Son dönemde popülerliği artan matcha çayı, artık kahve dükkanları da dahil pek çok farklı yerde gördüğümüz bir içecek haline geldi. Yeşil çayda olduğu gibi, etkileyici bir besin profiline sahip olan matcha; özellikle yüksek antioksidan içeriği ile dikkatleri üzerine çekiyor.

İçerdiği bileşikler sayesinde; karaciğer sağlığını koruduğu, kalp sağlığını iyileştirdiği ve hatta kilo kaybına yardımcı olabileceğini gösteren çeşitli çalışmalar mevcuttur.

Matcha Çayı Nedir?

“Toz çay” anlamına gelen matcha çayı; geleneksel yeşil çay yapraklarının sıcak suya infüze edilip daha sonra yapraklarının atılması ile elde edilir. Yani; matcha çayı içtiğinizde, ince toz haline getirilmiş gerçek yeşil çay yapraklarını içmiş olursunuz. Yüksek kaliteli çaydan yapıldığı ve yaprakları atıldığı için, demlenmiş yeşil çaydan daha güçlü bir besin kaynağına sahiptir.

Sağladığı vitamin ve minerallerin yanı sıra, kronik hastalıklar da dahil olmak üzere pek çok hastalığa karşı koruma sağlamaktadır. İçerdiği polifenol adlı antioksidanlar ile de, kan şekeri seviyeleri ve kan basıncını düşürme konusunda da oldukça etkilidir. Yine bu antioksidanların; metabolizmayı hızlandırma ve kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatma gibi etkileri olduğu da bilinmektedir.

Peki, matcha çayının faydaları nelerdir? Nasıl hazırlanır? Kilo vermede etkili midir? Tüm bu soruların cevabı için okumaya devam edin!

Matcha Çayı Besin Değeri (28 gram)

Sunduğu bir dizi sağlık yararlarının yanında matcha çayı, aynı zamanda etkileyici bir besin profiline sahiptir. Gelin isterseniz, bu değerli çay tozunun besin profiline birlikte bir göz atalım!

 • Kalori: 84 kalori
 • Protein: 14 gram
 • A vitamini: 1400 IU (Günlük önerilen değerin ortalama %28’ini karşılar)
 • Demir: 5 mg (Günlük önerilen değerin ortalama %30’unu karşılar)

Matcha Çayı Sağlık Yararları

Yeşil çay ve matcha çayının, pek çok sağlık yararı sunduğu bilinmektedir. Bunlardan bazıları şöyle sıralanabilir:

 • Kalp sağlığını destekler

Dünya çapında önde gelen ölüm nedenlerinden biri olan kalp hastalıkları, özellikle 35 yaş ve üzeri ölümleri etkilemektedir. Matcha çayı içmenin, kalp hastalıklarına karşı koruma sağlayabildiğini gösteren bazı çalışmalar mevcuttur.

Yeşil çayın, vücuttaki kötü kolesterol seviyelerini düşürdüğü bilinmektedir. Yeşil çay ile aynı aileden olan matcha çayı da, kötü kolesterolün vücutta yarattığı oksidasyonu önlemeye yardımcı olabilir. Bazı çalışmalarda ise; yeşil çay içmenin kalp hastalığı ve inme riskini azaldığı da görülmüştür.

 • Kanser hastalıklarının önlenmesine yardımcı olabilir

Matcha çayı ile ilgili yapılan bir çalışmada, matcha özünün tümör boyutunu azaltabildiği ve meme kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı bulunmuştur. Güçlü anti-kanser özelliklere sahip olan bileşiklerin yüksek olduğu matcha çayının; karaciğer, akciğer ve cilt kanserine karşı etkili olduğu da görülmüştür.

 • Beyin fonksiyonlarını arttırır

Matcha çayının içerdiği bazı bileşenlerin, beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olabileceği bulunmuştur. Yapılan bir çalışmada, düzenli tüketilen yeşil çayın hafızada iyileşme sağladığı görülmektedir. Ayrıca, matchanın da yeşil çay gibi kafein içerdiği bilinmektedir. Kafein tüketimi; reaksiyon sürelerinde hızlanma, dikkat süresinde artma ve hafızada gelişme ile ilişkilendirilmektedir.

 • Karaciğer sağlığını korur

Karaciğer, genel vücut sağlığı için hayati bir öneme sahiptir. Vücuttaki toksinlerin atılmasında ve besinlerin işlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Matcha ile ilgili yapılan bazı çalışmalar, karaciğer sağlığını korumaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. 4 ay boyunca düzenli olarak matcha verilen fareler üzerinde yapılan bir çalışmada; karaciğere zarar gelmesini önlemeye yardımcı olduğu bulunmuştur.

 • Güçlü bir antioksidan kaynağıdır

İçerdiği bileşikler ile güçlü bir antioksidan kaynağı olan matcha, düzenli tüketildiğinde serbest radikallerin vücuda zarar vermesini engellemeye yrdımcı olur. Matcha tozu, sıcak su ile karıştırıldığında yeşil çaydan daha fazla antioksidan içerme eğilimindedir. Bir çalışmaya göre, matcha çayındaki kateşin adı verilen maddelerin sayısı, yeşil çaydan neredeyse 140 kat daha fazladır. Matcha çayını düzenli olarak tüketmek; daha fazla antioksidan almanızı sağlayabilir. Bu da, vücutta hücre hasarının önlenmesi ve bazı kronik hastalıkların riskinin azalması anlamına gelmektedir.

Matcha Çayı Nasıl Hazırlanır?

Matcha çayının çok çeşitli sağlık yararlarından faydalanmak oldukça basittir, çünkü çayın tadı oldukça lezzetlidir. Hazırlamak için;

 • 1-2 çay kaşığı matcha tozunu fincana ekleyin ve üzerine 70-100 ml sıcak su ekleyin.
 • Bambu çırpma teli kullanarak karıştırabilirsiniz.
 • Ve matcha çayınız hazır!

Ekleyeceğiniz su oranını, tercih ettiğiniz kıvama göre ayarlayabilirsiniz. Daha ince kıvamlı bir çay için, tozu yarım çay kaşığı azaltabilir ya da ekleyeceğiniz su miktarını 120 ml’e kadar çıkarabilirsiniz.

Klasik bir matcha çayı yerine dilerseniz; matcha latte, matcha puding ya da protein smoothie’lerinin içine eklemeyi de deneyebilirsiniz.

Matcha Çayı Ne Kadar Tüketilmeli?

Her bitkisel içerikte olduğu gibi, anahtar nokta miktarı doğru ayarlamaktır. Matcha, sağlık yararları ile dolu olsa da, fazladan tüketmek her zaman iyi olmayabilir. Aslında, günlük yeşil çay tüketimi fazla olan bazı insanlarda, çeşitli karaciğer problemlerinin görülebileceği bildirilmiştir.

Matcha çayı, bitkilerinin yetiştirildiği toprakta bulunan böcek ilacı ve kimyasallara olan maruz kalma oranınızı da arttırabilir. Matcha tozunun ne kadar tolere edilebildiği kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Güvenli miktar için, çayı ölçülü tükettiğinizden emin olmalısınız.

Günde 1-2 bardak matcha çayı tüketmek, bu değerli çayın pek çok sağlık yararından faydalanmak ve herhangi bir yan etki riski olmadan tüketmeye devam etmek için en iyisidir.

Matcha Çayı Kilo Verdirir Mi?

Kilo vermeye çalışıyorsanız, yeşil çay ve türevlerine bir şans verin. Yeşil çay, ödem atma ve kilo kaybını arttırma gücü ile bilinir. Matcha çayı ile ilgili yapılan çalışmalar; vücudun enerji seviyesini yükseltmek ve yağ yakımını arttırmak için metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Yapılan bir çalışmada; egzersiz öncesinde yeşil çay içmenin, yağ yakımını %17 oranında arttırabildiği gösterilmiştir. Yapılan bir başka çalışmada ise; yeşil çay tüketiminin metabolizma hızlandırma etkisi sayesinde bir günlük enerji harcamasını önemli ölçüde arttırdığı bulunmuştur. Herhangi bir sağlık sorununuz yoksa, gebe veya emzikli anne değilseniz matcha çayını günde 1-2 fincan içebilirsiniz. Ancak bu olumlu etkilerinden yararlanbilmek için şekersiz içmeyi unutmayın.

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın !