Bahar Alerjisi’ne Karşı 9 Beslenme Tüyosu

//Bahar Alerjisi’ne Karşı 9 Beslenme Tüyosu

Bahar Alerjisi Nedir?

Bahar ayları kimi insanlar için yaza hazırlık ve canlanma ayı; kimi insanlar içinse bahar alerjisi ayıdır. Bahar ile birlikte bahar alerjisi hastalıkları da artmakta; polen(çiçek tozları), akar böcekleri, kuş tüyleri gibi birçok etken alerjiye sebep olmaktadır. Burun akıntısı, burunda kaşıntı, hapşırma, burun tıkanıklığı, gözde kızarıklık, gözlerde kaşıntı ve yaşarma bahar alerjisi’nin en belirgin özelliklerindendir. Toplumda bahar yorgunluğu denilen; isteksizlik, halsizlik ve yorgunluk da bir bahar alerjisi sayılabilir.
Bahar alerjisi maalesef %100 oranında önlenememektedir. Ancak önceden önlem alma ve bağışıklık sistemini güçlendirme ile daha kolay atlatılabilir.

Eğer sizde de Bahar Alerjisi varsa aşağıdaki 9 beslenme önerisine dikkat edin:

  1. Vücudun alerjen maddelere karşı daha dirençli olması için sağlıklı bir beslenme programı uygulanması önemlidir. Mevsim meyve ve sebzelerinin; aynı zamanda protein kaynağı olan yumurta, tavuk, kırmızı et gibi besinlerin tüketimine özen gösterilmelidir.
  2. Hazır gıdalar, işlem görmüş besinler, şeker ve kızartılmış yiyecekler bahar alerjisi semptomlarını tetikleyebilir. Bu yüzden bu besinlerden uzak durulmalıdır.
  3. Günde 8-10 bardak su tüketimine dikkat edilmelidir. Su vücuttan yabancı toksinlerin atımına yardımcı olur.
  4. Vücuttaki sıvı dengesini korumak için kafein içeren çay, kahve gibi içecekleri ve tuzu fazla tüketmekten kaçınılmalıdır. Bu besinleri çok fazla tüketildiğinde içilen su miktarı arttırılabilir.
  5. Bahar yorgunluğundan kaçınmak için metabolizma hızınızı arttırabilirsiniz. Yeşil çay tüketimi metabolizma hızınızda etkili olacaktır. Ancak tüketilen miktarın 2-3 fincanı geçmemesine dikkat ediniz.
  6. Bağışıklık sisteminizin güçlendirmek ve kendinizi daha dinç hissetmek için C vitamini, E vitamini, B grubu vitaminlerinden yararlanabilirsiniz.
  7. Özellikle bağışıklık sisteminin güçlenmesine etki eden ve antioksidan kaynağı olan; maydanoz, ıspanak, brokoli, yeşilbiber, çilek, portakal, limon, greyfurt, ananas, yaban mersini gibi C vitamini içeren besinleri tüketebilirsiniz.
  8. B grubu vitaminlerini özellikle sinir sistemi üzerine etkileri vardır ve halsizlik, isteksizlik durumlara karşı tüketilebilir. Tam tahıllı ürünler, kuru baklagiller, esmer pirinç, bulgur, yulaf ezmesi, yumurta, karaciğer ve sakatatlar B grubu vitaminlerinden zengin besinlerdir.
  9. Antioksidan kaynağı ve kas sağlığı için önemli olan; yeşil yapraklı sebzeler, bitkisel yağlar, fındık, ceviz, badem gibi E vitamini kaynaklarını tüketebilirsiniz.

Kişiye özel ve sağlıklı diyet programları nasıl olmalı?

Size özel beslenme ve diyet programları için iletişim sayfamızdan randevu alabilir, Uzaktaysanız telefonunuza Appstore ve Playstore üzerinden yükleyebileceğiniz Cepte Diyetisyen mobil uygulaması ile online diyet programlarımıza hemen başlayabilirsiniz. Bunun için tıklayıp bilgi alabilirsiniz.

Beğenin paylaşın herkes faydalansın
By | 2017-04-08T13:14:29+00:00 Nisan 8th, 2017|Kategoriler: Blog|Etiket: , , , , |Yorum yok

Siz de fikrinizi belirtin