Herkese merhaba! Çok seveceğiniz ve işinize yarayacak bir tarif ile daha karşınızdayım. Biliyorsunuz, sizlere sürekli yoğurt kürü tarifleri veriyorum ve yapan kişilerin de faydalandığını görüyoruz. Bu tarif de onlardan bir tanesi. Özellikle karın, göbek ve bel yağlarında etkili bir tarif. Bu bölgelerden rahatsızsanız, kilo vermek istiyorsanız veya kilo vermeniz durduysa ve harekete geçirmek istiyorsanız, bu tariften faydalanabilirsiniz!

Hangi Malzemelere İhtiyacımız Var?

  • 1 kase ev yapımı kaymaksız yoğurt (kadınlar 4, erkekler 6 kaşık kullanabilir)
  • 1 adet rendelenmiş çiğ kabak
  • 1 adet rendelenmiş yeşil elma
  • 2 tam ceviz (6-8 adet badem)

Yoğurdu bir kaseye aktarın. İçerisine diğer malzemeleri de ekleyin ve güzelce karıştırın. Tarçın da ekleyebilirsiniz. Kilonuz daha fazlaysa, 80-90 kilo civarındaysa; içerisine 3 yemek kaşığı karabuğday veya yulaf ezmesi de eklerseniz, sizi daha fazla tok tutacaktır.

Neden Yoğurt Kullanıyoruz?

Yoğurt, kan şekerini dengeler ve uzun süre tok kalmanızı sağlar. Bu şekilde, gün içerisinde daha az kalori almanıza yardımcı olur. Bunların yanında, içerdiği kalsiyum ile lipaz enzimini aktive eder ve yağları yakmada etkilidir.

Genellikle, biz “karın yağları” deriz; ancak, karın ve göbek yağlarını yakmanın yanında, yağ olan diğer bölgelere de etki edecektir. Özellikle de kalça bölgesi! Kilo vermek isteyen kişiler, genellikle kalçadan kilo veremediğini düşünür ancak o bölgede fazla yağ varsa, biraz daha geç eriyebilir. Bu karışım, yağ yakımına etki ettiği için tüm bölgelerden fayda sağlarsınız.

Neden Kabak Kullanıyoruz?

Kabak, bağırsakları hızlandırıcı etkiye sahiptir. İçerisinde bir jel vardır ve bu jel gerçekten çok sağlıklıdır. Kabak doğradığınız zaman, elinize yapışan bir şey fark edebilirsiniz. Bu, bağırsak duvarlarını onarmaya yardımcı olduğu için de çok sağlıklıdır. Aynı zamanda, bağırsakları hızlandırması ile metabolizma da hızlanacaktır. Bu tarifte, kabağı çiğ kullandık. İsteğe bağlı olarak miktarını arttırabilirsiniz.

Neden Yeşil Elma Kullanıyoruz?

Metabolizma hızlandırıcı etkisi vardır. Zaten, şunu da söylerler, “Hocam, ben yeşil elma yediğim zaman 1-2 saat sonra acıkıyorum”. Bu, genel olarak iyi bir şeydir; metabolizmanın çalışmaya başladığını ve sizden besin istediğini gösterir.

Neden Ceviz Kullanıyoruz?

Yukarıdaki malzemeler ile; tarifte karbonhidrat, lif, protein sağlamış olduk. Ceviz ile yağı da sağladığımızda, çok dengeli bir besin olacak. Ve biz, bunu bir ana öğün olarak yapabileceğiz. Yağın da uzun süre tok tutucu etkisi olduğu için, yağı ihmal etmemiş olacağız. Bu tarifte, ceviz yerine badem ve fındık da kullanabilirsiniz.

Gün İçerisinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Gün içerisinde yediklerimizin çok fazla önemi var. Gündüz her şeyi yiyip akşam bu karışımı yaparsanız, o zaman çok etkili olmayacaktır. Bu nedenle, sabahtan akşama kadar dikkat etmelisiniz.

Kahvaltı

1-2 haşlanmış yumurta
1-2 dilim beyaz peynir
1-2 dilim esmer ekmek
Yeşillik

Ara Öğün

2 adet ceviz + 2 adet kuru hurma veya
1 adet meyve

Öğle Yemeği

Sebze ya da bakliyat yemeği
1 kase yoğurt
1 dilim ekmek

Ara Öğün

1 dilim beyaz peynir + 1 galeta veya
1 kase yoğurt + 1 galeta

Akşam Yemeği

Yağ yakan yoğurt kürü

Yoğurt küründen sonra günü kapatın. Sonrasında herhangi bir şey yemeyin. Su, kahve, siyah ve yeşil çay içilebilir; ancak en geç 20:00’de yemek yemelisiniz.

Bu kürü 4 günden fazla yapmamanızı öneririm. Daha fazla yaparsanız, tek yönlü bir beslenmeye dönerek metabolizmayı yavaşlatabilir. Bu nedenle, maksimum 4 gün yapmanızı öneririm. Bu kürü, ayda 2-3 kez yapabilirsiniz. Yani, 10 günün 3 günü şeklinde, ayda 3 kez yapabilirsiniz.

Kimler Yapmamalı?

  • Emziren kadınlar
  • Şeker hastaları
  • Gut hastaları
  • Hamileler
  • 15 yaşından küçük çocuklar

Mutlaka kendi diyetisyenine danışmalıdır.

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın!