Herkese merhaba! Bugün de, çok beğeneceğiniz bir tarif ile karşınızdayım. Bugünkü tarifimiz, güne zinde başlamanızı sağlayacak kahveli smoothie! Sizlere, bunu sabah içeceği olarak vereceğim. Özelliği ne? İçerdiği lif ve protein sayesinde tok kalmanızı sağlayacak, kan şekerinizi dengede tutacak ve uzun süreler acıkmanızı engelleyecek.

Bu İçeceği Kimler Kullanıyor?

Özellikle sporcular çok fazla kullanıyor. Çünkü, hem lif hem de protein oranı yüksek ve uzun süreler sizi tok tutuyor. Midede ağırlık yapmadan spor yapmanızı sağlıyor. Eğer çok işiniz varsa, bir ana öğün yerine hemen hazırlayıp yanınızda da taşıyabilirsiniz. Yani, bu vereceğim içeceğin kalorisi 300-350 kalori arasıdır ve sizi bir ana öğün kadar tok tutar. Daha düşük kalori içerdiği için de, kilo vermenize de yardımcı olur.

Malzemeler

 • 1 bardak badem sütü (bitkisel kaynaklı protein, yüksek kalsiyum değerine sahip)
 • 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi (kan şekerini dengeler, yüksek lif içerir, uzun süre tok tutar)
 • 1 küçük muz (yüksek magnezyum içeriği ile kas kramplarını engeller ve uzun süre tok tutar)
 • 2 tam ceviz içi (sağlıklı yağ içeriği ile uzun süreler tok tutar)
 • 1 tatlı kaşığı fıstık ezmesi (sporcular çok kullanır, uzun süre tok tutar, kaslara çok iyi gelir)
 • 1 tatlı kaşığı kahve

Nasıl Hazırlanır?

 • Tüm malzemeleri blender ya da smoothie makinesinin içerisine alın ve çekin.

Bu tür karışımları çok fazla çekmemenizi öneririm. Çok fazla çektiğiniz zaman, özelliğini kaybedebilir ve çok sıvı hale geldiği için de mideden hemen geçer. Mideden bağırsaklara geçtiği anda mide boş kaldığı için hemen açlık hissetmeye başlarsınız. Çok fazla çekmeden, ağzınıza biraz pütür geldiği zaman daha lifli oluyor ve sizi daha uzun süre tok tutuyor.

Gün İçerisinde Nelere Dikkat Edilmeli?

“Güne zinde başlamak” dedik… Kahvaltı yerine bu içeceği tüketiyoruz. Sonrasında, bir ara öğün yapmanıza gerek yok. Çünkü, bu bütün besin gruplarını içeriyor. Yaklaşık olarak 4-5 saat kadar aç kalabilirsiniz.

14:00 gibi bir öğle yemeği tercih edebilirsiniz. Öğle yemeğinde, bitkisel ağırlıklı beslenmenizi öneririm. 8 yemek kaşığı sebze ya da bakliyat yemeği tercih edebilirsiniz. Mutlaka, yanında 1 kase ev yoğurdu olsun. Salata serbest. Eğer kilonuz fazlaysa, 1-2 dilim esmer ekmek de tüketebilirsiniz.

İkindi öğününde, biraz daha tok tutacak bir ara öğün yapabilirsiniz. Bu ne olabilir? 1 bardak süt ve yanında meyve ya da 1 dilim beyaz peynir ve 1 tane galeta gibi sizi daha uzun süre tok tutacak bir ara öğün yapabilirsiniz.

Akşam yemeğinde, yine bitkisel ağırlıklı bir beslenme istiyorum. Sebze yemeği veya bakliyat olabilir. Yanında da bir kase yoğurt ve salata. En son, saat 20:00 gibi günü bitirmiş olun. Bu saatten sonra şekersiz bitki çayı ve kahve tüketebilirsiniz.

Burada anladığınız üzere, çok fazla hayvansal gıdaya yer vermedik. Biraz daha bitkisel beslenme bazlı gitmiş olduk. Bunların yanında; çok fazla hamur işi, abur cubur, pilav, makarna gibi besinleri de tüketmemenizi istiyorum.

Kaç Gün Uygulanmalı?

Bu programı, en fazla 4 gün uygulamanızı öneririm. Ben, hatta genelde 3 gün yapmanızı daha doğru buluyorum.

Kimler Yapmamalı?

 • Çocuklar
 • Böbrek hastaları (yapmadan önce doktorunuza danışın)
 • Şeker hastaları
 • Emziren anneler
 • Hamileler

Sporcular İçin Spor Öncesi Öğün!

Bu içeceğin kahvaltıda kullanımından bahsettik ama iki ayrı kullanımı daha var. Eğer, düzenli bir şekilde spor yapıyorsanız, spora girmeden 2 saat önce yapabileceğiniz bir öğün olarak da tercih edebilirsiniz. Hem yüksek protein değerine sahip hem de sizi uzun süreler tok tutar. Sporun, vücudunuza olan etkisini arttırır.

Ana Öğün Olarak Kullanılabilir

Baktınız, evde bir akşam yemeği yok. “Canım da tatlı çekiyor” dediniz. Canınız tatlı bir şeyler istediyse, bu tür bir içeceği bir ana öğün yerine de tercih edebilirsiniz. Hem düşük kalori almanızı sağlar hem de o andaki tatlı isteğinizi giderir.

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın !