Türk mutfağı gibi pek çok mutfakta popüler bir besin olan lahana; lezzetinin dışında, etkileyici besin profili ile de dikkat çekicidir. Brokoli ve karnabahar gibi sebzeler ile birlikte “Brassica” sebze ailesinden gelmektedir.

Lahananın; kırmızı, mor, beyaz ve yeşil olmak üzere çeşitli renk seçenekleri vardır. Yaprakları buruşuk ya da pürüzsüz olabilir.

Binlerce yıldır dünyanın pek çok farklı bölgesinde yetiştirilen lahana; lahana dolması, lahana turşusu, lahana yemeği ve lahana salatası da dahil olmak üzere, çok çeşitli yemek tariflerinde kullanılabilir. Ek olarak, bolca vitamin ve minerali de içermektedir.

Bu yazıda, lahananın etkileyici besin profiline ve sağlık yararlarına göz attıktan sonra, kilo verme sürecinde size nasıl yardımcı olabileceğinden bahsedeceğiz. Hadi başlayalım!

Lahana Besin Değeri

Lahana, çok düşük kalori değerine sahip olmasına rağmen, etkileyici bir besin profiline sahiptir. 100 gram çiğ yeşil lahana için belirtilen besin değerleri şöyledir:

 • Kalori: 22 kcal
 • Protein: 1 gram
 • Yağ: 0.11 gram
 • Karbonhidrat: 5 gram
 • Şeker: 3 gram
 • Lif 2 gram

Temel besin maddelerinin yanı sıra, lahana bolca vitamin ve mineral de içermektedir. Aynı ölçüde yeşil lahana pek çok temel vitamin ve mineral ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılayabilir:

 • Yetişkinler için önerilen günlük K vitamini ihtiyacının %85’ini,
 • Yetişkinler için önerilen günlük C vitamini ihtiyacının %55’ini
 • Yetişkinler için önerilen günlük folat ihtiyacının %10’unu
 • Yetişkinler için önerilen günlük manganez ihtiyacının %7’sini
 • Yetişkinler için önerilen günlük B6 vitamini ihtiyacının %6’sını
 • Yetişkinler için önerilen günlük kalsiyum ihtiyacının %5’ini
 • Yetişkinler için önerilen günlük potasyum ihtiyacının %4’ünü
 • Yetişkinler için önerilen günlük magnezyum ihtiyacının %3’ünü karşılayabilir.

Lahana; ayrıca A vitamini, demir ve çeşitli antioksidanlar için de iyi bir kaynaktır. Yukarıda da görebileceğiniz gibi, lahana, vücutta birçok önemli süreç için gerekli olan vitamin ve mineraller yönünden zengindir. Ayrıca, lif yönünden zengindir ve güçlü antioksidanlar içerir. Antioksidanlar, vücudu serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarına karşı korumaktadır.

Lahana Sağlık Yararları

Lahana, etkileyici besin profili ile bir dizi sağlık yararı ile ilişkilendirilmektedir:

 • Vücutta iltihaplanmayı azaltabilir

Aslında, vücudun enfeksiyonlardan korunmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için iltihaplanmaya ihtiyacı vardır. İltihaplanma, bir yaralanmaya ya da hasara karşı normal bir yanıttır. Ancak, bu iltihaplanmanın kronikleşmesi, vücutta meydana gelebilecek pek çok sağlık sorunu riskini arttırmaktadır.

Lahananın da dahil olduğu yeşil sebzeler, vücutta kronikleşen iltihaplanmayı azaltabilen antioksidanlar yönünden zengindir.

Çin’de 1000 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada; en yüksek oranda yeşil sebzeler tüketen kadınların, diğerlerine oranla daha düşük iltihaplanma seviyelerine sahip oldukları bulunmuştur.

 • Sindirim sistemi için faydalıdır

Sindirim sisteminizin sağlığını iyileştirmek istiyorsanız, lif yönünden zengin bir besin olan lahanayı tercih etmek iyi bir seçimdir. Gevrek bir dokuya sahip olan bu lezzetli sebze; bağırsak dostu çözülemeyen lifler ile yüklüdür. Bu lifler; düzenli bağırsak hareketlerini teşvik ederek kabızlığı önlemeye ve sindirim sisteminin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Bağırsaklardaki bu bakteriler, bağışıklık sistemini korumak gibi vücutta önemli işlevleri yerine getirir. Daha fazla lahana yemek, sindirim sistemini sağlıklı tutmanın harika bir yoludur.

 • Kalp sağlığını destekler

Özellikle kırmızı lahana, güçlü bitkisel bileşikler yönünden zengindir. İçerdiği bitkisel pigmenler, daha düşük bir kalp hastalığı riski ile ilişkilendirilmektedir.

100 bine yakın sağlıklı kadın üzerinde yapılan bir araştırmada; kırmızı lahananın içerdiği bu bitki pigmentleri yönünden zengin besinleri daha fazla tüketen kadınların, daha düşük bir kalp krizi riski oranına sahip olduğu bulunmuştur. Farklı çalışmalarda da benzer sonuçlar elde edilmiştir.

Bununla birlikte, iltihaplanmanın da kalp hastalığı riskini arttırmada önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Lahananın içerdiği bitkisel pigmentler, iltihaplanma karşıtı etkilere de sahiptir. Kırmızı lahana başta olmak üzere, farklı renkte lahana seçenekleri, güçlü bir kalp sağlığı için harika bir seçimdir.

 • Kan basıncını düşürebilir

Dünya genelinde en yaygın kronik hastalıklardan biri olan yüksek tansiyon; kalp hastalıkları için önemli bir risk faktörüdür. Yüksek tansiyonunuz varsa, tuz alımını sınırlandırmanız önerilir.

Bununla birlikte, son yıllarda yapılan araştırmalar; potasyum alımını arttırmanın da tansiyonu düşürmede, tuzu azaltmak kadar önemli olduğunu bulmuştur.

 • Beslenme programına eklemesi kolaydır

Lahana, son derece sağlıklı olmasının yanı sıra, oldukça da lezzetli bir sebzedir. Çiğ ya da pişmiş olarak tüketilebilir. Ayrıca; salatalar, çorbalar, dolmalar ve meze gibi çok çeşitli tariflere eklenebilir.

Bu çok yönlü sebze, vejetaryenler için de iyi bir kaynaktır. Ayrıca, bağırsak dostu etkisini arttırmak için prebiyotik kaynağı olan turşu olarak da tercih edilebilir.

Birçok tarife uygun olmasının yanı sıra, son derece uygun fiyatlı olması ile de herkesin rahat ulaşabileceği bir seçenektir. Lahanayı nerede kullanırsanız kullanın, tabağınıza eklemek, sağlık yararlarından faydalanmanın lezzetli bir yoludur!

Lahana Kilo Verdirir Mi?

Lahana, kalorisi düşük ve süper güçlü bir yiyecektir. Çiğ, haşlanmış ya da fermente edilerek kullanabilirsiniz.

Vücudunuz su tutuyorsa, çiğ lahanayı salatalarınıza ekleyebilirsiniz. Mineraller ve su içeriği yüksek bir besin olan lahanayı düzenli olarak tüketmek, vücuttaki ödemi atmak için faydalıdır. Tüm sonuçları, daha sonra tartıda görmeye başlayacaksınız!

Lahana, başlı başına sağlıklı ve düşük kalorili bir sebze olsa da, birçok kişi için hala popüler olan ünlü “lahana çorbası diyeti”dir. Aslında, lahana da dahil olmak üzere, hiçbir yiyecek aslında vücut yağlarını yakmaz. Ancak, lahana içeriği sayesinde kilo kaybına dayalı herhangi bir diyete sağlıklı bir katkı sağlayacaktır.

Lahana, kilo kaybı için idealdir, çünkü kalorisi çok düşük bir besindir. 1 porsiyonu 20 kalori civarındadır. Ancak, yine bir porsiyonu ortalama 3 gram lif içermektedir. Lifler, iştahınızı kontrol altında tutmanıza ve daha uzun süre tokluk hissetmenize yardımcı olur. Ayrıca, kan şekeri seviyelerini dengede tutmak için de önemli bir etmendir.

Beslenme programınızdaki kalorisi yüksek yiyecekleri, lahana ile değiştirin. Örneğin; ortalama 400 kalori içeren bir tabak makarna yerine, ortalama 100 kalori içeren bir lahana salatası hazırlayabilirsiniz. Bu sayede, ekstra 300 kalori almaktan kurtulmuş olursunuz.

Kilo kaybetmenin püf noktasının kalori açığı oluşturmak olduğunu unutmayın. Lahana, günlük beslenmenizde kalori açığı oluşturmak için harika bir besin seçeneğidir. Ayrıca, çok yönlü olduğundan gün içerisinde herhangi bir öğüne kolayca dahil edilebilir!

Sonuç olarak…

Lahana, son derece sağlıklı bir sebzedir. Etkileyici bir besin profiline sahiptir. Özellikle de, K ve C vitaminleri yönünden zengindir.

Lahana yemek, sindirim sistemini iyileştirmeye, bazı hastalık risklerini ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, mutfakta bir dizi tarife dahil olabilen lezzetli ve ucuz bir malzemedir.

Pek çok potansiyel sağlık yararının dışında, kilo verme ile de ilişkilendirilmektedir. Çok düşük kalorili bir besin seçeneği oluşturduğundan, kalori açığı oluşturmak için harika bir seçimdir!

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın !