Günümüzde daha hızlı kilo vermek için farklı diyet çeşitlerine sık başvuruluyor. Ancak birçoğunun şok diyet olarak adlandırıldığını bu farklı beslenme düzenlerinin vücut sağlığına etkileri tartışılır düzeyde. Bebek maması diyeti de bunlardan birisidir. Bebek maması diyeti; kahvaltı, öğle yemeği ve ara öğünlerin bebek maması ile değiştirilmesini; akşam yemeğinin ise normal bir yemek menüsünden oluşmasını içerir. Bu diyetin, üç gün boyunca devam ettirilmesi önerilmektedir.

2010 yılı civarında popülerlik kazanan bebek maması diyeti, oyuncu Jennifer Aniston’ın bir film çekimi sırasında, ünlü bir antrenör eşliğinde bir haftada 3-4 kilo vermek için uygulaması ile, kilo vermek isteyenler için merak edilen bir program olmuştur. Günde ortalama 0.5 kg verme fikri, kulağa cazip gelebilir. Ancak, bebek maması diyeti modası geçmiş bir diyet kategorisine girmektedir.

Diğer şok diyetler gibi o da, kısa vadede kilo vermenize yardımcı olabilir. Ancak, uzun vadeli olarak sürdürülmesi oldukça zor, hatta imkansız bir beslenme programıdır. Bu yazıda, bebek maması diyetinin tam olarak ne olduğuna ve diyetin artı ve eksilerine biraz daha yakından bakacağız!

Bebek Maması Diyetinde Ne Yiyebilirsiniz?

Diyetin temelinde yatan düşünce; küçük porsiyon boyutundaki bebek mamaları ile, uygulayan kişinin günlük kalori alımını azaltmasıdır. Püre formundaki bebek mamalarının hafif ve aromatik tadı, kişiyi aşırı yemek yeme isteğinden kurtarabilir. Bu diyetin, günde sadece bir öğünü bebek mamasıyla değiştirmek gibi diyetin daha az kısıtlayıcı birkaç versiyonu vardır. Aslında, birçok diyetle karşılaştırıldığında, bazı gevşek kuralları da vardır. Örneğin:

Bu diyette, ne tür bebek mamalarını tercih edeceğiniz belirtilmez. Bebek mamalarının kalori değeri, kavanoz başına ortalama 20-120 kalori arasında değişebilir.

Akşam yemeğinde ne yiyebileceğinize herhangi bir sınırlama getirilmez.

Bebek Maması Diyeti Örnek Yemek Planı

Bu diyeti uygularken, ortalama bir günde neler yiyebileceğinize dair bir örnek için aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz:

Kahvaltı: 4-5 kavanoz bebek maması
Öğle Yemeği: 4-5 kavanoz bebek maması
Ara Öğün: 2 kavanoz bebek maması
Akşam yemeği: Normal akşam yemeği
Ara öğün: 2 kavanoz bebek maması

Bebek Maması Diyeti Kilo Verdirir Mi?

Bebek mamasının uzun vadeli kilo verdirmesi ile ilgili bilimsel bir rapor yoktur. Deneyen kişilere göre, kalori alımını kısıtladığı için, kısa vadede kilo vermeye yardımcı olabilir. Ancak, bu iddiaları destekleyecek ve uzun vadeli kilo kaybı için etkili bir diyet olduğunu kanıtlayacak hiçbir bilimsel kanıtın olmadığı unutulmamalıdır.

Normal öğünlerinizi bebek maması ile değiştirmek; muhtemelen günlük aldığınız kalori miktarını düşürecektir. Bu da, diyet süresince kilo verebilmenizin ana nedenlerinden biridir. Ancak araştırmalar; tek başına kalori kısıtlamasının, fazla kiloları vermede nadiren etkili bir yöntem olduğunu göstermektedir. Kalori alımı düşürüldüğünde, vücudunuzun metabolizması da yavaşlama eğilimindedir. Yeterli kalori almıyorsanız, normalden daha aç hissedebilirsiniz. Bu da, duygusal bir boşluk anında kendinizi buzdolabının önünde bulmanıza neden olabilir.

Bebek maması diyeti, tipik olarak sodyum ve lif alımını azaltır. Dolayısıyla, verilen kilolar da vücuttaki fazla sudan olabilir. Yani, yağ olmayabilir. Ayrıca, aşırı kalori kısıtlayan diyetlerde kaybedilen kilolar, genellikle normal yeme düzenine geri dönüldüğünde yeniden geri alınabilmektedir. Pek çok araştırma da bunu desteklemektedir.

Bebek Maması Diyeti Sağlıklı Mı?

Teorik olarak, bebek maması diyetini yaparken temel besin maddelerinin çoğunu alabilirsiniz. Çünkü, bebek mamaları, püre haline getirilmiş meyve ve sebzeler ile hazırlanmaktadır. Bazıları, yüksek proteinli gıdalar ve tam tahıllardan da yapılmaktadır.

Önerilen 3 gün boyunca bu diyeti uygulamak, büyük olasılıkla size zarar vermeyecektir. Ancak bu diyeti daha uzun süre boyunca sürdürmek; günlük kalori ihtiyacının çok altında kalori aldığınız için, bazı besin eksiklikleri gündeme gelebilir. Bu tarz kısıtlayıcı diyetlerde, daha uzun süre devam edilmesi durumunda; yeme bozukluğuna yol açabilecek düzensiz yeme gelişme riskini akılda tutmak da önemlidir.

Bebek Maması Diyeti Artıları ve Eksileri

Bu bölümde, 3 gün boyunca sürdürülen bebek maması diyetinin artı ve eksilerinden bahsedeceğiz:

Artıları

Meyve sebze oranı yüksektir. Çünkü, bebek mamalarının çoğu püre haline getirilmiş meyve ve sebzelerden yapılır.
Sodyum oranı düşüktür. Çoğu bebek mamasının sodyum oranı düşüktür. Bebeklerin yetişkinlere göre sodyum gereksinimi daha düşüktür.

Yağ oranı düşüktür. Bebek mamaları, düşük oranda doymuş yağ içerir.
Hazırlık gerektirmez. Sadece bir kavanozu açar ve yemeğinizi yersiniz.

Eksileri

Kısıtlayıcıdır. Vücudu uygun şekilde beslemek için ihtiyaç duyduğunuz kalori ve besinlerden yoksundur.

Tok hissettirmez. Çünkü, pek çoğunda protein ve lif oranı düşüktür. Yeterli kalori alsanız bile, acıktığınızı hissedebilirsiniz.

Lif oranı düşüktür. Püre haline getirilen gıdalardan ziyade, taze meyve ve sebzelerdeki lif çok daha yüksektir.

Pahalı olabilir. Özellikle bazı markalar, porsiyon başına oldukça maliyetli olabilir.

Markalar arasında, kalori oranlarında da büyük farklılıklar vardır. Bir kavanoz bebek mamasının içerdiği kalori, 20-120 kalori arasında değişmektedir. Yani, günlük 12-14 kavanoz, ortalama 280-1600 kalori almanıza neden olabilir.

Sizin İçin Uygun Mu?

Bebek maması diyeti uygulamak, hızlı bir şekilde birkaç kilo vermenizi sağlayabilir. Ancak, sürdürülebilir bir kilo kaybı sağlama olasılığı düşüktür. Uzun vadeli bir kilo kaybı için, daha sağlıklı bir strateji uygulamak için aşağıdakileri deneyebilirsiniz:

Meyveler, sebzeler, tam tahıllar, az yağlı süt, yağsız protein ve sağlıklı yağlardan oluşan dengeli bir diyet yapın.

İlave şeker oranı yüksek yiyecek ve içecek alımınızı sınırlayın.

Porsiyon kontrolüne odaklanın. Açlığınızı gidermek için gerekenden daha fazlasını yememeye çalışın.

Haftada en az 150 dakika egzersiz yapın.

Öğün atlamaktan kaçının.

Bol bol su ve düzenli olarak yeşil çay için.

Sonuç olarak…

Yaklaşan bir düğün ya da hızlı bir şekilde birkaç kilo vermeye ihtiyacınız varsa, 3 gün süren bebek maması diyeti hedefinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Ancak, daha fazla kilo kaybını hedefleyenler için daha sürdürülebilir bir beslenme ve yaşam tarzı programı edinilmelidir. Uzun vadeli kilo vermek isteyenler için, bebek maması diyeti uygun bir seçim değildir.

Genellikle hızlı kilo vermeyi vaat eder. Bebek maması kavanozlarının kalorisi nispeten düşüktür. Ancak, araştırmalar; günlük çok fazla kalori kısıtlamanın, metabolizmayı yavaşlatabileceğini göstermektedir. Bu şekilde, normal yeme düzenine geri dönüldüğünde, muhtemelen verilen kiloların geri alınacağı anlamına gelir.

Uzun vadeli kilo kaybını hedefliyorsanız; daha etkili, daha sürdürülebilir, güvenli ve daha sağlıklı bir seçenek olarak, tüm yiyecek gruplarını içeren dengeli bir beslenme planı uygulayın. Ek olarak; porsiyon boyutlarınıza da dikkat etmek, düzenli olarak spor yapmak ve su içmek de oldukça önemli etmenlerdir.

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın!