Boya ve cinsiyete göre ideal kilo hesaplama nasıl yapılır?

Boy ve cinsiyetinize göre, ideal kilo hesaplama testi ile ideal kilonuzu aşağıdaki formdan kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Kişinin hem fiziksel hem de psikolojik açıdan sağlıklı olması için olması gereken vücut ağırlığına ideal kilo denir. İdeal kilo bireyin yaş, cinsiyet ve boy değerlerine göre farklılık gösterir ve kişiden kişiye değişir. İdeal vücut ağırlığında olmanız hastalıkların görülme riskinin de minimum düzeyde olmasını sağlar.

Kişiye özel diyet listeleri ile hedeflediğiniz kiloya ulaşmak için iletişim sayfamdan bizlere ulaşabilir veya telefonunuza Appstore veya Play üzerinden Cepte Diyetisyen mobil uygulamamı indirebilirsiniz. Diyet Programlarım kısmından size özel diyet listesi talebinde bulunabilirsiniz.

Kadınlar için ideal kilo formülü:

Kadınlar için ideal kilo hesaplama formülü yandaki gibidir. 45,5 + 2,3 x ( (Boy(cm)/2,54) – 60)

Aşağıdaki fonksiyondan boy ve cinsiyetinizi girerek ideal kilonuzu öğrenebilirsiniz.

Erkekler için ideal kilo formülü:

Erkekler için ideal kilo hesaplama formülü ise bu şekildedir. 50 + 2,3 X ( (Boy(cm)/2,54) – 60)

Aşağıdaki hesaplama aracımızdan boy ve cinsiyetinizi girerek ideal ağırlığınızı öğrenebilirsiniz.

İdeal kiloda olmanın yararları:

 • Vücut ağırlığınız ideal düzeyde ise kendinizi daha zinde ve dinamik hissedersiniz.
 • Hastalıklara yakalanma riskiniz daha düşüktür ve bağışıklık sisteminiz daha kuvvetlidir.
 • Ayrıca öğrenme ve konsantrasyon güçlükleri de çekmezsiniz.

İdeal kiloda olmamanın zararları:

 • Vücut ağırlığınız olması gerekenden az ya da fazla ise hastalıklara yakalanma riskiniz daha yüksektir.
 • Çok sık halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, kabızlık, unutkanlık, konsantrasyon güçlüğü gibi şikayetler yaşayabilirsiniz.
 • İdeal ağırlığa ulaşmak amacıyla kilo artışının ya da azalışının hızlı olması sağlıklı değildir.

Kişiye göre ideal kilo hesaplama aracı: 

Diğer hesaplama araçları:

Kilo artışının ana sebepleri nelerdir?

Kilo almak yani obezite sorunu son zamanlarda herkesin sıkıntısı olmuş durumda. Özellikle de çocuklarımız risk altında ve gerçekten onları tehlikeli bir gelecek bekliyor. Kilolu olmak birçok metabolik hastalığı tetikliyor. Kilo artışının asıl sebebi yanlış beslenme ve alışkanlıklardır. Her besinden fazla porsiyonlar tüketmek ve sürekli abur-cubur besinlere yönelmek, hareketsiz bir yaşam, stresli bir yaşam insanları kilo almaya yöneltmektedir. Yemek yiyerek mutlu olmak, boş zamanlarınızı tatlı ve yemek aktiviteleri ile doldurmak çok yaygınlaşmış bir hatadır. Çocuklarda abur-cubur, fast-food tüketimi ve hareketsiz yaşam, yetişkinlerde ise 30 yaşından sonra yine yanlış beslenme ve hareketsiz ofis ve iş ortamları durumu kronik hale getiriyor ve kişileri ideal kilolarından uzaklaştırıyor. Kilo almaya bir kez başlayan insan eğer bilinçli olmaz ise ideal kilosuna düşme bile tekrardan kilo alabiliyor. Sürekli kilo alıp vermek ise yo-yo diyetleri dediğimiz etkiyi gösterip daha fazla yağ depolanmasına sebep oluyor.

İdeal kilodan fazla olmak zararlı olduğu gibi ideal kilosundan düşük yani zayıf olmakta tehlkeli bir durumdur. Eğer çocuğunuz çok zayıf ise alması gereken besinleri tüketmiyor ise büyüme geriliği görülebilir. Yetersiz beslenme ile zayıflık oluşması gibi aynı zamanda vitamin ve mineral yetersizliği de görülecektir. Bu durumda çocuğunuzda konsantrasyon güçlüğü, dikkatsizlik, halsizlik ve isteksizlik yapabilir. Bu durumda kronik hal alırsa depresyona dahi sebep olabilir. Çocuğun derslerinde başarısız olmasına dahi sebep olabilir. Aynı zamanda bağışıklık sistemi zayıflarsa eğer sık sık hastalıklara yakalanabilir. Zayıf olmak yetişkinlerde ise daha çok güçsüzlük, bağışıklık sisteminde düşüklük ve vitamin ve mineral yetmezliğine bağlı olarak halsizlik olarak ortaya çıkabilir. İdeal kilodan fazla yani kilolu olmak kadar zayıf olmakta tehlikeli bir durumdur.

İdeal Kilonuza Çıkmak İçin Nasıl Beslenmelisiniz?

 • Kilo almak için sağlıklı kuruyemişlerden bol bol tüketebilirsiniz. Ceviz, badem, fındık gibi vücudumuz için sağlıklı yağlar içeren kuruyemişlerden tüketebilirsiniz.
 • Süt, peynir, yumurta, et, yoğurt gibi kas artırıcı besinlerden her gün bol miktarda az yağlı olanlardan ve kızartmadan tercih edebilirsiniz.
 • Ana öğünlerde hem et hem de kompleks karbonhidratı bir arada almalısınız. Bulgur, kepekli makarna gibi besinleri etlerle birlikte tüketmelisiniz.
 • Ara öğünlerde kuru meyvelerden bol bol tüketebilirsiniz. Özelikle kuru inicr ve kuru dut çok kalorili olduğu için ara öğünlerde süt veya yoğurt ile desteklenerek kalori artırılabilir ve kilo alımına yardımcı olacaktır.
 • Tahin-pekmez gibi kan yapıcı ve iştah açıcı karşımlar kahvaltı öğünlerinde tüketilebilir.
 • Öğünlerle birlikte su, salata, çorba tüketimi azaltılıp daha kalorili ve midede az yer kaplayacak besinler ile kilo alımını sağlayabilirsiniz.

İdeal Kiloya İnmek İçin Nasıl Beslenilmelidir?

İdeal kiloya inmek en başta birçok hastalıktan korunmak için gereklidir. Aslında ideal kiloda olmak bir nevi koruyucu bir tedavi sayılabilir. Günümüzde artık zayıf kalarak birçok beslenme ile ilişkili hastalıklara yakalanmadan ve ilaçlara maruz kalmadan başlamadan kurtulabilirsiniz. Mesela aile şeker hastalığınız varsa ideal kilonuzda olarak ve sağlıklı beslenerek şeker hastalığınızın başlamasını önleyebilirsiniz. Bir hastalığın başlamadan önlenmesi günümüzde çok önemli bir tedavi haline gelmiştir.

Diyet Listesi Al - Cepte Diyetisyen - Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel

İdeal kiloda olmak için şu önerileri dikkate almalısınız;

 • Her gün 3 ana ve 3 ara öğün yapmalısınız ki metabolizmanın hızlansın ve daha fazla kalori harcasın. Bu yöntemin faydası ise çok fazla acıkmadan diğer öğünlerde fazla besin tüketmenizi önler.
 • Her gün 2 litre su içmelisiniz. Çünkü beyindeki susuzluk ve açlık merkezi aynı yerdedir. Çoğu zaman vücudunuz susadığında yeme eğiliminiz olur su içerseniz açlık krizleriniz azalır ve bu şekilde günlük kalori alımını azaltmış olursunuz.
 • Her gün düzenli spor veya yürüyüş yapmak hem yağ yakar hem de iştah kapatır. Günlük 300-400 kalori yakmış olursunuz.
 • Beyaz undan yapılmış börek, simit, beyaz ekmek gibi gıdalar kan şekerinizi bozar ve yeme eğilimi oluşturur bunların yerine esmer undan yapılmış yemekler tercih ederseniz hem çabuk doyar hem de geç acıkırsınız ve kalori alımınızı azaltmış olursunuz.
 • Basit şeker içeren tüm gıdalardan abur-cubur, tatlı, kek, çikolata ve pasta gibi besinlerden uzak durmalısınız. Çünkü kan şekerinizi çözer ve daha fazla yemek yeme eğilimi verir fazla kalori almanıza sebep olur.
 • Şarküteri ürünleri salam, sosis, sucuk gibi besinler tuz içerdiği için ödem tutmanıza yol açar ve kanserojen besinlerdendir bu besinlerden uzak durmalısınız.
 • Turşu, konserve ürünler, hazır paketli gıdalar hem katkı maddesi içerdiği hem de ödem yaptığı için şişlik oluşturabilir.
 • Sakatat, kuyruk yağı, iç yağı gibi zararlı besinlerden uzak durmalısınız.
 • Abur-cubur, tatlı, pasta, kek, çikolata gibi şeker içeren besinlerden uzak durmalısınız çünkü kan şekerini bozar ve sürekli yemek yeme eğilimi verir.
Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın!