Çoğumuz, cevizin beyin sağlığını korumak ve hafızayı güçlendirmek için faydalı olan kuruyemişlerden biri olduğu konusunda hemfikiriz. Ancak, cevizin faydaları yalnızca beyin sağlığı ile sınırlı değildir. Doğru şekilde tüketildiğinde, daha pek çok farklı potansiyel sağlık yararından söz edilebilir.

Cevizin sayısız sağlık yararlarından faydalanmanın iyi ve pratik bir yolu da ceviz suyudur. Tek yapmanız gereken; iyice yıkanmış bir avuç cevizi bir kase suda bir gece bekletmek ve ardından suyunu içmektir. Ceviz suyunun bir diğer önemli faydası da sindirim sistemini iyileştirmesi ve sindirimi kolaylaştırmasıdır.

Kuruyemişler, sağlık yararları ile yüklüdür ve ceviz de en iyi besinlerden biridir. Sağlıklı yağlar, protein, karbonhidrat, vitamin, mineral, lif ve diğer pek çok temel besin maddesini içeren kuruyemişler arasında, ceviz kesinlikle en iyi seçeneklerdendir. Peki, ceviz suyunun potansiyel yararları nelerdir? Bu soruya, aşağıda yanıt vereceğiz. Ama öncesinde, gelin isterseniz cevizin genel besin profiline suyunu nasıl hazırlayabileceğinize bir bakalım…

Ceviz Besin Profili (100 gram)

 • 13.7 gram karbonhidrat
 • 65 gram yağ
 • 15.2 gram protein
 • Günlük B6 vitamininin %40’ını karşılar.
 • Günlük folat ihtiyacının %25’ini karşılar.
 • Günlük manganez ihtiyacının tamamından fazlasını karşılar.
 • Günlük fosfor ihtiyacının yarısını karşılar.
 • Günlük çinko ihtiyacının üçte birini karşılar.

Ceviz Suyu Nasıl Hazırlanır?

Kuruyemişlerin suyu, ılık suda hazırlanır. Ilık su, enzim inhibitörlerini nötralize eder ve aynı zamanda, özellikle B vitaminleri başta olmak üzere besin maddelerinin yararlarını arttıracaktır. 7 ile 24 saat içinde, enzim inhibitörlerinin çoğu parçalanır.

 • 3 bütün ceviz içi
 • 1  bardak ılık su

Ilık suyu orta boy bir kaba ya da kavanoza koyun. Cevizleri ekleyin ve sıcak bir yerde en az 7 saat, tercihen gece boyunca bekletin. Her gün taze olarak hazırlamanızı öneririm. Şimdi, bir de ceviz suyunun potansiyel sağlık yararlarına bakalım!

 • Kalp sağlığını korur

Ceviz suyu tüketmek, kötü kolesterol (LDL) seviyelerini düşürmeye ve vücuttaki iyi kolesterol seviyelerini korumaya yardımcı olabilir. Bu da, kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilir.

 • Şeker hastalığını kontrol altına alabilir

Yapılan bazı araştırmalar, günlük olarak tüketilen ceviz suyunun, şeker hastalığının, özellikle de tip-2 diyabetin kontrol altına alınmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 • Kansere karşı koruma sağlayabilir

Bol miktarda antioksidan içerdiği bilinen ceviz, diğer kuruyemişler gibi, içerdiği bileşikler ile vücutta kanser hücrelerinin büyümesini önlemeye yardımcı olabilir.

 • Stresi azaltabilir, depresyonla mücadele edebilir

Omega-3 yağ asitlerinin iyi bir kaynağı olan ceviz; vücudun stres seviyelerini azaltabilir, ayrıca depresyon ile mücadele edilmesine de yardımcı olabilir. Düzenli olarak ceviz suyu tüketmek, ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir.

 • Metabolizmayı korur

İyi bir çinko, bakır, kalsiyum, potasyum ve demir kaynağı olan ceviz suyu, vücudun metabolizmasını korumaya yardımcı olur.

 • Kilo vermeye yardımcı olabilir

Omega-3 gibi sağlıklı yağ asitlerinin iyi bir kaynağı olan ceviz, suyu hazırlanıp tüketildikten sonra da, daha uzun süre tokluk hissetmesine yardımcı olur. Bu da, kilo kaybına yardımcı olur ve ekstra kalori alımını önlemeyi sağlar.

 • Daha iyi bir uyku sağlar

Uyku düzeni, hem kilo kontrolünde hem bağışıklığı güçlendirmede hem de genel vücut sağlığında en önemli faktörlerden biridir. Cevizin içerdiği bileşikler, daha iyi bir uyku kalitesi sağlamaya yardımcı olur. Yatağa gitmeden önce biraz ceviz suyu içmek, uykuya daha iyi dalmanıza ve uyku kalitenizi arttırmaya yardımcı olabilir.

 • Dişleri ve kemikleri güçlendirir

ALA (alfa linolenik asit) asidinin iyi bir kaynağı olan ceviz, daha güçlü diş ve kemiklere katkı sağlar.

 • Beyin sağlığı için faydalıdır

Beyin sağlığını iyileştirme ve hafızayı güçlendirme gibi faydaları olduğu bilinen ceviz, ceviz suyu olarak tüketildiğinde de aynı faydaları sağlayabilir. Ayrıca, yüksek oranda omega-3 yağ asidi içeriği ile de beyin sağlığı için faydalıdır. Düzenli tüketildiğinde, hafızayı güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Ceviz suyu için organik ceviz mi tercih edilmeli?

Diğer taze gıdalarda olduğu gibi, zararlı organizmaları engellemek için, ceviz suyu hazırlarken de organik ceviz tercih edilmelidir. Ancak, organik ceviz kullanmak pahalı olabilir. Bazı uzmanlar, ceviz kabuklu olduğu için zararlı organizmalardan kısmen koruduğunu ve ciddi endişe duyulmaması gerektiğini düşünmektedir.

Bununla birlikte, diğer bazı uzmanlar, ceviz gibi kuruyemişlerin, yüksek oranda yağ içeriği nedeniyle zararlı organizmaları kolayca emmeye yatkın olduklarını iddia etmektedir.

Ceviz suyu hazır alınır mı?

Bazı organik marketlerde, hazır ceviz suyu bulmak mümkündür. Besin maddelerini koruduğu iddia edilse de, tüketim ömrünü uzatmak açısından katkı maddeleri içerebileceğinden, ceviz suyunu evde hazırlamak en iyisi olacaktır. Evde hazırladığınız ceviz suyu hem daha sağlıklı hem de daha ekonomik olucaktır. Herhangi bir sağlık sorununuz yoksa her sabah 1 bardak ceviz suyunu içebilirsiniz.

Zayıflama diyeti uyguluyorsanız da ceviz suyu hem sindiriminize hem de tokluk metabolizmanıza iyi gelecektir. Akşamdan hazırlanan ceviz suyunu ertesi gün içebilir ve güne daha tok bir mide ile başlayabilirsiniz.

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın!