Diyetisyen ile Zayıflama Yöntemleri

Diyetisyen Kimdir?

Diyetisyen ve Zayıflama Yöntemleri Temsili ResimGünümüzde pek çok kişi aldığı diyet kitapları ve beslenme eğitimi kursları sayesinde insanları diyetisyen gibi sağlıklı beslenme, kilo verme, zayıflama yöntemleri ile ilgili yönlendirebileceğini düşünmektedir.

Oysa beslenme davranışı kişinin fiziksel, psikolojik ve sosyal hayatını önemli ölçüde etkilemektedir. Tüketilen besinler, vücudun yağ, kas ve su oranı insan sağlığını etkileyen önemli etkenlerdir. Bu konuda söz sahibi olması ve insanları yönlendirmesi gereken doğru kişiler beslenme uzmanları yani Diyetisyen’lerdir.

Beslenme uzmanları üniversitelerin Beslenme ve Diyetetik Bölümünde aldıkları 4 yıllık lisans eğitiminden sonra Diyetisyen ünvanı ile mezun olurlar. Günümüzde yaşam kalitesini arttırmak ve sağlığı korumak için dünya genelinde birçok araştırma yapılmaktadır. En iyi Diyetisyen’ler de bu araştırmaları takip ederek kendini güncellemelidir.

Pek çok hastalık sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam ilkeleri sayesinde önlenebilir. Dolayısıyla diyetisyen tavsiye yazılarına veya en iyi diyetisyen listesi gibi sayfalara bakmak yerine  bilimsel yazı yazan ve sağlıklı yaşam konularında bilimsel paylaşımlarda bulunan ve iyi bir üniversiteden mezun olmuş diyetisyenlere ulaşmak öncelikli olmalıdır.

Daha fazlası: Dukan Diyeti

Diyetisyen’in Görevleri Nelerdir?

Diyetisyen öncesi sonrası zayıflama görseliHalk arasında daha çok obezite ve zayıflama yöntemleri ile görevli olduğu düşünülen diyetisyen, hastalıklara özgü beslenme planlarının hazırlanmasında da görevli uzman kişidir. (Bakınız: Resmi Gazete – Sağlık Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımları)

Diyetisyen kişilerin yaş, kilo, boy, fiziksel aktivite ve sağlık bilgilerine göre diyet listeleri hazırlar. Diyabet, böbrek yetmezliği, ülser, gastrit, bulumia, anoreksiya gibi hastalıklarda doğru beslenme hastalığın ilerleme seyrini etkilemektedir. Bu yüzden özellikle bu tür rahatsızlığı bulunan kişilerin beslenme danışmanlığını Diyetisyen’den alması gerekir.

Sağlıklı beslenme de önemli olan vücut için gerekli protein, karbonhidrat ve yağ ihtiyaçlarının alınmasıdır. Günlük beslenmede et ve ürünleri, süt ve ürünleri, sebze ve meyve, tahıl grubu ve yağ çeşitlerinden mutlaka bulunmalıdır. Diyetisyen bu besin gruplarının sağlıklı beslenme programında dengeli dağılmasını sağlar.

İhtiyaçtan az tüketilen besinler halsizlik, yorgunluk, saç dökülmesi, baş ağrısı, dikkatsizlik ve unutkanlık gibi sorunlara neden olabilir. Yetersiz besin alımı hem gün içinde aç kalmaya hem de ilerleyen zamanlarda malnutrisyon gibi sorunları da beraberinde getirebilir.

Ayrıca, kinoa ile ilgili yazıma da göz atabilirsiniz: Kinoa Nasıl Kullanılır? 

Zayıflama Yöntemleri veya Kilo Verme Neden Diyetisyen Kontrölünde Olmalıdır?

Diyetisyen’ler yaygın olarak kilo alma ve kilo vermede danışmanlık hizmeti vermektedir. Zayıflama sürecindeki amaç vücutta bulunan fazla yağların verilmesidir. Yetersiz besin içeriğine sahip ve kişiye özgü hazırlanmayan diyet planları veya diyet listesi ile uygulanan zayıflama yöntemi vücutta yağ kaybından çok kas ve su kaybına neden olabilir.

Bu şekilde verilen kilolar kolayca geri alınabilir ve kişide halsizlik yaratabilir. Bu dengenin sağlanması ise diyetisyenin görevidir. Her yerden kolayca ulaşılabilen diyet listeleri kısa sürede kilo vermeyi sağlayabilir; fakat ilerleyen zamanlarda sağlık sorunlarına da görülmesini tetikleyebilir. Şu bir gerçek ki, kolay zayıflamanın yolları her zaman ilgi çekmekte ve popüler olmaktadır. Unutmamak gerekir ki kişi sağlığını kaybederse bir daha kazanamayabilir.

Ayrıca, günümüzde popülerleşen detoks yani şok diyet uygulamaları da diyetisyen gözetiminde olmalıdır. Detoks planları vücudu arındırma ve toksik atma amaçlı uygulanır. Besin içeriğinin normal beslenme planından farklı ve kısıtlı olmasından dolayı uygulanacak diyet planını diyetisyen hazırlamalıdır.

Aynı şekilde zayıflama amacıyla uygulanan diyet planları da diyetisyen kontrolünde olmalıdır. Uygulanacak diyet planları kişiye özel ve besin ihtiyaçlarına göre düzenlenmelidir. Bütün diyetisyenlerin savunduğu ortak konu diyetin kişiye özgü olmasıdır. Beslenmenin insan sağlığını etkileyen önemli bir unsur olduğu ve doğru kişilerden beslenme danışmanlığının alınması gerektiği unutulmamalıdır.

En iyi diyetisyen hangi hastanede bulabilirsiniz?

Peki zayıflamaya diyetisyen kontrölünde olmasına karar verdiğinizde ilk aklımıza gelen soru “en iyi diyetisyen hangi hastanede ?”. Bu konu gerçekten çok önemlidir. Diyetisyenler eğitimleri gereği bir çok kurumda çalışabilirler. Özel hastane, devlet hastanesi, tıp merkezlerinde çalışabilir  veya kendi özel ofisinde danışmanlık verebilir. Diyetisyenize karar verirken en önemli şey iletişimi kuvvetli olan bir diyetisyen bulmaktır.

Diyetisyen ücretleri ne kadar ve seanslar nasıl olur?

İlk görüşmede diyetisyen öncelikle danışanın önceki beslenme alışkanlıklarını dinler ve not alır. Daha sonrasında danışanın yaptırmış olduğu kan tahlillerine bakıp sağlık durumunu değerlendirir. Profesyonel vücut analizi yapan tartı sonuçları eşliğinde kişiye özel diyet listesi oluşturur. Diyetisyen danışanların 1 hafta ya da 10 günlük kilo ve vücut gelişimlerine göre diyet listesini yeniler.

Kişisel tecrübe, bulunduğu kurum ve uyguladığı diyet programları nedeniyle diyetisyen ücretleri değişmektedir. Ancak ortalamada her görüşme 100 TL ve 400 TL arasında değişmektedir. Toplu alınan seans paketlerinde bu fiyatlar daha da uygun olmaktadır.

Kişiye özel diyet listesi ile 1 ayda kaç kilo vermek mümkün?

Diyet Listesi Al - Cepte Diyetisyen - Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel

” 1 ayda 10 kilo nasıl verilir ? ”  veya ” 1 ayda 15 kilo verdiren diyet ” gibi konu başlıklarında bilimsel olmayan birçok paylaşım bulunmaktadır. Hızlı zayıflamanın yolları birçok kişi tarafından sıklıkla denenmektedir. Oysaki her kişinin metabolizması, sağlık durumu, günlük yaptığı egzersizler ve diyet uyumu farklı olduğu için kilo verme durumları çok farklı çıkmaktadır ve kesin bir yönlendirme yapmak doğru olmaz.

Ancak, sağlık problemi olmayan ve diyetine uyan danışanlarımız arasında tuttuğumuz veritabanına göre haftada yaklaşık 1 kilo kaybı ile ortalama 1 ayda 4 – 5 kilo verilebiliyor. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü (bakınız WHO: Prizes for Weight Loss) verilerine göre ayda 2-4 kilogram arası kilo kaybı sağlıklı görülmektedir.

Diyetisyen ile Zayıflama Yöntemleri – En iyi 20 Bilimsel Tavsiye

Diyetisyen ile Zayıflama Yöntemleri En iyi 20 bilimsel tavsiye

1. İdeal kiloya inmek beden sağlığı ve psikolojik durum için önemlidir.

Vücuttaki yağ oranı obezite durumunu etkiler. Obezite; kalp ve damar hastalıkları, diyabet, uyku apnesi ve hipertansiyon gibi kronik hastalıkların görülme riskini artırır. Kişinin ideal kilosunda olması hem fiziksel hem de ruhsal sağlığını etkiler. Sağlık Bakanlığının yetişkin beden kitle indeksi hesaplamasına göz atabilirsiniz.

2. Öncelikle ilk hedefinizi belirleyin ve kararlılıkla programınızı uygulayın.

Kilo verme sürecinde önemli olan kararlı olmaktır. Motivasyonunuzun sürekli devam etmesi için sık sık diyetisyeniniz ile görüşmeniz ve bilgi alışverişi içerinde olmanız önemlidir.

3. Kişiye özel beslenme planın uygulanması gerekir.

Uygulanacak listeler mutlaka sizin sağlık bilgilerinize uygun olmalıdır. Herkese tavsiye edilen ve kolayca bulunan listeler ilerleyen dönemlerde vitamin ve mineral yetersizliğine neden olabilir. Aynı zamanda vücutta yağ kaybından çok kas kaybına da sebep olabileceğinden halsizlik ve yorgunluk gibi şikayetlere de sebep olabilir.

Size özel beslenme ve diyet programları için iletişim sayfamızdan randevu alabilir, Uzaktaysanız telefonunuza Appstore ve Playstore üzerinden yükleyebileceğiniz Cepte Diyetisyen mobil uygulaması ile online diyet programlarımıza hemen başlayabilirsiniz. Bunun için tıklayıp bilgi alabilirsiniz.

4. Diyet listeleri, diyetisyen gözetiminde uygulanmalıdır.

Uygulanacak diyet listesi her zaman güncel kilonuza ve sağlık bilgilerinize göre yenilenmelidir. Farklı ve güncel listelerin uygulanması metabolizmayı da hızlandırarak kilo verme sürecini hızlandırır. Diyetisyen tarafından hazırlanman listeler besin değeri ihtiyaçlarının karşılanması için de önemlidir.

5. Diyetisyene başvurmadan önce kan tahlili yaptırılmalıdır.

İlk olarak kan tahlilinin yapılması en fazla dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Tahlil sonucunda belirlenen değerlere göre zayıflamaya engel veya durdurucu bir etkenin olup olmadığı belirlenebilir. Bunun doğrultusunda da tüketimi kısıtlanacak bir besin varsa ona uygun diyet listeleri hazırlanır.

6. Metabolizmanın hızlı çalışması kilo vermeyi kolaylaştırır.

Metabolizmanın hızlı çalışıyor olması kilo verme sürecini etkileyen en önemli etkenlerden biridir. Metabolizma hızında su tüketimi, fiziksel aktivite ve tüketilen besinlerin çeşidi gibi bir çok etken etkilidir. Gerekli besin ihtiyaçlarının sağlanması metabolizma hızının artmasını da etkiler. Bu yüzden besin kısıtlamasına çok fazla gidilmemelidir. Zayıflamak için sağlıklı ve dengeli beslenmek en doğru olandır.

Ayrıca Metabolizma Hızlandıran Detoks yazımıza göz atabilirsiniz.

7. Bilinçsiz uygulanan şok diyetlerden uzak durulmalıdır.

Çağımızın en dikkat çeken konularından biri, zayıflamak için şok diyetler ve detoks uygulamalarıdır. Ancak bu uygulamalar her bireyde sağlıklı sonuçlar vermeyebilir. Çok düşük kalorili beslenmek ilk etapta hızlı kilo verdirebilir. Ancak metabolizmanın çalışmasını yavaşlattığı için ilerleyen zamanlarda kilo verme sürecini yavaşlatabilir ve hatta durdurabilir. Son zamanlarda sağlıklı beslenme gözardı edilmektedir. Zayıflamak istiyorum veya kilo vermek istiyorum diye diyete başlayan bir çok kişi malesef kısa bir sürede diyeti bırakmaktadır. Önemli olan sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı yapıp kalıcı hale getirmektir. Bilinçsiz diyetler kalıcı olmayacaktır.

8. Diyette karbonhidrat, yağ ve protein değerleri dengeli olmalıdır.

Her bireyin besin ihtiyacı farklıdır. 3 temel besin grubu olan karbonhidrat, yağ ve protein kaynaklarının diyette bulunması kilo verirken vücutta halsizlik gibi şikayetlerin bulunmasını engeller. Bütün besin gruplarında dengeli şekilde tüketilerek verilen kiloların büyük kısmının da yağdan olduğu bilinmektedir. Protein, yağ ve karbonhidrat oranı diyetisyen tarafından ayarlanmış, sağlıklı zayıflama diyetleri bölgesel zayıflama, göbek eritme ve basen eritme de etkili olur. Göbek eritme diyet listesi ve basen eritme diyet listesi gibi listeler kişiye özel oluşturulabilir.

9. Ana ve ara öğünlerin tüketimi atlanmamalıdır.

Karşınıza sıklıkla çıkan pratik zayıflama yöntemleri, kolay zayıflama yöntemleri ya da hızlı zayıflama yöntemleri gibi yazılarda genellikle bireylere günde 2 öğün yapmaları öneriliyor, kişileri aç bırakan tavsiyeler ve zayıflama öneriyle bireyleri yanlış yönlendirebiliyorlar.

Zayıflamak için diyet yani zayıflama diyeti yaparken en sık karşılaşılan şikayet fazla açlık hissinin hissedilmesidir. Kan şekerinin hızlı düşmesi ve ya dengesinin bozulması çabuk açlık hissine ve fazla besin tüketimine neden olmaktadır. Kan şekerinin daha dengeli olması ve metabolizma hızının düşmemesi için 3 ana ve 2-3 ara öğün şeklinde beslenmek önemlidir.

10. Gün içinde 2-2,5 litre su tüketilmelidir.

Su tüketimi diyet yapma sürecinde en fazla ihmal edilen konulardan biridir. Vücuttan toksin atımı ve ödem oluşmaması için su tüketimi ihmal edilmemelidir. Aynı zamanda birçok besinin sindirimi, vitamin ve minerallerin emilimi için su önemli bir kaynaktır.

11. Sindirim sisteminin düzgün çalışması çok önemlidir.

Kabızlık, ishal ve gaz oluşumu gibi şikayetlerin sık sık yaşanması zayıflama sürecini zorlaştırır ve motivasyonun da düşmesine neden olabilir. Diyette posa kaynakları yeterli miktarda alınmazsa sindirim sistemi sorunları çok sık yaşanabilir. Sindirim sisteminin doğru ve sağlıklı çalışması için diyet yemekleri pişirilme yöntemlerine çok dikkat edilmelidir. Diyet yemekleri yağ oranın çok fazla düşürülmemeli veya yağsız yapılmamalıdır. Sindirim sistemi için sağlıklı yağ tüketimi çok önemlidir. Ayrıca diyetten tahıl grupları da çıkartılmamalıdır ve posa kaynağı sebze ve meyve tüketimi ihmal edilmemelidir.

12. Beyaz şeker tüketiminden uzak durulmalıdır.

Beyaz şeker kan şekerini etkileyen en önemli gıdalardan biridir. Kan şekerinin hızla yükselip çabuk düşmesi açlık hissinin de erken oluşumuna neden olur. Şeker boşa alınan kalori kaynağıdır ve besin değerinden bir özelliği yoktur. Karbonhidrat ihtiyacının meyvelerden karşılanması daha sağlıklı olur.

13. Aşırı tuz tüketiminden kaçınılmalıdır.

Tuz tüketiminin fazla olması vücutta ödem artışına neden olabilir. Bu da tartıya kilo olarak yansır ve şişlik yapar. Turşu, salamura, konserve veya dondurulmuş hazır gıdalar vücutta ödeme neden olabilir. Bu besinlerin tüketimi sınırlanmalıdır ve tüketildiği zamanlarda su tüketimi artırılmalıdır.

14. Beyaz ekmek yerine esmer ekmek çeşitleri tercih edilmelidir.

Beyaz ekmek ve esmer ekmek çeşitlerinin kalori değerleri aynıdır. Ancak tam buğday ekmeği, kepek ekmek veya çavdar ekmeği gibi esmer ekmek çeşitlerinin besin değeri daha yüksektir. Esmer ekmek çeşitleri posa açısından zengindir. Bu yüzden daha uzun süre tokluk hissi verirler ve bağırsakların düzgün çalışmasına katkı sağlarlar. Özellikle B grubu vitaminlerinden de zengin olan bu besinler diyet listelerinden mutlaka yer almalıdır.

15. Şerbetli tatlılar, hamur işleri ve kızartmalardan uzak durulmalıdır.

Kalori değeri yüksek olan bu besinler tüketildiğinde tokluk hissi verir; fakat çabuk acıkmaya da neden olur. Zayıflama planlarında bu besinlerin tüketiminden uzak durulmalıdır.

16. Paketli ürün tüketimi yerine evde hazırlanmış besinler tercih edin

Paketlenmiş hazır gıdaların içeriği tam olarak bilinmemektedir. İçeriğinde bulunan katkı maddeleri ileriki zamanlarda vücutta toksik etki yaratabilir. Bu besinler yerine evde hazırlanmış yiyeceklerin tüketilmesi daha sağlıklı olur ve kalori dengesi daha kolay sağlanır. Paketli ürün alınacağı zaman etiket okuma alışkanlığı olmalıdır.

17. Her hangi bir sağlık problemi yoksa yeşil çay, beyaz çay gibi bitki çayları tüketilmelidir.

Yeşil çay, beyaz çay, kiraz sapı, mısır püskülü, biberiye gibi bitki çayları antioksidan kaynağıdır. Aynı zamanda vücuttan ödem ve toksik atımını da yardımcı olur. Herhangi bir sağlık problemi olmadığı sürece zayıflama döneminde günde 2-3 fincan içilebilir. Ancak özellikle tansiyon hastalarının yeşil çay ve beyaz çay gibi çayları tüketmesi önerilmemektedir. Fakat piyasada birçok zayıflama çayı bulunmaktadır. Bu çaylar diyetisyen tavsiye etmeden kesinlikle kullanılmamalıdır.

18. Kafein içeren kahve, asitli içecek ve çay aşırı miktarda tüketilmemelidir.

Gün içerisinde aşırı miktarda tüketilen çay ve kahve su tüketim miktarının az olmasına neden olabilir. Bu yüzden fazla miktarda tüketilen çay, kahve ve asitli içecek gibi içecekler susuzluğu hissedilmesini engelleyebilir, aşırı miktarda tüketilmemelidir.

19. Günde 40-45 dakika yürüyüş yapılmalıdır.

Yürüyüş yapılması yağ yakımını hızlandıran en önemli etkenlerden biridir. Yağ yakımı 30 dakikandan sonra başlar, bu yüzden en az 30 dakikalık tempolu yürüyüşler yapılmalıdır.

Zayıflama yöntemleri arasında en önemli şey egzersiz yapmaktır. Egzersiz, uygulanan zayıflama yöntemleri etkisini 2’ye hatta 3’e katlar. Diyet ile alınan kalori miktarı kontrol altında olur, zayıflama yöntemleri arasında yer alan egzersiz ile yağ yakımı hızla artar. Egzersiz zayıflama yöntemleri arasında en önemli konudur.

20. İdeal kiloya inildikten sonra vücudun sıkılaşması ve kas artışı için düzenli egzersiz programları uygulanabilir.

Yüksek miktarda verilen kilolarda vücutta sarkmalar meydana gelebilir. Deride oluşan deformasyonların da önlenmesi için düzenli egzersiz yapılması önemlidir.

Teşekkürler 

Sizler için zayıflama yöntemleri konusunu oldukça detaylı yazmaya çalıştım. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Beğendiyseniz, bu yazıyı hemen alttaki sosyal medya tuşlarından facebook, twitter yada google+ üzerinden paylaşırsanız çok sevinirim. Ayrıca, aklınıza takılan soruları aşağıya yazabilirsiniz.

Kişiye özel ve sağlıklı diyet listeleri için…

Size özel beslenme ve diyet programları için iletişim sayfamızdan randevu alabilir, Uzaktaysanız telefonunuza Appstore ve Playstore üzerinden yükleyebileceğiniz Cepte Diyetisyen mobil uygulaması ile online diyet programlarımıza hemen başlayabilirsiniz. Bunun için tıklayıp bilgi alabilirsiniz.

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın!