Vücudunuz, bir araba gibidir. Bu nedenle, antrenman sırasında arabanın motorunun çalışır durumda tutulması gerekmektedir. Bu da; doğru zamanda, doğru miktarda, doğru yiyeceklerin yenmesi, doğru içeceklerin içilmesi ile vücudu daha güçlü bir hale getirmek anlamına gelmektedir.

Antrenman sırasında kan şekeri seviyelerinin dengede olmasına yardımcı olmak ve ayrıca egzersiz performansını en üst seviyelere çıkarmak ve antrenman sırasında iyileşme süresini iyileştirmek için; egzersiz öncesi, sırası ve sonrasında yeterli yiyecek ve sıvı almak önemlidir.

Bir sporcu olarak; egzersiz öncesinde bol bol su içmeniz ve hem egzersiz sırasında hem de sonrasında, sıvı kaybını dengelemek için yeterince sıvı almanız gerekir. Bunu başarmak için, katı bir diyet programına bağlı kalmak zorunda değilsiniz ve çok katı kuralların olmasına gerek yoktur. Ancak; antrenman öncesi, sırası ve antrenman sonrasında dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır!

Antrenman Öncesi: Yakıtları Doldurun!

Antrenmana başlamadan önce arabanın yakıtını doldurmamak, arabayı boşta kullanmak gibidir. Ayrıca, antrenman sırasında performansınızı en üst seviyelere çıkarmak için yeterli enerjiniz olmaz. Bu da, kalori yakma yeteneğinizi sınırlandırmanıza neden olur. İdeal olarak, antrenmandan 2 saat önce şunları yaparak yeterli enerji toplayabilirsiniz:

Su için

Su içmek, enerji seviyelerinizin artmasına ve vücudunuzun nemli kalmasına yardımcı olur.

Sağlıklı karbonhidratlar alın

Az yağlı ya da yağsız süt ile birlikte tam tahıllı gevrekler, tam buğday ekmeği, az yağlı veya yağsız yoğurt, tam tahıllı makarna, esmer pirinç, meyve ve sebzeler gibi sağlıklı karbonhidratları tercih edebilirsiniz.

Protein alımından kaçının

Doymuş yağ ve hatta çok sayıda sağlıklı protein; midede çok daha yavaş sindirilir. Ayrıca, kaslardan oksijen ve enerji sağlayan kanı almaktadır.

Egzersizden hemen önce

Antrenmandan 2 saat önce bir şeyler yemediyseniz ve antrenmana başlamak için 5-10 dakika gibi bir süreniz varsa; elma veya muz gibi bir parça meyve yiyebilirsiniz. Burada önemli olan, sindirimi kolay olan sağlıklı karbonhidrat seçimleri yapmaktır. Böylece, egzersiz sırasında kendinizi halsiz hissetmezsiniz.

Antrenman Sırasında Beslenme

İster birkaç saat boyunca egzersiz yapan profesyonel bir sporcu olun, ister düşük ya da orta düzeyde bir antrenman düzeniniz olsun, az miktarlarda ve sık sık su içerek vücudunuzu nemli tutun.

Bir saat ya da daha kısa süren bir antrenman yapacaksanız, egzersiz sırasında bir şeyler yemenize gerek yoktur.

Ancak; yüksek yoğunluklu ve daha uzun, daha yoğun egzersizler için; az yağlı yoğurt, muz veya kuru üzüm gibi ortalama 50-100 kalorilik sağlıklı karbonhidratlar tüketilebilir.

Antrenman Sonrası: Arabanıza Tekrar Yakıt Doldurun

Uzmanlar, antrenman sonrasında, arabanıza yakıt doldurmanızı önerir. Burada, sıvılar, karbonhidratlar ve proteinler önemlidir.

Sıvılar

Su içmek önemlidir. Suya ek olarak, karbonhidrat sağlayan %100 doğal portakal suyu gibi meyve suları da tercih edebilirsiniz.

Karbonhidratlar

Egzersiz yaparken, kaslar için ana yakıt kaynağı olan çok fazla karbonhidrat yakarsınız. Antrenman sonrasındaki 20-60 dakika içinde; kaslarınız karbonhidratları ve proteini enerji olarak depolayabilir ve iyileşmeye yardımcı olabilir.

Protein

Kasları onarmaya ve büyütmeye yardımcı olması için protein içeren gıdalar tercih edin.
Bunların genel kurallar olduğunun farkında olmak önemlidir. Farklı sindirim sistemleriniz olduğundan, ne tür bir egzersiz yaptığınıza bağlı olarak kurallarda bazı esnemeler olabilir. O halde, sizin için en doğru olanı bulun ve onu yapın. Besinler aracılığıyla vücudunuza ne koyduğunuz ve egzersiz ile vücudunuza ne yaptığınız önemlidir. Her ikisi de, arabanızın motorunun en iyi performansını göstermesi ve bunu sürdürmesi için çok önemlidir.

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın!