Mango, Drupe ailesine ait tropikal bir meyvedir. Bazen, “meyvelerin kralı” olarak da adlandırılan mango, dünya genelinde en çok tüketilen meyvelerden biridir.

İlk kez, yaklaşık 5000 yıl önce Hindistan’da ortaya çıktığı bilinen mango, tatlı ve etli lezzeti ile bugün dünya çapında sevilen bir meyvedir. Tatlı ve lezzetli olmasının dışında, aynı zamanda etkileyici besin profili ile de dikkat çekicidir.

Diğer meyvelerde olduğu gibi, mangoda da ılımlı tüketim önemlidir. Tatlı bir meyve olduğundan, şeker oranı yüksek olabilir. Ancak, meyve şekerinin işlenmiş şekerden farklı olduğu unutulmamalıdır. Çünkü, vücut için gerekli bir dizi besin maddesi ve lif içerir.

Mango gibi lezzetli meyveler; çikolata ve tatlı gibi sağlıksız atıştırmalıklara harika birer alternatiftir. Şekere ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, ılımlı miktarda mango tüketebilirsiniz. Bu yazıda, mangonun etkileyici besin profilinden, potansiyel sağlık yararlarından ve kilo verme sürecinde nasıl tüketebileceğinizden bahsedeceğiz…

Mango Besin Değeri

Mango, kalorisi düşük, ancak bir yandan da temel besin maddeleri ile yüklü bir meyvedir. Bir kase dilimlenmiş mango için belirtilen besin profili şöyledir:

 • Kalori: 99 kcal
 • Protein: 1.5 gram
 • Yağ: 0.6 gram
 • Karbonhidrat: 24.5 gram
 • Lif: 2.5 gram

Temel besin maddelerinin dışında, mango bir dizi vitamin ve mineralin günlük alımını arttırmak için de harika bir alternatiftir. Özellikle, bağışıklık güçlendirici olduğu bilinen C vitamininin çok iyi bir kaynağıdır. Aynı ölçüde mango;

 • Yetişkinler için önerilen günlük C vitamini ihtiyacının %67’sini
 • Yetişkinler için önerilen günlük bakır ihtiyacının %20’sini
 • Yetişkinler için önerilen günlük folat ihtiyacının %18’ini
 • Yetişkinler için önerilen günlük B6 vitamini ihtiyacının %12’sini
 • Yetişkinler için önerilen günlük A vitamini ihtiyacının %10’unu
 • Yetişkinler için önerilen günlük E vitamini ihtiyacının %10’unu karşılar.

Mango, iyi birer B1, B5 vitaminleri ve potasyum kaynağıdır. Ayrıca az miktarda fosfor, demir, selenyum ve kalsiyum da içermektedir. Ek olarak mango; antioksidan olarak işlev gören bitki bileşikleri olan polifenollerle yüklüdür.

Antioksidanlar, hücreleri serbest radikal hasarına koruduğu için son derece önemlidir. Serbest radikaller, kronik hastalıklar ve diğer bir dizi sağlık sorununa neden olabilir. Polifenoller ise “süper antioksidanlar” olarak bilinmektedir.

Mango Sağlık Yararları

C vitamini başta olmak üzere bir dizi temel vitamin ve mineralin iyi bir kaynağı olan mango, ayrıca pek çok sağlık yararı ile de ilişkilendirilmektedir:

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir

C vitamininin çok iyi bir kaynağı olan mango, bağışıklık sistemini güçlendirdiği düşünülen kaynaklardan biridir. Bir orta boy mango, günlük A vitamini ihtiyacının %10’unu karşılayabilir. A vitamini, C vitamini ile birlikte, sağlıklı bir bağışıklık sistemi için enfeksiyonlarla mücadele etmenize yardımcı olabilir.

Mango, ayrıca bağışıklığı destekleyen B vitaminleri, E vitamini, folat ve K vitamini için de iyi bir kaynak olarak gösterilmektedir.

 • Kalp sağlığını destekler

Potasyum ve magnezyum, sağlıklı bir nabzın korunmasına yardımcı olan ve düşük kan basıncı seviyelerini yükselten iki önemli mineraldir.

Mango, kalp dostu olduğu bilinen antioksidanların da çok iyi bir kaynağıdır. Bu antioksidanlar; kah hücrelerini hücre hasarı ve iltihaplanmaya karşı koruyabilir.

 • Sindirim sistemi için faydalıdır

Kalp sağlığının dışında, mango, aynı zamanda sindirim sistemi için de çok faydalı olabilir. İçerdiği sindirim enzimi ile, büyük gıda moleküllerinin kolayca parçalanmasını sağlamaktadır.

Ek olarak mango; bolca lif ve yüksek oranda su içerdiğinden, sindirim sistemine bağlı ishal ve kabızlık gibi sorunların giderilmesinde de yardımcı olabilir.

4 hafta boyunca kabızlık sorunu olan kişiler üzerinde yapılan bir çalışmada; düzenli olarak tüketilen mangonun, semptomları hafifletmede son derece faydalı olduğu bulunmuştur.

 • Göz sağlığı için faydalıdır

Mango, göz sağlığını desteklediği bilinen besin maddeleri ile doludur. İçerdiği antioksidanlar, gözlerinizi zararı mavi ışıktan koruyabilir.

Mango, ayrıca göz sağlığını desteklediği bilinen A vitamininin de iyi bir kaynağıdır. 1 orta boy mango, günlük A vitamini ihtiyacınızın yaklaşık %10’unu karşılamaktadır.

 • Cilt ve saç sağlığı için faydalıdır

İyi bir C vitamini kaynağı ve antioksidanlarla yüklü olan mango, saç ve cilt sağlığını desteklemektedir. C vitamini ayrıca, kolajen üretimini arttırmak için de son derece önemlidir.

A vitamini, saç uzamasını teşvik eden vitaminlerden biridir ve mango, iyi bir A vitamini kaynağıdır. A vitamini ayrıca, cildi güneşten koruyan bir vitamindir. Bu vitaminlerin dışında, yüksek oranda polifenol oranı ile, saç ve cildi oksidatif stresin neden olduğu hücre hasarına karşı korumaya yardımcı olabilir.

 • Bazı kanser türlerine karşı koruyabilir

Mangonun içerdiği polifenoller, kanser karşıtı özellikleri ile bilinmektedir. Bu antioksidanlar, ayrıca vücutta oksidatif strese karşı korumaya da yardımcı olabilir ve kanser hücrelerinin büyümesini önleyebilir. Yine de, bu konuda daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır.

Mango Kilo Verdirir Mi?

Mango, tatlı lezzetinin dışında, aynı zamanda besin maddeleri ile dolu olan bir meyvedir. Ancak mango yemek, vücuttaki fazla kiloları atmanıza yardımcı olacak, mucize bir etki yaratmaz.

Sadece yüksek lif içeriğine ve düşük kaloriye sahip besinler, kilo verme hedeflerinize biraz daha kısa sürede ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Mango da bu besinlerden biridir.

Beslenme programınızdaki sağlıksız atıştırmalıkları mango ile değiştirmek, kalori açığı oluşturmanıza ve kilo vermenize yardımcı olabilir. 2008 yılında yapılan bir çalışmada; gün içerisinde daha fazla meyve yiyen obezite hastalarının kilo verme oranının daha yüksek olduğu bulunmuştur.

Bilimsel araştırmalar; kalorisi düşük gıdaların, kilo kaybı için harika yiyecekler olduğunu göstermektedir. Mango gibi düşük kalorili meyveler, daha düşük kalori alarak açlığınızı gidermenizi sağlayarak kilo kontrolü yapmanıza yardımcı olabilir.

Bununla birlikte; mango tüketimine güvenerek, normal zamanda yediğinizden daha fazla yemek yemek, kilo vermenizi sağlamaz. Başarılı ve etkili bir kilo kaybı sonuçları elde etmek için, bu meyveyi sağlıksız atıştırmalıkların yerine denemelisiniz. Ayrıca, mangonun dahil edildiği sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı; mutlaka kalori açığı ve düzenli bir egzersiz rutini ile desteklenmelidir. Aksi takdirde, hiçbir gıda ürünü kilo vermeniz ve yağ oranınız üzerinde doğrudan bir etki yaratmayacaktır.

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın! Diyetisyen kontrölünde diyete başlamak için 0546 655 6676'dan randevu veya online diyet bilgisi alabilirsiniz.