Lahana Çorbası Diyeti ve 1 Haftalık Lahana Diyeti Listesi

Lahana Çorbası Diyeti Nedir?

Lahana çorbası diyeti veya lahana diyeti listesi kalorisi düşürülmüş ve gün içerisinde minimum kalori almayı amaçlayan bir beslenme planıdır. Lahana çorbası diyeti Dukan Diyeti, Paleo Diyeti, İsveç diyeti gibi belirli bir temel üzerine hazırlanmamıştır ve birçok çeşidi vardır.

Gün içerisinde temel besin kaynağı olarak lahana çorbasının tüketilmesi; çorbanın yanına ek olarak diğer besinlerin tercih edilmesi önerilir. Genel özellikleri bakımından çok düşük yağ ve yüksek lif içeren diyet çeşididir. Bu diyet sistemi kısa sürede kilo vermeyi amaçlayan bir beslenme planıdır ve bir hafta uygulanması önerilir. Ancak kalıcı kilo kaybının olmasını garantilemez. Uzun vadede sağlığa etkileri hakkında yapılmış bilimsel araştırmalar bulunmamaktadır.

Lahana Çorbası Diyeti Nasıl Yapılır?

Bu diyet sistemi katı kuralları ve besin kısıtlaması fazla olan bir beslenme şeklidir. Lahana çorbası diyetinin 7 gün uygulanması gerektiği belirtilmektedir. Adından da anlaşılacağı gibi günlük beslenme düzeninin büyük bir çoğunluğunu lahana çorbası oluşturur ve çorbanın gün içerisinde 2 veya 3 defa tüketilmesi önerilir. Çorbanın yanında izin verilen besinler her gün farklılık gösterir. 7 gün boyunca alkol tüketimine izin verilmez, meyvenin tüketileceği günlerde içecek olarak sadece su tüketilmesine izin verilir. 7 günlük diyette her gün farklı ve belirlenmiş bir yeme planı bulunmaktadır. Bu diyeti uygularken çorbanın porsiyonunda sınırlama yoktur; ancak dikkat edilmesi gereken günde 8 bardak su içilmesi gerektiğidir.

Diyet Listesi Al - Cepte Diyetisyen - Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel

Günlerde faklılık göstericek şekilde çorbaya ek olarak meyve, sebze, süt veya yoğurt, beyaz et çeşitlerinden tüketilebilir. Diyeti uygularken meyvelerden muz, sebzelerde ise mısır, patates gibi nişastalı sebzelerin tüketimine dikkat edilmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Bu şekilde beslenildiğinde 7 günün sonunda tartıda farkın görüleceği belirtilmektedir.

Lahana Diyetinin Sağlığa Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Lahana çorbası diyetinin hızlı kilo kaybı sağladığı gibi yararlarının olduğu belirtilse de sağlık açısında zararları ve yan etkileri yararlarından daha fazladır. Çorba diyetinin etkilerine yönelik yapılmış çalışmalar bulunmamaktadır. Kilo vermeye etkisi ise çok düşük kalorili olmasında kaynaklanmaktadır. Çok düşük kalorili beslenme tarzı, vücudunuzun metabolizma hızını yavaşlatır, halsiz ve yorgun hissedersiniz ve baş ağrısı gibi yan sağlık etkileri çıkabilir.    

Bu diyette sınırsız çorba ve yağsız süt, yoğurt, meyve, sebze gibi diğer yiyeceklere izin verilir; ancak porsiyon sınırlaması fazladır. Tüketilen besinler de sınırlı olduğundan gün içerisinde düşük kalorili beslenilmiş olur ve bu durum kilo kaybının gerçekleşmesini sağlar. Kaybedilen ağırlığın büyük çoğunluğu sudan olur. Bu yüzden çorba diyeti bırakıldıktan sonra kilo artışının olma olasılığı da yüksektir.

Lahana çorbası diyetinin bir diğer dezavantajı ise gıda kısıtlaması olduğu için vitamin ve minerallerden yetersiz olmasıdır. Aynı zamanda protein kaynağı besinlerin tüketimi de yetersizdir. Diyette protein miktarı düşük olduğu için kas kaybının olma ihtimali de yüksektir.

Lahana ile hazırlanan çorbanın tat olarak da tatmin edici değildir. Her gün yemek çeşidi olarak aynı besini tüketmek diyette kaçamak yapmanın olasılığını artırır ve diyeti bozma eğilimi fazla olur. Bu da bir dezavantaj olarak sayılabilir.

Lahana Çorbası Diyeti ile 1 haftada Kaç Kilo Verilebilir?

Lahana çorbası diyeti ile kısa sürede fazla kilo kaybının gerçekleşebileceği iddia edilmektedir. 7 gün uygulanan lahana diyeti listesi ile 4-5 kilogram arasında bir kilo kaybı görülebilir. Ancak uzmanlar hızlı verilen bu kiloların yağ kaybından değil su veya kas kaybından kaynaklandığına dikkat çekmektedir.

Sağlıklı ve kalıcı kilo kaybının olması için önerilen ölçü haftada 0,5-1 kilogram arasında bir kilo kaybının olmasıdır. Çok düşük kalorili diyetler sonucunda hızlı ve kalıcı olmayan kilo kayıpları görülür. Diyet uygulamasından sonra normal beslenmeye geçildiğinde kilo artışı olabilir. Bu diyette kaybedilen kilo aynı hızla geri alınacağından kalp hastalığına, diyabete ya da yüksek tansiyona karşı herhangi bir olumlu etkisi olmaz.

Lahana Çorbası Tarifi

Evde hazırlanmış lahana çorbası bu diyetin temel besin kaynağıdır. Diyet uygulanırken her gün bu çorbanın hazırlanması gerekir. Aşağıdaki malzemeler günlere göre farklılık gösterebilir veya malzeme çeşitleri azaltılabilir. Tarifte bulunan malzemeler genel anlamda bu diyet çorbada bulunması gereken besinlerdir.

Malzemeler:

 • 1 adet lahana başı
 • 1 adet kereviz
 • 2 adet soğan
 • 1-2 adet domates
 • 2-3 adet havuç
 • 100-150 gr mantar
 • 2 diş sarımsak
 • 2 adet yeşil biber
 • 4 su bardağı tavuk suyu veya 2 adet tavuk bulyon
 • ½ çay kaşığı tuz(isteğe bağlı)
 • ½ çay kaşığı kırmızı pul biber
 • İsteğe bağlı olarak kekik veya fesleğen eklenebilir.

Hazırlanışı:

 • Bütün malzemeler küp küp doğranlamalı
 • Doğranan soğanlar az miktarda zeytinyağında sotelenmeli ve üzerine kereviz, havuç ve biber eklenmeli
 • Sebzeler biraz pişirildikten sonra sarımsak ve mantar eklenerek karıştırılmalı ve üzerine tavuk suyu eklenmeli.
 • Çorbaya tavuk suyu veya bulyon eklendikten sonra domates ve lahana ilave edilmeli ve yumuşayıncaya kadar kaynatılmalı. Ortalama 35-40 dakika pişirilmeli.
 • Daha sonra üzerine tuz, karabiber, pulbiber ve istenilen baharatlar eklenebilir.

1 Haftalık Lahana Diyeti Listesi

Örnek olarak, 7 gün uygulayabileceğiniz lahana diyeti listesi aşağıdaki gibidir. Lahana diyeti listesi çok kısıtlı bir diyet olduğundan, hızlı bir şekilde kilo vermenizi sağlar. Sağlıklı diyet listeleri için iletişim sayfasından bize ulaşabilir veya Cepte Diyetisyen mobil uygulamamı indirerek kişiye özel diyet listesi talebinde bulunabilirsiniz.

1. Gün: Evde hazırlanmış sınırsız lahana çorbası + İstenildiği kadar meyve (muz hariç)

2. Gün: Lahana çorba + Çiğ veya Pişmiş Sebze (içerisine 1 kaşık yağ ve patates eklenebilir. Mısır veya bezelya tercih edilmemelidir)

3. Gün: Lahana çorba + Meyve ve Sebze ( muz ve patates hariç)

4. Gün: Lahana çorba + Sınırsız Muz + Yağsız Süt

5. Gün: Lahana Çorba + 5-6 adet Domates + 250-350 gr Tavuk Eti veya Balık

6. Gün: Lahana Çorba + Tavuk eti veya Balık + Patates haricinde sebze (bir önceki gün balık tüketilmediyse 6.gün balık tercih edilebilir)

7. Gün: Lahana çorba + Esmer pirinç + Sebze (patates hariç) + Şekersiz Meyve Suyu

Diyetisyen Bakış Açısından Lahana Çorbası Diyetinin Değerlendirilmesi

Uygulanan bu diyet kalori açısından çok fazla düşürülmüş ve besin kısıtlaması yüksek olan bir beslenme planını içermektedir. Sağlıklı ve ideal olan vücut için gerekli kalorinin gün içerisinde alınması ve haftada 0,5-1 kg kilo kaybının olmasıdır. Lahana çorbası diyeti tek taraflı beslenmeye dayanan bir programdır. Bu da ilerleyen zamanlarda ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Tek yönlü beslenmede karşılaşılan en büyük sorun yorgunluk ve baş ağrısıdır. Bu diyetin özellikle proteinden kısıtlı olması vücutta yağ yakımının az olmasına neden olabilir ve ağırlık kaybı su kaybından kaynaklanır. Vücutta yağ kütlesinden daha çok su miktarının azalması kaybedilen ağırlığın hızla yerine konmasına neden olur. Özellikle kas kaybı ve vitamin eksikliğinin olmaması için tek yönlü beslenmeden uzak durulmalı ve gün içersinde yeterli kalori alınmalıdır. Protein, karbonhidrat ve yağ kaynaklarının diyette bir arada bulunması sağlıklı beslenmenin ve kalıcı kilo vermenin temel şartıdır.

Lahana Çorbası Diyeti Sık Sorulan Sorular

Mutlaka dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Diyette dikkat edilmesi gereken en önemli nokta beslenme düzeninin temeline bu çorbanın yerleştirilmesidir. Günde 2 veya 3 defa bütün öğünlerde bu çorbanın tüketilmesi gerekir. 7 gün boyunca uygulanan diyet programında çorbanın yanında farklı besinler tercih edilebilir.

Bu diyeti uygulayan kişilerin en sık söylediği şikayetler nelerdir?

Bu diyeti uygulayan bir çok kişi baş dönmesi, halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı ve ağız kokusunda şikayet etmektedir.

Lahana çorbası diyeti kaç gün uygulanmalıdır?

Lahana çorbası diyeti 7 gün boyunca diyette kaçamaklar yapmadan aralıksız uygulanmalıdır. Her gün tüketilmesi gereken besinlere dikkat edilmelidir. Önemli olan diyetin bir haftadan az uygulanmamasıdır.

Diyette hangi besinler bulunmaktadır?

Yedi günlük lahana çorbası diyeti uygulanırken beş günde protein kaynağı besinler yer almaz onun yerine karbonhidrat ve yağ kaynaklı besinler tüketilir. Kalan iki günde protein kaynağı olarak beyaz et tüketimine izin verilir.

Lahana çorbası diyeti hangi sıklıkla uygulanmalıdır?

Çok düşük kalorili bir diyet olduğu için sık sık uygulamamanızı ve bir defa olmak üzere 7 gün lahana diyeti listesi uygulamanızı öneririm.

Lahana çorbası diyeti ile kaç kilo verilebilir?

Bu diyeti uygulayan bireylerin 7 gün içerisinde ortalama 4,5 kilogram ağırlık kaybettiği görülmüştür. Ancak kaybedilen bu rakam bir hafta için çok yüksektir. Sağlıklı olanın haftada en fazla 1 kilogramlık bir kilo kaybı olduğu unutulmamalıdır. Hızlı verilen kiloların aynı hızla vücuda geri alınabileceği unutulmamalıdır.

Kaynak: Healthline – Cabbage Soup Diet 

Ayrıca, bir önceki Göbek Eriten Yoğurt Kürleri yazıma göz atabilirsiniz.

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın!