Deniz tuzu, market rafları ve restoranlardaki popülerliğini son yıllarda önemli ölçüde arttırdı. Bazı şefler de, gevrek dokusu ve daha güçlü aroması nedeniyle deniz tuzunu tercih ediyor. Bazı üreticiler ise; tamamen doğal olduğu için cips gibi çeşitli atıştırmalıklarda onu kullanıyor. Ve sağlık bilincine sahip bazı tüketiciler, magnezyum gibi mineraller içerdiği için deniz tuzunu tercih ediyor. Ancak, çok önemli bir açıdan bakıldığında, sofra tuzu ve deniz tuzu arasında çok az fark vardır: o da sodyum içeriği.

Deniz Tuzu ve Sofra Tuzunun Sodyum Miktarı

Amerikan Kalp Derneği tarafından yapılan bir ankette; katılımcıların %61’i deniz tuzunun sofra tuzuna göre daha düşük sodyum içeriğine sahip olduğu konusunda yanlış bir şekilde hemfikir. Sofra tuzu ve deniz tuzu, yaklaşık %40 oranında sodyum içerir. Kaya tuzu ve bazı deniz tuzlar, sofra tuzuna göre daha büyük kristal boyutlarına sahiptir. Bu nedenle, hacim olarak daha az sodyuma sahip olabilir.

  • 1 çay kaşığı sofra tuzu yaklaşık 2300 mg sodyum içerir.
  • 1 çay kaşığı deniz tuzu ve kaya tuzu, kaşığa daha az kristal sığdığı için daha az sodyum içerebilir.

Bazı deniz tuzu çeşitlerinin, sofra tuzundan daha az sodyum içerdiği öne sürülmektedir. Satın almayı düşündüğünüz deniz tuzunun, çay kaşığı başına ortalama 575 mg sodyum içeren sofra tuzuna oranla ne kadar daha az sodyum içerdiğini öğrenmek ve karşılaştırmak yapmak için, ürenin üzerindeki besin değerleri etiketini kontrol edebilirsiniz.

Sofra Tuzu ve Deniz Tuzu Yapılışı Farklı Mıdır?

Deniz tuzu, doğrudan deniz suyunun buharlaştırılması yoluyla elde edilir. Genellikle, işlemden geçmez ya da işlenme oranı minimum seviyededir. Bu nedenle; kalsiyum, magnezyum, potasyum ve diğer besinler gibi bazı mineralleri eser miktarda tutmaktadır.

Diğer yandan sofra tuzu; tuz birikintilerinden çıkarılır. Daha sonra, ince bir doku elde etmek için işlenir. Böylece, kullanılması ve yemeğe karıştırılması daha kolay olur. Bu işlem, sofra tuzundaki mineralleri çıkarır. Ayrıca, topaklanmayı önlemek için katkı maddeleri de kullanılabilir.

Deniz Tuzu Sağlık Açısından Daha Avantajlı Mıdır?

Çoğu deniz tuzu için, sağlık açısından herhangi bir avantaj sunduğunu söylemek mümkün değildir. Deniz tuzunun içerdiği az miktardaki mineraller, diğer sağlıklı gıdalar yoluyla da kolaylıkla elde edilebilir.

Peki, Hangisi Seçilmeli?

Deniz tuzu, sofra tuzu ya da kaya tuzu arasında seçim yaparken, damak tadınızın seçim yapmasına izin verebilirsiniz. Çünkü, sağlık yararı açısından belirgin bir farkları yoktur. Ve, hepsi benzer miktarlarda sodyum içerir. Özellikle kalp, tansiyon ve böbrek sağlığı için günlük tüketilen toplam tuz miktarına dikkat edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Gün içerisinde yaklaşık 5-6 gram tuz tüketmeniz yeterli olacaktır.

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın!