Tereyağlı kahve, özellikle Ketojenik Diyet uygulayanlarda kilo vermek için popüler bir içecek haline geldi. Peki, tereyağlı kahve ne işe yarar? Kilo vermek için sağlığa faydaları hakkında bilmeniz gerekenleri öğrenmek için okumaya devam edin!

Kilo vermek diyetleri söz konusu olduğunda, hem tereyağı hem de kahvenin tüketimi biraz tartışmalıdır. Diyet yaparken kahve içmeniz gerektiğinde; kahvenin sade olması, krema ve şeker içermemesi gerekir. Çoğunlukla egzersiz öncesi tercih edilmesi önerilir. Tereyağı ise genellikle listenin dışında tutulan besinlerden biridir. Ancak, muhtemelen bir serbest günde, çok az miktarda tüketilebilir. Peki, diyet yaparken hem tereyağı hem de kahve içebileceğinizi söylesek? Burada asıl önemli olan, onları birlikte tüketmeniz gerektiği midir? Tereyağlı kahve kilo vermeye yardımcı olabilir mi?

Tereyağlı Kahve Besin Değeri

Tereyağlı kahvenin hangi özelliklerinin kilo vermenize yardımcı olabileceğini anlamaya başlamadan önce, besin içeriğini anlamanız önemlidir. Uzmanlara göre, tereyağlı kahvenin besin değeri aşağıdaki gibidir:

 • Kalori: 445
 • Karbonhidrat: 0 gram
 • Toplam yağ: 50 gram
 • Protein: 0 gram
 • Lif:  0 gram
 • Sodyum: Günlük ihtiyacın %9’u
 • A Vitamini: Günlük ihtiyacın% 20’si

Burada unutulmaması gereken bir diğer önemli nokta da, tereyağlı kahvenin kalori değerinin yaklaşık %85’inin doymuş yağ olmasıdır. Bu oran, özellikle bir porsiyon için çok fazla olabilir. Doymuş yağ, kalp hastalıkları riskini arttırması ile ilişkilendirilir. Bu nedenle, tereyağlı kahvenin doymuş yağını, çoklu doymamış yağlarla değiştirmeye çalışmalısınız.

Tereyağlı Kahve Sağlıklı Mıdır?

Tereyağlı kahve, sabah kahvelerinin popüler bir seçeneği haline geldi. Peki, herhangi bir olumsuz etkisi var mı? Aslında, hazırlama yöntemi her birey için doğru seçim olmayabilir.

Kilo vermek istiyorsanız, kalori alımınızı sınırlandırmayı hedeflemelisiniz. Kahvenize yağ ekleyerek kalori alımını arttırmak kolaydır. Belirli makro besin aralıkları içinde kalmaya çalışıyorsanız; kahvenize eklediğiniz tereyağın kalori değerine dikkat ettiğinizden emin olun.

Kahveye tereyağı eklemek, tek başına hızlı bir kilo kaybı sağlamaz. En iyi sonuçları elde etmek için; bütünsel bir beslenme stratejisinin bir parçası olarak, tereyağlı kahveyi deneyebilirsiniz.

Tokluğu Arttırır Mı?

Ketojenik diyet uygulayan kişiler için; yağdan yeterince yavaş salınan enerji tüketmek, tok hissetmenin en önemli unsurlarından biridir. Kahvenize tereyağı eklemek, yağ alımının yüksek kalmasını sağlayabilir.

Sabah açlık sancıları; odaklanmaya ve üretken olmaya çalışırken yaygın bir dikkat dağıtıcıdır. Tereyağlı kahve, buna yardımcı olacak bir araç olabilir. Tereyağlı kahve, tek başına kahve ile kıyaslandığında tokluğa daha fazla yardımcı olabilir. Çalışmalar, diyette artan yağ miktarının; iştah hormonlarının salınmasıyla ve iştahın düzenlenmesiyle  tokluğu arttırabileceğini göstermektedir.

Tereyağlı Kahve Kilo Verdirir Mi?

 • İştahı azaltır

Tereyağlı kahvede bulunan yüksek miktarda yağ, iştahı azaltarak kilo vermeye yardımcı olabilir. Yağ oranı sindirimi yavaşlatabilir ve daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olabilir.

 • Egzersiz yapmak için enerji verir

Kahve, enerji seviyelerinin daha yüksek olmasını ve egzersiz sırasında daha az yorulmanızı sağladığı için, öncelikle iyi bir egzersiz öncesi içecek olması ile ünlüdür. Tereyağlı kahve de aynı enerjiyi sağlamaya yardımcı olabilir ve kalorilerinizi daha kolay yakmanızı sağlayabilir..

 • Tereyağı tokluğu arttırır

Tereyağın içerdiği MCT yağı, orta zincirli trigliserit anlamına gelir. Bu yağ, popüler olarak ketojenik beslenme tipinde tüketilmektedir.

Tereyağlı kahvenin içerdiği MCT, özellikle kalori kısıtlaması yapılan bir diyette; daha uzun süre tokluk sağlamaya yardımcı olabilir. MCT, çok sık aç hissetmenizi engelleyerek kilo vermenize yardımcı olabilir.

Tereyağlı Kahve Nasıl Hazırlanır?

Tereyağlı kahve hazırlamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Suyu ısıtın.
 • Su ısınırken, 2 yemek kaşığı öğütülmüş kahveyi hazırlayın.
 • Sıcak suyu kahveye ekleyin ve birkaç dakika bekletin.
 • Tereyağı yerine, az miktarda Hindistan cevizi yağı da ekleyebilirsiniz.
 • Kahve yeterince demlendikten sonra bardağa koyun.
 • Malzemeleri karıştırmak için bir blender kullanabilirsiniz.

Tereyağlı Kahve Nasıl Kilo Verdirir?

Bu soru, yüksek kalorili bir karışım olan tereyağlı kahveyi denemek isteyenler arasında en popüler soru gibi görünüyor.

Vücudun ana enerji kaynağı olan karbonhidratlardan alınan kalori ile, yağ yakmaya yöneleceksiniz. Bu kan şekeri seviyelerini düşürür ve keton cisimlerin üretimini arttırır. Kalp, kas ve beyin şekeri yakmayı bırakır. Onun yerine, alternatif bir yakıt olarak ketonları kullanır.

Böyle bir diyetin, sağlık üzerindeki etkileri geniş çapta tartışılırken kilo verme sonuçları tutarlıdır. Güne bu kahve ile başlamak; eğer vücudunuz zaten ketojenik bir durumdaysa, size ekstra bir yağ kaynağı sağlar, enerji seviyelerini ve yağ yakma kapasitesini arttırır.

 • Eğer bir kişi, diyetinde normal seviyelerde karbonhidrat tüketiyorsa; vücudu fazla yağ yerine bu yakıtı seçer ve onu yakmak yerine depolayacaktır.

Tüm bunları akılda tutarak, beslenmenin büyük ölçüde dozaj ve bağlamla ilgili olduğunu hatırlamak önemlidir. Diyetinize eklenen bu bileşenlerin daha küçük miktarları sağlıklıdır. Bununla birlikte, kalori değeri yüksek bir yemeği, yüksek yağlı bir içecek ile değiştirmek en ideali olmayabilir. Kısaca ketojenik diyet uygulamıyorsanız günlük beslenme düzeninize tereyağlı kahve ekleminizin kilo vermeye olumlu bir katkısı olmayacaktır.

Denemeye Değer Mi?

Tereyağlı kahve, küçük miktarlarda belirli besinleri içerse de; iyi dengelenmiş ve besleyici bir kahvaltı ile karşılaştırıldığında daha sönük kalır. Günde 3 öğün besleniyorsanız, kahvaltınızı tereyağlı kahve ile değiştirmek, toplam besin yükünü ortalama 1/3 oranında azaltacaktır.

Kalori alımını ya da doymuş yağı kesmeye çalışıyorsanız, tereyağlı kahve sizin için en iyisi değildir. Belirli diyetlerle kullanıldığında, kilo kaybı ve enerji artışı gibi sonuçlar sağlayabilir. Ancak, yine de dikkatli olunmalıdır.

Tereyağı Yerine Hindistan Cevizi Yağı Olur Mu?

Hindistan cevizi yağı, bir zamanlar genellikle cilt sağlığına faydaları ile biliniyordu. Onu özellikle  bronzlaştırıcı ürünlerde kullandılar. Günümüzde ki kullanım alanı ise çok daha çeşitlidir.

Pek çok insan, yemek pişirmek için Hindistan cevizi yağı kullanmayı tercih ediyor. Bazı kişiler de, kahvesinde kullanıyor. Tüketim açısından, MCT yağı içerdiği için faydalı kabul edilir. Hindistan cevizi yağındaki yağ asitlerinin %50’si MCT’lerdir. Bu yağ ile ilişkilendirilen potansiyel faydalarından biri de, azalmış kalp hastalığı riskidir.

Kadınlar üzerinde yapılan çalışmalarda; Hindistan cevizi bazlı diyet uygulayanların, diğer gruplara oranla daha düşük bir iltihaplanma ve kalp hastalığı riski olduğu bulunmuştur. Tabi ki, kalp hastalığına bir dizi karmaşık faktörün neden olduğu da unutulmamalıdır.. Hindistan cevizi yağı ile ilişkilendirilen bir diğer fayda da kilo kaybını arttırmasıdır. Obez hastalar üzerinde yapılan çalışmalar, düzenli tüketiminin özellikle karın bölgesindeki yağlanmayı azalttığını göstermektedir. Ancak bütün bu olumlu etkilerinin olabilmesi için bu kahvenin dengeli ve düzenli bir beslenme planında yer alması; düzenli yapılan egzersiz programının da yaşamın bir parçası haline getirilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın!