Buğday rüşeymi, buğday çekirdeğinin bir parçasıdır. Bitkinin, yeni buğdayı üretmesine yardımcı olur. Genellikle, işlenmiş buğday ürünlerinden çıkarılır. Ancak, tam tahıllı ürünlerin ana besin bileşenlerinden biridir. İşlenmiş buğday ürünlerinden çıkarılmasının nedeni, bu şekilde daha uzun süre saklanabilir olmasıdır.

Buğday rüşeymi granolalarda, tahıl kaselerinde ya da mısır ekmeğine eklenebilir. Ayrıca; yoğurt, dondurma ya da meyveli kurabiye gibi sıcak ve soğuk tarifler için popüler bir malzemedir. Köfte gibi tariflerde, ekmek kırıntısı yerine daha sağlıklı bir alternatif olarak da tercih edilebilir. Buğday rüşeymi, bir gıda ürünü ya da besin takviyesi olarak kullanılabilir.

Antioksidan özelliklere sahip temel bir besin olan E vitamini yönünden zengindir. Bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, kalp sağlığını korumak için de faydalıdır. Araştırmalar, buğday rüşeymi içeren tahılların, kalp hastalıkları riskini azaltabileceğini ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Bu yazıda, buğday rüşeyminin besin profili ve sağlık yararlarına göz attıktan sonra, kilo vermenize nasıl yardımcı olabileceğinden bahsedeceğiz. Hadi başlayalım…

Rüşeym Besin Değeri

Buğday rüşeymi, pek çok sağlık yararı ile ilişkilendirilmektedir. Bunun nedeni, zengin bir besin profiline sahip olmasıdır. 1 yemek kaşığı rüşeym için belirtilen besin değerleri ise şöyledir:

 • Kalori: 38 kcal
 • Protein: 3 gram
 • Karbonhidrat: 5 gram
 • Lif: 1.5 gram
 • Yağ: 1 gram

Aynı ölçüde buğday rüşeymi, yetişkinler için önerilen günlük folat, fosfor, magnezyum ve çinko değerinin %5’ini, E vitamininin de ortalama %8’ini karşılar.

Mineraller: Fosfor, folat, magnezyum, demir ve çinko gibi mineraller içerir.

E vitamini: E vitamini güçlü bir bağışıklık sistemi ve serbest radikaller hasarını önlemede yardımcıdır.

Lif: Kan şekeri seviyelerini dengelemek, sağlıklı bir sindirim sistemini desteklemek ve kolesterol seviyelerini kontrol etmek için faydalı olabilir.

B vitaminleri: Folat, B1 ve B6 vitaminleri gibi B vitaminleri içerir. Bu vitaminler, hem zihin sağlığı hem de kalp sağlığı için faydalıdır.

Yağ Asitleri: Kolesterolü düşürmek ve iltihaplanmayı azaltmak, ayrıca sinir sistemini desteklemek için faydalı olduğu bilinen omega-3 yağ asitleri yönünden zengindir.

Buğday rüşeymi, iyi bir protein kaynağıdır. 1 yemek kaşığı başına 3 gram protein içerir. Karşılaştırıldığında, 100 gram tavuk ortalama 7 gram protein içerir. Vücudun yağsız kas kütlesini korumak, yeni hücre oluşturmak ve bağışıklık sistemini güçlü tutmak için proteinler son derece önemlidir.

Ruşeym Sağlık Yararları

Rüşeym, bir dizi sağlık yararı ile de ilişkilendirilmektedir. Bunlardan bazıları şöyledir:

 • Sinir sistemini destekler

Rüşeym, sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olan omega-3 yağ asitleri içerir. Bu yağ asitleri, ruh halini düzeltmede de son derece faydalıdır. Enerji seviyelerini arttırır. Ayrıca, içerdiği B vitaminleri ile de stresi önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir

Pek çok besin maddesi içeren rüşeym, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. İçerdiği proteinler, vücutta antioksidanların aktivitesini arttırır. Bu da, vücudun savunma mekanizmasını geliştirerek herhangi bir organizmasının yok edilmesini sağlar.

 • Saç sağlığı için faydalıdır

E vitamini, saç ve cilt sağlığı için faydalı olduğu bilinen bir vitamindir. E vitamini seviyeleri düşük olduğunda; saçlarda kuruluk ve kolay kırılmalar meydana gelebilir. Güçlü ve parlak saçlara sahip olmak istiyorsanız, rüşeym sizin için faydalı olabilir. Rüşeym, sağlıklı saç uzamasına da yardımcı olabilir.

 • Yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir

Rüşeym; kalp hastalıkları ve kanser gibi pek çok hastalığın önlenmesine yardımcı olan antioksidanlar içerir. İçerdiği antioksidanlar ile, cilt ve saç dokusunu hasardan korumaktadır.

 • Doğurganlığı arttırır

Rüşeym yönünden zengin bir beslenme, kadın doğurganlığını arttırmaya yardımcı olabilir. Hamile kalmaya çalışıyorsanız ancak başarılı olamıyorsanız, daha fazla rüşeym tüketmeyi düşünebilirsiniz.

 • Fiziksel performansı arttırır

Düzenli olarak tüketildiğinde, günlük enerji ihtiyacını korumaya ve egzersiz sırasında daha iyi bir performans göstermeye yardımcı olur. Ayrıca, içerdiği protein ve kalsiyum da vücudu daha güçlü hale getirir.

 • Cilt problemlerini önler

Kuru cilt, egzama ya da sedef hastalığı gibi cilt problemlerini önleyerek sağlıklı bir cildi teşvik eder. Topikal olarak uygulandığında, cildi yatıştırmaya ve onarmaya yardımcı olur.

 • Sindirim sistemi için faydalıdır

Yüksek oranda lif içeren buğday rüşeymi, sindirim sistemini temiz tutar. Bu sayede, hem mide sorunlarını önler hem de kanser hücreleri ve tümöre neden olabilecek birikmeleri önler.

 • Şeker hastalığını önleyebilir

İyi bir folik asit kaynağı olan rüşeym, şeker hastalığına karşı etkili bir gıda olabilir. Folik asit, vücuttaki homosistein seviyelerini azaltarak kalp hastalıkları ve şeker hastalığı gibi kronik hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olur. Kronik hastalık riski olan kişiler, günlük olarak buğday tohumu takviyesi almayı düşünebilir.

Ruşeym Kilo Verdirir Mi?

Rüşeym; sağlıklı bir lif kaynağıdır, aynı zamanda folik asit, çinko ve demir gibi mineral içeriğine de sahiptir. Doymamış yağ içeriği sayesinde de, hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur.

Tahıl kaselerinde, salatalarda, smoothie’lerde ve ekmeklerde, aklınıza gelebilecek pek çok tarifte kullanılabilir. Kahvaltıda tüketilen granola yerine buğday rüşeymi kullanmayı deneyebilirsiniz. Daha sağlıklı ve doyurucu bir alternatif için, yarım bardak un yerine rüşeym tercih edebilirsiniz.

Doğal bir lif, E vitamini ve kalsiyum kaynağı olan rüşeym, hafif dokusu ve lezzeti ile her öğünde tercih edilebilir. Sihirli bir şekilde kilo vermenizi sağlamasa da, sağlıklı ve kalıcı bir kilo kaybını desteklemek için yardımcı olabilir.

Kimler Dikkatli Tüketmeli?

Rüşeym, glüten hassasiyeti olan kişiler için uygun bir seçim değildir. Ayrıca; düşük karbonhidrat alımına dayalı bir diyet uyguluyorsanız, porsiyon kontrolüne dikkat etmelisiniz. Rüşeym yağı, trigliserit yönünden zengindir. Kalp hastalığı riski olan insanlar da tüketirken porsiyon kontrolüne dikkat etmelidirler.

Rüşeym, bazı kişilerde hafif yan etkilere neden olabilir. Genellikle gaz, baş dönmesi, mide bulantısı ve ishal olarak kendini gösterir. Bu belirtilerle karşılaşıyorsanız, nedeni rüşeym olabilir. porsiyon kontrolü yapılarak tüketilen ruşeym sağlığınız için oldukça faydalı, kilo verme sürecinizin için de farklı bir alternatif olucaktır.

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın! Diyetisyen kontrölünde diyete başlamak için 0546 655 6676'dan randevu veya online diyet bilgisi alabilirsiniz.