Sağlık dostu bir sebze olan kereviz, beslenme programınıza zengin bir besin maddesi eklemenin harika bir yoludur. Pek çok farklı mutfakta hafif ve aromatik lezzeti ile kullanılan, düşük kalorili ve enerji yükseltici bir besindir. Sunduğu lezzetinin dışında, sağlık faydalarından yararlanmak için de harika bir seçimdir. Kereviz, pek çok temel besin maddesi, vitamin ve mineraller ile antioksidanlar yönünden zengindir.

Bir sapı yalnızca 10 kalori içerir. Bu yönüyle, özellikle düşük kalori alımına dayalı diyet listeleri için hem lezzetli hem de son derece besleyici bir seçim olabilir. Gevrek dokusu ile de, hem lezzeti hem de sizi şaşırtacak bir dizi sağlık yararına sahiptir. Bu yazıda, beslenme programınıza kerevizi eklemeyi düşünmeniz gereken sağlık yararları ve besin profiline göz attıktan sonra, kilo verme sürecinde size nasıl katkı sağlayabileceğinden bahsedeceğiz. O zaman başlayalım!

Kereviz Besin Değeri

Kerevizin neredeyse %95’i su olduğundan, vücudu içeriden nemlendirmek için bir seçenektir. İyi bir K vitamini, potasyum, folat ve lif kaynağıdır. Az miktarda bazı B vitaminleri, A ve C vitaminlerini de içermektedir. Tohumları, doğal bir idrar söktürücüdür. Ayrıca, kalorisi, yağ ve kolesterol değeri de düşüktür. Orta boy bir kereviz sapı için belirtilen besin değerleri şöyledir:

 • Kalori: 10 kcal
 • Karbonhidrat: 1 gram
 • Protein: 0 gram
 • Yağ: 0 gram
 • Lif: 1 gram

İçerdiği lif oranı ile günlük önerilen lif ihtiyacının ortalama %3’ünü karşılamaktadır. Temel besin maddelerinin dışında, bazı vitamin ve minerallerin alımını arttırmak için de tercih edilebilir. Orta boy bir kereviz sapı:

 • Yetişkinler için önerilen günlük A vitamini ihtiyacının %4’ünü
 • Yetişkinler için önerilen günlük C vitamini ihtiyacının %2’sini
 • Yetişkinler için önerilen günlük kalsiyum ihtiyacının %2’sini
 • Yetişkinler için önerilen günlük potasyum ihtiyacının %3’ünü karşılar.

Kerevizin içerdiği antioksidanlar, vücuttaki hücreleri serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasara karşı korumaktadır. Ayrıca, C vitaminleri ve diğer antioksidanlar ile birlikte; sindirim sisteminde, kan damarlarında ve organlarda meydana gelebilecek iltihaplanmaları azalttığı bilinen özelliklere de sahiptir.

Kereviz Sağlık Yararları

Kerevizin %95’i su olduğundan, temel besin maddeleri yönünden çok zengin değildir. Ancak, yine de bir dizi sağlık yararı ile ilişkilendirilmektedir. İşte onlardan bazıları:

 • İltihaplanma karşıtıdır

Kereviz, iltihaplanma karşıtı özellikler içeren antioksidanların iyi bir kaynağıdır. Yapılan bir araştırmada; kereviz suyu ve kereviz özlerinin, iltihaplanmaya bağlı proteinlerin aktivitelerinin azalmasına yardımcı olabileceği bulunmuştur.

Kronik iltihaplanma; vücutta artrit ya da kemik erimesi de dahil olmak üzere, pek çok sağlık sorunu ile ilişkilendirilmektedir. Kereviz, içerdiği yaklaşık 25 iltihaplanma karşıtı bileşik ile, vücutta iltihaplanmaya karşı koruma sağlayabilir.

 • Sindirim sistemini destekler

İltihaplanma karşıtı ve antioksidan zengini besin içerikleri ile sindirim sağlığını desteklerler, mideye özel yararlar da sağlayabilir. İçerdiği bitkisel bileşikler ile ilgili yapılan çalışmalarda; mide ülserini azalttığı ve mide salgılarını düzenlediği bulunmuştur.

Ayrıca, yüksek oranda su içeriği ile çok iyi miktarlarda çözülebilir ve çözülemeyen lifler içermektedir. Bu yüksek lif oranı, sağlıklı bir sindirim sistemini desteklemekte ve kabızlığa karşı koruma sağlamaktadır. Sadece bir porsiyon doğranmış kereviz sapı ortalama 5 gram lif içeriği ile günlük lif alımını arttırmak için çok iyi bir seçenek sunmaktadır.

 • Alkali özelliklere sahiptir

Demir, sodyum ve magnezyum içerikleri ile kereviz, asidik gıdalar üzerinde nötrleştirici bir etkiye sahiptir. Bu minerallerin temel vücut işlevleri için ne kadar önemli oldukları da unutulmamalıdır.

 • Kan basıncını düşürebilir

Yapılan bazı araştırmalar, kereviz özlerinin yüksek tansiyonu düşürücü etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca, damarları ve dokuları rahatlatan bir fitokimyasal içerdiği de bulunmuştur. Bu fitokimyasallar, kan akışını arttırmaya ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Yine de, tansiyon rahatsızlığınız varsa, kereviz kürü yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

 • Kanser tedavisinin etkilerine karşı koruma sağlar

Kerevizin aktif bileşenleri, bazı ilaçların etkisini değiştirebilir. Hayvanlar üzerinde gerçekleştirilen 2009 tarihli bir araştırmada; kereviz suyunu düzenli olarak tüketmenin, kanser tedavisinde kullanılan bir ilaçla birlikte kullanılması durumunda, tedavinin olumsuz etkilerine karşı koruma sağlayabileceği bulunmuştur. Kereviz suyu tüketmek, kanser tedavisi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Ayrıca, serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarına karşı koruma sağladığı da bilinmektedir.

 • Kronik hastalıklara karşı koruyabilir

İyi miktarlarda flavonoidler içeren kereviz, güçlü bitkisel içerikleri ile şeker hastalığı, kalp hastalığı ve diğer kronik hastalıklara karşı koruma sağlayabilir. Bu konuda daha fazla bilimsel veriye ihtiyaç duyulsa da, 2014 yılında yapılan bir araştırmada, kerevizin içerdiği flavonoidlerin, sağlık üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinen antioksidan özelliklere sahip olduğu bulunmuştur. Bu özellikler, özellikle kalp, karaciğer ve böbrek üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

Kereviz Kilo Verdirir Mi?

Orta boy bir kereviz sapı ortalama 10 kalori içerir. Bir bardak doğranmış kereviz ise yaklaşık 15 kalori içerir. Ayrıca, sindirim sistemindeki suyu emerek daha uzun süre tokluk hissettirdiği için açlık hissini engellemeye yardımcı olan lif yönünden oldukça zengindir. Yakın tarihli bir çalışmada, günlük lif alımını arttırmanın, kilo kaybı sürecinde kritik bir önem taşıyabileceği bulunmuştur.

Kilo Vermek İçin Kereviz Sapı Suyu

Konuyla ilgili daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulsa da, kereviz sapı suyunun kilo vermeye katkı sağlayabileceği, aynı zamanda cilt sağlığı ve vücuttaki toksinleri atmak için de faydalı olabileceği düşünülmektedir. Son yıllarda sosyal medyada oldukça popüler olan kereviz sapı suyu kürünü; her sabah aç karna bir bardak içerek uygulayabilirsiniz:

 • 2-3 sap taze kerevizin yapraklarını temizleyin ve ardından katı meyve sıkacağından geçirip suyunu taze olarak için. Dilerseniz içerisine taze sıkılmış birkaç damla limon suyu da ekleyebilirsiniz. Ancak bu kürü yapmanız için tansiyon şikayetinizin olmadığına dikkat edin.

Meyve sıkacağınız yoksa bu karışımı bir blender kullanarak da hazırlayabilirsiniz. Yaz aylarında uygulayacaksanız, içerisine birkaç buz küpü ekleyerek soğuk olarak da tüketebilirsiniz.

Kereviz sapı suyunun genellikle taze olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Sıkıca kapatarak en fazla 1-2 gün buzdolabında bekletmelisiniz. Düzenli olarak içilen kereviz sapı suyu vücudunuzu toksinlerden arındıracaktır. Bu kürü 1 veya 2 hafta uygulamanız yeterli olur.

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın !