Hindistan cevizi yağı, son yıllarda inanılmaz popüler bir besin haline gelmiştir. Tabi ki, bu durum boşuna değil! Pek çok sağlık yararı sunmasının yanında lezzetli bir tada sahiptir ve kolayca bulunabilir. Ayrıca, çok sayıda kullanım alanı olan çok yönlü bir yağ çeşididir.

Hindistan cevizi yağı, bir “süper besin” olarak pazarlanmaktadır. İçerdiği eşsiz yağ asitleri kombinasyonu; kilo kaybını destekleme, kalp sağlığını iyileştirme ve beyin fonksiyonlarını arttırma gibi çok çeşitli olumlu etkilere sahiptir.

Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlattığı iddia edilen Hindistan cevizi yağı, günümüzde pek çok mutfakta kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar, insanların %72’sinin bu yağın sağlıklı olduğuna inandığını göstermektedir.

Bu yazıda, Hindistan cevizi yağının besin profili ve sağlık yararlarına göz attıktan sonra, kilo verme sürecinde size nasıl katkı sağlayacağından bahsedeceğiz…

Hindistan Cevizi Yağı Besin Değeri

Cildi yumuşatmadan kan şekeri seviyelerini düşürmeye, Hindistan cevizi yağı çok sayıda sağlık yararı ile ilişkilendirilmektedir. Ayrıca, kilo kaybı da Hindistan cevizi yağı ile ilişkilendirilen faydalar listesinde yer alır. Bu nedenle, kilo vermek isteyen pek çok insan, smoothie’lere, kahveye, içeceklere, atıştırmalıklara ve hatta yemeklere dahil etmektedir. Hindistan cevizi yağının tüm bu etkileri, güçlü besin profilinden kaynaklanmaktadır. 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı için belirtilen besin profili şöyledir:

 • Kalori: 121 kalori
 • Protein: 0 gram
 • Yağ: 13.5 gram
 • Doymuş yağ: 11.5 gram
 • Kolesterol: 0 mg

Hindistan cevizi yağı, iyi miktarda E vitamini içerir. Ancak, onun dışında herhangi bir vitamin ve mineral içermez. Ayrıca, lif de içermemektedir.

Neredeyse tamamı yağdır. Yağ içeriğinin çoğu doymuş yağlardır. Bununla birlikte, yağın yapısı uzun zincirli yağ asitlerinden oluştuğu için, hayvansal yağ ürünlerinden farklıdır. Hindistan cevizi yağının içerdiği yağ asitlerinin vücutta depolanmış yağa dönüşmesi daha zordur.

Hindistan cevizi yağının içerdiği yağ asitleri, vücudu yağ yakmaya teşvik edebilir. Ayrıca, vücuda hızlı bir enerji sağlar. Ek olarak, kandaki iyi kolesterol seviyelerini yükselterek kalp hastalıkları riskinde azalmaya yardımcı olabilir.

Hindistan Cevizi Yağı Sağlık Yararları

Hindistan cevizi yağı ve içerdiği yağ asitleri, bir dizi potansiyel sağlık yararı ile ilişkilendirilmektedir:

 • Kalp sağlığını destekler

1981 yılında yapılan bir çalışmada; Güney Pasifik’teki bir ada nüfusunun, gün içerisinde aldığı kalorilerin yarısından fazlasını Hindistan cevizinden aldığı bulunmuştur. Çalışmanın sonucunda, nüfusun hem genel sağlık durumunun iyi olduğu hem de kalp hastalıkları oranlarının çok düşük olduğu görülmüştür.

 • Antimikrobiyal özelliklere sahiptir

Hindistan cevizi yağının içerdiği yağ asitleri vücuttaki zararlı mikroorganizmaları öldürebilir. Bir çalışmada, bu yağ asitlerinin insanlarda yaygın bir mantar enfeksiyonu olan Candida Albicans’ı öldürmeye yardımcı olabileceği bulunmuştur.

Bununla birlikte, “oil pulling” yöntemi için Hindistan cevizi yağı kullanmanın, ağız hijyenine katkı sağladığına dair bazı bilimsel kanıtlar da mevcuttur. Ancak, bu yağın soğuk algınlığı gibi enfeksiyon riskini azalttığına dair bir kanıt yoktur.

 • İyi kolesterol seviyelerini arttırabilir

Hindistan cevizi yağı, iyi kolesterol seviyelerini arttırdığı bilinen doymuş yağlar içerir. Bu etki, kalp sağlığını destekler ve kalp hastalıkları riskini azaltabilir.

40 kadının katıldığı bir çalışmada; Hindistan cevizi yağı ile beslenen grubun, soya fasulyesi yağı ile beslenen gruptan daha düşük bir kötü kolesterol seviyesine sahip olduğu bulunmuştur.

Kalp hastalığı olan 116 yetişkinin dahil olduğu bir başka çalışmada; Hindistan cevizi yağının günlük beslenme programına dahil edilmesinin, iyi kolesterol seviyelerinde artış sağladığı bulunmuştur.

 • Cilt, saç ve ağız sağlığı için faydalıdır

Hindistan cevizi yağı, ağız yoluyla alımının dışında pek çok farklı kullanım alanına sahiptir. Bununla birlikte, kadınlar saç ve cilt güzelliğini arttırmak için kozmetik amaçlı kullanmaktadır.

Yapılan araştırmalar, Hindistan cevizi yağının kuru cildin nemini arttırabileceği ve egzama belirtilerinde rahatlama sağlayabileceğini bulmuştur.

Bununla birlikte, saç hasarına karşı da koruyucu olabilir. Bir çalışmada; Hindistan cevizi yağının, güneşin zararlı ışınlarına karşı %20 oranında koruyucu bir güneş koruyucu olarak kullanılabileceği bulunmuştur.

Oil pulling yapmak için kullanıldığında ise; ağız içindeki zararlı bakterileri öldürmeye yardımcı olabilir. Bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, ağız kokusunu azaltma ve diş sağlığını iyileştirmede faydalı olabilir.

 • Beyin fonksiyonlarını iyileştirebilir

Alzheimer, genellikle yaşlı yetişkinleri etkileyen bir hastalıktır ve beynin enerji için glikoz kullanma yeteneğini azaltır.

Yapılan araştırmalar, Hindistan cevizi yağının Alzheimer hastalığının belirtilerini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. 2006 yılında yapılan bir çalışmada, Hindistan cevizi yağının içerdiği yağ asitlerinin, Alzheimer hastalığı olan kişilerin beyin fonksiyonlarında iyileşme sağladığı bulunmuştur.

Hindistan Cevizi Yağı Kilo Verdirir Mi?

Hindistan cevizi yağının sağlıklı bir yağ olduğuna şüphe yok. Peki, pek çok insanın iddia ettiği gibi, gerçekten de kilo vermede etkili mi? Hindistan cevizi yağının içerdiği yağ asitleri, daha uzun süre tokluk hissi sağlayabilir ve kilo kaybını dolaylı olarak destekleyebilir.

Obezite, bugün dünyanın dört bir yanını etkileyen en büyük sağlık sorunlarından biridir. Kilo alımında, kaç kalori alındığının önemli olduğu düşünülse de, kalorilerin kaynağı da önemlidir. Hindistan cevizi yağının içerdiği yağ asitleri, vücudun yaktığı kalori miktarını arttırabilir.

Yapılan bir çalışmada, her gün düzenli olarak tüketilen Hindistan cevizi yağının, vücudun yaktığı kalori miktarını %5 oranında arttırabileceği bulunmuştur. Bununla birlikte, kalorisi yüksek bir yağ olduğu ve büyük miktarlarda tüketmenin kilo almaya neden olabileceği unutulmamalıdır.

Pek çok çalışma, Hindistan cevizi yağının içerdiği yağ asitlerinin tokluk hissini arttırabileceği ve kilo kaybını sağlayabileceğini göstermektedir.

 • Açlık Hissini Azaltabilir

Hindistan cevizi yağının içerdiği yağ asitlerinin ilginç bir özelliği, açlık hissini azaltabilmeleridir. Ketonlar, iştah kaybını sağlayabilir.

Yapılan araştırmalar, düzenli olarak Hindistan cevizi yağı tüketen kişilerin, öğle ve akşam yemeklerinde daha az kalori alma eğiliminde olduklarını göstermektedir. Bu etkinin uzun vadede devam etmesi, vücut ağırlığının azalmasına katkı sağlayabilir.

Bununla birlikte, Hindistan cevizi yağı da dahil olmak üzere, hiçbir besinin kilo verme üzerinde mucizevi bir etkisi yoktur. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme programının bir parçası haline geldiğinde, yağ kaybı ve kilo verme sürecine sağlıklı bir katkı sağlayabilir.

 • Karın Yağlarını Azaltabilir

İştahı azaltabildiği bilinen Hindistan cevizi yağı, yağ yakımını arttırarak kilo verme sürecine katkı sağlayabilir. Bununla birlikte, karın yağlarını azaltmada özellikle etkili olduğunu gösteren çalışmalar da mevcuttur.

Vücutta en zararlı yağlanma biçimi olarak karın yağları, pek çok kronik hastalık ile bağlantılıdır. Karın bölgesinde yağlanma problemi olan 40 kadının katıldığı 12 haftalık bir çalışmada; günde 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı tüketmenin, hem bel çevresindeki yağlanmada hem de Beden Kitle İndeksi’nde belirgin bir azalma sağladığı bulunmuştur. Ancak bu etkilerinin daha net anlaşılabilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğu unutulmamalır.

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın !