Protein kaynağı olan pek çok besin vardır; ancak tüm proteinler aynı değildir. Peynir altı suyu gibi bazı protein formları, diğer protein kaynaklarına kıyasla daha iyidir. Özellikle vücut geliştiriciler tarafından; yağsız kas kütlesinin büyümesini desteklemek ve kasların protein sentezine yardımcı olmak için sıkça tercih edilir.

Diğer pek çok protein türünün aksine, içerdiği esansiyel amino asitlerin vücut tarafından hızla emilmesi önemli bir avantajdır. Ayrıca, çok sayıda sağlık yararlarına da sahiptir. Whey protein, fitness hedeflerinize ulaşmada, ihtiyacınız olan takviye gıda olabilir.

Yapılan araştırmalarda, peynir altı suyunun önemli miktarda vücut yağı kaybedilmesine ve kas artışı sağlanmasına yardımcı olabileceği bulunmuştur. Bununla birlikte, peynir altı suyu, protein kaynağı olmasından daha fazlasıdır. Yani, dünyanın en çok işe yarayan takviyelerinden biri olarak sayılabilir.

Bu yazıda; peynir altı suyunun ne olduğu, ne işe yaradığı, fitness ve sağlık hedeflerinize ulaşmada nasıl yardımcı olabileceğinden bahsedeceğiz. Hadi başlayalım!

Peynir Altı Suyu Nedir?

Süt, ağırlıklı olarak kazein ve daha düşük miktarda peynir altı suyu olmak üzere iki ana protein türü içerir. Peynirin üretim aşamasında, peynir altı suyu protein karışımından ayrılır. Bu, peynir altı suyu proteini olarak bilinir.

Peynir altı suyu, genellikle kendi başına çok lezzetli olmadığından ilave lezzetler içerir. Bununla birlikte, peynir altı suyu proteini alırken, şeker ilavesi içermediğinden emin olun. Porsiyon başına 25-50 gr protein içeren bir peynir altı suyu, protein alımınızı kolayca arttırabilir.

Kilo vermeye çalışıyor, fitness yapıyor ya da gün içerisinde yeterli protein almadığınızı düşünüyorsanız, peynir altı suyu bunu kolayca yerine getirebilir. Çoğu insan, herhangi bir sorun olmadan tüketebilir. Bununla birlikte, laktoz alerjiniz ya da hassasiyetiniz varsa, dikkatli tüketmeniz gerekebilir.

Peynir Altı Suyu Besin Değeri

1 ölçek peynir altı suyu tozu (ortalama 32 gram) için belirtilen besin değerleri şu şekildedir:

(Belirtilen değerler markaya göre değişiklik göstermektedir)

 • Kalori: 113 kcal
 • Karbonhidrat: 2 gram
 • Lif: 1 gram
 • Protein: 25 gram
 • Yağ: 0.5 gram
 • Doymuş yağ: 0.3 gram
 • Trans yağ: 0 gram
 • Çoklu doymamış yağ: 0.1 gram
 • Tekli doymamış yağ: 0.1 gram
 • Kolesterol: 5.1 mg
 • Sodyum: 50 mg

Temel besin maddelerinin dışında, günlük bazı mineral ihtiyaçlarınızı karşılamaya da yardımcı olabilir. Aynı ölçüde peynir altı suyu proteini:

 • Yetişkinler için önerilen günlük kalsiyum ihtiyacının %12’sini
 • Yetişkinler için önerilen günlük potasyum ihtiyacının %5’ini
 • Yetişkinler için önerilen günlük demir ihtiyacının %2’sini karşılamaktadır.

Peynir altı suyu proteini; protein ve BCAA alımını arttırmaya yardımcı olur. Ayrıca, 9 esansiyel amino asidi de içerir. BCAA, büyümeyi teşvik eden bir amino asittir. Ayrıca, glutatyon seviyelerini arttırmaya da yardımcı olur.

Peynir Altı Suyu Sağlık Yararları

Peynir altı suyu, içerdiği temel besin maddelerine ek olarak, çeşitli sağlık yararları ile de ilişkilendirilmektedir.

 • Kas kütlesini ve gücü arttırır

Peynir altı suyu proteini, kas büyümesinden sorumlu hormonları serbest bırakarak gücü ve kas kütlesini arttırır. İçerdiği aminoasitler, vücuttaki kas protein sentezini uyarır. Bu da, kas büyümesini sağlar. Diğer protein kaynaklarının aksine, daha hızlı bir kas büyümesi sağlar ve kas gücünü arttırır.

 • Egzama ve alerjik durumlara karşı koruyabilir

Peynir altı suyu, yetişkinler için sunduğu faydaların dışında, çocuklar için de faydalı olabilir. Küçük çocuklarda kullanıldığında; ciltte kızarıklık, kaşıntı ve alerjik reaksiyon gelişme riskini azaltabilir.

 • Daha uzun süre tok hissettirir

Peynir altı suyunun, tokluk üzerinde inanılmaz bir etkisi vardır. Protein, tokluk söz konusu olduğunda, her makro besinin önünde yer alır. Aldığınız kalori miktarını azaltırken, enerji seviyelerini arttırır.

Araştırmalar, günlük protein ihtiyacınızı karşılamanız durumunda, açlık hissinin %60 oranında azalabileceğini göstermektedir. Ağırlık kaldırma ile birleştirildiğinde; yağsız kas kütlesini arttırmaya da yardımcı olur.

 • Egzersiz performansını arttırır

Peynir altı suyu proteininin, egzersiz yeteneklerini geliştirdiği kanıtlanmıştır. Daha hızlı koşmanızı ve antrenmanlarda daha güçlü olmanıza yardımcı olur.

 • Kötü kolesterol seviyelerini düşürür

Peynir altı suyu proteini, kötü kolesterol seviyelerini, kazein proteininden daha etkili bir şekilde azaltmaya yardımcı olabilir.

 • Tansiyonu düzenlemeye yardımcı olur

Yüksek tansiyonu olan kişiler tarafından tüketildiğinde, kan basıncını düşürmede etkili olduğu kanıtlanmıştır. Benzer şekilde, potansiyel olarak ölümcül kalp hastalıkları riskini de azaltır.

 • Diğer sağlık yararları

Peynir altı suyu proteini, başka sağlık yararları da sunmaktadır. Kanser karşıtı özellikler içerir, bağışıklığı güçlendirir ve ayrıca, sedef hastalığının belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Yan Etkileri

Peynir altı suyu, uygun dozda tüketildiğinde yetişkinler için genellikle güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, aşırı tüketildiğinde çeşitli sindirim problemleri ile ilişkilendirilmektedir.

Bazı kişilerde; baş ağrısı, kramplar, yorgunluk ve iştah azalmasına neden olabilir. Uzun vadede, sivilce problemine neden olabilir. Bununla birlikte, günlük 1-2 ölçek, çoğu insan için güvenli kabul edilmektedir.

Hamile kadınları nasıl etkilediği konusunda yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle, hamileyseniz ya da emzirme dönemindeyseniz, peynir altı suyu tüketiminden kaçınmak en iyisidir. Ayrıca, süt alerjiniz varsa da uzak durmanız gerekebilir.

Böbrek sorunlarınız varsa, peynir altı suyu tüketmemelisiniz. Bu, böbrek taşı riskini arttırabilir. Ek olarak, gut hastalığından muzdarip olanlar için de tavsiye edilmemektedir.

Peynir Altı Suyu Kilo Verdirir Mi?

Peynir altı suyu proteini, fitness ve sağlık düşkünleri tarafından dünya genelinde en popüler protein takviyelerinin başında gelmektedir. Çünkü, günlük protein alımını arttırmak için içeceklere kolayca dahil edilebilir.

Yapılan çalışmalar; peynir altı suyunun düzenli olarak tüketilmesinin, kas kütlesini arttırırken yağ kaybetmenize yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Uzmanlar; antrenman öncesinde küçük bir miktar basit karbonhidrat ve protein yönünden zengin bir atıştırmalık tüketmenizi tavsiye ediyor. 1 ölçek peynir altı suyu proteini; tokluk hissini arttırmak ve kilo kaybını desteklemek için iyi bir atıştırmalık olarak tercih edilebilir.

Bununla birlikte, kalori ve şeker alımınızı arttırabileceğinden, yüksek oranda şeker içeren peynir altı suyu proteinlerinden kaçınmanız önerilir. Peynir altı suyu proteini, spor salonunda sıkı bir çalışma ile birleştirildiğinde, size istenen sonuçları verecektir!

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın! Diyetisyen kontrölünde diyete başlamak için 0546 655 6676'dan randevu veya online diyet bilgisi alabilirsiniz.