Herkese merhaba! Bugün de yine çok güzel bir konu ile karşınızdayım. Konumuz; 10 soruda metabolizma testi! Kilo vermeye ne kadar yatkınsınız? Neleri doğru, neleri yanlış yapıyorsunuz? Sizler için 10 farklı sorudan oluşan bir test hazırladım. Bu test,” günlük beslenmenizde sağlıklı seçimler yapıyor musunuz?” ya da “metabolizmanızı hızlandıracak neler yapıyor musunuz?” sorularına cevap verecek. Sizlerden, aşağıda yer alan sorulara Evet ya da Hayır olarak cevap vermenizi istiyorum. Bazı yerlerde bilgi de veriyor olacağım. Bakalım, toplam kaç Evet ve kaç Hayır’ınız var. O zaman, hadi başlayalım!

1.Günde 7-8 saat uyuyor musunuz?

Günde 7-8 saat uyumak insan sağlığı için çok faydalıdır. 7-8 saat uyuduğunuz zaman, uyandıktan sonra gün içerisinde daha az kalori alma eğiliminde olursunuz. Metabolizmanız hızlanmış olur. Abur cubur besinlere vücudunuz ihtiyaç duymaz ve iştahınız daha az olur. İştahınız az olduğu için de kilo vermeye yatkın olursunuz.

2. Ana yemeklerde et-tavuk-balık, sebze ve yoğurt tüketiyor musunuz?

Testimizin adı metabolizma testi. Yani, bazı besinleri yediğimiz zaman metabolizma hızlanır ve buna bağlı olarak yağ yakımı da hızlanır. Bu besinleri yediğiniz zaman, metabolizmanız gün geçtikçe hızlanacaktır. Ancak, eğer ana öğünlerde ağırlıklı olarak pilav, börek ya da hamur işlerini tercih ediyorsanız, metabolizmanız yavaşlayacak ve kilo vermeniz de zorlaşacaktır.

3. Her gün sıklıkla bitki çayları tüketiyor musunuz?

Rezene, yeşil çay, ıhlamur ve adaçayı gibi bitki çaylarının metabolizma hızlandırıcı etkisi var. Aynı zamanda, iştahı da kapattığı için gün içerisinde kalori alımını azaltıyor. Az kalori aldığı için de kilo vermeye yatkın oluyorsunuz.

4. Günde 2 litre su tüketiyor musunuz?

Çalışmalar, su tüketimi ile beyindeki açlık merkezinin etkilendiğini ve kendinizi daha tok hissetmenizi sağladığını gösteriyor. Bu da, daha az kalori almanıza yardımcı oluyor. Yine çalışmalara göre, su metabolizmayı %5 oranında hızlandırıyor.

5. Ara öğünlerde meyve, süt ya da kuruyemiş tüketiyor musunuz?

Ara öğün yaptığımız zaman, genellikle metabolizmamız daha hızlı çalışır. Bir sonraki öğüne de daha tok oturmuş olursunuz. Bu da, bir sonraki öğünde daha az kalori almanıza yardımcı olur. Bu da, kilo vermeye daha yatkın olmanızı sağlar.

6. Günde en az 40 dakika egzersiz ya da yürüyüş yapıyor musunuz?

Spor ya da yürüyüş yaptığınız zaman, gün içerisinde en az 250-300 kalori harcamış olursunuz. Bu da, bir öğünü tüketmemiş gibi olduğunuzu sağladığı için kilo vermenizi kolaylaştırır. Aynı zamanda, yağ yakımını da hızlandırır.

7. Abur cubur hazır besinlerden olabildiğince uzak duruyor musunuz?

Bu tür besinler, kan şekerini bozar. Vücudumuz bu tür besinleri aldığı zaman tamamen yağa dönüştürür. Bir de, ne kadar abur cubur tüketirseniz o kadar bölgesel yağlanma olur. Karından kilo alıyorsanız, hemen karında yağlanma olur. Bu tür besinler hemen yağa çevrildiği için mutlaka uzak durmak gerekiyor.

8. Evde sağlıklı yemekler pişiriyor musunuz?

Bu soru çok önemli. Eğer evinizde önceden hazırlanmış sağlıklı bir yemek seçeneği yoksa, o gün eve geldiğinizde aç ve yorgun olduğunuzda dışarıdan yemek siparişi verme olasılığınız daha fazla olur. Bu da, fast food denilen besinlere yönelmenize neden olur. Bu nedenle, yemekleri evde pişirmeyi planlamalısınız.

9. Evde yoğurt mayalıyor musunuz?

Bu da çok önemli. Çünkü, bağırsak sağlığı metabolizma hızını gerçekten etkiliyor. Yoğurdu evde yaptığınız zaman, probiyotik özelliği daha fazla oluyor ve bağırsakları daha fazla hızlandırıyor. Aynı zamanda, kan şekerini de dengelediği için gün içerisinde daha düşük kalori almanızı sağlıyor.

10. Porsiyon kontrolü yapıyor musunuz?

Bu soru neden önemli? Ben danışanlarımda da bu konuyu çok önemsiyorum. Diyet listelerini planladığımız sırada, “Hocam ben zaten sağlıklı besleniyorum ama kilo veremiyorum” diyen danışanlarım oluyor. Burada, sağlıklı besleniyor olsanız da porsiyonlarınız biraz daha fazla olabilir.

Örneğin, 100 gram et yemeniz gerekiyorken, zaten sağlıklı diyerek 200 gram et yiyorsanız, gün içerisinde aldığınız kalori miktarı artıyor. Bu durum, kuruyemişler için de geçerli. Nasılsa sağlıklı diye biraz daha fazla tüketilebiliyor. Ancak, biliyoruz ki kuruyemişler en kalorili besinlerden. Bu nedenle, ne yazık ki kilo vermenizi engelleyebiliyor.

Sonuçlar

Toplam EVET Sayısı 0-3 Arasında İse:

Durum vahim ama geç değil. Bir an önce hemen harekete geçin ve sağlıklı beslenmeye başlayın. Size ödev: kanalımdan her gün 1 video seyredin, size uygun olanı bulun. Seyretmekle kalmayın, uygulamaya başlayın. Takipteysen bir sonraki videomda yorumlarda uyguladığın noktaları yazmanı bekliyorum. Birlikte başaracağız 🙂

Toplam EVET Sayısı 4-6 Arasında İse:

İyi gidiyorsun ama çok daha iyisini yapabilirsin. Vücudunun değişimi ve metabolizmanın hızlanması için yapılması gerekenlerde tam orta noktada kalmışsın. Az bir çabayla metabolizman hızlanacaktır. Bunun için testteki uygulayamadığın 1-2 maddeyi hemen uygulamaya başlaman yeterli. Hadi çok az kalmış yapabilirsin. Takipteysen bir sonraki videomda yorumlarda kendine yaptığın katkıyı yazmanı bekliyorum 🙂

Toplam EVET Sayısı 7-10 Arasında İse:

Sen bir harikasın. Vücuduna ve metabolizmana çok iyi bakıyorsun. Bu şekilde kendini ve aileni beslenmeye bağlı tüm hastalıklardan (şeker, tansiyon, obezite, erken yaşlanma, gut hastalığı, enfeksiyon) koruyorsun. Seni sağlık elçisi seçiyorum çok baskı yapmadan fark ettirmeden çevreni sağlıklı yaşama teşvik etmeni istiyorum 🙂

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın !