Ketojenik Diyet Nedir? 

Dünyada pek çok kişi vücut ağırlığını azaltmak ve hızlı kilo vermek için çeşitli yöntemlere başvuruyor. İsmini daha sık duymaya başladığımız Ketojenik Diyet bunlardan biridir. Uygulanan beslenme programının besin değerlerine ve uzun vadede sağlığa etkilerine dikkat edilmesi gerekir. Hızlı kilo vermek uğruna vücut direncinin düşmemesine özen gösterilmelidir. (Bkz: Ketogenic Diet)

Son zamanlarda ketojenik diyet hızlı kilo verdiriyor söylentisi ile hızla yayılmaya başladı.  Ancak karbonhidrattan kısıtlanmış diyet programı olarak bilenen bu diyet aslında tedavi amaçlı uygulanan bir programdır. Bu spesifik diyet programında dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır.

Ayrıca, Zayıflama Yöntemleri konulu makalemde En iyi 20 Bilimsel tavsiyeyi özetledim, göz atmanızı öneririm.

İlk defa 1920’li yıllarda uygulanmaya başlanan ketojenik diyet, epilepsi hatası çocukların epilepsi nöbetlerini kontrol etmek için kullanılmıştır. Daha sonraki yıllarda epilepsi hastalığında olduğu gibi kanser tedavisinde de etkilerinin olduğu görülmüştür. Ketojenik diyet; yüksek yağ, düşük protein, düşük karbonhidrat içeren bir beslenme programıdır. Diyette enerjinin %80-90’ı yağdan karşılanır. Bu diyet programı yüksek yağ içeriğinden dolayı tadı olmayan ve zor tüketilen besinler içerir. Diyetin yağ içeriğinin yüksek olması için tereyağı, mayonez, kremalar, sıvı yağlar diyetin önemli bir kısmını oluşturur.

Ketojenik diyet programının doğru sonuç verebilmesi için uygulamadan önce açlık durumu olması ve kişinin 1-3 gün öncesi sadece su tüketmesi gerekir. Bu yüzden uygulanacak kişi gözetim altında olmalı ve yatarak tedavi edilmelidir.  Bu dönemde metabolizma hızı yavaşlar ve su dokusu kaybı olabilir, sıvı tüketiminin önemi artar.

Ketojenik Diyet Hangi Sağlık Sorunlarına Neden Olur?

Sağlıklı bir bireyin bilinçsiz bir şekilde uyguladığı bu diyet uzun vadede birçok sağlık sorununa neden olabilir. Uzun dönemdeki açlık sürecinde vücut kas kaybetmeye başlar ve buna bağlı olarak karaciğer ve böbrek fonksiyonlarında bozulmalar görülebilir. Vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklı eklem ağrıları ve geçmeyen yorgunluk hissi olabilir. Hızlı kilo vermek amaçlı uygulanan şok diyetler safra kesesi taşı, sindirim sistemi bozuklukları, dolaşım problemleri, tansiyon düzensizlikleri gibi birçok sağlık problemini de beraberinde getirir.

Kilo verme sürecinde mucizeler yaratan bir diyet programının olmadığı unutulmamalıdır. Hızlı ve bilinçsiz gerçekleşen kilo kayıpları vücutta ileriki dönemlerde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Ketojenik diyet gibi özel bir beslenme programı, uzman gözetiminde gerekli görüldüğü zaman uygulanmalıdır. Kilo verme sürecinde bireye uygun hazırlanan ve gerekli besin değerlerini içeren sağlıklı beslenme programı yeterli olacaktır.

Kişiye özel ve sağlıklı diyet programları nasıl olmalı?

Size özel beslenme ve diyet programları için iletişim sayfamızdan randevu alabilir, Uzaktaysanız telefonunuza Appstore ve Playstore üzerinden yükleyebileceğiniz Cepte Diyetisyen mobil uygulaması ile online diyet programlarımıza hemen başlayabilirsiniz. Bunun için tıklayıp bilgi alabilirsiniz.

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın!