Çok fazla kilo; vücudunuza, özellikle de kalbinize zarar verebilir. İyi haber şu ki; daha sağlıklı olmak için atabileceğiniz bazı adımlar vardır. Ve, biraz kilo kaybetmek bile size doğru bir adım attırabilir. 

Neden Kilo Vermelisiniz?

“Aşırı derecede obez” olarak tanımlanan morbid obezite, bugün Türkiye ve dünyada kronik hastalıklarla birinci derecede yakından bağlantılı olan, toplum sağlığını büyük ölçüde tehdit eden ve her geçen gün daha büyük bir tehlike olarak karşımıza çıkan bir durumdur. 

Aşırı derecede obez olan kişiler için kilo vermek; daha az kalp hastalığı, diyabet ve kanser riski anlamına gelebilir. Aşırı obez olan bir kişi, kilosunun yaklaşık %10’unu kaybettiğinide, metabolik olarak da iyileşmeler ortaya çıkmaya başlar. Kilo vermek, aşağıdaki durumların riskini azaltmaya yardımcı olacaktır:

  • Kalp hastalığı
  • Felç
  • Yüksek tansiyon
  • Şeker hastalığı
  • Uyku apnesi 

Ayrıca; kötü kolesterol seviyelerini düşürmeye ve iyi kolesterol seviyelerini yükseltmeye yardımcı olabilir. 

Morbid Obezite Nedir?

Kimlerin morbid obez yani aşırı obez olduğunu anlamak için, Beden Kitle İndeksi’ne bakılması gerekir. Sağlıklı bir Beden Kitle İndeksi; kg / m2 başına 17.5 ile 25 kg arasında değişir. Kilonuzun sağlıklı bir aralıkta olup olmadığını belirlemek için internetteki hesaplama araçlarından birini kullanarak Beden Kitle İndeksi’nizi hesaplayabilirsiniz. 

  • Bir kadın 160 boyunda ve 100 kilo ağırlığındaysa aşırı derecede obezdir. Beden Kitle İndeksi ise kg/ m2 başına 40.3 kg’dir. Yani, sağlıklı olarak belirtilen değer aralığının çok üzerindedir. 24.8’lik sağlıklı bir Beden Kitle İndeksi değerine sahip olması için yaklaşık 35-40 kilo vermesi gerekecektir. 
  • Bir kadın 185 cm ve 140 kg ağırlığındaysa; Beden Kitle İndeksi 40.4 kg/m2’dir. Bu da, aşırı derecede obez olduğu anlamına gelir. 25’in altında sağlıklı bir değere sahip olması için, ortalama 50-55 kilo vermesi gerekecektir. 

Doktorlar, aşırı obeziteyi tanımlamak için, belirli bir kilo limiti yerine Beden Kitle İndeksi’ni kullanılır. Çünkü bu değer, boyla ilişkili kiloyu belirlemektedir. 

Nasıl Daha Sağlıklı Olunur?

Morbid obezseniz; kilo vermek ve sağlığınızı iyileştirmek için harekete geçme konusu çok uzak ve zorlu bir yolculuk gibi görünebilir. Kilo vermeyi sürdürmede güçlük çekmiş, tıbbi sorunları teşhis edilmiş ve sosyal olarak “obez” damgası yemiş olabilirsiniz. 

Harekete geçmenin anahtarı; aşırı obezite tedavisinde uzmanlaşmış iyi bir doktor bulmaktır. Doktorunuzla iyi ve etkili bir bağ kurmak, harekete geçme aşamasını geçip, daha iyi bir beden sağlığı yolunda ilerlemenin en iyi ve en etkili yoludur. 

Eğer aşırı derecede obezseniz; daha aktif olmanız gerekir. Ancak uzmanlar; doktor tavsiyesi olmadan ve kilonuzun yaklaşık %10’unu kaybedene kadar, güçlü bir egzersiz programına başlamamanızı önermektedir. 

Halihazırda yaptığınız fiziksel aktivitelere devam edebilirsiniz. Ancak, bunu arttırmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Aşırı obeziteye sahip bazı insanlar, egzersiz seviyesinin artması ile kötüleşebilecek kalp hastalığı ve artrit gibi sağlık sorunlarına sahip olabilir. 

Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Aşırı obezite için tedavi seçeneklerinin sağlık yararları ve riskleri hakkında, öncelikle doktorunuzla konuşmalısınız. Daha sağlıklı bir bedene sahip olma yolunda, genel olarak yapabilecekleriniz ve istikrarlı olabildiğinizde, gerçek anlamda faydalarını görebileceğiniz adımlar şunlardır:

  • Diyetinizi değiştirin

Kilo vermek; “harcanan kaloriyi arttırmak ve alınan kaloriyi azaltmak” kadar basittir. Aslında, kağıt üzerinde bu kadar basit gibi görünse de, bunu başarabilmek çoğu zaman kolay olmayabilir. Bu nedenle, düzenli ve uzun vadeli bir kilo kaybı için size yardımcı olabilecek bir diyetisyenle çalışabilirsiniz. 

Kilo vermek için, aldığınız kalori miktarını mutlaka azaltmanız gerekir. İlk adım olarak, yediğiniz her şeyi takip etmeyi deneyin. Süreç boyunca, iyi bir kayıt tutucu olmalısınız. Haftada yaklaşık 0.5- 1 kilo vermek için, günlük kalori miktarınızı ortalama 500 kalori azaltın. En az %10 kilo kaybı hedefinize ulaştıktan sonra, fiziksel aktiviteyi arttırmayı da düşünebilirsiniz. 

  • İlaç tedavisi 

Bazı insanlar, aşırı obezite durumunda kilo vermek için ilaçlardan yardım alabilir. Ancak, ilaçların pahalı ve çeşitli riskleri olabileceğini unutmayın. 

  • Obezite cerrahisi 

Diyet planınızda değişiklikler yapmak, daha fazla fiziksel aktivite yapmak ve ilaç almak yeterince kilo vermenizi sağlamadıysa; obezite cerrahisi bir seçenek olabilir. Uzmanlar; prosedür için yeterince sağlıklı, yaşam tarzı değişiklikleri ile başarısız olan kişilere obezite cerrahisini önermektedir. 

Cerrahinin riskleri; ameliyat sonrası enfeksiyonlar, potansiyel olarak tehlikeli kan pıhtıları, uzun vadede vitamin ve mineral eksiklikleri ile ilgili endişeleri içermektedir. 

İhtiyacınız Olan Tıbbi ve Sosyal Desteği Alın!

Bazı insanlar, yaşam tarzında değişiklikler yaparak kilo vermeyi başarabilse de; birçok kişinin, ekstra yardıma ihtiyacı olacaktır. Sosyal ve tıbbi olarak destek almak; hedef kilonuza ulaşmak yolunda ilerlemenizi teşvik etmenize ve bu yolda ilerlemenize yardımcı olabilir. Bu noktada, sizin için hangi desteğin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğuna karar verin. Kilo verme konusunda bir destek grubuna katılmak ya da bire bir terapi almak faydalı olabilir. 

Aşırı obez olan bazı insanlar, depresyondan muzdarip olabilir. Ancak, bazı antidepresan ilaçları, iştah açıp kilo almanıza neden olabileceğinden, en iyi tedavi seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşmanız önerilir. 

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın!