Modern dönem tüketicileri olarak, beslenme konusunda daha fazla bilgili olmaya çalışıyoruz. Tuzdan şekere, masaya koyduğumuz şeylerin kontrolünü ele alma vakti geldi. Ancak, emin olunması gereken birçok kafa karıştırıcı bilgi var. Araştırmalar, market alışverişi yapanların %80’inin, beslenme ile ilgili çelişkili verilerle karşılaştığını ve %59’unun da aileleri için yaptıkları seçimlerden şüphe duyduklarını gösteriyor. Bununla birlikte, tüketicilerin kafasının karışmadığı konu ise, sağlıklı bir değişim ihtiyacıdır.

Yetişkinler; kadınlar için önerilen miktarın 3 katından fazla, günde ortalama 77 gram şeker tüketiyor. Bu da, yılda yaklaşık 27 kg ekstra şeker anlamına gelir. Bu da, 3 tane 9 kiloluk bowling topu anlamına geliyor! Sayılar, çocuklar için ise daha da kötü. Çocuklar, günde yaklaşık 80 gr şeker tüketiyor. Bu da, yılda neredeyse 30 kg şekere eşittir. Bu da, bir küveti doldurmak için yeterlidir! Peki, bu kadar şeker nereden geliyor?

İçecekler, ilave şekerin önde gelen kaynağıdır (Aslında, ilave şekerlerin %47’si):

  • Alkolsüz içecekler %25
  • Meyveli içecekler %11
  • Enerji içecekleri %3
  • Kahve ve çay %7

Ve tahmin edebileceğiniz gibi; atıştırmalık ve tatlılar, %31 şeker ilavesi ile en büyük katkı sağlayan ikinci kaynak.

Vücut Nasıl Tepki Veriyor?

Peki, bu kadar şekere vücut nasıl tepki veriyor? Bu noktada, akıllı bir tüketici ne yapmalı? Burada, şeker alternatiflerine çözüm olarak bakmak cazip geliyor. Örneğin;

  • Bal
  • Akçaağaç şurubu
  • Agave şurubu
  • Hindistan cevizi şekeri

Bunlar yüksek fruktozlu mısır şurubu ve dekstroz ile yapılan ürünlere daha sağlıklı seçenekler olarak algılanıyor. Ancak, kanmayın. Vücudunuz için kesinlikle öyle değil! Kaynak ne olursa olsun, çok fazla şeker, her zaman vücudunuz için aynı olumsuz etkiyi yaratacaktır..

Her şey, şekerin ne kadar hızlı emildiğine bağlıdır. Örneğin; vücudunuz lif içeriği iyi olan elmayı sindirmek için daha fazla zaman harcar. Bu nedenle, doğal şeker daha yavaş emilir. Ancak, kolaya eklenen şeker, bir şeker bombası gibidir. Tüm bu fazla şeker, vücudunuzda çok daha hızlı bir şekilde kaloriye dönüşür. Ve bu, sisteminiz için pek iyi değildir!

Kalori almak istemiyorsanız, en iyi seçeneğiniz stevia gibi bitkisel bazlı bir tatlandırıcı olabilir. Bu tatlandırıcılar, FDA tarafından gözden geçirilen yayınlanmış araştırmalara dayanarak genellikle güvenli olarak kabul edilmektedir.

Uzmanların Şeker Önerisi

Tüm bunları bir perspektif içinde tutmak ve uzmanların şeker alımı konusundaki önerilerini hatırlamak faydalı olacaktır.

  • Erkekler; günde 9 çay kaşığı şekeri geçmemelidir. (Bu da, 150 kalori ve 36 gram şeker anlamına geliyor.
  • Kadınlar için ise sayı daha düşük: Günde 6 çay kaşığı. Bu da, günlük 100 kalori ve 25 gram şeker anlamına geliyor.

Aslında, 350 ml’lik bir kola kutusu bile 8 çay kaşığı ilave şeker içeriyor! Yani, tek bir kutu ile tüm gün hakkınız gidiyor. İyi haber şu ki; pek çok tüketici değişiklik istiyor. Aslında araştırmalar, yetişkinlerin artık çok daha fazla, ilave şekeri hayatından çıkarmak için çabaladığını gösteriyor. Ve tüketicilerin %70’i, daha sağlıklı bir alternatif bulmak için favori bir şekerli üründen vazgeçmeye istekliler.!

Gıda üreticilerinin, şirketin büyüklüğüne bağlı olarak, besin etiketine eklenen şeker miktarını listelemeleri gerekmektedir. Son zamanlarda yapılan bir analiz; bu etiketlemenin, önümüzdeki 20 yıl içinde, yaklaşık bir milyon kalp ve şeker hastalığı vakasını potansiyel olarak önleyebileceğini ortaya koymuştur. Ürün etiketindeki besin içeriği tüketicileri pek çok açıdan doğru yönlendirebilir.

Ürüne eklenen şekerlerin toplam miktarını içerik listesine yazamak tüketicilerin işini kolaylaştırarak; eklenen şekerleri bulmak için birçok farklı isimde arama yapmak zorunda kalmayacakları anlamına gelir. Böylece içecek veya yiyecekteki ilave şeker ve kalori miktarı daha net anlaşılır.

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın!