İncir, yüzyıllar boyunca tüm dünya genelinde popüler bir meyvedir. Hem besleyiciliği hem de lezzeti ile incir ile ilgili yapılan çalışmalar; şeker hastalığından cilt problemlerine kadar bir dizi sağlık probleminin tedavisinde potansiyel olarak faydalı olabileceğini göstermiştir.

Bir sonraki sefer markete giderken, alışveriş listenize inciri eklemek için pek çok nedeniniz var. Bu yazıda, incirin besin profili ve ardından sağlık yararlarına göz attıktan sonra diyette nasıl tüketebileceğinizden bahsedeceğiz. Hadi başlayalım!

İncir Besin Değeri

Tatlı ve hafif lezzeti, mutfakta çok yönlü kullanımı ile incir, düşük kalorisi ile sevilen bir meyvedir. Bir büyük boy incir, yalnızca 47 kalori içermektedir. Kilo vermek istiyorsanız, mutfak çekmecesindeki sağlıksız atıştırmalıkları incir ile değiştirebilirsiniz.

30 gram kuru incir 3 gram lif içerir. Lif tüketimini arttırmak; sindirim problemlerini gidermek, kabızlığı hafifletmek ve daha uzun süre tokluk hissetmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, kolesterol seviyelerini düşürmeye ve kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir. İncir ayrıca, kemik erimesinde faydalı olduğu bilinen kalsiyumun da iyi bir kaynağıdır. İncir, kalsiyumu bitkisel kaynaklardan almak için en iyi seçeneklerden biridir.

Beslenme programınıza daha fazla antioksidan eklemek istiyorsanız, incir iyi bir seçim olacaktır. 2005 yılında yapılan bir çalışmada; kuru incir çok iyi bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar, vücutta serbest radikaller ile mücadele etmeye yardımcı olabilir. Uzmanlar, incir gibi meyve ve sebzeleri daha fazla tüketmenin, antioksidan alımını arttırmaya faydalı olabileceğini belirtmektedir.

İncir yemek, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli vitamin ve mineralleri almak için fayda sağlayabilir:

 • A vitamini
 • C vitamini
 • B vitamini
 • K vitamini
 • Potasyum
 • Magnezyum
 • Çinko
 • Bakır
 • Manganez
 • Demir

İncir Sağlık Yararları

İçerdiği temel vitamin, mineral ve antioksidanlar sayesinde bir dizi potansiyel sağlık yararı ile ilişkilendirilmektedir:

 • Şeker hastalığı semptomlarını hafifletebilir

İncir ile ilgili yapılan araştırmalar, incir yemenin diyabet semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur. Hayvanlar üzerinde yapılan 2016 tarihli bir çalışma, incir özlerinin insülin duyarlılığını arttırdığını ve diğer diyabet karşıtı özelliklere sahip olduğunu göstermiştir.

Daha eski tarihli bir çalışmada ise; incir yemenin, E vitamini seviyelerini normalleştirerek şeker hastalığı semptomlarını hafifletmeye katkı sağlayabileceği bulunmuştur. Yine de, sağlıklı beslenmenin, şeker hastalığı için kullanılan ilaçların yerine geçmeyeceği unutulmamalıdır. Aynı zamanda sağlığa bu yararlı etkisinin olabilmesi için porsiyon kontrolünün yapılması da önemli bir etmendir.

 • Cilt sağlığı için faydalıdır

İncir, alternatif tıpta çeşitli cilt problemlerini tedavi etmede kullanılmaktadır. Egzama ve sedef hastalığı belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

2007 tarihli bir araştırmada, incir yapraklarının siğilleri giderebildiği öne sürülmüştür. 25 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, vücudunda siğil olan kişilerde, hiçbir yan etkiye neden olmadan siğillere faydalı olduğu bulunmuştur.

İncir ayrıca; antioksidan değeri ve besleyiciliği yüksek bir cilt maskesi hazırlamak için de kullanılabilir. İnciri ezdikten sonra dairesel hareketlerle yüzünüze uygulayın. Dilerseniz, biraz yoğurt ile karıştırarak da sürebilirsiniz. Maskeyi 10-15 dakika beklettikten sonra ılık su ile iyice durulayın. Ancak, lateks alerjiniz varsa, incir de kullanmamanız önerilir. İncir püresi, sivilce problemleri için de popüler bir doğal ilaçtır.

 • Saç sağlığı için faydalıdır

İncir; birçok saç bakım ürünü ve saç maskesinde kullanılan popüler bir malzemedir. İncirin, saç tellerini güçlendirmeye ve nemlendirmeye faydalı olduğu, ayrıca saçların daha hızlı uzamasına da teşvik ettiğine inanılmaktadır. İncirin içerdiği bazı vitamin ve minerallerin, saçların sağlıklı kalmasına yardımcı olabileceğine dair bazı bilimsel kanıtlar da vardır.

 • Sertleşme problemlerini giderebilir

Bazı kişiler, cinsel uyarılmayı teşvik etme potansiyeli ile bazı bitkilerin afrodizyak etkili olduğuna inanmaktadır. İncir, bu bitkisel seçenekler arasında gösterilmektedir. Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmada, tarçın ve incirin afrodizyak etkisi yarattığı bulunmuştur.

 • Ateşi düşürebilir

İncirin ateş üzerindeki etkisini test etmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olsa da; hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışmada, incir özlerinin vücut sıcaklığını birkaç saate kadar düşürdüğü görülmüştür.

Bununla birlikte, incirin vücut ısısını nasıl düşürdüğü anlaşılamadığından, konuyla ilgili daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 • Sindirim sistemi için faydalıdır

Müshil özellikleri ile incir, genellikle kabızlık tedavisinde kullanılmaktadır. Yapılan bazı çalışmalar, incirin kabızlığa faydalı olduğunu kanıtlamıştır.

Hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışmada, incir verilen grubun daha az kabızlık problemi yaşadığı görülmüştür.

Kimler Dikkatli Tüketmeli?

İncir alerjisi ya da ilaçlarla etkileşimi nadir görülmektedir.. Bu nedenle, güvenli bir şekilde beslenme programına orta dereceli bir miktarda dahil edilebilir. Yine de, bilinmesi gereken bazı potansiyel yan etkileri de vardır.

Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir araştırmada; lateks alerjisi ya da polen alerjisi olan bazı kişilerde, incir alerjisi de olabileceği bulunmuştur. Dut ailesinin bir parçası olan incir; şeker elması ya da bazı portakal türlerine alerjisi olan kişilerde de alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

İncir, K vitamini yönünden zengindir. Kan inceltici ilaç kullanıyorsanız, günlük alınan K vitamini dozuna dikkat etmek önemlidir. Günlük aldığınız K vitamini miktarını geçmeyecek şekilde incir tüketmeye özen gösterin.

Ek olarak, incir bazı kişilerde müshil etkisi yaratabilir. Bu, kabızlık problemine iyi gelse de, çok fazla tüketildiğinde ishale neden olabilir. İncir yediğinizde çok fazla tuvalete gittiğinizi gözlemlerseniz, tüketimini sınırlandırmalısınız.

İncir Kilo Verdirir Mi?

Beslenme programınıza düşük kalorili ve lezzetli yiyecekler eklediğinizde, kilo vermek daha kolay bir hal alacaktır. İncir, diyetinizin düzenli bir parçası haline geldiğinde, hem tatlı ihtiyacını giderir hem de tokluk hissetmenize yardımcı olur.

Tatlı lezzeti ile incir, yüksek miktarda şeker içeren tatlılara sağlıklı bir alternatif olabilir. Kilo vermek için, beslenme programınızda meyveli pasta ya da sütlü tatlılar yerine incir dahil edilebilir.

Bir büyük boy incir, ortalama 2 gram lif içerir ve günlük 2000 kalori alınan bir diyette, gün içerisinde alınan lif değerin %8’ini karşılar. Yüksek lif içeren bir beslenme programı, obeziteyi önlemeye de yardımcı olabilir. Yüksek lif içeren bir kahvaltı yapmak için; inciri yulaf ile birlikte tüketebilirsiniz. Dilerseniz, öğle ya da akşam yemeğinde hazırladığınız yeşillikli ve tavuklu salataya dilimleyerek dahil edebilirsiniz. İncir uyutması olarak bilinen sütlü tatlıyı da kolaaylıkla yapabilir ve ara öğünlerinizde tercih edebilirsiniz.

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın !