Mutfaktaki kullanımı ile yakından tanıdığımız fındık yağı; doğal ev reçetelerinden cilt güzelliğine, saç bakımından aromaterapiye çok çeşitli ve farklı alanlarda kullanılmaktadır.

Cildi güneş hasarına karşı korumak ve kolajen üretimini arttırmak gibi cilt sağlığı ve güzelliği ile ilişkilendirilmiş çok çeşitli sağlık yararları bulunan fındık yağı, besleyici vitamin-mineraller ile sağlıklı yağ asitleri ile yüklüdür.

Akdeniz tipi beslenmede önemli bir gıda maddesi olmasının ötesinde; cilt bakımı, temizlik, doğal bir tedavi ve diğer alanlardaki uygulamaları keşfedilen çok faydalı bir yağdır.

Bir gıda maddesi olarak fındık yağı; yüksek miktarda tekli doymamış yağ asitleri içeriğine sahiptir. Araştırmalar; vücuttaki iyi kolesterol seviyelerini yükseltirken, kötü kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğunu göstermektedir.

Fındık yağı ile ilişkilendirilen sağlık yararları bu kadarla da sınırlı değil!

Bu yazıda; fındık yağının tarihsel geçmişine kısa bir bakış attıktan sonra, etkileyici besin profili ve potansiyel sağlık yararlarına birlikte göz atacağız…

Fındık Yağı Nedir?

Kavrulmuş fındıklardan soğuk sıkım olarak üretilen fındık yağı, fındık ağacının meyvelerinden gelmektedir.

Tarihsel olarak bakıldığında, geçmişte fındığın mistik güçlerinin olduğu düşünülmekteydi. Bununla birlikte, iyileştirici nitelikleri ile de pek çok medeniyette ön plana çıkmıştır.

Bazı geleneklerde, düğün törenlerinde uzun ve mutlu bir evlilik dileği için de yakıldığı da bilinmektedir. Ayrıca, pek çok hastalığın doğal tedavisinde de kullanılmaktadır.

Bugün, tüm dünyada fındık yağı ile ilişkilendirilen potansiyel sağlık yararları olduğu bilinmektedir.  Sağlık yararlarına geçmeden önce, fındık yağının etkileyici besin profiline bir göz atmaya ne dersiniz?

Fındık Yağı Besin Değeri

Fındık yağı, bir dizi besin maddesi ile doludur. Bu nedenle, hem cilt hem de saç bakımında sıkça tercih edilmektedir. Bununla birlikte yüksek antioksidan seviyeleri; bağışıklık sistemini güçlendirmek, kalp sağlığını korumak ve vücutta iltihaplanmayı azaltmak için etkilidir.

Fındık yağı ile ilgili yapılan araştırmalar, bazı kanser türleri riskinde azalma sağlayabileceğini bile bulmuştur. Ayrıca, düşük kötü kolesterol seviyeleri ile ilişkilendirilmektedir. Fındık yağının bu önemli sağlık yararları, içerdiği temel vitamin ve minerallerden gelmektedir.

1 yemek kaşığı fındık yağı:

 • Kalori: 93 kcal
 • Yağ: 7 gram
 • Çoklu doymamış yağ: 1 gram
 • Tekli doymamış yağ: 5 gram
 • Protein: 2 gram
 • Karbonhidrat: 8 gram
 • Lif: 1 gram
 • Şeker: 6 gram

Etkileyici makro besin profilinin dışında fındık yağı, temel vitamin ve mineraller yönünden de zengindir:

 • C vitamini: Günlük ihtiyacın ortalama %1’ini karşılar
 • Manganez: Günlük ihtiyacın ortalama %27’sini karşılar
 • Magnezyum: Günlük ihtiyacın ortalama %5’ini karşılar
 • B6 vitamini: Günlük ihtiyacın ortalama %5’ini karşılar
 • E vitamini: Günlük ihtiyacın ortalama %13’ünü karşılar
 • Bakır: Günlük ihtiyacın ortalama %23’ünü karşılar
 • Fosfor: Günlük ihtiyacın ortalama %5’ini karşılar.

Fındık Yağı Sağlık Yararları

Fındık yağı, etkileyici besin profili ile bir dizi potansiyel sağlık yararı ile ilişkilendirilmektedir:

 • Yaşlanma belirtilerini geciktirmeye yardımcı olur

Fındık yağı; A, C ve E vitaminlerini içerir. Bu vitaminler, ciltteki ince çizgi ve kırışıklıkları geciktirmeye yardımcı olur. Bununla birlikte, güçlü antioksidan içeriği, cildin daha sağlıklı görünmesinde hayati bir rol oynar. Cilt kanseri riskinde azalma sağlar, cilt hücrelerinin yenilenmesini uyarır.

 • Kalp sağlığı için faydalıdır

Fındık yağı, iyi bir doymamış yağ kaynağıdır ve kötü kolesterol seviyelerini düşürür. Bununla birlikte, az bir miktarı ile günlük magnezyum ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılar. Magnezyum, kalp sağlığı için faydalıdır.

 • Kemikleri güçlendirir

Fındık yağı, magnezyum içeriğinin yanında, kalsiyum mineralinin de kaynağıdır. Kalsiyumun, vücut hücrelerinde ve kasların sağlığının korunmasında önemli bir rol üstlenmektedir. İçerdiği kalsiyum ile; kaslarda aşırı gerilmeleri önlemeye, kas yorgunluğunu azaltmaya, ağrı ve krampları hafifletmeye de yardımcı olur.

 • Sinir sistemini korur

İçerdiği B6 vitamini ile fındık yağı, sinir sistemini korumada önemli bir rol oynar. Eksikliğinde, sinir sisteminin çalışması için gerekli sentezler engellenmektedir. Fındık yağı, B6 vitamininin iyi bir kaynağı olarak gösterilmektedir.

 • Stres ve depresyon ile mücadelede faydalıdır

İyi bir omega-3 yağ asidi kaynağı olan fındık yağı, içerdiği B vitaminleri ile birlikte; stres, depresyon, kaygı gibi psikolojik sorunları önlemede ve tedavi etmede önemli bir rol üstlenmektedir. Omega-3 yağ asidi ve B vitaminleri ayrıca; hafızanın güçlenmesinde de önemli bir rol oynamaktadır.

 • Şeker hastalığını önlemeye yardımcı olabilir

Lif değeri yüksek olan fındık yağı, kendinizi daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Ayrıca, vücuttaki iyi kolesterol seviyelerini yükseltmeye de katkı sağlar. Aynı zamanda kötü kolesterol seviyelerinde de azalma sağladığı bilinmektedir. Bu yönüyle fındık yağı dolaylı yoldan, yüksek şeker seviyeleri ile ilişkili risklerde azalma sağlamaktadır. Fındık yağı, özellikle tip-2 diyabet riski olanlar için yemeklerde sağlıklı bir katkı olabilir.

 • İyi bir masaj yağıdır

Fındık yağının en popüler kullanım alanlarından biri aromaterapidir. Fındık yağı içeren bir masaj yağı, hem fiziksel hem de zihinsel olarak rahatlama sağlayabilir. Ayrıca, sinirleri gevşetmeye de yardımcıdır.

 • Saçları onarır

Fındık yağı ile hazırlanan bir saç bakım yağı, saç güzelliğini korumak için harika olabilir. İşlem görmüş ve yıpranmış saçlarınızı eski haline getirmek için kullanılabilir.

 • Kolajen üretimini arttırmaya yardımcı olur

Son dönemde adını sıkça duyduğumuz ve vücut için önemli bir protein olan kolajen, yaşla birlikte vücutta azalmaya başlar. Buna bağlı olarak da, cilt elastikiyetini kaybetmeye başlar. Yaşla birlikte azalan kolajen üretimini desteklemek için, fındık yağı kullanmak faydalı olabilir.

Fındık Yağı Kilo Verdirir Mi?

Fındığın ve fındık yağının; kötü kolesterol seviyelerini azalttığı ve kan şekeri seviyelerini dengeleyerek daha uzun süre tok hissetmenizi sağladığı bilinmektedir. Fındık yağı ya da herhangi bir besinin, tek başına kilo vermede mucize bir etki yaratması mümkün değildir.

Bununla birlikte, sağlıklı ve dengeli bir beslenme programına kaliteli bir ek olarak dahil edildiğinde, kilo verme sürecinde, ihtiyaç duyduğunuz vitamin ve mineralleri karşılamak için faydalı olabilir.

Fındık Yağı Kimler Dikkatli Kullanmalı?

Fındık yağı ile ilişkilendirilmiş bilinen bir yan etki bulunmasa da, fındık ve herhangi bir kuruyemişe alerjisi olan kişilerin dikkatli kullanması ve tüketmesi önerilir.

Cilt yüzeyinde kullanacaksanız, kullanmadan önce küçük bir bölgede test yapmanız her zaman daha iyidir. Cilt testini yapmak için, kolunuzun iç kısmının küçük bir bölümünü kullanabilirsiniz. Bölgede herhangi bir alerjik reaksiyon ya da tahriş görülmezse, fındık yağını kullanmaya devam edebilirsiniz.

Fındık yağının tüketimi ile ilgili sağlıklı yetişkinler için belirtilen bir yan etki yoktur. Yine de, fındık ya da herhangi bir kuruyemiş alerjiniz varsa, kullanmaktan kaçınmanız daha faydalı olabilir.

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın !