Baklagiller ailesinin bir üyesi olan nohut; özellikle Orta Doğu’da, binlerce yıldır yetiştirilmektedir. Zengin bir vitamin, mineral ve lif kaynağı olarak, besin değeri yüksek bir yiyecektir. Ancak, kalorisi nispeten düşük olduğundan, kilo verme diyetinde de gönül rahatlığıyla tercih edilebilir. Akdeniz ve Hint mutfağında son derece yaygın bir bileşen olan nohut, bitkisel temelli protein alternatifi arayanlar için de harika bir seçimdir.

Sağlıklı bir yaşam için, sebze alımını arttırmak ve besin değeri yüksek gıdaları tercih etmek son derece önemli. Sağlık için son derece etkili faydalarına rağmen, çoğu insan her gün yeterli baklagil tüketmemektedir.

Geleneksel olarak humus, tahin ve daha pek çok tarifte kullanılan nohut; içerdiği lif oranı, çoklu doymamış yağ asitleri, A vitamini, E vitamini, potasyum, demir, magnezyum ve folat alımını arttırmak için de harika bir seçimdir. Bu yazıda, nohudun etkileyici besin profilinden ve potansiyel sağlık yararlarından bahsettikten sonra, kilo verme sürecinde size nasıl bir katkı sağlayabileceğine göz atacağız. O halde, hadi başlayalım!

Nohut Besin Değeri

1 bardak haşlanmış nohut için belirtilen besin değerleri şu şekildedir:

 • Kalori: 210 kalori
 • Yağ: 5 gram
 • Protein: 10.7 gram
 • Karbonhidrat: 35 gram
 • Lif: 9.6 gram
 • Şeker: 6 gram
 • Karbonhidrat değeri

Nohudun kalori değerinin önemli bir bölümü karbonhidratlardan gelmektedir. 1 bardak haşlanmış nohut, ortalama olarak 35 gram karbonhidrat içermektedir. Ancak, içerdiği karbonhidratın büyük bir bölümü lif ve nişasta olduğundan, gönül rahatlığıyla tüketilebilir.

 • Yağ içeriği

Nohut, az miktarda yağ içermektedir. Daha sağlıklı bir yağ çeşidi olarak kabul edilen çoklu doymamış yağ asidi için de iyi bir kaynaktır. Bununla birlikte, az miktarda tekli doymamış yağ ve doymuş yağ da içermektedir.

 • Protein içeriği

Porsiyon başına ortalama 10 gram protein içeriği ile nohut, vejeteryan ve veganlar için günlük protein alımını arttırmanın iyi bir yoludur. Proteinler; hem bağışıklık sistemini güçlendirmek hem de saç ve cilt sağlığını iyileştirmek için son derece önemlidir.

 • Vitamin ve mineraller

Nohut; iyi bir A, B6, C, E vitaminleri ile folat kaynağıdır. Nohut ayrıca; bakır, fosfor, manganez, magnezyum ve demir gibi mineraller de içermektedir. Az miktarda kalsiyum, selenyum ve potasyum da içermektedir.

Nohut Sağlık Yararları

Nohut, içerdiği değerli vitamin, mineral, lif ve protein içeriği ile bir dizi sağlık yararı ile de ilişkilendirilmektedir:

 • Kalp sağlığı için faydalıdır

Lif oranı yüksek bir besin olan nohut, 1 bardak porsiyonu ile günlük lif ihtiyacının %32’sini karşılayabilir. İçerdiği liflerin bir bölümü çözünebilir lifler olduğundan, kalp sağlığı için de son derece önemli bir besin haline gelmektedir. Lif değeri yüksek bir beslenme, kalp hastalıkları riskinde azalma ile de ilişkilendirilmektedir.

 • Kansere karşı korumaya yardımcı olabilir

Nohudun içerdiği bitkisel bileşikler, bazı kanser türlerine karşı koruma sağlayabilir. Meme ve akciğer kanseri başta olmak üzere, çok sayıda kanserin önlenmesine yardımcı olabilir.

 • Kan şekeri seviyelerini düzenler

Diğer baklagillerde olduğu gibi, nohut dirençli nişasta içerir. Bu nişasta, ince bağırsakta sindirilmez. Bu, özellikle şeker hastalığı olan kişilerde glisemik kontrolünü arttırarak insülin direnci için faydalı olabilir.

 • Kolon sağlığı için faydalıdır

Lif değeri yüksek gıdalar tüketmek, sağlıklı bir bağırsak florasını korumak ve sindirim sisteminin sağlığını iyileştirmek için son derece faydalıdır.

 • Saç dökülmesini önleyebilir

Saç sağlığı, en az cilt sağlığı kadar önemlidir. Saç dökülmeleri ve kırılmalarını önlemek için, nohudun içerdiği değerli vitamin ve minerallerden yararlanabilirsiniz.

 • Enerji seviyelerini arttırır

Nohut; iyi miktarda fosfor, magnezyum ve manganez içerir. Bunlar; enerji üretiminde önemli bir rol oynayan ve aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendiren önemli faktörler olarak çalışmaktadır.

 • Sindirim sistemi için faydalıdır

Nohut, kabızlığı önleyerek ve bağırsak sağlığını iyileştirerek sindirim sistemi için faydalı olabilir. Nohut, bağırsak gazına neden olabilse de, yine de bağırsak problemi olan kişilere çeşitli sağlık avantajları sağlayabilir.

Nohut Kilo Verdirir Mi?

Protein ve lif değeri yüksek bir beslenme programı, uzun süre tokluk hissetmenize ve gün içerisinde daha az kalori almanıza yardımcı olur. Nohut ile ilgili yapılan çalışmalarda, düzenli tüketildiğinde iştahı azalttığı ve kalori alımını bastırdığı bulunmuştur.

Beslenme programına daha fazla baklagil eklemek, kilo kaybını destekleyebilir. Çünkü nohut, hem lif hem de protein değeri yüksek bir besindir. Bu da, kendinizi daha hızlı tok hissetmenize ve ayrıca, sağlıksız atıştırmalıklar yapmanızı önlemeye yardımcı olur. Lif alımını arttırmak ile ilgili yapılan çalışmalar, daha düşük bir vücut ağırlığı ile ilişkilendirilmektedir.

Nohut, sağlıklı ve sürdürülebilir bir diyet için mükemmel bir katkıdır. Tok hissetme, öğünler arasında boş kalori alımı ve işlenmiş gıdaları daha az tercih etme gibi avantajları ile, kilo kaybınıza yardımcı olabilir.

Nohut; mevsiminde meyve ve sebzeler, yağsız proteinler ve sağlıklı gıdaların yer aldığı bir beslenme programına dahil edildiğinde, içerdiği protein, lif, vitamin ve mineraller ile kilo verme sürecinde size yardımcı olabilir.

Kimler Dikkatli Tüketmeli?

Soya, bezelye, mercimek ya da kuruyemiş alerjiniz varsa, nohuda karşı da hassasiyetiniz olabilir. Nohut yedikten sonra herhangi bir semptom yaşarsanız, mutlaka doktorunuza danışın.

Diğer baklagiller gibi, nohut bağırsak gazına neden olabilir. Lif alımını arttırmak, bu sorunları önlemeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bir sindirim sorunu ya da Huzursuz Bağırsak Sendromu gibi bir probleminiz varsa, semptomları yönetmek için, muhtemelen nohut tüketiminden kaçınmanız gerekecektir.

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın !