Ödem atan yiyecek ve içecekler; vücudun aşırı sıvıdan, özellikle de su ve sodyumdan kurtulmasına yardımcı olur. Hemen hepsi, böbrekleri idrara daha fazla sodyum atması için uyarır. Ödem atan bitki çayları, vücuttaki sodyumu uzaklaştırdığında, vücut da fazla suyu dışarı atmaktadır. Peki, ödem atan bitki çayları hangileridir? Nasıl işe yararlar?

İdrar Söktürücü Bitkiler Ne İşe Yarar?

Vücutta aşırı sıvı tutulması, genellikle ödem adı verilen bir şişlik durumuyla sonuçlanır. Vücudun herhangi bir bölümünü etkileyebilir. Genellikle kollar, ayaklar, ayak bilekleri ve bacakları etkilemektedir.

Ödem, çeşitli ilaçlar, hamilelik, kalp sorunları, böbrek hastalığı gibi altta yatan bazı sağlık sorunlarından ya da beslenme ve yaşam koşullarından kaynaklanabilir. Altta yatan bir hastalıktan kaynaklanıyorsa, ödemin azalıp azalmadığı ele alınmalıdır. Ödemin atılması ve rahatlama için bitki çayları, çoğunluk vücutta sıvı tutulmasının nedenlerine odaklanır.

Bitki çayları, genellikle etkileri tersine çevirerek ve vücudun sıvı dengesini yeniden sağlayarak ödeme neden olan faktörlerle savaşan idrar söktürücü özelliklere sahiptir. İdrar söktürücü bitkiler; ayrıca bozulan kan damarlarını güçlendirir, lenfatik sistemin fazla sıvıları vücuttan atmasına yardımcı olur. Fazla suyu ve vücut atıklarını temizlemek için böbrekleri ve idrar yolu sistemini uyararak vücutta daha az su tutulmasını sağlarlar.

Bununla birlikte; ilaç kullananlar, ciddi hastalık öyküsü olanlar, hamile veya emziren kadınlar, bu bitki çaylarının kullanımı konusunda profesyonel bir sağlık uzmanına danışmaları önerilir.

Ödem Atan Bitki Çayları Nelerdir?

Vücuttaki fazla sıvıyı atan ve toksin karşıtı bitki çayları, kilo verme odaklı bir diyet programı için mükemmeldir. Su tutma ve şişme söz konusu olduğunda birçok farklı katkıda bulunan faktöre yardımcı olurlar. Bitki çayları, uzun yıllardır ödem ve sıvı atma için doğal bir tedavi olarak kullanılmaktadır. Peki, hangi bitki çayları ödem atmak için kullanılabilir?

 • Ekinezya Çayı

Ekinezya bitkisi, bağışıklık sistemini güçlendirmek için harika bir seçenektir. Aynı zamanda, iltihaplanma karşıtı özelliklere sahiptir. Vücuttaki şişkinliği azaltmak için çay olarak demlenip içilebilir. Lezzetli bir tada sahip olduğundan, diğer bitki ve çaylar ile karıştırılarak da kullanılabilir.

Ekinezya, antioksidan olarak işlev gören bitkisel bileşikler ile yüklüdür. Antioksidanlar; şeker ve kalp hastalıları gibi kronik hastalıklarla bağlantılı bir durum olan oksidatif strese karşı korumaya yardımcı olan moleküllerdir.

Araştırmalar, ekinezyanın kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini de göstermektedir. Bir çalışmada, düzenli tüketildiğinde kana giren şeker miktarının azaldığı bulunmuştur. Yani ekinezya çayı, ödem atıcı etkisinin dışında kan şekeri seviyelerini düşürerek kilo vermenize de yardımcı olabilir.

 • Meyan Kökü Çayı

Meyan kökü, iltihap önleyici etkilere sahiptir ve bitki çaylarınıza güzel bir etki katabilir. Çok etkili bir alerji karşıtı olan meyan kökü, vücuttaki şişliğin azalmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, akciğer sağlığını destekleyerek ve böbrek üstü bezlerinin işlevini destekleyerek de faydalıdır. Ödemi azaltmanın yanı sıra, boğaz ağrısında da faydalıdır. Meyan kökü bitkisi, ayrıca birkaç farklı ödem atıcı bitki ile karıştırılarak da demlenebilir.

 • Zerdeçal ve Kalendula

Zerdeçal, özellikle iltihaplanma karşıtı özellikleri ile yüzlerce yıldır alternatif tıpta kullanılmaktadır. Kalendula bitkisi ile karıştırarak çay hazırlamak, vücuttaki şişlikleri azaltmaya yardımcı olabilir. Her iki bitki de, iltihaplanma karşıtı özellikleri ile kullanılmaktadır.

Kadife çiçeği olarak da bilinen Kalendula da vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı olabilir. Zerdeçal, ayrıca doğal bir antioksidandır. Cilt rahatsızlıkları ve el ve ayaklarda oluşan ödemi azaltmak için de kullanılabilir.

 • Yeşil Çay

Güçlü aromalara sahip bitki çaylarından hoşlanmıyorsanız, vücuttaki şişkinliği ve ödemi azaltmak için, yeşil çay her zaman iyi bir seçimdir Yeşil çayın, ödem atmanın yanı sıra yağ yakıcı faydaları da vardır. Düzenli tüketildiğinde, metabolizma hızını arttırır. Bu da, daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur.

Yeşil çayın içerdiği güçlü bileşikler, iltihaplanma karşıtı özelliklere sahiptir. Ayrıca, kalp hastalığı ve hatta bazı kanser türleri gibi iltihaplanmaya bağlı rahatsızlıkları azaltmaya da faydalı olabilir.

 • Maydanoz Çayı

Maydanoz, esas olarak yemeklerde garnitür olarak kullanılsa da; şişkinlik ve ödem konusunda sorun yaşayan kişiler için faydalı olabilir. 2002 yılında yapılan bir araştırmada; maydanozun, idrar hacmine yardımcı olabileceği bulunmuştur. Daha sonra yapılan araştırmalar da idrar söktürücü özelliğini doğrulamaktadır.

Karın bölgenizde şişkinlik hissediyorsanız, maydanoz çayı hazırlamak ve düzenli tüketmek faydalı olabilir. Diyete başladıysanız, tartıda daha belirgin bir düşüş görmek için vücuttaki fazla su ve sodyumdan kurtulmanız önemlidir. Bu da, düzenli olarak maydanoz çayı içerek sağlayabilirsiniz.

 • Ebegümeci Çayı

Hibisküs olarak da tanıdığımız ebegümeci, güzel bir görüntüden çok daha fazlasına sahiptir. 2012 yılında yapılan bir araştırmada, ebegümeci ile hazırlanan bir bitki çayının, idrar söktürücü özelliklere sahip olduğu görülmüştür. Aynı yıl yapılan bir diğer çalışmada, bu bitkinin böbrek temizliğini arttırmaya yardımcı olduğu görülmüştür. Hibisküs bitkisi, hazır poşet çay formunda da market raflarında bulunabilir.

 • Karahindiba Çayı

Pek çok kişi tarafından yabani bir ot olarak kabul edilse de, son yıllarda adı daha sık duyulmaktadır. Alternatif tıpta şişliği tedavi etmek için karahindiba bitkisinin yaprakları demlenip çay olarak tüketilmiştir. Günümüzde, hafif idrar söktürücü özellikleri ile ödem atmak için kullanılmaktadır. Ayrıca, vücuttaki potasyum seviyelerini değiştirmediği için genellikle diğer idrar söktürücülere göre daha fazla tercih edilmektedir.

Bir çalışmada, karahindiba çayının idrara çıkma sayısında artış sağladığı görülmüştür. Yine de, geleneksel idrar söktürücü ilaçlara uygun bir alternatif olarak etkinliği konusunda tam bir doğrulama için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Ödem Atan Besinler Nelerdir?

Ödem atmak için kullanabileceğiniz bitki çaylarından bahsettik. Bu bitki çaylarının dışında, tüketilen tuz miktarını azaltmak ve daha fazla egzersiz yapmak da ödem atmaya yardmcı olabilir.  Ayrıca, fazla su ve sodyumdan kurtulmak için, içtiğiniz bitki çaylarına ek olarak aşağıdaki besinleri de beslenme programınıza daha fazla dahil edebilirsiniz:

 • Karpuz
 • Üzüm
 • Çilek
 • Ananas
 • Kivi
 • Salatalık
 • Kereviz
 • Soğan
 • Sarımsak
 • Yeşil biber
Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın!