Herkese merhaba! Yine, çok işinize yarayacak bir konu ile karşınızdayım. Bu yazıda; diyet yaparken yanlış bildiğiniz doğrulardan bahsedeceğiz. Gerçekten çok işinize yarayacağını düşünüyorum. Bu konuya nereden mi geldim?

Danışanlarıma, “Şunu yiyebilirsin, bunu yiyebilirsin” dediğimde çok şaşırıyorlar. Bunun nedeni de, bunların her zaman yasak olduğu söylenmiş olması. Bunları yediği zaman da kilo veremeyeceğini düşündüğü için, bu tür besinleri tüketmekten kaçınıyor ve bu bilgileri yanlış bilip hayatlarına uyguluyor. Bu yazıda paylaşacağım bilgiler, umarım çok işinize yarayacak ve diyetinizin sürdürülebilir bir diyet olmasını sağlayacaktır.

Bir diyetin sürdürülebilir olması ve yaşam tarzınıza uyması gerçekten çok önemlidir. Çünkü, 1-2 ay, belki 3 ay süreyle yapılan çok sıkı diyetlerle 10-20 kilo kadar verebiliyorsunuz. Sonrasında, hiçbir şey yemeden ve her şeyi hayatınızdan çıkararak kilo verdiğiniz için; devamında bu kiloyu bir yıl geçmeden geri alıyorsunuz. Bu nedenle, bazı besinleri diyete dahil etmek gerekiyor ki; psikolojimizde büyük bir açlık oluşmasın. Çünkü, psikolojik açlık oluştuğu zaman diyeti bozuyoruz ve ne yazık ki geri dönemiyoruz. Bakalım, bu önerilerime şaşıracak mısınız? Hadi başlayalım!

Ezber Bozan Diyet Doğruları

1.Dolma, lahmacun, tost ve simit gibi besinleri asla yememelisiniz.

Birçok kişi diyet yaparken bu besinlerin asla yenilmemesi gerektiğini düşünür. Ancak, bunların günlük ölçülerini ayarlayarak diyetinize ekleyebilirsiniz. Kilo vermenizi kesinlikle engellemeyecektir. Örneğin; lahmacun, kadınlarda 1- 1.5 adet ve erkeklerde 2 adet ana yemek yerine tüketebilir. Yanında ayran, salata, yarım kase çorba tüketilebilir. Bu, sizin diyetinizi aslında bozmaz.

  • 1 dilim ekmek, ¼ simit demektir. Ekmek yerine çeyrek simit koyabilirsiniz. Bunları diyete eklediğiniz zaman, bu tür besinlere özlem oluşmadan zayıflamış olacaksınız.
  • Tostu; tost ekmeklerinin esmer olanlarından kaşar ya da beyaz peynirle yapıp haftada 1-2 kez kahvaltıda tüketebilirsiniz.
  • Dolmayı ise haftada 1 yada 2 haftada 1 kez ana yemek olarak; 3 tane küçük dolma ya da 2 tane büyük dolma şeklinde katabilirsiniz. Dolma, 1 kase yoğurt ve salata şeklinde bir ana yemek hakkınız olarak kullanabilirsiniz.

2. Asla kaçamak yapmamalısınız.

“Diyeti bozarsam gerisi gelir” fikri, genellikle uzun süreler devam ettiriliyor. Örneğin; 3 ay diyet yapılıyor ve ağzına diyet haricinde hiçbir şey koymuyor. Sonrasında, bir tane yasaklı besini yediği zaman, “tamam diyet bitti” diye düşünüyor ve diyetini bozuyor. “Bunu ben yapmam” diyorsunuz ama ne yazık ki psikolojik olarak yapıyorsunuz.

Siz fark etmeden, sevdiğiniz besinleri ara ara yemediğiniz zaman psikolojiniz bir açlık oluşturuyor ve ne yazık ki sonrasında bunu durduramıyoruz. O halde ne yapmalı? Sevdiğiniz bir besini özlememek,  diyetinizi daha uzun süre sürdürebilmek ve de bir kez yanlış besin tükettiniz diye komple diyeti bozma yoluna gitmemek için; 2 haftada 1 sevdiğiniz bir yemeği serbest olarak yapabilirsiniz, yani kaçamak yapabilirsiniz. Bu, sizin kilo vermenize engel olmayacaktır.

3. Çikolata, bal, reçel gibi besinleri asla yememelisiniz.

Bunun doğrusu, “her gün yememelisiniz”. Yani, çikolatayı bitter ya da sütlü olmak kaydıyla, 3-4 kare kadar ara öğünde yanında 1 bardak sütle birlikte tüketebilirsiniz. Balı ve reçeli, kahvaltıda zeytin yerine 1 yemek kaşığı tüketebilirsiniz. Bu şekilde, bu tür besinlere vücudunuz özlem duymayacaktır. Ve, daha uzun süreler diyet yapabileceksiniz.

Burada vurgulamak istediğim şu; önemli olan, bir besini ne kadar sık tükettiğinizdir. Haftada 1 kez çikolata yediğinizde inanın ki kilo almazsınız. Önemli olan; çok kallavi bir kahvaltı yapıp, öğle yemeğinde hamburger yiyip, aralarda abur cubur yememektir. Bu şekilde, tabi ki kilo alırsınız. Ancak, bu tür besinleri küçük küçük ayarlarsanız, kaloriyi aşmadığınızda kilo almadığınızı ve bir de üstüne kolaylıkla kilo verebildiğinizi göreceksiniz.

4. Akşam eve geç geliyorum, yemek yememeliyim.

Genellikle, normal işi olan ve eve geç gelmeyen kişiler zamanında yemek yiyor. Ancak, diğer kişiler ya işinden ya da başka durumlardan dolayı eve geç geliyor. Sizin akşam yemeğiniz, bu saate göre ayarlanabilir. Yani, size uymayan diyetlere uymak zorunda değilsiniz. Diyetiniz buna göre ayarlama yapacaktır.

Gün içinde saatlerinizi ve kalorilerinizi ayarladığınız zaman, yatmadan 3-4 saat önce ana yemeğinizi yediğiniz zaman vücudunuzun bunu yaktığını göreceksiniz. “Ben 9’da geliyorum, 11’de yatıyorum” da diyebilirsiniz. Akşam yemeğinize, vücudunuzda kiloya dönüşmeyecek herhangi bir besin koyduğunuz zaman; göreceksiniz ki gün içinde dikkat ettiğinizde asla kilo vermekte zorlanmayacaksınız.

Eve geç geldiyseniz ve 2-3 saat sonra yatacaksanız, öğle yemeğini yapalı da çok olduysa; son ara öğünü öne alarak 19:00 – 20:00 gibi 1 tane meyve ve sonrasında akşam yemeği yiyerek günü kapatabilirsiniz.

5. Diyette asla pilav, makarna, pirinç tüketmemeliyim.

Böyle bir bilgi yok! Eğer, diyetinizde kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinizde birer dilim ekmek varsa; 1 dilim ekmeği kaldırarak yerine 3-4 yemek kaşığı bulgur, kısır, pilav, makarna koyabilirsiniz. Bu, sizin diyetinizi bozmayacaktır. Tabi ki, her gün yemeyin ancak haftada 1-2 kez tüketin ki özlem oluşmasın.

6. Diyette sadece haşlanmış yumurta yemeliyim.

Bununla çok fazla karşılaşıyorum. Tavada yumurta verdiğim zaman danışanlarım şaşırıyorlar. Eğer, siz kilo vermekte zorlanmıyorsanız, diyetinizi güzel bir şekilde yapıyorsanız, haşlanmış yumurta yerine; tereyağlı yumurta da yenilebilir. Omlet ve menemen de yapabilirsiniz. Tabi ki, burada önemli olan; 1 tatlı kaşığı tereyağı ya da 1 yemek kaşığı zeytinyağı kullanarak omlet ya da tavada yumurta hazırlamaktır.

7. Her sağlıklı besini mutlaka yemeliyim.

“Her sağlıklı besini yemek zorundayım yoksa kilo veremem” gibi bir algı var. Avokado, sürekli yenmesi gereken bir şey ya da Hindistan cevizi yağı mutlaka kullanılması gereken bir şey gibi gösteriliyor. Böyle bir şey yoktur. Bu noktada, şu tür danışanlarla karşılaşıyoruz; diyetisyene gitmek istemiyor çünkü ona sevmediği besinleri vereceğini biliyor. Çünkü, bu besinleri yemezse zayıflayamayacağını düşünüyor.

Genellikle, aileler çocuklarına bu baskıyı çok yapıyorlar. Böyle bilgiler yok. Diyetler kişiye özeldir. Eğer, siz yumurta yemiyorsanız, uzmanlar olarak bizler onun alternatiflerini buluruz. Yemediğiniz besinlerle diyet yapmak sürdürülebilir bir şey değildir.

8. Ekmek tüketirsem kilo veremem.

Ekmeğin sağlıksız olduğu ve bağırsakları şişirdiği yönünde çok fazla bilgi var. Burada, şuna katılabilirim; ekmeğin fazlası zarar. Ancak, az yediğiniz zaman kesinlikle size zarar vermeyecektir. Bu nedenle; gün içerisinde 1-2 dilim ekmek tüketmek kilo vermenize engel olmayacaktır.

9. Akşamdan sonra asla meyve yemeyin, yağa dönüşür.

Böyle bir bilgi, ne yazık ki biraz daha hızlı kilo vermek isteyenlerin ve bunu destekleyen uzmanların çıkardığı bir bilgidir. Böyle bir şey kesinlikle yok. Siz, gün içerisinde aldığınız kaloriyi yakarsanız, vücudunuzda yağlanma olmaz. Aksine, gün içerisinde aldığınız kaloriyi yaktığınız zaman, vücudunuzun kilo verdiğini ve yağ yaktığını göreceksiniz.

Ben; akşam yemeğinden sonra meyve isteyen danışanlarıma meyve veriyorum. Çünkü, vitamin- mineral dengesi açısından çok önemli. Bu nedenle, sürekli meyve tüketelim ve asla meyvede şeker var diye ondan uzak durmayalım. Önemli olan, miktarı doğru ayarlamaktır. Örneğin; akşam yemeğinden sonra 1 adet elma yemek size zarar vermez. Ancak; 1 salkım üzüm, 1 elma, 1 tane incir gibi birkaç porsiyon meyve yemek, vücutta yağa dönüşecektir. Yani, ölçüye dikkat ederek diyette meyve de tüketebilirsiniz.

10. Diyette asla patates yememeliyim.

Normalde, ben hafta sonları danışanlarıma kahvaltıda fırında pişmiş patates ya da sadece hafta sonuna özel “kızartma yiyebilirsiniz” diyorum, ama nasıl? Şöyle olmak kaydıyla;

  • Kahvaltıda 1-2 dilim ekmek olan bir diyet yapıyorsanız, 1 dilimi çıkarıp onun yerine 1 küçük boy patatesi ekleyebilirsiniz. Bu, sizin diyetinize zarar vermeyecektir.

Bu yanlış bilgileri giderirseniz, diyetinizi daha uzun süre devam ettirebilirsiniz. Kendinizi kısıtlayarak hiçbir yere varamazsınız. Burada önemli olan; ölçüleri ile diyete eklerseniz ve bunu gün içerisinde ölçülü bir şekilde yemeyi öğrenirseniz, kilo verdiğiniz zaman da nasıl kalıcı olduğunu göreceksiniz.

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın! Diyetisyen kontrölünde diyete başlamak için 0546 655 6676'dan randevu veya online diyet bilgisi alabilirsiniz.