Tiroid Hastaları Nasıl Zayıflar? Tiroid Diyeti ve 1 Haftalık Diyet Listesi

Ana Sayfa » Blog » Tiroid Hastaları Nasıl Zayıflar? Tiroid Diyeti ve 1 Haftalık Diyet Listesi

En çok karşılaştığımız Tiroid hastalığı beslenmesi ve tiroid diyeti konusunu ele alacağız. Tiroid hastaları nasıl zayıflar ve 1 haftalık tiroid diyet listesi örneğini bu yazımda bulabilirsiniz. Sorularınızı, yazının altına yazabilirsiniz.

Tiroid Nedir / Guatr Nedir?

Tiroid bezi boyunun ortasında Adem elması olarak adlandırılan kıkırdağın altında bulunan en önemli endokrin bezlerden biridir. İki kanattan oluştuğu için yapısı kelebeğe benzetilen 15-20 gram ağırlığındaki bir bezdir. Vücut fonksiyonlarının düzenleyicisi olarak da bilenen tiroid bezleri özellikle büyüme ve gelişmede etkilidirler. Tiroid bezinde tiroksin (T4) ve tiriiyodotironin (T3) olmak üzere 2 hormon salgılanır. Bu hormonların salgılanması ise iyot minerali sayesinde olur. Salgılanan bu hormonlar vücut enerjisinin kullanılmasında, protein üretilmesinde ve diğer hormon duyarlılıklarının sağlanmasında görevlidirler. T3 ve T4 hormonları aynı zamanda metabolik süreçleri etkiler ve metabolizma hızını da kontrol ederler.

Tiroid hastalıkları 2 çeşitte tanımlanabilir. İlki hormonlarının tiroid bezinden yetersiz salgılanmasından kaynaklanan Hipotiroidizm’dir. Haşimato tiroidi de bir hipotiroidizm çeşididir.  Diğer bir tür ise Hipertiroidi’dir. Hipertiroidide tiroid bezi daha aktif çalışır ve aşırı bir hormon üretimi olur. Bu hastalıklar arasında en yaygın görüleni hipotiroidzmdir. Guatr ise normal olan tiroid bezinin herhangi bir nedenle büyümesidir. Genellikle tiroid bezi 2 katı hacme ulaşır ve ağırlığı 40 gramın üstünde olur.

Tiroid Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak guatrın belirtileri; yutma güçlüğü, ağrı, ses karakterinde değişme, nefes almada zorlanma ve boğulma hissi olarak sıralanabilir. Belirtiler guatr bezinin çalışma durumuna göre de farklılık gösterir.

Tiroid bezi yetersiz çalışıyorsa; yani hipotiroidizm durumu var ise kilo artışı en sık görülen belirtidir. Kilo artışının yanında kabızlık, saç dökülmesi, zayıf hafıza ve yorgunluk gibi problemler de görülebilir. Bu kişilerin metabolizmaları da daha yavaş çalışır. Tiroid bezinden hormonlar fazla salgılanıyorsa yani hipertiroidizm var ise; metabolizma hızlı çalışır.

Kilo kaybı görülebilir, kalp hızı artarak çarpıntı oluşabilir ve bağırsakların çalışması arttığından ishal gibi belirtiler olabilir.

Tiroid Tedavisi Nasıl Olur?

Tiroid hastalığının tedavi edilmesinde ilaç kullanımı, tiroid diyeti programları ve cerrahi yöntemler uygulanabilir. Tedavide amaç tiroid hormonları olan TSH, T3 ve T4  hormonlarını normal seviyede tutmak ve metabolizmanın doğru çalışmasını sağlamaktır. Bu hormonların yetersiz salgılanması obeziteye; fazla salgılanması da kilo kaybına neden olabilir. Obezitenin tedavi edilerek ideal kiloya ulaşılması tiroid hormon seviyelerinin normal aralıkta olmasını sağlayabilir.

Tiroid diyeti özellikle ideal kiloya ulaşmak için önemli ve gereklidir. İdeal kilonuzu bilmiyorsanız, tıklayın: ideal kilo hesaplama. Hazırlanan tiroid diyeti listeleri özellikle hormonların salgılanması üzerinde etkili olan iyot minerali kaynaklarının günlük beslenme planında ne kadar bulunması; hangi besinlerin daha az ya da daha çok tüketilmesi gerektiği hakkında belirleyici olur. Peki, tiroid hastaları nasıl zayıflar?

Tiroid Hastaları Nasıl Zayıflar?

Tiroid hormonları yetersiz çalışıyorsa metabolizma daha yavaş çalışır; bu yüzden enerji harcaması da daha az olur. Bu durum özellikle kilo artışını beraberinde getirir. Düzenli beslenildiğinde ve ideal kaloride diyet planı uygulandığında kilo kaybı da gerçekleşir. Tiroid hastaları nasıl zayıflar sorusunun ilk cevabı: en önemli etken fiziksel aktivite artışıdır. Haftanın 3-4 gününde yapılan 30-40 dakikalık tempolu yürüyüşler metabolizmayı hızlandırır ve kilo kaybını kolaylaştırır.

Tiroid hastaları nasıl zayıflar sorusunun ikinci cevabı: diyet listesinde bulunması ve daha az tercih edilmesi gereken besinler vardır. Bu besinlerden bazıları aşağıda sıralanmıştır.

Tiroid Diyetine Başla - Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel

Tüketilmemesi gereken besinler;

 • Yapılan araştırmalarda soya kaynaklarında bulunan fito-estrojenlerin tiroid hormonlarını üreten bir enzimin çalışmasını baskılayabileceği görülmüştür. Soya fasulyesi ve soya ürünlerinin tüketilmesi önerilmez.
 • Aynı zamanda soya takviyeleri tüketen kadınlarda hipotiroidizm görülme riskinin de 3 kat daha yüksek olduğu görülmüştür.
 • İyot tüketimi hipotiroidizm hastaları için önemlidir. Bu hastaların iyot kaynaklarını daha fazla tercih edebilirler.
 • Ancak yapılan araştırmalarda aşırı miktardaki iyot tüketiminin tiroid bezi aktivitesini baskılayabileceği; faydadan çok zararının olabileceği belirtilmektedir.
 • Guatrojenik besinler olarak adlandırılan bazı besinler vardır. Bu besinler iyot emilimini engelleyebilir ev tiroid bezlerinin büyümesine neden olabilir. Brokoli, brüksel lahanası, turp, lahana, şalgam, turp, karnabahar, ıspanak, yer fıstığı, armut, şeftali, çilek gibi besinler örnek verilebilir. Bu besinler özellikle ilaçlar alındıktan hemen sonra tüketilmemelidir.

Tüketilmesi gereken besinler;

 • Yaban mersini, domates, biber, maydanoz, greyfurt, portakal, semizotu gibi antioksidandan zengin sebze ve meyveler tiroid bezi ve bağışıklık sistemi sağlığına yararlı olur.
 • Selenyum mineralinin tiroid hormonlarının düzgün çalışmasında görevli olan enzimlere olumlu etkileri vardır. Brezilya kestanesi, ay çekirdeği, mantar, yumurta, hindi eti, tavuk göğüsü selenyum kaynağı besinler arasında sıralanabilir.
 • Tirozin, T3 ve T4 hormonlarının üretiminde görevli olan bir amino asid çeşididir. Et, süt ve baklagiller tirozinden zengin olan besinlerdir.

Tiroid Diyeti Nasıl Olmalıdır?

Tiroid diyeti programında dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır.

 • Hipertiroidizm teşhisi konulduğunda kilo artışının olması kilo kaybına göre daha zordur. Hipotiroidizm teşhisinde ise metabolizma yavaş çalıştığı için kilo kaybının gerçekleşmesi de yavaş olur. Her iki tiroid hastalığında da uygulanacak diyet planları uzun sürelidir ve bir yaşam tarzı haline getirilmelidir. İdeal vücut ağırlığı; metabolizma hızında ve tiroid hormonlarının normal aralıkta bulunmasında etkili olur.
 • Tiroid hastalığının türüne göre beslenme planları ve düzenleri farklılık gösterir. Bu yüzden mutlaka bir diyetisyene başvurulması gerekir.
 • Su tüketimi tiroid hastaları için daha fazla önem taşımaktadır. Normal ve sağlıklı bir insanın günde 8 bardak su içmesi önerilirken bu sayı tiroid hastalarında en az 10-12 bardak olmalıdır.
 • Su metabolizmanın hızlanmasında ve tokluk hissinin oluşmasında etkili olur. Bu yüzden hem hipotiroid hem de hipertiroid hastaları su tüketimini ihmal etmemelidir.
 • Metabolizmanın düzgün çalışması, besin ve kalori kontrolünün yapılabilmesi için günde 3 ana öğün mutlaka yapılmalıdır, 2-3 ara öğün tüketimine de özen gösterilmelidir.
 • Özellikle hipotiroid hastaları kendilerini yorgun ve halsiz hissedebilirler. Antioksidan kaynağı olan ve metabolizmayı hızlandıran yeşil çay tüketimi bu kişiler için daha fazla önem taşır.
 • Tiroid hastalarının diyette tokluk hissini hissetmeleri önemlidir. Bu yüzden lif içeriği yüksek besinler tercih edilebilir. Taze sebze ve meyveler, bakliyat çeşitleri, ceviz, fındık gibi kabuklu yemişler diyet listelerinde yer almalıdır. Aynı zamanda bu besinler kabızlık, ishal gibi bağırsak problemlerinin yaşanmaması için de önemlidir.
 • Tiroid hastalarının tükettikleri besinlere de özen göstermeleri gerekir. Tüketilmemesi ya da daha sık tercih edilmesi gereken besinlere dikkat edilmelidir. Özellikle brokoli, karnabahar, lahana, turp gibi guatrojenik besinlerin tüketilmemesi önerilir.
 • Kafein kaynaklarının tüketimi de tiroid hastalarının dikkat etmesi gerektiği bir diğer önemli konudur. Günde en fazla 300 mg kafein; yani 2-3 kahve fincanı kadar kahve içilebilir.
 • Diyetin yanında egzersiz de mutlaka yapılmalıdır. Özellikle metabolizması yavaş çalışan hipotiroid hastaları mutlaka düzenli bir egzersiz planı uygulamalıdır.

1 Haftalık Örnek Tiroid Diyet Listesi

Aşağıdaki 1 haftalık örnek olarak verilmiş diyet listenin ölçüleri ortalama değerlerdir. Bu düzendeki bir besin tüketimi beslenme şeklinin daha sağlıklı olmasını sağlar. Porsiyon ölçüleri kişilerin değerlerine göre farklılık gösterebilir. Kişiye özel tiroid diyeti programına buradan katılın.

Uyanınca:       

 • 1-2 bardak su

Kahvaltı:

 • 1 adet haşlanmış yumurta veya omlet
 • 2 dilim beyaz peynir
 • Domates, salatalık
 • 1-2 dilim çavdar ekmeği

Kuşluk:

 • 1 fincan yeşil çay + 2 tam ceviz içi + 8 adet çiğ fındık

Öğlen:

 • 100-120 gr ızgara veya fırında pişmiş tavuk eti/ köfte veya balık
 • Bol yeşillikli salata
 • 1 bardak ayran
 • 1-2 dilim çavdar ekmeği

İkindi:

 • 1 bardak süt
 • 2 dilim ananas veya 1 adet orta boy muz

Akşam:

 • 1 kase çorba
 • 1 porsiyon sebze yemeği (guatrojenik besinler hariç)
 • 4 kaşık yoğurt
 • Bol yeşillikli salata

Gece:

 • 1 adet elma veya 2 adet mandalina veya 1 adet portakal
 • 2 adet ceviz içi

Tiroid Hastaları Nasıl Zayıflar? Tiroid Diyeti ve 1 Haftalık Diyet Listesi örnek yazımı beğendiyseniz aşağıdaki sosyal medya paylaşım butonlarından paylaşabilirseniz sevinirim. Sorularınızı aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz.

Ayrıca, bir önceki Karaciğer Yağlanması Diyeti ve 1 Haftalık Diyet Listesi yazıma göz atabilirsiniz. Genelde alkole bağlı nedenler ile ortaya çıkan karaciğer yağlanması tedavisi nasıl olur ve karaciğere zarar vermeden uygulanan diyet programları hakkında kapsamlı bilgi edinebilirsiniz.

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın !
By |2018-11-22T15:30:51+00:00Aralık 11th, 2017|77 Comments
Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel, 2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. Birçok devlet hastanesinde ve özel sektörde görev aldıktan sonra, şu anda 4. Levent / İstanbul'da kendi diyet kliniğinde hizmet vermektedir. Uzmanlık alanları arasında obezite, kilo verme, kilo alma, kilo kontrölü, hastalıklarda beslenme ve özel durumlarda beslenme ve diyet yer almaktadır.

77 Comments

 1. Neziha 7:58 pm de Aralık 16, 2017 - Yanıtla

  İyi akşamlar hocam ben 33 yaşındayım yaklaşık 11 yıl önce troit ameliyatı oldum sağ taraftaki troit bezlerim alındı sol taraf ise bırakıldı ama oradada nodüller oluştu ameliyat sonrası çok hızlı kilo almaya başladım şuan 88 kiloyum aynı zamanda sol göğüsümde fibro kistlik oluşum tesbit edildi açıkçası beslenme konusunda ne yapmam gerektiğini şaşırmış durumdayım çünkü tiroide iyi gelen besinler fibro kistlere iyi gelmeye biliyormuş siziz beslenme olarak tavsiyeniz nedir özellikle kilo almamam hususunda

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 4:19 pm de Aralık 17, 2017 - Yanıtla

   Merhaba Neziha Hanım,
   Tiroid diyeti için yazdıklarıma dikkat edebilirsiniz. Size faydası olacaktır. Fibrokistlerin oluşmaması için çay, kahve, yağlı besinler, keten tohumu ve soyalı besinlerden uzak durmanızı öneririm. Kişiye özel diyet listesi için Cepte Diyetisyen mobil uygulamamdan diyet programlarım kısmından diyet listesi talebinde bulunabilirsiniz.
   Sevgiler,

   • Ozge 4:16 am de Temmuz 24, 2018 - Yanıtla

    Merhaba
    Haşimato hastasıyım. 160 boyunda 60 kiloyum. Bu diyete tamamen uyarsam 1 haftada ne kadar kilo verebilirim ve 1 haftanın sonunda aynı diyete devam edebilir miyim? Hastalığımla ve zayıflamamla ilgili farklı bi öneriniz olur mu? Teşekkürler 😊

    • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 1:53 pm de Eylül 4, 2018 - Yanıtla

     Merhaba,
     Bu yazıdaki diyet örnek olarak yazılmıştır. ceptediyetisyen.com üzerinden size özel zayıflama listesi talep edebilirsiniz. Haftada 1-2 kilo vermek mümkün olmaktadır.
     Sevgiler,

 2. Emine 12:19 pm de Ocak 4, 2018 - Yanıtla

  Merhaba ben 17 yaşındayım ve 82 kiloyum ve 8 yıldır guatır hastasıyım bana yrdımcı olurmusunuz?

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 11:15 pm de Ocak 7, 2018 - Yanıtla

   Merhaba, İstanbul’daysanız randevu alabilir, uzaktaysanız telefonunuza Cepte Diyetisyen mobil uygulamamı yükleyerek kişiye özel diyet listesi talebinde bulunabilirsiniz.

 3. Emine 7:58 pm de Ocak 4, 2018 - Yanıtla

  Iyi aksamlar hocamm bnde tiroit sorunu var vee bi turluu kilo veremiyorum diyet yaptigim halde aliyorum ve kabizligim ust seviyede kayisi bile etkii etmiyor yuruyus ve egzersiz yapiyorum duzenli olarak yardimci olabilir misiniz

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 11:13 pm de Ocak 7, 2018 - Yanıtla

   Merhaba Emine Hanım, genelde tiroid rahatsızlığı olan danışanlarım normal bir şekilde kilo verir. Bir diyet uzmanından yardım almanızı öneririm.

 4. Elif izgi 4:38 pm de Ocak 5, 2018 - Yanıtla

  Merhaba Ayşe hanım ben de doktora gidip kan testi yaptırdıgimda troidim olduğu söylendi detaylı bilgi verilmedi ne tür bir troid olduğu konusunda ama 1.5 yıldır euthyrox 50 mg kullanıyorum 117 kiloyum bu ilaç ne işe yarar bilmiyorum çünkü kullandığım süre boyunca görünür hiçbir faydasını görmedim kilom da her geçen gün artıyor

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 11:12 pm de Ocak 7, 2018 - Yanıtla

   Merhaba Elif Hanım, Geçmiş Olsun. Tiroid bezleriniz çalışmadığı için, tiroid bezlerinin salgıladığı hormonu ilaç şeklinde size veriyorlar. Bu ilaç ile, tiroid hormonlarınız normal seviyede oluyor. Bu ilaç, sizin direk kilo vermenizi sağlamaz. Bununla birlikte zayıflama diyeti de yapmalısınız. Eğer, zayıflama diyeti yaparak hala kilo vermekte zorlanıyorsanız, ilacınız yeterli gelmiyor olabilir. Sizi galiba bir daha kontrole çağırmamışlar. Tiroid hastalığında genelde 6 ay – 1 yıl içinde tekrar kontrole gitmelisiniz. Dahiliye doktoruna başvurmanız ve düzenli kontrol altında olmanızı öneririm.

 5. ZeynepÇağlı 5:19 pm de Ocak 5, 2018 - Yanıtla

  Merhaba Ayşe hanım benim oğlum 15 yaşında geçen yıl hızlı kilo aldğı için doktora götürdüm ve tiroid yüksek çıktı ve bir çocuk endokrine götürmemi söyledi fakat o kadar zorki randevu almak dosya açtırdık falan hergün aradık bir türlü çocuk endokrine götüremedik hızlada kilo alıyor şuan 102 kilo da boyu da 1.75 yardımcı olursanız çok sevinirim sevgiler Ayşe hanım

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 11:06 pm de Ocak 7, 2018 - Yanıtla

   Merhaba Zeynep Hanım, şimdilik yapabileceğiniz en doğru adım kalori alımını sınırlamaktır. Özelliklede zararlı besinlerden uzak durulmalıdır. Endokrine gitmeden önce bir Diyetisyen’e başvurabilirsiniz.

 6. Billur 6:31 pm de Ocak 5, 2018 - Yanıtla

  Çok faydalı bilgiler. Teşekkürler Ayşe hanım. FB’de de paylaştım ✌😊

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 11:04 pm de Ocak 7, 2018 - Yanıtla

   İlginiz için teşekkürler. Sevgiler.

 7. Munure 8:20 am de Ocak 9, 2018 - Yanıtla

  Günaydın ayşe hanim troid hastaları için verdiğiniz 1 haftalık diyet listesinde ne kadar su icilecegi ve diger karışım sular konusunda bilgi verebilirmisiniz bu diyet heryasa uygunmudur ben 57 yaşında tansiyon ve tiroid (hasimato) hastasıyım 87 kiloyum boyum 156

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 8:02 pm de Ocak 22, 2018 - Yanıtla

   Merhaba,
   2-3 litre kadar su tercih edebilirsiniz. Youtube.com/aysetugbasengel kanalımdaki su tariflerini uygulayabilirsiniz. Yukarıdaki örnek bir listedir, herkes uygulayabilir ama kişiye özel liste isterseniz; Cepte Diyetisyen mobil uygulamamı indirebilirsiniz.
   Sevgiler,

 8. Sevcan 12:50 am de Ocak 13, 2018 - Yanıtla

  Merhaba hocam ben 40 yaşında 100 kiloyum iki yıl once 95 kiloydum bendede hipofiz tiroit tesisi konuldu onyil önce ve ön yıldır levatiron 100 Luk kullanıyorum çok dikkat ettiğim halde ayda bir kilo alıyorum ne yapmalıyım

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 8:05 pm de Ocak 22, 2018 - Yanıtla

   Merhaba Sevcan Hanım,
   Tiroid hastalarında kilo vermek veya zayıflamak biraz yavaş ve zor olabiliyor. Kişiye özel diyet listeleri ile istikrarlı bir şekilde zayıflayabilirsiniz. Kişiye özel diyet listesi için Cepte Diyetisyen mobil uygulamamı indirebilirsiniz.
   Sevgiler,

 9. Rabia 11:17 pm de Ocak 25, 2018 - Yanıtla

  Ayse hanim iyi gunler ben tiroid kanseriydm 24 yasindaym sag ve sol tiroitlerm alindi snrasinda atom aldim bunlardan once 49 kiloydum suan 55 oldum ve karnmda bi siskinlik var diyette yapiyorm ilacn dozumda yeni ayarladi doktorum ama aldiqm 6 kiloyu ne yaptiysam veremedm kimileri ameliyattan sonra yada atomdan snra bu siskinliklerin olabileceqi ve snrasnda duzelip eski kiloma kavuscagimi soylemslerdi

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 11:49 am de Mart 11, 2018 - Yanıtla

   Merhaba Rabia,
   Öncelikle çok geçmiş olsun. CA tedavilerinde, alınan ilaçlardan dolayı metabolizmada bozulma ve ödem çok sık görülür. Hastalığı atlatıp, normale döndükten sonra kilonu kolayca verebilirsin. Şu an senin dikkat etmen gereken şey, çok sağlıklı beslenmektir. Kesinlikle aşırı tuz, paketli ürünler, fast food, yağda kızartmalar, hamurişi ve tatlılardan olabildiğince uzak durmaktır. Bunlar sana hızla kilo aldırır. Sen günlük beslenmende sebze, bakliyat, yoğurt, peynir ve sütünü, birkaç dilim ekmek ile porsiyonlarına dikkat ederek, kilonu korumaya yani almamaya çalışmalasın.
   Sevgiler,

 10. Ferah Gül topçuoğlu 10:34 am de Ocak 26, 2018 - Yanıtla

  Selamlar hipofiz adenomdan kaynaklı hipotiroid hastasıyım kilomu kontrolde tutmaya çalışıyorum fakat halsizlik problemi yaşıyorum. Üç kilo verip üç kilo yu geri alıyorum uygun bir diyet listesi istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 11:51 am de Mart 11, 2018 - Yanıtla

   Merhaba Ferah Hanım,
   Listeler kişiye özel olduğu için, appstore veya playstore üzerinden Cepte Diyetisyen mobil uygulamamı yükleyebilirsiniz. Diyet programlarım kısmından sağlık bilgilerinize özel diyet listesi talebinde bulunabilirsiniz.
   Sevgiler,

 11. Saliha demirci 12:56 am de Şubat 1, 2018 - Yanıtla

  Mrh Dr troit ilaçı verdi 3 ay kullandım sonra normale döndü diye ilaçı bıraktırdı o dönem diyet ve sporla 26 kilo verdim 2 yıl geçti kilom koruyorum ama ilaçı içerken kendimi daha rahat hissediyordum sinir yok uyku problemi ve daha enerjiktim troit hapı devamlı kullanmak gerekirmi normale dönünce bırakılırmı kaç ayda bir konturol ettirmeliyim 6 ay önce baktırın normaldi

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 11:54 am de Mart 11, 2018 - Yanıtla

   Merhaba Saliha Hanım,
   Tiroid hormonu seviyesi normale döndüyse, ilaç kullanmanıza gerek yoktur. Unutmayın, her ilaç böbreklerinize yük getirir. Size tavsiyem, 6 ayda 1 tiroid hormonu kontrölü yaptırın. Belki kansızlığınız veya ferritin düşüklüğünüz olabilir. Bunlarıda kontrol ettirebilirsiniz.
   Sevgiler,

 12. seda 4:32 pm de Şubat 7, 2018 - Yanıtla

  Merhabalar ayşe hanım ben 23 yaşındayım 1.72 boyundayım ve 72 kiloyum. yeni kan tahlili yaptırdım ve TSH 0 SERBEST T3 4.79 SERBETS T4 2.02 yazıyor. benim bunun için ne yapmam gerek oranlarım yüksekmiş ve diyete başlamak istiyorum. dahiliye bölümü ne yapmam gerektğini söylemedi. yardımcı olursanız çok sevinirim. Tşekküler

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 11:57 am de Mart 11, 2018 - Yanıtla

   Merhaba Seda Hanım,
   Gerekli kan tahlillerinizi yaptırdıktan sonra diyete başlayabilirsiniz. İstanbuldaysanız randevu alabilir veya Cepte Diyetisyen mobil uygulamam üzerinden diyet listesi talebinde bulunabilirsiniz.
   Sevgiler,

   • Zehra 11:17 am de Temmuz 11, 2018 - Yanıtla

    Ben kolesterol ld yüksek 145 diğeri 300 hgiatort hasemo var kilo aliyoryorum

    • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 1:31 am de Temmuz 22, 2018 - Yanıtla

     Merhaba,
     Buradaki diyet listesini örnek olarak uygulayabilirsiniz. Kişiye özel diyet listesi için Cepte Diyetisyen mobil uygulamamı indirebilirsiniz.
     Sevgiler,

 13. hacer 3:25 pm de Şubat 15, 2018 - Yanıtla

  merhaba hocam benim demir eksikliğim vardı ve demir aksikliği için ferottin kullandıktan sonra kilo almaya başladım ve kesinlikle çok dikkat ediyorum tsh 4.3 çok az fazla çalışıyordu ferottin aldıktan sonra kiloaldım sizce nedn olabilir tşkler

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 12:00 pm de Mart 11, 2018 - Yanıtla

   Merhaba Hacer Hanım,
   Demir ilaçları iştah açar. Biraz fazla yemenize sebeb olmuş olabilir.
   Sevgiler,

 14. Gül 2:11 am de Şubat 18, 2018 - Yanıtla

  Hocam ben troid hastasıyım ve emziren anneyyim 14 aylık kızım var ama kilo vermek istiyorum ben sizin örnek listerinizden hangisini yapmalıyım troid olanı mu yoksa emziren annelerin diyetinizi mi çok teşekkürler şimdiden

 15. Zubeyde 11:58 am de Şubat 19, 2018 - Yanıtla

  Merhaba ben 42 yaşı da guatr hastasıyım 95 kiloya ulaştım nefes alınca çok zorlanıyorum kalbim hızlı atıyor bana yardimci olurmusuniz

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 12:05 pm de Mart 11, 2018 - Yanıtla

   Merhaba Zübeyde Hanım,
   Appstore veya playstore üzerinden Cepte Diyetisyen mobil uygulamamı yükleyebilirsiniz. Diyet programlarım kısmından sağlık bilgilerinize özel diyet listesi talebinde bulunabilirsiniz.
   Sevgiler,

 16. Merve 10:01 pm de Şubat 23, 2018 - Yanıtla

  Merhaba,faydalı bir içerik olmuş ama sanırım küçük bir yanlışlık yapılmış.”Tiroid Diyeti Nasıl Olmalıdır?” başlığının altında şöyle bir cümle var “Hipotiroidizm teşhisi konulduğunda kilo artışının olması kilo kaybına göre daha zordur. Hipertiroidizm teşhisinde ise metabolizma yavaş çalıştığı için kilo kaybının gerçekleşmesi de yavaş olur.” Hipertiroidizmde bezin fazla çalışmasına bağlı olarak metabolizma hızlıdır.Bu hastaların kilo alması zordur.Hipotiroidizm de ise metabolizma az çalışmaktadır.Bu sebeple kilo artışının olması çok daha kolay ve muhtemeldir.İyi günler.

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 12:10 pm de Mart 11, 2018 - Yanıtla

   Teşekkürler, doğru bir tespit, düzeltmeyi hemen yapıyoruz.

 17. Kubra 12:04 am de Mart 5, 2018 - Yanıtla

  Merhaba hocam ben 18 yaşındayım ve 77 kiloyum doktora gittim tiroidlerin yuksek dedi ve diyet verdi ilac vermedi diyete uydugum halde kilo veremiyorum metabolizmam cok yavas ne yapabilirim?

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 12:22 pm de Mart 11, 2018 - Yanıtla

   Merhaba,
   Her gün 1 saat yürüyüş yaparsanız, metabolizmanız 300 kalori hızlanır ve daha hızlı kilo verirsiniz. Tiroid için 6 ayda 1 kontrolü ihmal etmeyin.
   Sevgiler.

 18. Fatma 10:03 pm de Mart 18, 2018 - Yanıtla

  Ayşe hanim merhaba bende hipotiroid ilaci kullaniyorum yaklasik 3 yildir cok cabuk kilo aliyor ve vermekte cok zorlaniyorum ve kabizlik sorunumda var sizin kûrlerinizide yapiyorum ve yine zorlaniyorum hipotiroid icin daha detayli diyet listesi verirmisiniz lutfen laktozsuz ve gulûtensiz beslenmenin faydasi olurmu aceba.

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 10:11 pm de Nisan 4, 2018 - Yanıtla

   Merhaba Fatma Hanım,
   Appstore ya da Playstore üzerinden Cepte Diyetisyen mobil uygulamamı yükleyebilirsiniz. Diyet programlarım kısmından, sağlık bilgilerinize özel diyet listesi talebinde bulunabilirsiniz.
   Sevgiler,

 19. Neslihan 3:37 am de Mart 22, 2018 - Yanıtla

  Merhaba ben 15yıldır haşimoto trioid hastasıyım evlendikden sonra çalışmadım ev hanımıyım ve başka şehire taşındım son altı yılda 20kilo aldım ilaç dozu yükseltildi ama kilo yerinde sayıyor 58 kiloydum 81çıktım ne yapabilirim ayrıca gece de uykudan uyanıp yerim ama gün ortası illa yemem gerekmiyo ama gece muhakkak uyanıp yiyorum

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 9:46 pm de Nisan 4, 2018 - Yanıtla

   Merhaba Neslihan Hanım,
   Tiroid hastaları kilo vermekte her hangi bir zorluk yaşamazlar. Ancak, kişiye özel diyet planları uygulamaları gerekir.
   Appstore veya Playstore üzerinden Cepte Diyetisyen mobil uygulamamı yükleyebilir, oradan sağlık bilgilerinize özel diyet listesi talebinde bulunabilirsiniz.
   Sevgiler,

 20. Sibel 10:11 pm de Mart 27, 2018 - Yanıtla

  Merhaba Ayşe hanım 38 yaşında 1 .69 boyunda 67 kiloyum 1,5 yıldır haşimato hastasıyım 75 gr ‘ilk levatiron kullanıyorum hastalığımı öğrendiğim zaman 85,5 kiloydum dr dikkat etmezsen şişersin demişti ve ben ünlü profesörün dediklerini yaparak 10 ayda 20kg verdim hiç ekmek ,hamurişi,tatlı çikolata yemeden günde 3 3,5 lt su içerek ama şimdi çok az kaçamak ve spor yapmama rağmen 2 kg aldım çok üzülüyorum bu kadar kısmama rağmen ve hareketime rağmen kilo almamak için ne yapmalıyım bir de ilacımı hep dikkatli ve düzenli kullanıyorum cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim sevgiler

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 9:55 pm de Nisan 4, 2018 - Yanıtla

   Merhaba Sibel Hanım,
   Tiroid hastalarında 1-2 kg sürekli oynayabilir, moralinizi bozmayın. Sağlıklı beslenmenize ve yaşamınıza devam edin.
   Sevgiler,

 21. Şeyma 12:58 am de Mart 30, 2018 - Yanıtla

  Yazdıklarınızı okudum gerçekten çok faydali.Yaklaşık 2.5 sene önce Hipotiroidi rahatsızlığımın olduğunu öğrendim ilaç kullanımına başladım. Hayatımı tamamen değiştirdim.Yememe,icmeme çok dikkat ettim Hergün 10 bin adım attım hala devam ediyorum sporuma. 130 kg civariydim suan çok sukur 75 kiloya düştüm tekrar test yapıldı doktorum ilaç kullanmana gerek kalmadı hersey normal suan da dedi Hipotiroidi nin tekrarlama şansı varmıdır tekrar?Ayşe Tuğba hanim.

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 9:56 pm de Nisan 4, 2018 - Yanıtla

   Merhaba Şeyma Hanım,
   Öncelikle çok geçmiş olsun ve tebrikler. Tiroid genelde kiloya bağlı gelişen bir hastalık değildir. Çok nadir de olsa tekrarlama ihtimali olabilir. Siz 6 ayda bir kontröllerinizi ihmal etmeyin.
   Sevgiler,

 22. Neslihan 8:45 am de Nisan 3, 2018 - Yanıtla

  Merhaba sevgili Ayşe ben 22 yaşındayım hamilelik sürecinde ortaya çıkan hipertiroidi ‘m ile tedavi gördüm ve hamileligimin 6. ayında düzene girdi ben doğum yaptığımda 62 kilo iken birden zayıflamaya basladım 50 kiloya kadar düştüm . Tiriodim tekrar azdı fakat ilaç kullanmadım . Ve 2 senedir 60 küsur kiloda seyrediyorum T3 ‘ üm 19..
  T4 ‘ üm ise 4.96 vitamin degerimse 4.61
  Fakat ben kilo almaya devam ediyorum 64 kilo olmusum ne yapmalıyım . Endirokolojiye gittim defalarca nodüllerim duzenliymis . Sizce ne yapmalıyım .? Saygılarımla.

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 10:02 pm de Nisan 4, 2018 - Yanıtla

   Merhaba Neslihan Hanım,
   Tiroidiniz olsa bile, sağlıklı diyet programları ile kilo verebilirsiniz. Cepte Diyetisyen mobil uygulamamı yükleyebilir ve sağlık bilgilerinize göre diyet listesi talebinde bulunabilirsiniz.
   Sevgiler,

 23. Nilüfer ezer 9:46 pm de Nisan 11, 2018 - Yanıtla

  Merhaba ayse hnm ben hipotiroid hastasıyım hormonlarım kullandığım ilac sayesinde iyi ama hormonları dengeleyene kadar 10 kg aldım 3 ay boyunca haftanın 6 günü spora gitmeme ve diyet yapmama ragmen kilo veremedim kabızlıkta çok var bu durumda ben ne yapabilirim cok teşekkür ederim

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 7:21 pm de Nisan 23, 2018 - Yanıtla

   Merhaba Nilüfer Hanım,
   Kilo vermek istiyorsanız, kişiye özel diyet listesi uygulamanız gerekmektedir.
   Appstore veya Playstore üzerinden Cepte Diyetisyen mobil uygulamamı yükleyip, diyet programlarım kısmından diyet listesi talebinde bulunabilirsiniz.
   Sevgiler,

 24. Pinar 1:42 am de Nisan 16, 2018 - Yanıtla

  Hocam merhaba 5 yıldır troidlerim yavaş çalışıyor.25 mg hap kullanıyorum. Hapimi bir ara bıraktım ve 10 kg aldım. Asiri sekilde kabızlık var ve hiç egzersiz yapmıyorum.11 aylik bebegim var onu emziriyorum. Hic bir şekilde kilo veremiyorum. Kilom 80 boyum 160 yardımcı olursanız sevinirim .uygulamaniz ucretliymis sanırım. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 7:13 pm de Nisan 23, 2018 - Yanıtla

   Merhaba,
   Yazıdaki örnek diyet listesi programına göz atabilirsiniz. Ayrıca, Appstore veya Playstore üzerinden Cepte Diyetisyen mobil uygulamamı yükleyip, diyet programlarım kısmından diyet listesi talebinde bulunabilirsiniz.
   Sevgiler,

 25. Keriman 7:12 pm de Nisan 20, 2018 - Yanıtla

  Ben hemofili hastasıyım ve bir ay oldu tahlilde çok yüksek guvatir hastası olduğunu ogrendim. Artı menapoz baslagicinada girdim bunlardan dolayı 10 kilo aldım bu kiloyu vermek için yardiminizi vekliyorum

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 7:16 pm de Nisan 23, 2018 - Yanıtla

   Merhaba,
   Appstore veya Playstore üzerinden Cepte Diyetisyen mobil uygulamamı yükleyip, diyet programlarım kısmından diyet listesi talebinde bulunabilirsiniz.
   Sevgiler,

 26. selenay 9:56 pm de Mayıs 15, 2018 - Yanıtla

  merhaba ayşe hanım ben 16 yaşındayım 97 kiloyum ve yaklaşık 8 ay önce tiroıd bezlerimdn sıvı alındı ve aşırı sekilde kio aldım yaklaşık 13 kilo kadar diyetisyene gittim fakat ne yaptıysam sonuç alamadım ve şu an lise öğrencisiyim ,arkadaşlarım tarafından dışlanıyorum nasıl bir diyet yapmamı önerirsiniz lütfen yardımcı olun.

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 2:10 pm de Mayıs 19, 2018 - Yanıtla

   Merhaba,
   Yazımdaki örnek diyet listesine göz atabilirsiniz. Ayrıca, kişiye özel kalorisi dengelenmiş bir liste için Cepte Diyetisyen mobil uygulamamı indirebilirsiniz oradan, tiroid ameliyatı olduğunuzu ve kilo veremediğinizi mutlaka not olarak belirtin.
   Sevgiler.

 27. Yasemin 4:20 am de Mayıs 21, 2018 - Yanıtla

  Merhaba, Yaklaşık bir yıldır hipotroid hastasıyım 4 aydir da hızlıca büyüyen iyi huylu 37 mm bir modüle sahibim.Doktorum ameliyat dedi fakat,erteledim.Diyetle cozebilecegim acaba mümkün müdür?
  Teşekkürler .

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 10:46 pm de Haziran 16, 2018 - Yanıtla

   Merhaba Yasemin Hanım,
   Diyet ile çözmeniz pek mümkün gözükmüyor. Doktor kontrollerinizi ve önerilerini ihmal etmeyin.
   Sevgiler,

 28. Maide 10:48 am de Haziran 8, 2018 - Yanıtla

  İyi günler normalde hep zayıf biriyimdir dr a gittim tiroid yeterli görevini görmüyor dedi dr ve ilaca başladı şükür dikkatte ettim kilo almadım ama hamilelikte ihmal ettim beş aylık hamileyim 16 kilo aldım şuan 74 kiloyum dr acil randevu verdi şuan çok mutsuzum daha fazla almamak için önerileriniz nelerdir

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 10:58 pm de Haziran 16, 2018 - Yanıtla

   Merhaba Maide Hanım,
   Sizin durumunuz özel bir durumdur. Size özel bir diyet listesi planlanması gerekir. Bunun için Cepte Diyetisyen mobil uygulamamı yükleyebilir ve Diyet Programlarım kısmından talep edebilirsiniz.
   Sevgiler,

 29. Adem 12:37 pm de Haziran 20, 2018 - Yanıtla

  Merhaba Ayşe hanım
  Benimde tiriod sorunum var ilaç alma konusunda bir sorum olacak levitron veya euthyrox 75 mg bunlar arasında bir fark varmıdır!ayrıca ilacı sabah aç karnına alıp 4 5 saat sonra yemek yiyorum sizce ilaç dahamı etkili acaba.tesekkurler

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 1:00 am de Temmuz 22, 2018 - Yanıtla

   Merhaba Adem,
   İlacınızın ismine ve dozuna doktorunuz karar vermelidir. İlacınızı sabah aç karına kullanıp, 1 saat sonra yemek yiyebilirsiniz. 4-5 saat aç kalmak etkisini arttırmaz.
   Sevgiler,

 30. Nesrin 11:41 pm de Temmuz 4, 2018 - Yanıtla

  Merhaba Ayşe hanım bende nödül guatr hastalığından ameliyat oldum tamamen alındı iki tane idi sağ ve solda 13yıl oldu ozaman 52kilo idim boy 157şimdi 65 yaşım45dahada kilo almak istemiyorum çok ißtahlı birisi değilim aç kalınca migren tutuyor diyet yapamıyorum o yüzden bunu uygulamak istiyorum çok güzel

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 1:27 am de Temmuz 22, 2018 - Yanıtla

   Merhaba Nesrin Hanım,
   Bu yazıdaki diyet listesini kullanabilirsiniz. Bu diyet planı ile yavaş yavaş kilo verebilirsiniz. Aç kalmadan, yavaş zayıflamak daha sağlıklı ve kalıcı olacaktır. Başarılar,
   Sevgiler,

 31. ayşe 3:50 pm de Temmuz 12, 2018 - Yanıtla

  Merhabalar doktor hanim. 26 yasindayim 57 kiloyum .doktora gittigimde TSH degerim 7.51 cikti. 6 hafta kullanmam gereken bir ilac verildi.bu ilac sonrasi troid değerim duser mi. Kilo almaktan korkuyorum acikcasi. Ayrıca hamilelik dusunuyorum ilac kullanma suremde bu fikri ertelemeli miyim?

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 1:12 am de Temmuz 22, 2018 - Yanıtla

   Merhaba Ayşe Hanım,
   Bu ilacı kullandığınızda tiroid seviyeniz normal seviyeye gelecektir. Sadece, tiroid değeriniz kronik mi diye tekrar kontrole gitmeniz gerekebilir. Gebelik düşünüyorsanız ertelemeyin. TSH değeriniz, gebelik döneminde 2.5 değerinin altında olmalıdır. Doktorunuz bunu mutlaka takip etmelidir.
   Sevgiler,

 32. Selbi 8:26 am de Ağustos 1, 2018 - Yanıtla

  Merhaba Ayse hanım benim doğdumdan beri guatr hastalığım varmıs ben 3 yyl once oğrendim.ben 14 yasındayim 83 kiloyum hic zayifliyamiyorum diyet egzersiz yapsamda .sizin önerilerinize ihtiyacim var

 33. Selbi 8:46 am de Ağustos 1, 2018 - Yanıtla

  Merhaba Ayse hanym benim doğdumdan beri guatr hastaligim varmıs ben 3 yyl önce öğrendim .ben 14 yasindayim 83 kiloyum zayifliyamiyorum diyet egzersiz yapsamda sizin önerilerinize ihtiyacim var

 34. Zeynep 5:15 pm de Ağustos 2, 2018 - Yanıtla

  Merhaba ayşe hanım ben 20 yasindayim üniversite ogrenciyim 1.65 boydayim ve 70 kiloyum yaklasik 10 yildir guarter hastalığim var gecen sene 62 kilo olmama ragmen bu yil kilomda cok fazla bir artis yasadim. Bunun nedeni 3 ay once kan vermistim belki ondandir diye dusundum ama sonra diyet yapsam bile veremediğim kilolarim var. Bunun hakkinda yorum ve bilginizi merak ediyorum 😊

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 2:02 pm de Eylül 4, 2018 - Yanıtla

   Merhaba Zeynep Hanım,
   Bir uzman kontrölünde diyet yaparsanız daha sağlıklı olur. Eğer bu şekilde dahi kilo veremezseniz, endokrin bölümüne başvurabilirsiniz.
   Sevgiler,

 35. Kübra 6:50 pm de Eylül 25, 2018 - Yanıtla

  Mrb hocam 1 yılık evliyim 18 yaşındaym bekarken troid bezlerim çok hızlı çalışıyordum ve zayıftım kilo alamıyordum boyum 156 kilom 53 ‘ü evlendikten snra bir kaç ay içinde kilo almaya başladm hastaneye gittim bi troid testi yaptım ve troid bezlerimin hiç çalışmadığını öğrendm şuan boyum 156 kilom 73 kilo veremiyorum ne yapmam gerekiyor tedavide oldm yine kilo veremedm ilacı bıraktım troidim normal çalışınca bugn yine hastaneye gittim ve troid bezlerim yine çalışmıyormuş tekrar ilaç kullanıcam doktorum EUTHYROX 50 MCG 50 TABLET ilacını yazdı yardımcı olursanız sevinirim

 36. Verda 3:10 pm de Ekim 2, 2018 - Yanıtla

  Ayşe Hanım merhaba ,3 mayısta doğum yaptım.emziriyorum.rwglim başlamadı.halsizlik,el titremesi ,çarpıntım başladı.sürekli acıkıyorum ve iştahım inanılmaz fazla.kan tahlili yaptırdım geçen hafta hipertiroidim çıktı.bu na rağmen hiç kilo veremiyorum.sürekli açlık hissediyorum.dr ilaç verdi.henüz kullanmaya başlayamadım.bebektede aynı rahatsızlık olabilirmi?tahlil yaptırılmalımı? Normalde kilı vermem gerekirken veremediğim için ilaç kullanırsam dahasa kilo alırmıyım?nasıl kilı verebilirim ?

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 11:36 pm de Kasım 8, 2018 - Yanıtla

   Merhaba Verda,
   İlacınızı kullanmanız tiroidinizin dengelenmesi açısından önemlidir. Bebekte aynı rahatsızlık olmaz. Bu ilacı kullanmanız, sağlıklı beslenirseniz kilo almanıza neden olmaz. Kafanızda soru işareti varsa, başka bir dahiliye doktorundan yardım alabilirsiniz.
   Sevgiler,

 37. Osman 6:03 pm de Ekim 26, 2018 - Yanıtla

  Ayşe hanım ben fransadan yazıyırum 40 yaşındayım 2012 yılında troid amalitatı oldum düzenli olarak kan testi yaptırıp ona görede hapımı kullanıyorum amaliyattan sonra devamlı kilo aldım ve zayıflayamıyorum kas ağrılarım diz ağrılarım ve halsizlik bitkinlik var bana ne önerebilirsiniz amaliyattan önce çok iyiydim amaliyatla sanki hayatım değişti

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 9:33 pm de Kasım 16, 2018 - Yanıtla

   Merhaba Osman Bey,
   Birkaç sorum olacak:
   1. Boyunuz ve kilonuz kaçtır?
   2. Kansızlık probleminiz var mıdır?
   3. Vitaminlerinize baktırdınız mı?
   4. İnsulin direnciniz var mı?
   Sevgiler,

Siz de fikrinizi belirtin