Herkese merhaba! Bu yazıda, ayda nasıl 5 kilo verebileceğinizden bahsedeceğiz. Biliyorsunuz ki, ayda kaç kilo verilmesi gerektiği konusunda çok fazla soru işareti var. Herkes, bir an önce kilo konusunu halletmek ve hızlı hızlı kilo vermek istiyor. Bu yazıda, bunu en sağlıklı şekilde nasıl yapabileceğinizden bahsedeceğiz…

Dünya Sağlık Örgütü, ayda 2-4 kilo arası verilmesinin sağlıklı olduğunu belirtmektedir. Çünkü, vücut çok fazla şoka girmeden ve metabolizma yavaşlamadan zayıflamak, vücudumuz için daha sağlıklıdır. Her zaman, verilen bu kilonun geri dönüşü biraz daha zordur.  Dolayısıyla, ayda 2-4 kilo arası vererek daha uzun sürelerde kilonuzu verebilirsiniz. Ancak, kilo problemi yaşayan kişiler bu kadar az kilo vermeyi hiçbir zaman istemezler ve biraz daha fazla olmasını isterler.

Dünya Sağlık Örgütü’nün belirttiği ayda 2-4 kilo aralığı bana göre de biraz yavaş; ancak, biz bunu genel olarak kişiye göre ayarlıyoruz. Bazı danışanlar, “Hocam ben daha fazla yemek yiyerek, daha yüksek kalorili diyetlerle biraz daha yavaş kilo versem sorun olur mu?” diye soruyor. Kimisi de, “ben daha hızlı kilo vermek istiyorum. Zaten kilolarım çok fazla. Artık, beni rahatsız etmeye başladı” diyor. Bunun için de, tamamen kişiye göre davranıyoruz.

Kişinin kilosu 80,90, 100 ve üzeri bir kilodaysa, yağ oranı daha fazla olduğu için, tabi ki bu vücutlar daha hızlı kilo verebiliyorlar. Burada önemli olan, yaptığınız diyetlerdir. Sağlıklı bir diyetle ayda 7-8 kiloya kadar veriyorsanız, bu sizin vücudunuza bir zarar vermeyecektir. Tabi ki, sporla da desteklemek lazım.

Ancak aç kalarak, şok diyetler yaparak, neredeyse 500-700 kalori alarak verilen kilolar tam anlamıyla yağlardan gitmez. Bu kilolar, daha sonra kolay bir şekilde geri gelecektir. Yani, kalıcı olmayacaktır. Bu nedenle, fazla kiloları şok diyetlerle vermek tercih edilmemelidir. Ortalama bir kilo olarak 5 kilo diyebiliriz. Kişinin kilosu fazlaysa, 7-8 kilolara kadar çıkabilir. Bunun için de, ayda 5 kilo nasıl verilir? Sağlıklı mıdır? Kilo oranları çok değişken, bazı insanlar 80-90 ve üzeri bir kiloda ama bu yazıda ayda ortalama nasıl 5 kilo verebileceğinizden bahsedeceğiz.

Ayda 5 Kilo Nasıl Verilir?

  • Gün içinde ana öğünlerde en fazla 1-2 dilim ekmek tüketin.

Genellikle, diyetlerde yapılan en büyük yanlış hemen ekmeği kesmektir. Dolayısıyla, burada ekmeği kesmemek önemlidir. Ana öğünlerde 1-2 dilim ekmek yiyebilirsiniz. 2 dilim örneğini neden verdim? Örneğin; 100 kilo bir kişi 2 dilim ekmek olarak tercih edilebilir. Sıfırlamayın, sıfırladığınız zaman daha hızlı kilo kaybedersiniz ve daha fazla sudan verirsiniz. Ve, günlük enerjiniz çok düşer. Bu nedenle, 1-2 dilim ekmeği mutlaka öğünlerde tüketin.

Öğle yemeğinde 1-2 dilim ekmek varsa; çorbayı ve pilav/makarnayı kaldırın. Ana yemeğin yanına çorba ekleyin. Yanında da ya 1 dilim ekmek ya 1 kase çorba ya da 3-4 kaşık pilav makarna ekleyin. Yani, üç gruptan birini tercih edin ki vücuda fazladan kalori almayın.

  • Gün içinde ana öğünlerin birinde et diğerinde sebze tercih edin.

Gün içerisinde 2 ana öğün yemek tercih ediyorsanız, birinde et diğerinde sebze tercih edin ve bu yemekleri 1 tabaktan fazla tercih etmeyin. Öğle yemeğinde sebze yemeği tercih edecekseniz, 8-10 kaşık kadar yiyebilirsiniz. Dolayısıyla, akşama et yemeği kalacak. Et yemeğini de kendi el büyüklüğünüzü geçmeyecek şekilde tercih edebilirsiniz. Bu şekilde, en azından öğünleri düzenlemiş ve gün içinde ekstra kalori almamış olacaksınız.

  • Ana yemeklerde mutlaka yoğurt tercih edin.

Yoğurt, hem tok tutucu özelliğe sahiptir hem de kan şekerini dengeler. Aynı zamanda, yağ yakımını da hızlandırır. Bu nedenle, öğle ve akşam yemeklerinde birer kase yoğurt ekleyin. “Ayran olabilir mi?” diye soranlar da olacaktır. 1 kase yoğurt yerine 2 bardak ayran da tercih edebilirsiniz.

  • Ara öğünler yapın ve meyve, yoğurt, süt gibi besinler tercih edin.

Ara öğünler yaptığınız zaman, bir sonraki ana öğünde daha az kalori alırsınız. Bu şekilde de, daha kolay bir şekilde kilo verebilirsiniz. Kan şekerini dengelediği için canınızın tatlı çekmesini de azaltacaktır. Dolayısıyla, gün içerisine 2-3 ara öğün ekleyin. Ara öğünlerde; 2-3 ceviz, 10-15 badem, fındık, 1 kase yoğurt, 1 bardak süt gibi seçenekleri tercih edebilirsiniz.

  • Abur cubur ve basit şeker içeren tüm besinlerden uzak durun.

Abur cubur ve rafine şeker içeren tüm besinlerden uzak durun. Bunlar, tatlı, pasta, kek türü besinlerdir. Bunları tek başına kestiğinizde bile, kendiliğinden 2-3 kilo gidecektir. Bu tür besinler, yağa dönüşmesinin yanında, vücutta su da tutar ve bağırsakları şişirir.

  • Bazı akşamlar ana yemek yerine yoğurt kürü tercih edin.

Aç hissetmediğiniz akşamlarda ana öğünü kaldırabilirsiniz. Onun yerine, yağ yakan bir yoğurt kürü koyabilirsiniz. Bu tür kürler metabolizmayı hızlandırdığı için, ayda birkaç kilo fazladan yağ yakmanıza yardımcı olacaktır. Örneğin; haftada 2 kez yaparak ayda toplamda 8 kez yaparsanız, ayda 1-2 kilo daha fazla verebilirsiniz. Bu tür tarifler; metabolizma hızlandırır, tok tutar ve yağ yakar. Bazı kişilere zor gelebilir ancak 2 gün yaptığınız zaman çok kısa sürede verecektir ve sizi zorlamayacaktır.

  • Günde 2 litre su için.

Kilo problemi yaşayan kişiler genellikle su içmiyor. Su içmek, gün içerisinde iştahı gerçekten baskılayacak ve metabolizmayı hızlandıracaktır. Günde 2 litre su içtiğiniz zaman, metabolizmanız %5-10 daha hızlanır. O gün içerisinde, kendinizi daha tok hissedersiniz.

  • Günde 1 saat tempolu yürüyüş yapın.

Yürüyüş yapan bir danışan, 1 ayda 6-7-8 kilolara kadar çıkabilirken, yürüyüş yapmayan kişiler 3-4 kiloda kalıyorlar. Bir ayda 5 kilo vermek istiyorsanız, mutlaka kardiyo türü bir spor yapmalısınız. Açık havada yürüyüş, psikolojiye de iyi gelir. Yağ yakımını da hızlandırır. En azından, 1 ayda birkaç kilo fazladan vermenizi sağlayacaktır.

Uyguladığını zaman hem tok hissettiğinizi hem de daha fazla kilo verdiğinizi göreceksiniz. Bugünlük benden bu kadar. Şimdilik hoşça kalın!

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın!