Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Beslenme ve Safra Diyeti

Ana Sayfa » Hastalıklarda Beslenme » Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Beslenme ve Safra Diyeti

Safra ameliyatı sonrasında komplikasyonların önlenmesi için, safra kesesi ameliyatı sonrası beslenme ve safra diyeti uygulanması gereklidir. Diyetisyen tarafından hazırlanan diyet listeleri ile besin yetersizliğinin önüne geçilir. Sorularınız olursa, yazının altına yorum olarak yazabilirsiniz. Kişiye özel safra diyet programına başlamak için tıklayın.

Safra Kesesi Ameliyatı Nedir?

Safra kesesi; karın bölgesinin üst tarafında, karaciğerin alt yüzeyine yapışık halde bulunan ve armuta benzeyen kese şeklinde bir organdır. Safra kesesi su, safra tuzu, safra pigmenti, kolesterol, organik tuz, yağ asitleri ve lesitininden oluşan; karaciğer tarafında üretilen safranın depo edilmesinde görevlidir. Safra; yağların sindiriminde, emiliminde ve kandaki bazı atık maddelerin vücuttan atılmasında görevli olan bir vücut sıvısıdır. Safra kesesi sarı yeşil bir sıvı olan safrayı depolar, konsantre eder ve gerektiği zaman sindirim kanalına boşaltır. Safra kesesi genellikle açlık durumunda safrayı biriktirir; sindirim durumunda ise kesenin kasılması sonucunda safrayı bağırsağa boşaltır.

Safrayı oluşturan maddelerin belirli bir oranda ve dengede bulunması bu maddelerin safra içerisinde erimiş halde olmasını sağlar. Safra kesesinin konsantre aşamasında bu oran bozulur ise safra içerisindeki maddeler çökelekler oluşturur. Bu çökeleklerin safra kesesinde büyümesi sonucu safra taşları meydana gelir. Günümüzde safra taşlarının görülme riski de artmış durumdadır. 20-60 yaş arası kadınlarda safra taşının görülme riski erkeklerden 3 kat daha fazladır. Obezite, genetik faktörler, yaş faktörü ve sık doğum yapma safra taşının oluşumuna neden olan etmenler arasındadır.

Safra kesesinin alınması ameliyatı kolesistektomi olarak adlandırılmaktadır ve bu ameliyat çoğunlukla safra taşlarının oluşumundan kaynaklanır. Ancak kolesistit olarak bilinen safra kesesi iltihaplanmaları ve safra kesesi kanseri gibi durumlarda da tedavi amacıyla bu ameliyat gerçekleştirilebilir. Safra kesesinin alınması durumunda safranın depo edilmesi görevini safra kanalı gerçekleştirir. Son 30 yılda kolesistektomi ameliyatı hızla yayılmış; kolay ve etkili bir tedavi yöntemi haline gelmiştir.

Veriler net olmamakla birlikte Türkiye’de yılda ortalama 40.000-60.000 kolesistektomi ameliyatının yapıldığı araştırmalarda ifade edilmektedir. Kolesistektomi ameliyatı açık (klasik) ve kapalı (laparoskopik) olarak iki farklı teknik ile yapılmaktadır. Doktorlar kapalı kolesistektomi ameliyatının hastalar açısından daha konforlu ve ağrısız olduğunu ifade etmektedir. Peki, safra kesesi ameliyatı sonrası beslenme ve safra diyeti uygularken nelere dikkat etmeliyiz.

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Beslenme Düzeninde Nelere Dikkat Edilmeli?

Ameliyat sonrasında gastrointestinal sistemde bulantı ve kusma gibi şikayetler görülebilir. Bu dönemlerde hastalarda besin ve mineral yetersizliğinin oluşmaması için oral veya enteral beslenme yöntemine başvurulabilir. Kolesistektomi ameliyatı sonrasında safra taşı oluşumunun tekrarlamaması ve komplikasyonların gelişmemesi için mutlaka safra kesesi ameliyatı sonrası beslenme yani safra diyeti planının uygulanması gerekir. Safra kesesi alınan hastalarda besin yetersizliğinin görülmemesi için beslenme düzeninin bir diyetisyen tarafından hazırlanmış olması önemlidir. Ameliyat gerçekleştikten sonra bağırsak sesleri yerine gelinceye ve hasta gaz çıkarıncaya kadar ağız yolu ile beslenmeye geçilmez. Sonrasında hastanın durumuna göre oral (ağızdan) veya enteral beslenme tedavisi uygulanır.

Safra kesesi alınan hastalarda beslenme kademeli olarak geliştirilir. Ameliyat sonrasında bir süre tüketilmemesi gereken besin çeşitlerinden uzak durulmalı, yağlı besinlerden tüketilmemelidir. Safra kesesi alındıktan sonraki ilk üç ayda “3 nolu ülser diyeti” olarak adlandırılan beslenme düzeni uygulanabilir. Sonrasında safra diyeti uygularken liste dışındaki besinler ve yağlı gıdalar yavaş yavaş beslenme düzenine eklenmelidir. Lif kaynağı besinler de ameliyat sonrasında ishal durumunun yaşanmaması için tercih edilmelidir. Taze sebze ve meyveler posa kaynağı besinler olarak tüketilebilir. Diyetisyen tarafından yaş, cinsiyet, boy ve ağırlık durumuna göre hazırlanan safra diyeti listesinin sürdürülebilir olması hastanın yaşam kalitesi açısından önemlidir.

Online Diyete Başla - Cepte Diyetisyen

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Beslenme Düzeninde Yenmemesi Ve İçilmemesi Gerekenler

Safra kesesi ameliyatı sonrası beslenme düzeninde veya safra diyeti uygularken aşağıdaki besin gruplarından uzak durulmalıdır.

 • Yağda kızartılmış yumurta, çok yağlı peynir çeşitleri, et, tavuk ve balık çeşitleri
 • Karaciğer, beyin, böbrek gibi sakatatlar ve tavuk derisi
 • Fındık, fıstık, ceviz ve badem gibi yağlı kuruyemişler
 • Salam, sosis, sucuk ve pastırma gibi şarküteri ürünleri
 • Bütün yağlı yiyecekler, kavurma ve kızartmalar
 • Kaymak, krema, tahin, tahin helvası, çikolata, cips, çeşnili kraker ve bisküviler
 • Yağlı poğaça, börek, kek ve pasta gibi hamur işleri
 • Gaz yapma özelliği olan lahana, turp, brokoli, karnabahar, kereviz gibi sebzeler; mercimek, nohut ve kuru fasulye gibi kurubaklagil çeşitleri
 • Yumurta ve yumurta içeren besinler (Yumurtanın vücutta tolere edilmesi kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bu yüzden tüketimi de kişiye göre belirlenmelidir.)
 • Pul biber, karabiber, kimyon gibi baharatlar
 • Salamura besinler, turşu, sirke, çeşniler, et suyu, hardal, sarımsak, çemen, limon tuzu
 • Koyu çay ve kahve, limonata, boza, neskafe, kakaolu süt, alkollü içecekler, maden suyu, soda, hazır meyve suları, kola ve gazoz gibi asitli içecekler
 • Hazır çorbalar, et suyu veya tavuk suyu eklenmiş çorbalar, acılı çorbalar, kurubaklagil bulunan çorbalar

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Serbest Olan Besinler

Safra kesesi ameliyatı sonrası beslenme düzeninde veya safra diyeti uygularken aşağıdaki besin grupları tercih edilmelidir.

 • Açık çay, salep, ıhlamur, ada çayı, ayran gibi içecekler
 • Süt, yağsız beyaz peynir ve yoğurt
 • Beyaz ekmek, sade kraker, makarna, şehriye, kuskus, irmik, erişte ve pirinç gibi tahıl kaynakları
 • Baharat çeşitlerinden tarçın, nane ve kekik
 • Çiğ ve kabuksuz muz, elma, şeftali, kayısı, çekirdeksiz üzüm, kiraz
 • Pekmez, bal, reçel, sütlaç, tavuk göğsü ve muhallebi
 • Domates çorbası, süzgeçten geçirilmiş sebze çorbaları, şehriye veya pirinç eklenmiş çorbalar, yayla çorbası ve acısız tarhana çorbası

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Safra Diyeti Nasıl Uygulanır?

Ameliyat sonrasında hasta veya hastanın yemeklerini hazırlayan refakatçi beslenme düzeni yani safra diyeti hakkında iyi bilgilendirilmelidir. Tüketilmemesi gereken yasaklı besinler iyi bilinmeli ve besinlerin hazırlanma koşullarına dikkat edilmelidir. Semptomlara ve sindirim sorunlarına neden olabilecek besinlerden uzak durulmalı ve kişi bu besinler hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Uygulanacak safra diyeti listesi kişinin yaş, cinsiyet, boy ve kilo değerlerine uygun hazırlanmalı ve kişinin sağlık koşulları göz önünde bulundurulmalıdır.

Tedavi aşamasındaki ilk amaçlardan biri kişinin ideal vücut ağırlığına ulaşması olmalıdır. Metabolizmanın düzgün çalışması ve hızının yavaşlamaması için yeterli kalori besinler aracılığı ile vücuda alınmalıdır. Günlük kalorinin %45-55’i karbonhidrat; %12-15’i protein ve %20-25 yağ kaynağı besinlerden oluşabilir. Diyet tedavisinin doğru sonuç vermesi ve kişinin sağlığının olumsuz yönde etkilenmemesi için safra kesesi ameliyatı sonrası beslenme düzeni diyetisyen tarafından hazırlanmalı ve belirli aralıklar ile kontrol edilmelidir.

Beslenme Önerileri

Safra kesesi ameliyatı sonrası beslenme ve safra diyeti için temel beslenme önerilerini aşağıda bulabilirsiniz.

 • Günde 3 ana öğün mutlaka yapılmalı; 2-3 ara öğünün tüketilmesine de özen gösterilmelidir.
 • Öğünler arasında 2,5-3 saatlik aralıklar bulunabilir.
 • Yemek porsiyonlarına dikkat edilmeli ve yasaklı besinler tüketilmemelidir.
 • İçecek olarak açık çay, ıhlamur ve ada çayı gibi mideyi rahatsız etmeyecek besinler tercih edilmeli; asitli içeceklerden ve koyu çay-kahveden uzak durulmalıdır.
 • Midede şişlik oluşturabilecek ve gaz yapabilecek sebze ve kurubaklagil çeşitleri tercih edilmemelidir.
 • Her türlü paketli ve işlenmiş üründen uzak durulmalıdır.
 • Dikkat edilmesi gereken en önemli besinler arasında yer alan yumurta hastanın toleransına göre tercih edilebilir. Bazı hastalar yumurtayı daha kolay sindirebildiklerinden ameliyattan 3 ay sonrasında beslenme düzenine yumurtayı eklemeye başlayabilir; 1,5-2 sene sonrasında ise yumurta beslenme planında tamamen yer alabilir.

Sorularınız olursa yazının altına yorum olarak bırakabilirsiniz. Hepsini teker teker cevaplıyor olacağım. Yazıyı beğenirseniz, aşağıdaki sosyal medya paylaşım tuşlarından paylaşabilirsiniz. Ayrıca, bir önceki Gastrit Diyeti ve 1 Haftalık Gastrit Diyeti Listesi başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın !
By |2018-11-22T15:23:19+00:00Mart 14th, 2018|67 Comments
Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel, 2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. Birçok devlet hastanesinde ve özel sektörde görev aldıktan sonra, şu anda 4. Levent / İstanbul'da kendi diyet kliniğinde hizmet vermektedir. Uzmanlık alanları arasında obezite, kilo verme, kilo alma, kilo kontrölü, hastalıklarda beslenme ve özel durumlarda beslenme ve diyet yer almaktadır.

67 Comments

 1. Talip 5:38 pm de Nisan 8, 2018 - Yanıtla

  Merhaba Ayşe Hanım, 3 hafta önce safra kesesi ameliyatı oldum, 3 saat süren epey zorlu bir ameliyat geçirdim,bir hafta önce de taburcu oldum.Beni ameliyat eden doktor daha yumuşak yiyecekler tüketmemi önerdi fakat bir diyet listesi vermedi. Boyum 1.75 kilom 92. Bana 3 ana öğün ve 3 ara öğün listesi önerebilirseniz çok sevinirim Saygılar ve Sevgiler Dilerim.

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 7:08 pm de Nisan 23, 2018 - Yanıtla

   Merhaba,
   Yazıda örnek diyet listesini görebilirsiniz. Çiğ yeşillik ve yumurtadan uzak durun. Az yağlı normal bir beslenme programı uygulayabilirsiniz.Ayrıca, Appstore veya Playstore üzerinden Cepte Diyetisyen mobil uygulamamı yükleyip, diyet programlarım kısmından diyet listesi talebinde bulunabilirsiniz.
   Sevgiler,

 2. Işın 9:20 am de Nisan 24, 2018 - Yanıtla

  Merhaba ayse hanim. 5 sene önce safra ameliyatı oldum . Ameliyat sonrası dr um eskisi gibi beslenmeye devam edebilirsin taştan yumuşak herşeyi yiyebilirsin demişti. Bende dr uma güvenip öyle yaptım lakin 55 kilodan 76 kiloya ciktim ve uzun süredir aldığım kiloları vermekte çok zorlaniyorum. Ameliyat öncesi sadece ekmeği kesip öğünlerimi kuculttugimde 1 ayda 10 kilo kadar veriyordum. Şimdi kilo vermek benim için işkenceye dönüşmüş durumda. Yakında evleniyorum ama düğünümde bu kilolar beni çok rahatsız edecek. 1.55 boyum var bu yüzden çok kilolu duruyorum. Daha kolay ve en azından ayda 4-5 kilo verebileceğim bi öneriniz var mıdır acaba?

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 1:55 pm de Mayıs 19, 2018 - Yanıtla

   Merhaba Işın Hanım,
   Safra kesesi ameliyatından sonra, doktorunuz herşeyi yiyebilirsiniz derken, yasak olan besin yok anlamında belirtmiştir. Porsiyonları fazla tuttuğunuz için kilo almış olabilirsiniz. Ama böyle ameliyatlar sonrasında, metabolizma yavaşlaması çok sık görülür. Metabolizmanız yavaşladığı içinde hızlı kilo almaya ve vermekte zorlanmışsınızdır. Bu yüzden, bir uzmandan yardım almanızı öneririm. Ayrıca, Cepte Diyetisyen mobil uygulamamdan sağlık bilgilerinizi girerek diyet programlarım kısmından diyet listesi talebinde bulunabilirsiniz.
   Sevgiler,

 3. Nurcin 9:00 pm de Mayıs 21, 2018 - Yanıtla

  6 gün önce safra kesesi ameliyati oldum.ameliyattan once zaten diete uyuyordum sonrasında da bu böyle oldu yalnız türk kahvesi içmek istiyorum izin varmi

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 10:47 pm de Haziran 16, 2018 - Yanıtla

   Merhaba Nurçin Hanım,
   Öncelikle geçmiş olsun. Türk kahvesi bu ameliyattan sonra bazı durumlarda rahatsızlık vermektedir. Ama kişiden kişiye değişmektedir.
   Sevgiler,

 4. Elif Betül 10:45 pm de Haziran 7, 2018 - Yanıtla

  Merhaba Ayşe Hanım
  4 gün önce taş kanala düşmek üzereyken acil safra ameliyatı oldum. Dr’um tam zamanında geldiniz başarılı ve kolay bir ameliyat olduğunu söyledi. Fakat benim moralim çok bozuk. 7 aylık bir bebeğim var ortalama her şeyi yemek yasak. Bu durum ömür boyu süren bir diyet mi olacak.

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 10:55 pm de Haziran 16, 2018 - Yanıtla

   Merhaba Elif Hanım,
   Vücut iyileşme gösterdikçe, besinlere aşama aşama tekrar geçeceksiniz. Bu durum, ömür boyu sürmeyecektir, merak etmeyin. 3 ay sonra daha rahat olacaktır.
   Sevgiler,

 5. Emine 3:56 pm de Haziran 21, 2018 - Yanıtla

  Mrb bende 25 yasindayim 2 gün oldu safra kesesinde taş vardi aldilar bende çok ağrı var dik duramıyorum zorlanıyorum yururken bide ilerde çok kilo yapiyomu gercekten

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 1:02 am de Temmuz 22, 2018 - Yanıtla

   Merhaba Emine Hanım,
   Öncelikle geçmiş olsun. Ağrınız zamanla geçecektir, sağlıklı beslenme planı uygulamanızı tavsiye ederim.
   Sevgiler,

 6. Yeliz 9:39 am de Temmuz 4, 2018 - Yanıtla

  Ayşe hanım merhaba ben dün safra kesesi ameliyatı oldum beslenmeyle ilgili bilgilerinizi ögrenmek istiyorum

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 1:26 am de Temmuz 22, 2018 - Yanıtla

   Merhaba,
   Yazıdaki örnek diyet listesini ve beslenme önerilerini uygulayabilirsiniz.
   Sevgiler

 7. Tülin 3:53 pm de Temmuz 7, 2018 - Yanıtla

  Merhaba yenilmesi sakıncalı yiyecekler listesinde peynir var.ama yenilmesi gerekenler de de peynir var.tam anlayamadım açıklar mısınız.ayrıca yazıyı çok beğendim açıklayıcı olmuş teşekkür ediyorum

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 1:32 am de Temmuz 22, 2018 - Yanıtla

   Merhaba Tülin Hanım,
   Beğenmenize çok sevindim. Yağlı peynirler yağından dolayı zarar verebilir. Daha yağsız peynirler tüketilebilir.
   Sevgiler,

 8. Ecevit özışık 1:44 pm de Temmuz 15, 2018 - Yanıtla

  Safra kesen de çamur üstsevyede olduğundan dolayı safra kesesi ameliyatı oldum 3 günce önce ve 3gündür kabızlık.nelere dikkat etmem gerekiyor.

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 1:16 am de Temmuz 22, 2018 - Yanıtla

   Merhaba,
   Yazıdaki genel beslenme önerilerini uygulayarak fayda sağlayabilirsiniz. Kabızlık için kuru meyvelerden faydalanabilirsiniz.
   Sevgiler,

 9. Nesrin aComert 1:04 am de Temmuz 16, 2018 - Yanıtla

  Sevgili Elif hanim merhaba,

  Gecen hafta carsamba gunu safra kesemi aldilar ve kanaldan duck a dusen taslasmis camur maalesef alinamadi. Ben londrada yasiyorum ve burada doktorlar Turkiyedeki gibi aciklamiyorlar detaylari, ne kadar az bilirseniz o kadar iyi onlara gore.

  Ameliyat karari gecen yil alinmisti ve Ben listede tarih sirami bekliyordum. Maalesef haziran ayinin ilk hafasinda dayanilmaz sancilar ile acilen hastahaneye kaldirildi ve ogrendimki taslardan biri kanali tikamis. Once o tasi aldiktan sonra ayr bir operasyon ile sarfra kesesini alacaklarini soylediler.
  Iki hafta serum ve sivi antibiotic lerle tedavi edildim. Ilk hafta sonunda kan testinde tasin dustugunu soylediler. Endoscopic ultrasound ile tasin common duck’a dustugunu soylediler.
  Duck a dusen tasi almadan bir hafta sonrasinda safra kesemi aldilar.
  3 adet delik ve gobegimi acmislar. Ameliyat 3,5 saat surmus ve ben 3 gun sonrasinda taburcu oldum.
  Bir hafta sonra idrar rengimdeki yesil renk ve kotu koku ve gobegimin ustundeki ve onun sagindaki deliklerden kanamanin oldugu gordum ve tekrar hasteneye gidip bir gece gecirdim cunki idrar kesesi iltihaplanmasi olmusum.
  Bugun antibiotic lerin son gunu. Ve idrar rengi degismedi, kokusunda azalma var.
  Diet olarak fat free ve baklagiller den uzak. Bol meyveli, yogurtlu hafif yiyeckler ile besleniyodum.
  Bana tavsiyeniz ne olabilir?

  Simdiden tesekkur ediyorum..
  Sevgilerimle

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 1:20 am de Temmuz 22, 2018 - Yanıtla

   Merhaba Nesrin Hanım,
   Öncelikle çok geçmiş olsun. Safra kesesi alındıktan sonra yazımdaki önerilere dikkat ederseniz bir sıkıntı yaşamayacaksınız. 2 sene içinde her şey normale dönecektir.
   Sevgiler,

 10. Ismail bedir Uluç 6:23 pm de Temmuz 24, 2018 - Yanıtla

  Meyve derken karpuz kavun elma üzüm erik ve şefteliyi sayabilirmiyiz ? Sarımsağa soğana ne dersiniz? Cevabınız içinde tşk.ler.

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 1:56 pm de Eylül 4, 2018 - Yanıtla

   Merhaba,
   1 porsiyon meyve için 150 gr kavun veya karpuz, 1 şeftali, 20 üzüm, 3 erik veya 1 elma tercih edebilirsiniz. Bunlardan biri 1 porsiyon meyve yerine geçmektedir. Soğan ve sarımsak serbesttir, tüketebilirsiniz.
   Sevgiler,

 11. Onur kurt 6:59 pm de Temmuz 27, 2018 - Yanıtla

  Selam ananemin safra taşı var 85 yaşında ve ameliyat olması riskli Old. Operasyon yapmadılar .akut pankreatit geçirdi değerleri stabil olunca taburcu ettiler ,şimdi evde riski en aza indirmek için nasıl bir yol izlemeliyiz?

 12. Hamide 4:05 pm de Temmuz 29, 2018 - Yanıtla

  Merhaba ben 19 temmuzda safra kesesi amaliyati oldum tamamen alindi hastaneden cikarken 1 ay sıvı beslencen dediler gecengun poliklinige gittim pasuman icin doktora sordum sunu sunu yiyebilirmiyim diye beni azarladi tek tek sorcakmisin diye yagli yeme geri kalan herseyi yiyebilirsin dedi ama ben yinede dikkat ediyirum bi yiyecek listesi vermeleri gerekmiyomu suanda ishal var nedendir bilmem sivi oldugu icin herbalif kullaniyorum bu zararlimidir

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 1:59 pm de Eylül 4, 2018 - Yanıtla

   Merhaba,
   Hastanenizde bulunan bir diyetisyene başvurup yardım alabilirsiniz veya bu yazımızdaki örnek diyet listesine göz atabilirsiniz.
   Sevgiler,

 13. ayhan 2:54 pm de Ağustos 6, 2018 - Yanıtla

  Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel hanım safra kesesi ameliyatı olalı 20 gün oldu yemek konusunda sıkıntım yok ama ishal konusunda sıkıntım var normalden gevşek olarak yapıyorum. fazla yemek konusunda da ağrı oluşuyor ? neden i bilemiyorum.

 14. Kani alcı 1:05 am de Ağustos 17, 2018 - Yanıtla

  Merhaba ayşe hanım 3 hafta önce bana hiç bir şekilde zararı olmayan safra kesesini polib büyümesi ve birden fazla olması sebebi ile aldılar ilk 15 gün sadece ameliyat yerinde hafif acılar oldu hareket ederken yalnız 4 gündür miğde bulantısı ile başım belada sabah kalkıyorum hafif bulantı kahvaltı yapar yapmaz aşırı rahatsız edici bir bulantı ile karşılaşıyorum bu bulantı gece sağ tarafıma yattığımda da miğdemin acıması ile birlikte uyandırıyo bu bulantı beslenmemle mi alakalı yoksa kese ameliyatı işe mi bilmiyorum doltoruma baş vurdum bana kreon 2500 diye bi ilaç verip gönderdi bu arada yaşım 31 boyum 176 kilom 60 erkek lütfen bu konuda bilgilendirirmisiniz yaşamımda hiç bir sıkıntı yokken ameliyattan sonra bulantı ile savaşmam ömür boyu sürecekmi şimdiden teşekkür ederim

 15. Burak ERDİNÇ 10:08 am de Ağustos 17, 2018 - Yanıtla

  Merhaba Ayşe hanim hastanenin verdiği diyet listesi ile sizin yapmış olduğunuz diyet listesi tam zıt sizin yasaklı listeniz bize verilen listede serbest sizin yemeniz gereken dediginiz yiyecekler yasak çıkamadık işin içinden sizinkini normal ameliyat eden doktorun verdiği yardımcı olursanız seviniriz. (Yumurta beyazı serbest reçel bal yasak et haşlama ve ızgara olan herşey serbest)

 16. Nazlı 10:06 am de Ağustos 18, 2018 - Yanıtla

  Merhabalar,
  İki hafta önce safrakesesi ameliyatı oldum . Yediklerime çok dikkat ediyorum ama zaman zaman sırt ağrısı oluyor. Bu sabaha karşı da Gaz sancısı sol sırtıma ve göğsüme vurdu . Bu durum normalmidir? Şimdiden teşekkür ederim

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 2:07 pm de Eylül 4, 2018 - Yanıtla

   Merhaba,
   Evet olabilir, sürekli tekrar ederse doktorunuza başvurmanız daha doğru olacaktır.
   Sevgiler,

   • Gülcan 2:54 pm de Eylül 24, 2018 - Yanıtla

    Safra kesesi aldırdım bir hafta oldu çilek yemem sakıncalımı teşekkürler

    • Merhaba,
     Yazıdaki örnek diyet listesini bulabilirsiniz. Porsiyonuna dikkat ederek tüketebilirsiniz.
     Sevgiler,

     • Gülcan 9:14 am de Ekim 4, 2018

      Çok teşekkür ederim Ayşe hanım cevap gelmez zannettim yazdım sağolun sevgiler

 17. Habibe 4:22 pm de Eylül 8, 2018 - Yanıtla

  Meraba ayse hanım safra kesesinde tas varmıs vede camurlanma varmıs katı yiycekler yeme dediler ne gibi yiycekler yiye bilirim

 18. Gulay 6:01 pm de Eylül 8, 2018 - Yanıtla

  Merhaba ayşe hanim ben dün safra kesesi ameliyatı oldum hense taşı aldılar ve aynen sizinde önerdiğimiz gibi yağlı yiyeceklerden uzak durmak sizin listeniz tam.bana göre tsklr

 19. nurcan 8:47 am de Eylül 15, 2018 - Yanıtla

  mrb 2 gün önce safra ameliyatı oldum ve göbek fıtığı aynı zamanda ama doktor diyet listesi vermedi çok açım bisküvi ya dedi bu ne kadar surecek

 20. Sevda 5:16 pm de Eylül 17, 2018 - Yanıtla

  1 hafta önce safrakesemde taş olduğu için safram alındı gastritbypass ameliyatlıyım ve karaciğer kanseriyim dr’um diyet listesi verdi çok ağrım var geçici bir durummu yoksa kalıcılığı varmı birde karaciğer kanseriyim orda etkisi olurmu bu halde nasıl beslenmem gerekiyor

  • Merhaba Sevda Hanım,
   Çok geçmiş olsun. Doktorunuza danışmanız daha doğru olur, her hasta değişik semptomlar gösteriyor. Bu konuda malasef bir bilgim bulunmamaktadır.
   Sevgiler,

 21. Zeynep 2:31 pm de Eylül 20, 2018 - Yanıtla

  Ameliyattan sonra hangi durumda ishal gorulur olmamasi icin ne yapmak gerekir 3/ gun oluyor suanlik bi sikinti yok hemen belirirmi olucak olsa

 22. Sevgi 1:26 pm de Eylül 24, 2018 - Yanıtla

  Merhaba Ayşe hanım 5 gün önce safra kesesi ameliyati oldum boyum 1.65 kilo 70 2 ay öncesinden de sezaryanla doğum yaptım 2 aylık bebeğim var emziriyorum bana uygun diyet listesi ayarlayabilir misiniz şimdiden teşekkürler

  • Merhaba Sevgi Hanım,
   Bu yazıdaki diyet listesini örnektir. Emzirdiğiniz için size özel bir diyet listesi uygulanması çok daha doğru olacaktır.
   Ceptediyetisyen.com websitesi veya mobil uygulaması üzerinden diyet programlarım kısmından size özel diyet listesi talebinde bulunabilirsiniz.
   Sevgiler,

 23. Rahime 3:39 am de Eylül 30, 2018 - Yanıtla

  Merhabalar…ameliyat üstünden yaklaşık iki yıl gecti. Simdi hamileyim ve hamilelik oncesine gore sindirimde sıkıntılar yasiyorum.ne yapabilirim ne oneririsiniz…tesekkurler

  • Merhaba Rahime Hanım,
   Bu konuyu doktorunuza danışmanız daha sağlıklı olacaktır.
   Sevgiler,

   • Murat demirkıran 4:28 pm de Ekim 20, 2018 - Yanıtla

    Merhaba hocam bende 9 ay önce safra ameliyat oldum ameliyat eden doktur genel cerrahi hersey yiye bilirsin dedi az olmak sartiyla ama sabahları uyaninca karnimin ust kisminda siddetli ağrı oluyor bi lokma ekmek yiyip şu içince geciyor ama bazen hergun bazen hiç olmuyor bu durum beni çok sıkıntıya sokuyor lütfen yardim edin hicam karnimda gurultu oluyor yardim teşekürler şimdiden

 24. Murat 10:15 pm de Ekim 18, 2018 - Yanıtla

  Slm Ayşe hanım ben 9 gün önce safra kesemi aldırdım sormak istediğim şu zeytin sıkıntı yaratırmı? Genel olarak yazdıklarını uyguluyorum bazı başka tavsiyelerde zeytinin sıkıntı yaptığı yazıyordu hangisine inanacağımı şaşırdım. Teşekkür ederim.

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 9:10 pm de Kasım 16, 2018 - Yanıtla

   Merhaba Murat Bey,
   1-2 hafta zeytin tüketmeyin sonrasında tüketmeye başlayabilirsiniz, ancak her hangi bir sıkıntı yaratırsa tüketmeyi kesin. Zeytin kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
   Sevgiler,

 25. Nur 11:57 am de Ekim 26, 2018 - Yanıtla

  Safra ameliyatı zor bi ameliyat mıdır hocam?

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 9:31 pm de Kasım 16, 2018 - Yanıtla

   Merhaba Nur Hanım,
   Artık yeni ameliyat yöntemi (kapalı ameliyat) ile çok kolay geçiyor ve sonrasında hızlıca toparlanabiliyor. Ama tabiki, kişiye göre farklılık gösterebiliyor. İyi bir doktor bulmanızı ve aklınıza takılan tüm soruları sormanızı öneririm.
   Sevgiler,

 26. Nihat 6:17 pm de Ekim 28, 2018 - Yanıtla

  Merhaba hocam ben 2 ay önce doktora gittim bende sagte kreşinde taş oluğunu ve açıkken ameliyat olunmasını önerdiler benim rahatsızlığım sağ tarafta ağrı ve bağırsaklarda gaz ve kanalık var diye girin son bir hafta oldu midem den de rahatsızlık çekiyorum bunun bağlantısı var ameliyat olma mi önerir misiniz

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 9:38 pm de Kasım 16, 2018 - Yanıtla

   Merhaba Nihat Bey,
   Safra kesenizde problem varsa, bu konuda uzman bir doktora danışmanızı öneririm. Mümkünse, kapalı yöntem ile safra ameliyatı olmanızı öneririm.
   Sevgiler,

 27. Ayşe 9:57 pm de Ekim 28, 2018 - Yanıtla

  Iyi akşamlar ben 3 ay once dogum yaptım ve doğum dan 2 hafta sonra agrilarim oldu yeni ameliyat oldum bebeğim sadece anne sütü kullaniyor çok fazla açıkıyorum bu yüzden cok yiyorum bana kilo aldirir mi ilerleyen zamanlar da falan??

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 9:40 pm de Kasım 16, 2018 - Yanıtla

   Merhaba Ayşe Hanım,
   Emzirme döneminde iştah çok açıldığı için, kolaylık kilo alabilirsiniz. Bu yüzden ceptediyetisyen.com üzerinden kişiye özel diyet listesi talep edebilirsiniz.
   Sevgiler,

 28. Merve 7:24 pm de Ekim 30, 2018 - Yanıtla

  5 yaşımdaydım safra kesem alındığında. Aileme hiç bir diyet uygulamasından söz edilmemiş ve yaşım küçük olduğu için vücudun bunu tolare edebileceğini söylemişler. Şuan 25 yaşındayım. Beslenmeme pek dikkat ettiğim söylenemez. Ancak yağlı yiyecekler yedigimde mide bulantısı yaşıyorum. Bu süreden sonra yine de diyetime dikkat etmem gerekir mi ? Gerekirse bana önerileriniz nelerdir ? Teşekkür ederim ilginiz için.

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 9:41 pm de Kasım 16, 2018 - Yanıtla

   Merhaba Merve Hanım,
   Çok yağlı besinlerden, kızartılmış besinlerden, kapalı paketli gıda ürünlerinden özellikle uzak durursanız, mide bulantınız en az seviyede olacaktır. Sağlıklı beslenmeye özen gösterirseniz, sizin için çok doğru bir adım olur.
   Sevgiler,

 29. Hilal 5:55 pm de Ekim 31, 2018 - Yanıtla

  Merhaba iki hafta oldu ameliyat olalı çola açıkıyorum listenize göz attım benim gaz problemim oluyo ve kabızlık tabi ne önerirsiniz meyvelerden de mandalina tüketebilirmiyiz

 30. Sibel 10:21 pm de Kasım 3, 2018 - Yanıtla

  Merhabalar,1 ay önce safra kesesi ameliyatı oldum, fakat çok ağrılarım var.pankresta kist ve iltihap ve de lenf nod.goruldu ultrasonda,yediğim her şey den sonra şırt ve mide ağrılarım oluyor..birde İBS tespit edildi..bütün spazm gaz giderici ilaçları kullanmama rağmen sadece ağrılarım ağrı kesiciyle geçiyor.bu durumda ne yiyip icmeliyim…cevaplarsaniz çok sevinirim…

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 9:44 pm de Kasım 16, 2018 - Yanıtla

   Merhaba Sibel Hanım,
   Birden fazla sağlık durumunuz ve belirtiniz olduğu için mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririm.
   Sevgiler,

 31. Muharrem karakulak 1:39 pm de Kasım 9, 2018 - Yanıtla

  Ayşe hanım merhaba annem 80 yaşında 2 sene önce safra kesesinden 6 gün yattı,ama astımı ve yaşı itibariyle ameliyat etmediler,bu siralar ne yerse cikariyor,kendisi yemesine dikkat etmiyor,iki gün önce yağda yumurtadan tahinli susamlı kurabiyeye kadar yemiş,serum ve iğne ile iyi oldu,sizden ricam ameliyat olamadığı için sabah öğlen aksam ne yemeli,bize bir liste sunarmisiniz,teşekkür eder iyi günler dilerim,hoşçakal’ın

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 9:21 pm de Kasım 16, 2018 - Yanıtla

   Merhaba,
   Yaşı itibariyle herhangi bir kalori kısıtlamasına gitmesine gerek yoktur. Bu yazımızın sonundaki örnek diyet listesinden faydalanabilirsiniz.
   Sevgiler,

Siz de fikrinizi belirtin