Vücut için çok değerli olan flavonoidler yönünden zengin olan bitter çikolata; zihinsel sağlığı iyileştirmeden kolesterolü düşürmeye, kan basıncını iyileştirmeden diyabet riskini azaltmaya çok çeşitli sağlık yararları ile birlikte gelir. İçerdiği flavonoidler onu sağlıklı bir besin haline getirse de, üreticilerin daha lezzetli hale getirmek adına çikolatayı işlemeleri, yararlı bileşiklerin kalkmasına neden olabiliyor.

Çikolata satın alırken, en az %60-70 oranında kakao içermesine dikkat edin. Kakao oranı ne kadar yüksek olursa, içerdiği flavonoidler de o kadar fazla demektir. Daha yüksek kakao oranına sahip bitter çikolatalar, ayrıca daha az şeker ve daha az yağ içerir. Daha düşük kakao oranı söz konusu olduğunda ise, daha fazla süt ve şeker içeriyor olabilir.

Peki, kakao oranı yüksek bir bitter çikolata neden faydalıdır? Hangi temel besin maddelerini içerir? Sunduğu sağlık yararları nelerdir? Bitter çikolata diyetteyken tüketilebilir mi? Kilo aldırır ya da verdirir mi? Bitter çikolatanın besin profiline dair merak ettikleriniz için okumaya devam edin!

Bitter Çikolata Besin Değeri

(En az %70 oranında kakao içeren 100 gram bitter çikolata)

 • Kalori: 550 kcal
 • Karbonhidrat: 46.3 gram
 • Lif: 11 gram
 • Şeker: 24.2 gram
 • Yağ: 43.1 gram
 • Protein: 7.9 gram
 • Tekli doymamış yağ: 12.9 gram
 • Çoklu doymamış yağ: 1.3 gram
 • K vitamini: 7.4 mcg
 • Demir: 12 mg
 • Fosfor: 311 mg
 • Potasyum: 722 mg
 • Bakır: 1.8 mg
 • Çinko: 3.3 mg
 • Manganez: 2 mg

Bitter çikolata, kakao oranı yüksek olduğunda pek çok temel besin maddesinin önemli bir kaynağı olur. Sadece 50 gram çikolata günlük lif ihtiyacının neredeyse %25’ini karşılamaktadır. Bununla birlikte, iyi miktarda tekli doymamış yağ asidi de içermektedir. Ayrıca; günlük önerilen manganez ve bakır ihtiyacının neredeyse tamamını, magnezyum ve demir ihtiyacının %70’e yakınını, çinko ihtiyacının %25’ini karşılamaktadır.

Bitter Çikolata Kaç Kalori

Bitter çikolatanın kalorisi, içerdiği kalori miktarına göre değişkenlik göstermektedir. Minimum %70 oranında kakao içeren 1 çikolata barının kalori değeri ortalama 550-600 kalori arasında değişmektedir. Kakao oranı düştüğünde, içerisindeki süt ve şeker oranı arttığından kalori değeri de yükselmektedir. Bu nedenle, sağlıklı bir diyet listesinin parçası olarak tercih edilecekse, minimum %70 kakao içeren ürünler tercih edilmelidir.

Bitter Çikolata Sağlık Yararları

 • Kalp Dostudur

Bitter çikolatanın en etkileyici faydalarından biri kalp sağlığını iyileştirmedeki rolüdür. Kardiyovasküler hastalıklar ile bitter çikolata tüketimi arasındaki ilişkiye dayanan çalışmalar, kalp hastalıkları ve felç riskinde azalma sağladığını göstermektedir. Yapılan bir çalışma, haftada 5 kareden daha fazla bitter çikolata tüketen kişilerde kalp krizi riskinin %50 daha az olduğunu göstermiştir.

 • Bilişsel Sağlık İçin Faydalıdır

Bitter çikolata tüketmenin zihinsel sağlık için faydalı olabileceğini gösteren bilimsel çalışmalar mevcuttur. Çikolata serotonin sayesinde, beynin zevk ve ödülle ilişkili alanları uyararak ruh halini iyileştirebilir ve stresi azaltabilir. Organik çikolata tüketmek; hafıza, biliş sağlığı ve ruh sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

 • Kan Şekeri Seviyelerini Düzenler, Diyabet Riskini Azaltabilir

Bitter çikolata ve diyabet arasındaki ilişkiyi gösteren pek çok çalışma, kakao oranı yüksek bitter çikolataların vücudun glikozu metabolize etmesini arttırabileceğini göstermiştir. Yüksek kan şekeri seviyeleri ve kan şekeri seviyelerini dengelemek gibi faydaları ile de tip-2 diyabeti önleyebilir. Ayrıca, içerdiği flavonidler ile de vücutta oksidatif stresi azaltır ve bu da, diyabet riskini azaltabilir.

 • Serbest Radikallerle Savaşır ve Kanseri Önler

Bazı kanser türlerine karşı koruyucu olabileceğini gösteren bilimsel kanıtlar henüz sınırlı olsa da, içerdiği antioksidanlar ile vücudu serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan korumaya yardımcı olabilir. Serbest radikaller vücutta çok fazla olduğunda, vücutta iltihaplanma ve kronik hastalıkların riski artar. Zamanla kanser, kalp hastalığı ve Alzheimer ortaya çıkabilir.

Bitter Çikolata Kilo Verdirir Mi?

Her gün çikolata yeme fikri, muhtemelen kilo vermenin son yolu gibi görünür. Ancak, yapılan bilimsel çalışmalar; bitter çikolata tüketmenin iştah kontrolünde faydalı olabileceğini ve bunun da kilo vermeye katkı sağlayabileceğini göstermektedir. Yemeklerden sonra tüketilen bitter çikolata, beyne tokluk sinyali gönderir ve bu da, gün içerisindeki açlık krizlerini önlemeye yardımcı olabilir. Günde önerilen miktarlarda tüketildiğinde, kilo kontrolü için faydalı olabilir. Ancak, bitter çikolata kalorisi yüksek bir besin olduğundan mutlaka porsiyon kontrolüne dikkat edilmelidir.

Bitter çikolata tüketimi ve kilo kaybı arasındaki ilişki ile ilgili yapılan bazı araştırmalar, bağırsaktaki yararlı bakterilerin artmasına yardımcı prebiyotiklerin iyi bir kaynağı olduğunu da belirtmektedir. Güçlü bir bağırsak sağlığı, sağlıklı bir metabolizmayı da destekler ve bu da dolaylı olarak kilo kaybına katkı sağlayabilir. 

Bitter Çikolata Diyette Nasıl Tüketilir?

Yukarıda da belirtildiği gibi, bitter çikolata kalori değeri ve karbonhidrat içeriği yüksek bir besindir. Kakao oranı yüksek olduğunda kalori değeri daha düşük olsa da, mutlaka porsiyon kontrolüne dikkat etmek önemlidir. Diyetteyseniz, ara öğün seçeneği olarak küçük bir miktar tüketilebilir, ancak satın aldığınız çikolatanın minimum %70 oranında kakao içermesine ve ekstra aroma ya da tatlandırıcı içermediğine emin olmalısınız.

Günlük beslenme planınla 2 veya 3 kare bitter çikolataya yer verebilirsiniz. Ancak bu tüketim haftada 3 veya 4 defa olmalıdır. Ara öğününüzün birinde yanında şekersiz çay veya kahve ile birlikte 2-3 kare bitter tüketebilirsiniz.

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın!