olan bir beslenme şeklidir. Bu yüzden de diyete eksiz uyulması zordur; diyete başlayan bireylerin çoğu 4 aşamayı birden tamamlayamamaktadır. Diyet listesini yüksek proteinli; düşük yağlı ve düşük karbnhidratlı besinler oluşturmaktadır. Listede 3 ana öğün bulunması yeterlidir.

Diyete başlanılan ilk 7 günde 4 kilogram ağırlık kaybı olabileceği; daha sonraki haftalarda ise haftada 2 kilogram ağırlık düşüşünün olabileceği belirtilmektedir. Ancak kilo kaybının hızlı olması ilerleyen zamanlarda halsizlik, unutkanlık, yorgunluk, baş ağrısı ve sinidirim sistemi sorunları gibi sağlık problemlerini de beraberinde getirebilir.

Tüm ayrıntılar ve örnek diyet listeleri için tıklayın -> Dukan Diyeti

Akdeniz Diyeti ve Akdeniz Diyet Listesi

Akdeniz diyeti katı kuralları bulanan bir diyet çeşidi yerine sağlıklı yemek yemeyi temel alan bir beslenme şeklidir. Bu beslenme şekline uygun diyet listesinde zeytinyağlı sebze ve bakliyat yemekleri çok sık yer alır; tavuk eti ve kırmızı et yemekleri çok sık tüketilmez. Tereyağı ve margarin gibi yağ çeşitleri önerilmez; bu yağ çeşitlerinin yerine zeytinyağı ve fındıkyağı eklenir.

Süt, yoğurt ve peynir gibi besinlerin yarım yağlı olanları tercih edilmelidir. Aynı zamanda diyet listesinin her gününde taze sebze ve meyveler yer almalıdır. Akdeniz diyetine uygun beslenmede günde 3 ana, 2 ara öğün tüketilmesi yeterli olur. Bu diyet listesi ile 1 ayda 3-6 kilogram arasında bir kilo kaybının olabileceği belirtilir.

Tüm ayrıntılar ve örnek diyet listeleri için tıklayın -> Akdeniz Diyeti

Alkali Diyet Listesi

Alkali tarzına uygun beslenme şekline göre vücut pH değeri dengeli olmalıdır. Bazı besinler nötr, alkali ve asidik olarak üçe ayrılır. Bu diyet türüne göre asidik besinlerden uzak durulmalıdır. Et ve et ürünleri, balık, buğday, süt gibi besinler asidik; sebze, meyve, fındık ve bakliyat ürünleri alkali besinlere örnek verilebilir.

Tüketimine dikkat edilen besinlerin yanında gün içerisinde alkali suyun tüketilmesi gerektiği de unutulmamalıdır. Alkali besinlerin çoğunlukta olduğu diyet listesinde 3 ana, 3 ara öğün bulunabilir. Bu diyet çeşidi ile 1 ayda 6-7 kilogramlık bir ağırlık kaybının olabileceği belirtilir.

Tüm ayrıntılar ve örnek diyet listeleri için tıklayın -> Alkali Diyeti

İsveç Diyeti ve Diyet Listesi Sistemi

Kalori açısından düşük beslenmeyi temel alan bu diyet çeşidi düşük karbonhidrat ve yüksek yağ kaynakları ile beslenilmesi gerektiğini savunur. İsveç diyeti de katı kurallari bulunduğundan ugulanması zor olan bir beslenme şeklidir. Diyet listesinde süt, yoğurt, yumurta, peynir, kırmızı et, tavuk eti gibi protein kaynakları ve ceviz, badem, fındık, zeytin, tereyağı, mayonez, krema gibi yağ kaynakları yer almalıdır. Sebze ve meyve tüketimine sınırlama getirilir. Kurubaklagil ve tahıl kaynaklarından uzak durulması önerilir.

Bu diyet çeşidi 6 günden az, 13 günden fazla uygulanmamalıdır. Olumsuz etiklerinden en belirgin olanları halsizlik ve yorgunluktur; uzun vadede ise sindirim sisteminde olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bu diyet listesi ile haftada 1-2 kg verilebileceği savunulmaktadır.

Tüm ayrıntılar ve örnek diyet listeleri için tıklayın -> İsveç Diyeti

Lahana Çorbası Diyeti

Gün içerisinde minimum enerjinin vücuda alınmasını amaçlayan bir beslenme şeklidir. Diyet listesinin en önemli besini lahana çorbasıdır. Tüketilecek lahan çorbasının birçok çeşidi yapılabilir. Günde 2 veya 3 defa lahana çorbası içilmesi gerektiği önerilir ve bu diyet listesi 7 gün boyunca uygulanır. Hazırlanan diyet listesi sayesinde 1 haftada 4 kilogram kilo kaybının olabileceği belirtilir. Hem besin içeriğinin yetersiz olması hem de kalori kısıtlamasının fazla olmasından dolayı sağlık açısından çok fazla zararının olabileceği unutulmamalıdır.

Tüm ayrıntılar ve örnek diyet listeleri için tıklayın ->Lahana Çorbası Diyeti

Karatay Diyeti

Karatay diyeti de diğer diyet çeşitleri gibi çok fazla besin kısıtlaması içermektedir. Diyet listesinde genel olarak süt, yoğurt, peynir, et ve et ürünleri, ceviz, fındık, tereyağı, bakliyat çeşitleri ve sebzeler yer alabilir. Tereyağı ve zeytinyağı diyet listesinde mutlaka yer almalıdır. Ekmek, pirinç, patates ve diğer unlu gıdaların tüketimi yasaktır. Bu diyet listesi ile 2 haftada 5 kilogram verilebileceği ifade edilir.
Günde 3 öğünden fazla tüketilmesi önerilmemektedir; ancak 1 ara öğün yapılabilir.

Bu diyet listesinde uyulması bir süre kısıtlaması yoktur. Karatay’a uygun beslenme şeklinin kısa süreli uygulanan diyet programı olmasının yerine alışkanlık haline getirilmesi önerilir. Ancak yüksek yağlı besinlerin çok sık tüketilmesi kan kolesterol düzeyinin artmasına, kalp ve damar hastalıklarına neden olabilir. Özellikle B grubu vitamininlerinin kaynağı alan tahıl ürünlerinin tüketilmemesinden dolayı sinir sistemi olumsuz etkilenebilir.

Tüm ayrıntılar ve örnek diyet listeleri için tıklayın -> Karatay Diyeti

Atkins Diyeti

Atkins diyetinde karbonhidrat kaynakları sınırlandırılır, protein kaynakları artırılır. Bu diyet çeşidi 4 aşamadan oluşur. Diyet listesinde et ve et ürünlerinin; süt, yoğurt, peynir, yumurta, ceviz, fındık, badem gibi besinlerin; ısıpanak, lahana, kereviz, kabak enginar gibi sebzelerin bulunmasına izin verilir. Şeker kaynakları ve tahıl ürünleri diyet listesinde yer almamalıdır.

Katı kuralları bulunan bu diyet çeşidinde günde 3 öğün beslenilmesi yeterli olur. Bu kurallara uygun beslenildiğinde ilk hafta 2-3 kg; daha sonraki haftalarda 1 kg verilebileceği belirtilir. Ancak ilerleyen zamanlarda sağlık açısından bir çok zararının olabileceği de unutulmamalıdır.

Tüm ayrıntılar ve örnek diyet listeleri için tıklayın -> Atkins Diyeti

GAPS Diyeti

Bu diyet çeşidi çoğunlukla kilo vermek amaçlı değil, tedavi amaçlı uygulanan bir beslenme şeklidir. GAPS diyeti bozulan bakteri dengesini düzeltmek, bağırsak dokusunu iyileştirmek ve toksinleri atmak amaçlı uygulanır. Çoğunlukla şizofreni, epilepsi, bipolar bozukluk, panik atak ve uyku problemleri olan bireylere uygulanan bir beslenme şeklidir.

Diyet listesinde et ürünleri, et ve kemik suları,yumurta, laktoz içermeyen süt ve yoğurt, kereviz, kabak, patlıcan, brokoli, karalahana, enginar, pancar, sarımsak, soğan, ıspanak gibi sebzeler yer alır. Meyve çeşitleri serbest olarak tüketilebilir. Diyet listesinde kuru fasulye ve mercimek dışındaki kurubaklagil çeşitleri yer almamalıdır.

Tüm ayrıntılar ve örnek diyet listeleri için tıklayın -> Gaps Diyeti

Beğenin paylaşın herkes faydalansın
By | 2017-11-12T22:44:52+00:00 Kasım 12th, 2017|Yorum yok

Siz de fikrinizi belirtin