Papatya ailesine ait bir bitki olan ekinezya, oldukça güçlü ve son derece tatlı bir aroması sayesinde sağlıklı bir bitki çayı hazırlamak için harika bir seçenek olabilir. Bağışıklığı güçlendirmeye ihtiyacımız olan şu günlerde ve mevsim geçişlerinde; soğuk algınlığı ve üst solunum yolu enfeksiyonları gibi sağlık sorunlarına bağlı semptomların hafifletilmesine katkı sağlayabilir.

Kuzey Amerika kabilelerinde çok uzun zamandır doğal bir ilaç olarak kullanılan ekinezya, lezzetinin dışında aynı zamanda son derece sağlıklı bir içeriğe sahiptir. Bağışıklık güçlendirici etkisinin yanında diğer potansiyel sağlık yararlarını öğrenince, onu içmek için sabırsızlanacaksınız! Hadi başlayalım.

Ekinezya Nedir?

Kuzey Amerika’ya özgü bir bitki olan ekinezya; ağaçlık, açık alanlarda ve çayırlarda yetişmektedir. Dokuz farklı türün ait olduğu bir aileden gelen ekinezyanın; hem kökü hem de üst kısımları çaylarda kullanılmaktadır.

Bu bitki fenolik asit, poliasetilenler, kafeik asit gibi etkileyici aktif bileşikler içermektedir. Ekinezya ile ilgili yapılan araştırmalar; iltihaplanmada azalma, bağışıklık sisteminde güçlenme, kan şekeri seviyelerinde düşüş gibi bir dizi sağlık yararı tespit etmiştir.

Ekinezya Çayı Güçlü Bir Antioksidandır

Antioksidan işlevi gören bileşikler ile yüklü olan ekinezya, etkileyici bir besin profiline sahiptir. İçerdiği flavonoidler ve diğer antioksidanlar sayesinde; kalp hastalığı ve şeker hastalığı gibi kronik hastalıklara neden olan oksidatif stresin azalmasına yardımcı olur.

Ekinezya Çayı Sağlık Yararları

 • Kan şekeri seviyelerini dengeler

Kan şekeri seviyelerindeki dalgalanmalar, ciddi sağlık problemlerinin gelişme riskini arttırır. Tip 2 diyabet başta olmak üzere, kan şekeri seviyelerindeki yükselmeler çeşitli kronik hastalıklar ile ilişkilendirilmektedir. Ekinezya çayı ile ilgili yapılan çalışmalar, kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Bir çalışmada, içerdiği özlerin karbonhidratları sindiren enzimleri baskıladığını göstermiştir. Bu da, ekinezya çayı içildiğinde kana giren şeker miktarının daha az olacağı anlamına gelir.

 • Kaygı ile mücadele etmenize yardımcı olabilir

Günümüz modern toplumlarında oldukça yaygın bir sorun olan kaygı ve endişe, ekinezya çayı içilerek azaltılabilir. İçerdiği güçlü antioksidanlar ile, kaygıyı azaltmaya yardımcı olabileceği belirtilen bu değerli bitki, sakinleştirici bir etkiye de sahiptir. Ekinezyanın kaygıyı azaltmadaki etkisi üzerine çalışmaların sayısı henüz yeterli olmasa da, insanlar üzerinde yapılan araştırmalarda, kaygı duygusunda hızlı bir düşüş sağladığı görülmüştür. Özellikle rahat uykuya dalmak ve tedirginli, kaygı hissiyatı gibi şikayetlerin giderilmesi için ekinezya çayı içilebilir.

 • İltihaplanmayı azaltır

Vücutta meydana gelen iltihaplanmalar, çeşitli sağlık sorunları ve kronik hastalıklar ile ilişkilendirilmektedir. Ekinezya ile ilgili yapılan bazı çalışmalar, vücutta meydana gelen aşırı iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur. Bununla birlikte insanlar üzerinde yapılan başka bir çalışmada, ekinezya özünün yer aldığı bir besin takviyesi alınmasının kronik ağrıları hafifletebileceği de görülmüştür.

 • Cilt kalitesini arttırır

Ekinezya bitki özünün, cilt problemlerinin tedavisinde kullanılabileceğini gösteren araştırmalar vardır. Antibakteriyel ve iltihaplanma karşıtı özellikleri ile, akne oluşumuna neden olan bakterilerin büyümesini bastırabildiğini gösteren çalışmalar da mevcuttur. Bu yüzden çeşitli cilt bakım ürünlerinde ya da kremlerde ekinezya bitkisini görebiliriz. Düzenli olarak ekinezya çayı tüketmek; cildin nemini arttırarak kırışıklıkların azalmasına da yardımcı olabilir.

 • Kansere karşı koruma sağlar

Sağlıklı olan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyümesiyle meydana gelen kanser, günümüzde en yaygın ölüm nedenlerinden biridir. Ekinezyanın içerdiği özler ile ilgili yapılan çalışmalar, kanser hücrelerinin büyümesini baskılayabileceğini göstermiştir. Hatta, kanser hücrelerini öldürmeyi tetiklediğini gösteren bazı çalışmalar bile mevcuttur.

Ekinezya Çayı Bağışıklığı Güçlendiriyor!

Ekinezya çayının bilinen en önemli faydası, bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkileridir. Bağışıklık sisteminin virüsler ve enfeksiyonlar ile savaşmasına yardımcı olabildiği bildirilen ekinezya çayı, ayrıca hastalıkların daha hızlı iyileşmesine de yardımcı olmaktadır.

Soğuk algınlığının önlenmesi ve tedavi edilmesinde sıkça kullanılmasının nedenlerinden biri budur. Bununla birlikte yapılan bir çalışma; soğuk algınlığı gelişme riskini yarı yarıya azaltabildiğini ve soğuk algınlığı gelişmesi durumunda tedavi süresinin 2 gün kısalabileceğini bulmuştur. Yine de, ekinezyanın soğuk algınlığı tedavisindeki etkileri hakkında daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Ekinezya Çayı Nasıl Demlenir?

Güçlü aroması ve tatlı lezzeti ile ekinezya çayını evde demlemek son derece kolaydır. Güçlü bir bağışıklık güçlendirici ve üst solunum yolu enfeksiyonlarını önleyici bir çay hazırlamak isterseniz; ekinezyayı ıhlamur, bal ve biraz da limon ile birleştirerek harika bir karışım hazırlayabilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeleri şöyle sıralayalım:

 • 1 tatlı kaşığı ekinezya
 • 2 yemek kaşığı ıhlamur
 • Limon
 • İstenirse kabul tarçın

Ekinezya ve ıhlamur yapraklarını bir demliğin içerisine alın. Ardından üzerine kaynar suyu ekleyin ve 5 dakika kadar kapağı kapalı bir şekilde demlenmeye bırakın. Ardından suyunu süzüp bir bardağa alın. Daha tatlı bir tat isterseniz içerisine kabul tarçın ve taze limon suyu ekleyerek servis edin. Afiyet olsun 😊

Ekinezya Çayı Kilo Verdirir Mi?

Bağışıklık güçlendirici etkileri ile tanıdığımız ekinezya çayı ile ilgili merak edilen konulardan biri de kilo vermeye etkileri oluyor.

Ekinezya çayının, kilo vermeye ya da yağ yakımına doğrudan bir etkisi olup olmadığı henüz bilinmemektedir. Ancak, içerdiği güçlü antioksidanlar ile genel sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilir.

Bununla birlikte, yukarıda ekinezya çayı içmenin kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğinden bahsetmiştik. Kan şekeri seviyelerindeki yükselmeler, yalnızca şeker hastalığı ile değil, obezite ile de ilişkilendirilmektedir. Bu nedenle, daha düşük kan şekeri seviyeleri, daha düşük obezite riski anlamına da gelir. Kan şekerinizin hızla yükselip düşmemesi iştahınızın da daha dengeli olmasını sağlar. İştah açıklığı problemi yaşamamanız ise besin tüketiminin daha dengeli olmasını sağlayarak yüksek kalori almanızı engeller.

Kısaca kan şekeri seviyelerini dengeleyici etkileri ile ekinezya, daha uzun süre tokluk hissetmenize ve gün içerisinde gelen açlık krizlerinin bastırılmasına da yardımcı olabilir.

Ekinezya Çayı Yan Etkisi Var Mı?

Vücut tarafından iyi tolere edildiğinden, kısa süreli kullanım için genellikle güvenli kabul edilse de, doz aşımlarında ya da uzun vadeli kullanımlarda bazı olası yan etkilerden söz edilebilmektedir:

 • Ciltte kaşıntı ve döküntü,
 • Kurdeşen dökme
 • Ciltte şişkinlik
 • Karın ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Nefes darlığı

Bu etkiler, ekinezya çayının ait olduğu ailenin çiçeklerine alerjisi olan kişilerde yaygın olarak görülmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri olduğundan, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullanan kişilerin tüketmesi tavsiye edilmemektedir. Gebe kadınlar ve emziren anneler de doktorlarına başvurduktan sonra bu çayı içmelidirler.

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın! Diyetisyen kontrölünde diyete başlamak için 0546 655 6676'dan randevu veya online diyet bilgisi alabilirsiniz.