Yüzlerce yıldır lezzet verici ve tıbbi özellikleri için kullanılan nane, diş macunundan çaylara kadar çeşitli kullanım alanlarına sahiptir. Nane çayı, hem lezzeti hem de sunduğu potansiyel sağlık yararları ile pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Nane, yaklaşık 15-20 bitki türünün dahil olduğu Lamiaceae familyasına aittir. Taze ya da kurutulmuş form olarak çeşitli yemeklerde kullanılan nane, yemeklere lezzet katmanıza yardımcı olabilir. İçerdiği antioksidanlar ve bitkisel bileşikler ile potansiyel sağlık faydaları da sunmaktadır. Bu sayede tıp dünyasında farklı türleri ile kullanılmaya da devam etmektedir.

Bu yazıda, nanenin olası sağlık yararlarından bahsedeceğiz. Ayrıca, evde nane çayı nasıl yapılır, günde kaç bardak içilmelidir, kilo vermeye katkısı var mı? gibi soruların da cevaplarını inceleyeceğiz. Hadi başlayalım!

Nane Çayı Faydaları

 • Mide problemlerine iyi gelir

Yüzlerce yıldır mide problemlerini ve hazımsızlığı yatıştırmak için kullanılan nane çayı; vücuttaki zararlı mikroplarla savaşır, kasların gevşemesini sağlar ve vücutta iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

 • Alerjiyi kontrol altına alır

Antioksidan ve iltihaplanma karşıtı bileşikler içeren nane, anti-alerjik etkilere de sahiptir.

 • Soğuk algınlığı belirtilerinin azalmasına yardımcı olur

Mentol içeren nane, balgam söktürmeyi kolaylaştıran bir bitkidir. Soğuk algınlığı belirtilerini hafifletmek için mentol içeren merhem ve losyonların kullanıldığını biliyoruz. Bununla birlikte, uzmanlar soğuk algınlığı belirtilerini hafifletmek için mentol kullanılmasını önermektedir. Buhar banyosu yaparken mentol kullanmanın, soğuk algınlığı belirtilerini hafiflettiğini gözlemleyebilirsiniz. Nane çayı da, vücuttaki soğuk algınlığı semptomlarının hafiflemesine yardımcı olabilir.

 • Stresi ve Endişeyi Azaltır

Nane çayı, stresi ve kaygıyı azaltmada en iyi yardımcılardan biridir. Mentol içeriği ile, ayrıca kas gevşetici olarak da bilinmektedir. Düzenli tüketildiğinde, zihinsel stres altında rahatlamanıza da yardımcı olmaktadır.

 • Daha iyi uyumaya yardımcı olur

Uyku problemleri yaşıyorsanız, nane çayı dinlendirici ve sağlıklı bir uyku için yardımcı olabilir. Kas gevşetici özellikleri bulunan nane çayı, uzmanlar tarafından sakinleştirici olarak önerilmektedir.

 • Kramplara iyi gelir

Karın arıları ve kramplar konusunda oldukça etkili olan nane çayı; kabızlık, huzursuz bağırsak sendromu gibi mide problemlerinin tedavisinde de oldukça faydalıdır. İçerdiği mentol ile nane, mideyi yatıştırmak için de çok iyi bir yardımcıdır.

 • Bağışıklığı güçlendirir

Bağışıklık sistemini güçlendirici etkilere sahip olan nane çayı; antibakteriyel özellikleri, içerdiği B vitamini ve potasyum ile antioksidan etkilere sahiptir ve vücudun sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

 • Kötü nefes ile mücadele eder

Piyasadaki pek çok ağız spreyi nane içermektedir. Nanenin içerdiği mentol, nefesin tazelenmesine yardımcı olur. Ayrıca, antibakteriyel özelliklere sahip olduğundan, dişlerdeki plağın azalmasına da yardımcı olur.

 • Burun tıkanıklığını azaltır

Nane çayı, üst solunum yolu enfeksiyonlarının hafifletilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, nane yapraklarının ya da nane çayının dahil olduğu buharı solumak da yine üst solunum yolu enfeksiyonları ve soğuk algınlığı belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Nane Çayı Zayıflatır Mı?

Nane çayı, düzenli tüketildiğinde sağlıklı bir beslenme programına katkı sağlayabilir. Düşük kalorilidir. Ayrıca; A ve C vitaminleri, kalsiyum, demir, fosfor, potasyum ve magnezyum da içerir. İçerdiği mikro besinlerin dışında, antioksidan özelliklere de sahiptir. Bunun dışında, nane çayının doğrudan kilo vermeye etkisi yoktur. Zaten, hiçbir besin kilo vermede tek başına yeterli değildir. Nane çayı; kabızlığı önlemek, sindirimi iyileştirmek gibi faydaları için tercih edilebilir. Ayrıca, zihinsel olarak yatıştırıcı etkilere sahiptir. Tüm bu faydaları, kilo verme sürecinde size dolaylı olarak katkı sağlayabilir.

Nane Çayı Günde Kaç Bardak içilmeli?

Nane çayının önerilen dozlarda tüketilmesi önemlidir. Yüksek dozlarda tüketildiğinde, beklenmeyen yan etkileri ortaya çıkabilir. Naneye alerjiniz varsa, nane çayı tüketmemelisiniz. Ayrıca, herhangi bir ilaç kullanılması durumunda da mutlaka doktora danışarak içilmelidir. Nanenin potansiyel sağlık yararlarından yararlanmak istiyorsanız, günde 1-2 fincan içmeniz yeterli olacaktır.

Nane Çayı Nasıl Yapılır?

Nane çayının en pratik yanlarından biri, naneyi evde kendi başınıza yetiştirebilmeniz ve taze nane yaprakları ile hazırlayabilmenizdir. Peki, evde taze nane çayı nasıl hazırlanır?

 • İki bardak kaynar suyun içerisine bir avuç taze nane yaprağı alın.
 • Birkaç dakika daha suyu kaynatmaya devam edin ve nane yapraklarını biraz daha suyun içerisinde bekletin.
 • Suyunu süzün ve bir bardağa alın.
 • İsteğe bağlı olarak, içerisine taze limon suyu veya karanfil ekleyebilirsiniz.

Yan Etkileri Var Mı?

Nane, sağlıklı insanlar için genellikle güvenli kabul edilse de, fazla tüketildiğinde bazı olumsuz etkilerinden söz edilebilir.

 • Büyük dozlarda tüketildiğinde toksik olabilir. Bu nedenle, önerilen miktarlarda tüketmek önemlidir.
 • Nane çayının çocuklarda ya da bebeklerde kullanımı için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
 • Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, nane çayı ile etkileşime girip girmeyeceğini belirlemek için de doktorunuza danışın.
Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın!