Sütün içerisine eklenen canlı bakteriler ile elde edilen yoğurt, dünyanın en popüler fermente gıdalarından biridir.

Binlerce yıldır mutfaklarda çorba, sos ve yemek yapımında kullanılan ev yapımı yoğurt; içerdiği bağırsak dostu bakteriler ile, market raflarında satılan uzun ömürlü hazır yoğurtların ötesinde, çok çeşitli sağlık yararları sağlayan probiyotik olarak işlev görebilir.

Ev yapımı yoğurt, beyaz ve yoğun bir kıvama sahiptir. Uzun ömürlü yoğurtlar ise yapay olarak renklendirici içerebilir. Evde yapılan yoğurt ile ilgili gittikçe daha fazla duyduğumuz en önemli kelimelerden biri “probiyotik”tir.

Sindirim sisteminde olumlu etkileri bunulan iyi bakteriler, yani probiyotikler doğal olarak ev yapımı yoğurdun içerisinde daha fazla bulunur. Bu probiyotiklerin, hem bağışıklık sistemi hem de sindirim sistemini desteklemede yardımcı olabileceğini gösteren çalışmalar mevcuttur.

Bu yazıda, ev yapımı yoğurt hakkında bilmeniz gereken her şeyi bulabilirsiniz.

Bilmeniz Gerekenler

 • Yoğurt mayası ile sütün fermente edilmesiyle yapılır.
 • Kemik sağlığını desteklemek ve sindirim sistemini güçlendirmek gibi sağlık yararları vardır.
 • Bağırsak sağlığını güçlü tutmaya yardımcı olabilecek canlı bakteriler içerir.
 • Yoğurt içeren paketli atıştırmalıklar, ısıl işlemden geçtiği için aktif bakteriler içermez. Bu da, sağlık yararlarını azaltır.
 • Ev yapımı yoğurt; B6 ve B12 vitaminleri; magnezyum, kalsiyum mineralleri yönünden zengindir.

Ev Yapımı Yoğurt Besin Değeri

 • 100 gram ev yoğurdu:
 • Kalori: 61 kalori
 • Protein: 3.5 gram
 • Yağ: 3.3 gram
 • Karbonhidrat: 4.7 gram

Yoğurt, iyi bir protein kaynağıdır. 1 bardak ev yoğurdu yiyerek ortalama 8.5 gram protein alabilirsiniz. İçerdiği makro besinlerin dışında, yoğurt bazı vitamin ve mineraller yönünden de oldukça zengindir.

Ev yoğurdunun besin değeri, fermantasyon işlemi sırasında kullanılan bakteri türüne bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Yoğurdun içerdiği vitamin ve mineraller ise; B12 vitamini, kalsiyum, D vitamini, B2 vitamini, magnezyum ve fosfordur.

Ev Yapımı Yoğurt Sağlık Yararları

Ev yoğurdu ile ilgili pek çok potansiyel sağlık yararından söz edilebilir:

 • Bağırsak sağlığını destekler

Yoğurdun probiyotik özelliğinin bağırsak sağlığı üzerindeki etkileri için daha fazla bilimsel veriye ihtiyaç olsa da, ev yapımı yoğurdun; laktoz intoleransı, ishal, kabızlık, kolon kanseri, enflamatuar bağırsak hastalığı gibi durumlarda yardımcı olabileceğine dair çalışmalar yapılmıştır.

Amerika’da yapılan bir araştırmanın sonucunda, bağırsak florasını koruduğu ve vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini düşündürmektir.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirebilir

Ev yoğurdunun içerdiği bağırsak dostu bakteriler ve bağışıklık sistemi arasındaki ilişki hakkında yapılan çalışmalar; bağırsak florasını koruması sayesinde bağırsak sistemi yanıtını arttırarak, iltihaplanmalara karşı faydalı olabileceğini göstermektedir.

Bir başka çalışmada ise, ev yoğurdunun içerdiği probiyotiklerin, enfeksiyon hastalıklarında vücudun iyileşme hızını arttırabileceği görülmüştür.

 • Vajinal enfeksiyonları önleyebilir

Ev yapımı yoğurt, düzenli tüketildiğinde vajinanın pH’ını 6’dan 4’e düşürebilir. Vajina için “normal” pH değeri 4-4.5 olarak kabul edilmektedir. Düzenli tüketildiğinde ayrıca, kandida enfeksiyonlarında da bir azalma sağlayabilir. Uzun ömürlü hazır yoğurtlarda ise, aynı durum geçerli değildir.

 • Kemik erimesini önlemeye yardımcı olabilir

Yeterli besleme, kemik erimesini önlemede ve tedavi etmede önemli bir rol oynamaktadır. Ev yapımı yoğurt, hem kalsiyum minerali hem de D vitamininin iyi bir kaynağıdır.

D vitamini ve kalsiyum birlikteliği, D vitamini oranı yeterli olduğunda, kemik sağlığı üzerinde belirgin yararlara sahiptir. Sağlıklı ve yetişkin bireylerde, önerilen günlük D vitamini miktarı 400 IU civarındadır.

 • Yüksek tansiyon riskini azaltabilir

İspanya’da 5000 kişinin katıldığı ve iki yıl boyunca devam eden bir çalışmada, süt ürünleri tüketiminin yüksek tansiyon riskini azaltabileceği bulunmuştur.

Günde 2-3 porsiyon ev yapımı yoğurt tüketen kişilerde, yüksek tansiyon gelişme riski %50’ye kadar azalabilir.

Hollanda’da yapılan bir başka çalışmada ise; düzenli yoğurt tüketiminin, 50-75 yaş aralığındaki bireylerde, kan basıncı seviyelerini düşürdüğü bildirilmiştir.

 • Daha uzun süre tokluk hissi sağlar

Amerika’da yapılan bir araştırmada; ara öğünlerde yoğurt içeren bir atıştırmalık tüketiminin, ana öğünlerde daha düşük açlık hissi ve yemeklerden sonra daha uzun süre tokluk hissi sağladığı bulunmuştur.

Ev Yapımı Yoğurt Kilo Verdirir Mi?

Tüm yoğurt çeşitlerinin sağlıklı olduğuna dair kesin bir kanıt yoktur. Ev yoğurdu ya da hazır sade yoğurtlar, beslenme programınız için sağlıklı bir katkı olabilir. Ancak, yüksek miktarda ilave şeker içeren hazır ürünler, günlük kalori ve şeker alımını önemli ölçüde arttırabilir.

Ev yoğurdu, doğal olarak düşük kalorili ve protein değeri yüksek bir besindir. Tükettiğiniz yoğurdun şeker oranı ne kadar düşükse, sizin için daha sağlıklı olacaktır. Bu nedenle; içerdiği bağırsak dostu bakterilerin dışında, düşük şeker oranı ile de ev yoğurdu iyi bir seçenektir.

Kilo vermeye çalışıyorsanız, öğle ve akşam yemeklerinin yanında tüketilen 1 kase yoğurt daha uzun süre tokluk hissetmenize yardımcı olabilir. Yoğurdun içerdiği kalsiyumun; vücutta yağ kaybında görevli olan lipaz enziminin çalışmasına olumlu katkı sağladığını gösteren çalışmalar da mevcuttur.

Laktoz İntoleransı Olan Kişilerde Yoğurt Tüketimi

Ev yoğurdu, daha düşük oranda laktoz içerir. Bu nedenle, laktoz intoleransı olan bir kişi, muhtemelen ev yoğurdunu daha iyi tolere edecektir. Ev yoğurdu, ayrıca sindirime yardımcı bakteriler de içerir. Bu yüzden ishal, kabızlık gibi şikayetlerin görülme riski de daha azdır.

Süt ya da dondurma tükettikten sonra hissedilen şişkinlik, gaz ve rahatsızlık hissi genellikle ev yoğurdu tüketiminden sonra görülmemektedir. Bunun nedeni ev yoğurdunda katkı maddelerinin olmaması ve yararlı bakterileri daha fazla içermesidir.

Vücudunuzun nasıl tepki göstereceğini öğrenmek için, az miktarda yoğurt tüketerek başlayabilirsiniz.

Laktoz intoleransı olan kişilerde, kalsiyum eksikliğine sık rastlanır. Bu nedenle ev yoğurdu tüketmeniz diyetinize kalsiyum desteği sağlamak için önemli bir destek olabilir.

Ancak süt alerjiniz varsa, ev yoğurdu tüketiminden kaçınmanızın daha iyi olacağı da unutulmamalıdır.

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın! Diyetisyen kontrölünde diyete başlamak için 0546 655 6676'dan randevu veya online diyet bilgisi alabilirsiniz.