Üzerinde göz şeklinde siyah renkli noktaları bulunan, soluk renkli bir baklagil olan börülce, Batı Afrika’dan ve daha sonra Asya ve Güney Amerika’dan tüm dünyaya yayılmıştır. Günümüzde, pek çok mutfakta vazgeçilmez bir yiyecek olan börülcenin sadece bir kasesi ile günlük demir, kalsiyum ve magnezyum ihtiyacınızın %20’sini karşılayabilir. Bu özellik börülcenin sunduğu sağlık yararlarından yalnızca biridir.

Bir baklagil olarak içerdiği yüksek protein oranı ile özellikle vejetaryen ve veganlar için harika bir bitkisel protein kaynağı olan börülce, daha bir dizi sağlık yararını da beraberinde sunmaktadır. Börülcenin etkileyici besin profiline göz atmaya ne dersiniz? Peki, börülce kaç kaloridir? Sağlık yararları nelerdir? Kilo verirken fayda sağlar mı? Börülceyi beslenmenize dahil etmek için bilmeniz gerekenleri sizler için derledik!

Börülce Besin Değeri

İçerdiği 5 gram protein ile börülce, kadınların günlük ihtiyacı olan proteinin ortalama %11’ini ve erkeklerin günlük ihtiyacı olan proteinin ortalama %9’unu karşılamaktadır. Tüm baklagillerde olduğu gibi, börülce de iyi bir lif kaynağıdır. Bu sayede, içerdiği lif ile kan şekeri seviyelerini dengeler ve şeker hastalığının önlenmesine yardımcı olur. Börülce; kadınların günlük lif ihtiyacının ortalama %32’sini ve erkeklerin günlük lif ihtiyacının ortalama %21’ini karşılamaktadır.

 • Karbonhidrat: 35.7 gram
 • Yağ: 0.9 gram
 • Protein: 13.3 gram
 • Lif: 11.2 gram
 • Şeker: 5.7 gram
 • Folat: 358 mcg
 • Tiamin: 0.3 mg
 • Demir: 4.3 mg
 • Fosfor: 268 mg
 • Bakır: 0.5 mg
 • Manganez: 0.8 mg

Börülce Kaç Kalori

Bir bardak haşlanmış börülce ortalama 160 kaloridir. Düşük kalorisinin dışında, iyi bir protein ve karbonhidrat kaynağıdır. Yüksek oranda lif içerdiğinden, size daha uzun süre tokluk sağlayabilir. Protein içeriği de uzun süre tok hissetmenize yardımcı olabilir.

Börülce Sağlık Yararları

Börülce, güçlü besin profilinin yanında ayrıca bir dizi sağlık yararı da sunmaktadır. Bunlardan bazıları;

 • Kabızlığı önler

Börülce, çok iyi bir lif kaynağıdır ve sağlıklı bağırsak hareketleri için lif son derece önemlidir. Sindirim sisteminin sorunsuz çalışmasına yardımcı olan besinlerden biri olan börülce, aynı zamanda tokluk hissi de sağlar.

 • Kalp sağlığı için faydalıdır

Baklagiller, kalp sağlığı için iyidir. Hem yüksek lif içeriği hem de potasyum yönünden zengin olması ile börülce, kan basıncının düzenlenmesinde son derece önemlidir. Lif değeri yüksek bir beslenme programının, kan basıncını düşürdüğünü gösteren çalışmalar da mevcuttur.

 • Kansızlığın önlenmesine yardımcı olur

İyi bir demir kaynağı olan börülce, içerdiği bileşikler ile kırmızı kan hücresi sayısında artış sağlar. Bu da, kansızlıkla ilişkili; nefes darlığı, konsantrasyon sorunları, cilt renginde solukluk ve bacak krampları ile mücadele edilmesine yardımcı olur.

 • Hamileler İçin Faydalıdır

İçerdiği protein, lif, demir ve folat gibi besin maddeleri ile börülce, sağlıklı bir hamilelik için son derece değerlidir. Börülce, ayrıca B9 vitamini gibi hamilelik için çok önemli besin maddeleri de içerir. Bununla birlikte, hamilelikte artan demir ihtiyacını karşılamak için de faydalı olabilir.

 • Cilt ve Göz Sağlığını Destekler

İyi bir A vitamini kaynağı olan börülce, bir porsiyonu ile günlük A vitamini ihtiyacının ortalama %25’ini karşılayabilir. A vitamini, cilt ve göz sağlığının desteklenmesinde de çok değerlidir.

Börülce Kilo Verdirir Mi?

Börülcenin doğrudan metabolizma hızına bir etkisi olmasa da; içerdiği yüksek protein ve lif değeri ile daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Bu da, açlık krizlerinin önlenmesi ve sağlıksız atıştırmalıklara daha az elinizin gitmesi ile ilişkilendirilir. Börülceyi tencere yemeği gibi hazırlayıp ana yemek olarak, et yemekleriniz yanında zeytinyağlı olarak ya da haşlayarak salatalarınıza ilave edebilirsiniz. Hem farklı hem de oldukça doyurucu bir öğün alternatifi olacaktır. Ancak yüksel kalori almamak için porsiyona dikkat etmeyi unutmayın.

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın !