Yeşil Kahve Nedir, Yeşil Kahve Zayıflatırmı ? 

Bugünlerde çok merak ediliyor: Yeşil kahve nedir, faydaları nelerdir, nasıl içilir ve yeşil kahve zayıflatırmı … Madem bu kadar soruluyor, bu konuyu derinlemesine ele alalım dedik.

Kahve dünyada olduğu kadar ülkemizde de tüketimi hızla artmaya devam içeceklerin başında geliyor. Bir çok çeşidi bulunan kahvenin tercih edilmesinde damak tadı, kafein oranı, metabolizmaya etkisi ve fiyatı gibi birçok etken etkili olabiliyor. Yapılan araştırmalara bakıldığında ise ülkemizde kahve tüketiminin en sık olduğu grubun kadınlar olduğu görülmektedir. Peki, son zamanlarda popüler olan bu Yeşil Kahve gerçekten işe yarıyor mu?

İşte bizim araştırmalarımız sonucu ulaştığımız sonuçlar. Sorularınız yada yorumlarınız olursa mutlaka aşağıya yazın.

Yeşil Kahve Nedir?

Son zamanlarada adını daha sık duymaya başladığımız bu kahve, kahvenin işlenmemiş yani kavrulmamış ham hali olarak tanımlanabilir. Yeşil kahvenin kavrulmuş kahveden farkı ise yağ içeriğinin ve kafein içeriğinin daha düşük olmasıdır. Kavrulma işlemi sırasında ısının etkisiyle kahve çekirdeklerinin yapısında meydana gelen değişiklerden dolayı kafein oranı artar. Yeşil kahvenin içerisinde bulunan yağ oranının  kavrulmuş kahveden daha düşük olmasının nedeni ise kavrulma işlemi sırasında nem içeriğinin azalmasıdır.

Yeşil Kahvenin Faydaları Nelerdir?

  • Kafein oranı normal kahveye göre daha az  olduğundan özellikle kafein oranı düşük içecekleri tercih edenler için iyi bir seçenek olabilir.
  • İçeriğindeki maddelere bakıldığında sağlığa birçok faydasının olabileceği görülmüştür.
  • Yüksek antioksidan içeriği sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve hücre hasarlarının onarılmasına yardımcı olur.
  • Antioksidan kaynağı olmasından dolayı kötü kolesterol olan LDL kolesterolün düşmesine de yardımcı olabilir. (Bknz: WebMD Green Coffee)
  • Yapılan çalışmalarda yeşil kahve metabolizmanın hızlanmasında etkili olduğu ve dolaylı yoldan kilo kaybına da yardımcı olabileceği belirtilmektedir.
  • Aynı zamanda kişinin kendini daha zinde hissetmesinde, mental performansın ve dikkatin artmasıda etkili olabilir.

Yeşil Kahve Nasıl İçilir? 

Tat olarak özellikle Türk kahvesine çok benzemektedir. Pişirimi de Türk kahvesi ile aynıdır. 1 fincan kahve hazırlamak için 1 tatlı kaşığı kahveyi bir cezveye ekleyin, köpürene kadar ısıtın ve kaynamadan ocaktan alın. Yeşil kahveniz hazır. Günde 2 fincan yeşil kahvenin ara öğünlerde tüketilmesi ideal olur. Kahvenize süt veya şeker ilave etmediğiniz sürece kahvenin kalorisi olmaz.

Yeşil Kahve Fiyatı Nedir ve Yeşil Kahve Nerede Satılır?

Adının çok sık duyulmaya başlanması ile birçok yer artık bu kahveyi satmaya başladı. Süpermarketlerde ve Aktarlarda birçok firmanın ürettiği paketlenmiş yeşil kahveyi bulabilirsiniz. Ürünlerin piyasa araştırması yapılırsa yeşil kahve çekirdeği olarak satılan ürünlerinlerin normal kahve fiyatlarıyla ortalama aynı olduğu görülebilir. Ancak yeşil kahve kapsülleri olarak da piyasada satılan ürünler bulunmaktadır. Bu ürünler kilo verdirme amacıyla tanıtılmaktadır. Bir diyetisyen olarak işlenmiş kapsül şekilde satılanın yerine yeşil kahve çekirdeklerini tercih etmenizin daha sağlıklı olacağını öneririm.

Yeşil Kahve ile Zayıflama Mümkün mü?

Bu kahve kavrulmadığı için klorojenik asit içeriği kavrulmuş kahveye oranla daha fazladır. Yapılan araştırmalarda bu maddenin lipit ve glikoz metabolizmasını düzenlediği bulunmuştur. Bu yüzden vücutta yağ yakımını destekleyebileceği düşünülmektedir. Ancak bu konuda yapılmış geniş kapsamlı bir bilimsel çalışma ve klinik araştırması bulunmamaktadır.

Yeşil Kahve Kaç Kilo Verdirir?

Kilo vermeyi sağlayan mucizevi bir besin yoktur. Ancak metabolizma hızının artmasını veya sindirim sisteminizin çalışmasını etkileyerek dolaylı yoldan kilo vermeyi destekleyebilir. Çekirdeğinde bulunan klorojenik asit maddesi bahsedildiği gibi kilo vermeye yardımcı olabilir. Kilo vermede en etkili yöntem kişiye özel beslenme programının uygulanması ve düzenli yapılan fiziksel aktivitedir.

Sizler için derlediğim, Zayıflama Yöntemleri konusunda en iyi 20 bilimsel önerimi okumanızı tavsiye ederim.

2012 yılında Amerika’da ünlü Dr. Mehmet Oz, bu kahve özü ile üretilmiş kapsüllerin zayıflatmaya etkisi olduğunu televizyon kanalında duyurdu ve çok popüler oldu. Ancak, Dr. Oz’un bu dediği başına çok dert açtı, yeterli bilimsel çalışmalara ve klinik araştırmalara dayanmadan televizyonda önerdiği bu kapsüller nedeniyle Amerika mahkemelerinde 9 milyon dolarlık dava açılmıştır.

İşte dava açılan o açıklamasını aşağıda seyredebilirsiniz.

Bize Gelen Yeşil Kahve Kullanıcı Yorumları

Bu kahveyi içerek haftada 1-2 kilogram verdiğini ve zayıfladığını belirten danışanlarımızın yorumları oldu. Ancak fazla miktarda tüketildiğinde ise baş ağrısı, uykusuzluk, kulak çınlaması gibi şikayetlerin olabileceği de belirtilmektedir.

Kişiye özel ve sağlıklı diyet listeleri için…

Size özel beslenme ve diyet programları için iletişim sayfamızdan randevu alabilir, Uzaktaysanız telefonunuza Appstore ve Playstore üzerinden yükleyebileceğiniz Cepte Diyetisyen mobil uygulaması ile online diyet programlarımıza hemen başlayabilirsiniz. Bunun için tıklayıp bilgi alabilirsiniz.

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın !