Kumkuat meyvesi; bir zeytinden sadece biraz daha büyük olmasına rağmen, güçlü bir besin kaynağı olarak bilinir.

Portakal ile aynı bitki ailesinden gelen kumkuat, beslenme programınıza dahil edebileceğiniz en iyi C vitamini ve lif kaynaklarından biridir. Aynı zamanda, çok benzersiz bir lezzete sahiptir.

Dışı tatlı ama ortası ekşi bir tada sahip bu lezzetli meyve; reçellere, ana yemeklerde ve daha pek çok tarifte hoş bir aroma ve renk eklemek için kullanılabilir. Beslenme programınıza kumkuatı dahil etmek için daha fazla nedene ihtiyacınız varsa, yazıyı okumaya devam edin!

Kumkuat Nedir?

Bazı insanlar, benzerliğinden dolayı portakal ile karıştırmaktadır. Bu meyve, kabuğu ile birlikte yenir. Çincede “kantonca” sözcüğünden gelir ve “altın mandalina” anlamına gelir.

Güney Asya’ya özgü bir ağacın meyvesidir. Başlangıçta, Çin’de yetiştirilmiştir. Çin’de kutsal bir bitki olarak kabul edilmektedir. Ay Yeni Yılı vesilesi ile hediye edilmektedir. Günümüzde ise, tüm dünyada yetiştirilmektedir. Üzüm ve zeytin gibi, kabuğu ile birlikte yenilebilir. Ayrıca, sağlık açısından da çok çeşitli faydalar ile doludur.

Kumkuat Kalorisi ve Besin Değeri

100 gram kumkuat meyvesi için belirtilen besin değerleri şöyledir:

 • Kalori: 71 kalori
 • Karbonhidrat: 15.9 gram
 • Şeker: 9.4 gram
 • Lif: 6.5 gram
 • Yağ: 0.9 gram
 • Protein: 1.9 gram

Genel besin profiline ek olarak, aynı ölçüde kumkuat meyvesi aşağıdaki besin ihtiyaçlarını da karşılamaktadır:

 • Önerilen günlük C vitamini ihtiyacının %73’ünü
 • Önerilen günlük manganez ihtiyacının %7’sini
 • Önerilen günlük A vitamini ihtiyacının %6’sını
 • Önerilen günlük B1 vitamini ihtiyacının %5’ini
 • Önerilen günlük kalsiyum ihtiyacının %6’sını
 • Önerilen günlük demir ihtiyacının %5’ini
 • Önerilen günlük magnezyum ihtiyacının %5’ini karşılar.

İçerdiği vitamin ve mineraller ile daha gelişmiş bir sindirim sistemi, daha iyi bir cilt sağlığı ve daha güçlü bir bağışıklık sistemi sağlamaktadır. Ayrıca, sağlıklı kilo vermeye yardımcı olabilecek kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor, çinko, potasyum ve lif kaynağıdır.

Kumkuat Meyvesi Faydaları

Kumkuat, genel vücut sağlığını iyileştirmede önemli bir rol oynamaktadır. Şeker hastalığı riskini azalttığı, sindirim sistemini iyileştirdiği ve vücudun bağışıklığı güçlendirdiği bilinmektedir. Aynı zamanda cilt ve saç sağlığına da iyi gelmektedir. Kumkuat meyvesinin faydaları genel olarak şöyle sıralanabilir:

Cildi parlatır

Yüksek antioksidan ve bitkisel bileşiklerin varlığı, serbest radikallerin etkisini en aza indirmeye yardımcı olur. Bu yönüyle; kırışıklıklar, sivilce ve siyah noktaların olumsuz etkilerinden koruyabilir.

Kilo vermeye teşvik eder

Yüksek lif içeriğine sahip bir meyve olan kumkuat, düşük kalorisi nedeniyle de tokluk hissini arttırabilir. Böylece, kilo verme sürecinde ideal bir meyvedir.

Saç sağlığını iyileştirir

Yeterli miktarda C vitamini ve antioksidan saçın kalitesine, uzamasına ve güçlenmesine yardımcı olarak saç dökülmesi olasılığını azaltır.

Şeker hastalığı riskini azaltır

Yeterli lif alımı, sindirim sistemi için faydalıdır. Lifler, ayrıca vücuttaki insülin ve glikozu dengeler, böylece şeker hastalığını önlemeye de yardımcı olabilir.

Dejeneratif hastalıklardan korur

Bol miktarda A, C ve E vitaminleri ile serbest radikallere karşı etki ederek vücudu birçok rahatsızlıktan korur.

Genel vücut sağlığı için faydalıdır

Kumkuat meyvesi, bitkisel besin maddeleri ile doludur. Yeterli miktarda vitamin, mineral ve lif içerir. İçerdiği antioksidanlar, uçucu yağlar ve pektin, sağlık açısından birçok fayda sağlar.

Yara iyileşmesine yardımcı olur

100 gram kumkuat, önerilen günlük C vitamini ihtiyacının neredeyse %75’ini karşılar. Bol miktarda C vitamini içerdiğinden, vücudun yaralanma ile ilgili sorunlardan korunmasına yardımcı olur. C vitamini, kolajen sentezinde de faydalıdır.

Diş sağlığına iyi gelir

Kalsiyum içeriği, diş ve kemik sağlığı için en önemli bileşendir.

Metabolizmayı hızlandırır

İçerdiği B vitaminleri ile karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasına yardımcı olur.

Bağışıklığı güçlendirir

Sadece 100 gramı ile günlük C vitamini ihtiyacının %73’ünü karşılar. C vitamininin dışında, bağışıklığı güçlendiren başka bitkisel bileşikler de içerir. Antioksidan içeriği de güçlü bir meyvedir. Yayınlanan araştırmalara göre, gıdalardan antioksidan alımı bakteri, parazit ve virüslerin neden olduğu enfeksiyonlardan koruyabilir. Yine C vitamini içeriği; öksürük ve soğuk algınlığı gibi solunum yolu hastalıklarından iyileşme süresini kısaltabilir. Kumkuat meyvesi, Asya ülkelerinde soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde kullanılır.

Kumkuat ve Şeker Hastalığı

Kumkuat meyvesinin içerdiği besin maddeleri, lifler, antioksidanlar ve uçucu yağlar, diyabet hastası olan ve diyabet riski taşıyan kişilerde bazı özel sağlık yararları sağlar:

Diyabeti önlemeye yardımcı olur.

Sindirimi düzenler ve karbonhidratları, proteini ve yağları metabolize etmeye yardımcı olur.
İnsülin seviyesini dengelemeyi kolaylaştırır.

Bağışıklık sistemimizi güçlendirerek vücudu enfeksiyonlara karşı korur.

Kolajen üretimine ve yara iyileşmesine yardımcıdır.

Yapılan araştırmalar, düzenli tüketildiğinde karaciğer lipit seviyelerinde ve insülin toleransında iyileşme olduğunu göstermektedir. Açlık kan şekeri seviyelerini düşürme ve kilo alımını kontrol etmeye de yardımcı olabilir.

Nasıl Tüketilmeli?

Bazen, çiğ meyvelerde sizi hasta edebilecek mikroplar bulunur. Bu mikroplardan kaçınmanın en iyi yolu, kumkuatı pişirmektir. Çiğ yemek istiyorsanız, akan suda iyice yıkadığınızdan emin olun.

Hazırlamadan önce ellerinizi ve kullanacağınız bıçağı güzelce yıkayın.

Et, balık ve tavuk gibi çiğ gıdalardan uzak tutun.

Kesilmiş ve soyulmuş kumkuatı soğutun.

Kumkuat Kilo Verdirir Mi?

Kilo vermek istiyorsanız, her şeyden önce; sizin için işe yarayan bir şeyin başkaları için işe yaramayabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Bu durumda, ihtiyaç duyduğunuz sonuçları elde etmek için farklı şeyler denemeniz gerekir.

Güney Asya’ya özgü bir meyve olan kumkuat, antioksidanlar ve lif yönünden zengindir. Ayrıca, daha düşük bir kanser riski ile ilişkilendirilir. Yapılan araştırmalar, kolesterol birikimini önlediğini göstermektedir. Lif yönünden zengin olan bu meyve, daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, kalorisi düşüktür. Düşük kalori miktarı, fazla kilolarından kurtulmak isteyenler için harika bir yiyecek alternatifi haline getirir.

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın! Diyetisyen kontrölünde diyete başlamak için 0546 655 6676'dan randevu veya online diyet bilgisi alabilirsiniz.