C vitamini deposu, iyi bir lif kaynağı ve çeşitli bitkisel bileşikler yönünden zengin içeriğe sahip limon; kilo kaybı, daha gelişmiş bir sindirim sistemi ve kalp sağlığı başta olmak üzere, çok çeşitli sağlık yararı ile ilişkilendirilebilen mucizevi bir besindir.

Dünyanın en popüler narenciye meyvelerinin başında gelen limon; limon ağacının bir meyvesidir. Pek çok farklı şekilde kullanılabilir; ancak, ekşi tadı nedeniyle genellikle tek başına tüketilmesi zor olabilir. Onun yerine; soslarda ya da yemeklerde, ekşi bir lezzet yakalamak için kullanılmaktadır. Limonata da yaz ayları için serinletici bir içecek alternatifidir.

Harika bir C vitamini ve lif kaynağı olmasının dışında; diğer vitamin ve mineraller sayesinde bitkisel bileşikler yönünden zengindir. Ayrıca, bir dizi potansiyel sağlık yararı ile de ilişkilendirilir. Düzenli tüketimi; böbrek taşı, kanser hastalıkları ve kalp hastalıkları riskinde azalma sağlayabilir.

Bu yazıda, limonun besin profili, sağlık yararları ve bilmeniz gerekenleri bulabilirsiniz.

Limon Besin Değeri

Limon, genel olarak sudan ve karbonhidrattan oluşur. Ancak, çok az miktarda protein ve yağ içerir. Orta boy bir limon, ortalama 20 kaloridir. 100 gram limon için ise belirtilen besin profili şu şekildedir:

 • Kalori: 29 kcal
 • Protein: 1.1 gram
 • Karbonhidrat: 9.3 gram
 • Yağ: 0.3 gram
 • Lif: 2.8 gram
 • Şeker: 2.5 gram

Limonun içerdiği karbonhidrat, ağırlıklı olarak glikoz ve früktozdan oluşmaktadır.

 • Lif içeriği

Limonun yüksek lif içeriği, şekerin vücuttaki sindirimini yavaşlatmaya ve kan şekeri seviyelerini dengelemeye yardımcı olur. Lifler, ayrıca sağlıklı beslenmenin ve kilo verme sürecinin de önemli bir parçasıdır.

 • Vitamin ve mineral içeriği

Limon, C vitamini başta olmak üzere bazı temel vitamin ve minerallerin de iyi bir kaynağıdır. C vitamini, vücutta önemli bir antioksidan görevi görür. Ayrıca, cilt sağlığı ve bağışıklık için de son derece önemlidir.

Limonun içerdiği diğer vitamin ve mineraller arasında; B6 vitamini ve potasyum da yer alır. Potasyum, kalp sağlığı ve tansiyon üzerinde de olumlu etkilere sahiptir.

Limon Sağlık Yararları

Limon, yukarıda görebileceğiniz besin profilinin yanı sıra, aynı zamanda bir dizi potansiyel sağlık yararı ile de ilişkilendirilmektedir:

 • Kalp sağlığı için faydalıdır

Kalp hastalıkları, dünyadaki en yaygın ölüm nedenlerinin başında gelmektedir. C vitamini ise, kalp hastalıkları riskini azalttığı bilinen bir vitamindir. İyi bir C vitamini kaynağı olarak limon; özellikle yüksek tansiyon ya da obezite hastası bireylerde, kalp hastalıkları riskini azaltabilir. Ayrıca, içerdiği yüksek lif oranı da kötü kolesterol seviyelerinin düşmesine yardımcı olabilir.

 • Böbrek taşı riskini azaltabilir

Limon, iyi bir sitrik asit kaynağıdır. Bazı çalışmalarda, düzenli olarak limon tüketiminin, böbrek taşı oluşumu riskini azaltabileceği bulunmuştur. Yine de, bununla ilgili daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 • Kansızlık riskini azaltabilir

Demir eksikliğinde görülen kansızlık, daha çok kadınlarda menopoz öncesi dönemde belirgin bir şekilde kendini göstermektedir. Limon, düşük oranda demir içerse de; yüksek C vitamini içeriği ile demirin emilimini arttırmaya yardımcı olabilir. Bu sayede, kansızlığı da önleyebilir.

 • Bazı kanser türlerine karşı koruma sağlayabilir

Limon; kadınlarda göğüs kanseri gibi bazı kanser türlerine karşı koruma sağlayabilen bitkisel bileşikler içerir.

Taze meyve ve sebzeler yönünden zengin ve dengeli bir beslenme, bazı kanser türlerini önlemeye yardımcı olabilir. Yapılan bazı çalışmalarda; narenciye meyvelerini daha fazla tüketen kişilerde kanser riskinin daha düşük olduğu bulunmuştur. Bazı çalışmalarda ise, limonun içerdiği bitkisel bileşiklerin kanser hücrelerini öldürmeye yardımcı olabileceği görülmüştür.

Kanser karşıtı bileşikleri ile limon; meme kanserinin dışında akciğer kanserine karşı da koruyucu etkilere sahip olabilir. Yine de, bu tür çalışmalar, limonun insanlarda kanserle savaşabileceği anlamına gelmemektedir.

 • Sindirim sistemi için faydalıdır

Limonun besin içeriği, %10 oranında karbonhidratlardan oluşur. Ve karbonhidrat içeriği; büyük oranda glukoz, früktoz ve çözünebilir liflerdir. Limonun içerdiği lifler; bağırsak sağlığını destekleyebilir. Ayrıca, kan şekeri seviyelerini dengelemeye de yardımcı olabilir. Bununla birlikte, limon suyu lif içermediğinden, sindirim sistemi için faydalı olmasını istiyorsanız, posası ile birlikte tüketmelisiniz. Limonata içmek, limonun liflerinden faydalanmanızı sağlamayacaktır.

Limon Kilo Verdirir Mi?

Limon, genellikle kilo vermede yardımcı besinlerden biri olarak kabul edilir. Peki, bunun nedenini hiç merak ettiniz mi?

Bir teoriye göre; limon içerdiği çözünebilir lifler sayesinde midede daha uzun süre tokluk hissi sağlamaya yardımcı olmaktadır. Ancak; limon genellikle bütün olarak tüketilmemektedir ve limon suyu da bu lifleri içermemektedir. Bu nedenle, limon suyu ya da limonatanın, bütün limon ile aynı oranda tokluk hissi sağlamadığı unutulmamalıdır.

Bir diğer yaygın inanış da, sıcak suyun içerisine limon suyu katarak içmenin, kilo verme sürecine katkı sağlayabileceğidir. Bununla birlikte, su içmek de kilo kaybına katkı sağlayabilir. C vitaminin vücutta yağ kaybını desteklediğine dair bazı çalışmalar mevcuttur. Ancak bunun için daha fazla bilimsel çalışmaya ihtiyaç duyulmktadır.

Yine de, limonun içerdiği bazı bitkisel bileşiklerin kilo verme sürecinde yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Yapılan bazı çalışmalarda, limon özlerinin ve bitkisel bileşiklerin, kilo vermeye çeşitli şekillerde yardımcı olabileceği görülmüştür. Sık idrara çıkartma etkisi sayesinde vücuttan toksin maddellerin atımını destekleyebilir.

Hayvanlar üzerinde yapılan deneysel bir çalışmada; limon verilen grubun, vücut yağının ve kilonun daha az olduğu gözlenmiştir. Ancak insanlar üzerinde yapılmış benzer bir çalışma bulunmamaktadır.

Kimler Dikkatli Tüketmeli?

Limon, sağlıklı yetişkinler için genellikle güvenli kabul edilir. Ancak, bazı kişilerde turunçgillere karşı alerjik reaksiyonlar gelişebilir. Bazı kişilerde, temas edilmesi halinde ciltte tahrişe neden olabilir. Oldukça asitli bir yapıya sahip olduğundan, sık sık tüketmek diş sağlığı için zararlı olabilir. Tansiyon problemi olanlara da limon suyu tüketirken dikkat etmeleri önerilir.

Sonuç olarak…

Limon, bir dizi sağlık yararı ile ilişkilendirilen C vitamini ve çözünebilir liflerin çok iyi bir kaynağıdır. Bununla birlikte; daha düşük bir kalp hastalığı riski ve daha gelişmiş bir sindirim sistemi ile ilişkilendirilir. Ayrıca, bazı çalışmalarda, kilo kaybına katkı sağlayabileceği de görülmüştür.

Çok sağlıklı bir meyve olmasının dışında, mutfakta pek çok yiyecek ve içeceğin yapımında kullanılan, ekşi bir tada ve hoş, ferahlatıcı bir kokuya sahiptir. Yemekerinize, salatalarınıza, içme sularınıza, detoks içeçek tariflerinizde limona yer verebilirsiniz.

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın !