Günümüzde nar, birçok sağlık yararı için araştırılmaktadır. Kanserin önlenmesi, bağışıklık sisteminin desteklenmesi ve doğurganlığın arttırılması ile ilişkilendirilmektedir.

Dünya üzerindeki en sağlıklı meyvelerden biri olarak gösterilen nar, çok çeşitli faydalı bitkisel bileşikler içerir. Nar ile ilgili yapılan araştırmalar; vücut için çok çeşitli faydalar sağlayabileceğini ve bazı hastalıkların ortaya çıkma riskini azaltabileceğini göstermektedir.

Tıp dilinde “Punica granatum” adıyla bilinen nar, ortalama 5-12 cm çapı, parlak kırmızı renkli kabuk ve meyveleri ile renkli ve canlı bir meyvedir. Kalın bir kabuğu olsa da, içini açtığınızda yüzlerce yenilebilir tohum bulabilirsiniz. Her tohumu, sulu ve kırmızı rengi ile dikkat çekicidir.

Bu yazıda, narın etkileyici besin profiline ve nar ile ilişkilendirilen potansiyel sağlık yararlarına göz attıktan sonra, kilo vermek için nasıl kullanabileceğinizden bahsedeceğiz. Hadi başlayalım!

Nar Besin Değeri

Nar, etkileyici bir besin profiline sahiptir. Bir bardak (175 gram) nar tanesi için belirtilen besin değerleri şu şekildedir:

 • Kalori: 141 kcal
 • Protein: 3 gram
 • Yağ: 2 gram
 • Karbonhidrat: 31 gram
 • Lif: 7 gram

Temel besin maddelerinin dışında, nar ayrıca bir dizi vitamin ve mineral alımını arttırmak için de iyi bir seçimdir. K ve C vitamini başta olmak üzere, potasyum ve folat için de iyi bir kaynaktır. Aynı ölçüde nar;

 • Yetişkinler için önerilen günlük K vitamini ihtiyacının %36’sını
 • Yetişkinler için önerilen günlük C vitamini ihtiyacının %30’unu
 • Yetişkinler için önerilen günlük folat ihtiyacının %16’sını
 • Yetişkinler için önerilen günlük potasyum ihtiyacının %12’sini karşılar.

Bununla birlikte, nar şeker oranı oldukça yüksek bir meyvedir. Bir bardak nar tanesi, ortalama 25 gram şeker içermektedir. Ancak, bazı güçlü tıbbi özellikleri ve etkileyici besin profili ile gerçekten de dikkat çekicidir.

Her gün 1 bardak nar suyu içmek, günlük C vitamini ihtiyacınızın neredeyse yarısını karşılayabilir. Bu nedenle, narın faydalarından yararlanmak için, ev yapımı ve taze nar suyu içmeniz faydalı olacaktır. İçerdiği C ve E vitaminlerine ek olarak, ayrıca iyi bir K vitamini, potasyum ve folat kaynağıdır.

Nar Sağlık Yararları

Nar, içerdiği vitamin, mineral ve bitkisel bileşikler ile bir dizi potansiyel sağlık yararı ile ilişkilendirilmektedir. Bu yazıda, onlardan bazılarına birlikte bir göz atalım:

 • Kronik hastalıkların riskini azaltabilir

İltihaplanma, vücutta birçok ciddi hastalığın önde gelen nedenlerinden biridir. Kanser, şeker hastalığı, tansiyon, obezite ve Alzheimer gibi kronik hastalıklar söz konusu olduğunda, güçlü iltihaplanma karşıtı ile antioksidanlar son derece önemlidir.

Şeker hastalığı olan kişiler üzerinde yapılan ve 3 ay süren bir çalışmada; günde 1 bardak nar suyu tüketiminin, iltihaplanmayı önemli ölçüde azalttığı bulunmuştur. İltihaplanmayı azaltmak istiyorsanız, nar beslenme programınız için harika bir seçimdir.

 • Prostat kanseri ile mücadelede yardımcı olabilir

Prostat kanseri erkeklerde sık görülen bir kanser türüdür. Nar ile ilgili yapılan çalışmalar, nar özlerinin kanser hücrelerinin çoğalmasını yavaşlatabileceğini ve hatta öldürebileceğini düşündürmektedir.

 • Meme kanseri riskini azaltabilir

Kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biri olan meme kanseri hücrelerinin çoğalmasını engellemek için, özellikler nar özleri faydalı olabilir.

 • Yüksek tansiyonu düşürebilir

Yüksek tansiyon, kalp krizinin önde gelen nedenlerinden biridir. 2 hafta süren bir çalışmada; yüksek tansiyonu olan kişilerin günde 150 ml nar suyu içtiklerinde, kan basıncında önemli bir düşüş olduğu görülmüştür. Diğer çalışmalarda da benzer etkiler bulunmuştur.

 • Kalp hastalığı riskini azaltabilir

Kalp hastalı, dünya genelinde en yaygın ölüm nedenlerinin başında gelmektedir. Narın içerdiği pikik asit, kalp sağlığını korumaya yardımcı olabilir.

4 hafta süren ve trigliserit seviyeleri yüksek olan 51 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada; günde 800 mg nar çekirdeği yağının kötü kolesterol seviyelerini önemli ölçüde düşürdüğü bulunmuştur. Diğer çalışmalarda da benzer sonuçlar elde edilmiştir.

 • İktidarsızlık tedavisinde yardımcı olabilir

Serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasar, erkeklerde erektil doku da dahil olmak üzere, vücudun tüm bölgelerinde kan akışını bozabilir.

Hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışmada, nar suyunun erektil yanıtı arttırmaya yardımcı olabileceği bulunmuştur. Cinsel iktidarsızlık problemi olan 55 erkek üzerinde yapılan bir çalışmada, narın bu anlamda faydalı olabileceği bulunmuştur.

 • Hafızayı güçlendirir

Narın hafızayı güçlendirebileceğine dair bazı bilimsel kanıtlar vardır. 2 gram nar özünün, ameliyat sonrası hafıza problemlerini önlediğini bulan bir çalışma mevcuttur. Narın, Alzheimer hastalığına karşı savaşmada da yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

Nar tüketmek, kronik hastalıkları ve iltihaplanma riskini azaltabilir. Ayrıca, içerdiği besin maddeleri ve antioksidanlar ile genel sağlığı arttırmanın lezzetli bir yoludur.

Nar Kilo Verdirir Mi?

Nar, kilo vermede kritik bir rol oynayan lif, antioksidanlar, vitamin ve mineraller gibi pek çok önemli besin maddesi ile doludur. Narı günlük beslenme programınıza dahil etmek; metabolizmayı hızlandırabilir ve sindirimi iyileştirerek kilo kaybına katkıda bulunabilir.

Nar, etkili bir kilo kaybı için önemli olan lif ile yüklüdür. Sadece 100 gramı ile, günlük lif ihtiyacınızın ortalama %16’sını karşılayabilir. Narın, tokluk hissini ve iştahı azaltabildiği de bulunmaktadır. Düşük karbonhidrat ve düşük yağ içeren bir diyette yüksek oranda lif tüketmek, genel vücut ağırlığında bir azalma sağlayabilir.

Doğal yağ yakıcılar olarak bilinen polifenol içeren nar, vücutta yağ depolanmasını önleyebilir. Bununla birlikte, fiziksel aktiflik ile birleştirilen düşük kalorili bir diyet de kilo kaybı ile ilişkilendirilir. 100 gramı ile ortalama 83 kalori içeren bir diyet, fazla kalori almadan kilo kaybına destek olmak için harika bir besindir.

Narı tek başına ara öğünde tüketebildiğiniz gibi sütlü tatlılarınızdan yulaf kaselerinize pek çok tarife ekleyebilirsiniz.

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın !