Oolong çay ile ilgili kayıtlar, Çin’deki kullanımının M.Ö 2000’li yıllara kadar uzandığını göstermektedir. Ayrıca, suyun dışında, dünyadaki diğer pek çok içecekten daha fazla tüketildiği de bilinmektedir. Temelde, dört ana çay türü; siyah, yeşil, beyaz ve oolong çayıdır. Bu dört çeşit çayın hepsi, “camellia sinensis” adlı bitkiden gelmektedir. Diğer bitki çayları bu bitkiden gelmediği için çay olarak kabul edilmemektedir.

Oolong çayı, dünyadaki çay tüketiminin yaklaşık %3’lük kısmını oluşturmaktadır. Diğerlerinden daha az popüler olsa da, aslında onun da bir dizi sağlık yararı vardır. Bu yazıda, oolong çayının potansiyel sağlık yararlarından ve kilo verme sürecinde nasıl faydalanabileceğinizden bahsedeceğiz. O halde, hadi başlayalım!

Oolong Çayı Nedir?

Oolong çayı, yaygın olarak Tayvan ve Çin’de tüketilmektedir. Çay kültürü, Aya ülkelerinde sosyal toplantıların önemli bir bölümünü oluşturmaktadır.

Gerçek çay çeşitlerinin hepsi aynı bitkiden geliyor olsa da, hasat ve işleme sırasında bazı farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Oolong çayı kısmen fermente olurken, siyah çay tamamen fermente edilmektedir. Bu farklı çay çeşitleri, ayrıca içerdikleri antioksidan türleri ve miktarı açısından da değişiklik göstermektedir.

Oolong çayı, yeşil çay ile benzer şekilde; 1 fincan başına ortalama 10-50 mg kafein içermektedir. Kahve ise, 1 fincan başına yaklaşık 70-120 mg kafein içermektedir. Şekersiz olarak demlenen çay, sıfır kalorili içerek olarak kabul edilir. Ayrıca, karbonhidrat, protein ve yağ içermemektedir.

Oolong Çayı Sağlık Yararları?

Diğer çay çeşitlerinde olduğu gibi, oolong çayı ile de ilişkilendirilen bir dizi sağlık yararı vardır:

 • Kalp sağlığını iyileştirir

Çin’de yapılan bazı araştırmalarda; oolong çayı daha düşük kolesterol seviyeleri ile ilişkilendirilmiştir. Düşük kolesterol seviyeleri, daha düşük kalp hastalıkları riski anlamına gelmektedir. Haftada en az 1-2 fincan oolong çayı içen kişiler üzerinde yapılan bir çalışmada, kötü kolesterol seviyelerinin daha düşük olduğu bulunmuştur. Aynı durum, benzer miktarlarda siyah ve yeşil çay içen kişiler için de geçerlidir.

Japon kadın ve erkekler üzerinde yapılan başka bir çalışmada; günde 1 fincan ya da daha fazla oolong çayı tüketen erkeklerde kalp hastalığı riskinin daha düşük olduğu bulunmuştur.

 • Kansere karşı koruyucudur

Tayvan’da yapılan bir araştırmada; oolong çayı ile boğaz, baş ve boyun kanseri riski arasındaki ilişki incelendi. Çalışmaya göre; her gün tüketilen 1 fincan çay, kanser riskini %4 oranında azaltmaktadır. Bir başka araştırmada; oolong çayı ve yeşil çay tüketmenin, yumurtalık kanseri riskinde bir azalma sağladığı bulunmuştur. Bununla birlikte, şu anda çay içmenin kanser riskini kesin olarak azalttığını söylemek için yeterli bilimsel kanıt bulunmuyor.

 • Şeker hastaları için faydalıdır

Yapılan bazı araştırmalarda; günde 3 ve üzeri çay tüketiminin tip-2 diyabet riskini azaltabileceği bulunmuştur. Sağlıklı ve yetişkin erkeklerin 5 gün boyunca her gün 5 fincan oolong çayı içtiği bir çalışmada; çay içmenin kan şekeri seviyeleri ve insülin seviyelerini iyileştirdiği bulunmuştur.

 • Diş sağlığını korur

Çay yaprakları doğal olarak florür içerir. Florür, diş çürüklerini önlemeye yardımcı olmak için diş macunlarına ve gargaralara eklenen bir maddedir. Oolong çayı içmek, diş çürüklerini önlemeye yardımcı olabilir. Ancak, fazla florür zararlı olabileceğinden, günde 1 litreden az tüketilmesi güvenli kabul edilmektedir.

Diğer potansiyel sağlık yararları

Aşağıdaki faydalarını desteklemek için yeterli çalışma bulunmamakla birlikte, oolong çayı aşağıdakilerle de ilişkilendirilmektedir:

 • Bağırsaklardaki iyi bakterilerin sayısını arttırır
 • Alzheimer riskini azaltır
 • Parkinson hastalığı riskini azaltır
 • Güneşin zararlı ışınlarına karşı doğal bir koruma sağlar
 • Kemikleri güçlendirir

Herhangi bir rahatsızlık için doğrudan tedavi seçeneği olmasa da, düzenli olarak oolong çayı içmek sağlık açısından birçok fayda sağlayabilir.

Riskleri Var Mıdır?

Kahveye göre daha düşük oranda kafein içerse de, kafeine karşı hassasiyeti olan kişilerin tüketimini sınırlandırmaları önerilmektedir.

Oolong çayı, demir emilimini azaltabilir. Ayrıca, bazı araştırmalarda, çay içen küçük çocuklarda demir eksikliği olduğu da bulunmuştur. Bu nedenle, yemeklerle birlikte tüketiliyorsa; C vitamini yönünden zengin besinler tercih etmek demir emilimini arttırmaya yardımcı olacaktır. Onun dışında, genel olarak güvenli kabul edilmektedir.

Oolong Çayı Kilo Verdirir Mi?

Kilo vermek isteyen pek çok kişi, çareyi sayısız çay çeşidinde arıyor. Peki, oolong çayı o çaylardan biri mi? Kilo vermeye yardımcı olabilir mi? Diyet yaparken nasıl tüketilebilir?

Hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışmada; yüksek şeker ve yağ içeren bir diyet alan grubun, oolong çayı özü aldıklarında karın yağlanmalarının daha az olduğu bulunmuştur. Benzer sonuçların, siyah çay ve yeşil çay için de geçerli olduğu da görülmüştür. Ayrıca, yeşil çay içen farelerde genel kalori alımı eğiliminin daha düşük olduğu bulunmuştur.

Çin’de, obezite hastası yetişkinler üzerinde yapılan bir çalışmada, oolong çayı tüketiminin kilo üzerindeki etkisinde bakılmıştır. Çalışmada; katılımcılar günde 4 fincan oolong çayı içmiştir. Altıncı haftanın sonunda, katılımcıların %50’sinden fazlasının 1 kilo verdikleri görülmüştür.

Oolong çayı; vücuttaki zararlı serbest radikalleri temizlemeye yardımcı olur. Serbest radikaller, vücutta normal hücre fonksiyonunu ve metabolizmayı bozara kilo alımına neden olabilir. Çinli bilim adamlarının insanlar üzerinde yaptıkları bir diğer çalışmada; yağ metabolizmasına faydalı olduğu ve obeziteyi önleyebileceği bulunmuştur.

 • İçerdiği polifenoller iltihap önleyicidir ve kilo kaybı sağlar
 • Metabolizmayı %10 oranında hızlandırır. Özellikle üst kol ve karın yağlarının yakılmasına yardımcı olur.
 • İçerdiği kafein, yağ oksidasyonunu hızlandırır.
 • Kan şekeri seviyelerini ve insülin seviyelerini dengeler. Bu da, tokluğu arttırır ve karbonhidrat tüketimi eğilimini azaltır.
 • Genel olarak kilo kaybı, aldığınız enerjiyi harcama kabiliyetinizle ilgilidir. Oolong çayının, vücudun enerji tüketimini arttırarak kilo vermeyi arttırabileceği de bulunmuştur.
 • Sindirim sisteminin PH seviyelerini arttırmaya yardımcı olur. Sağlıklı bir sindirim sistemi de kilo vermeye yardımcı olabilir.
 • Kalorisizdir ve farklı bir tada sahiptir. Bu nedenle, kalori almayı düşünmeden rahatlıkla içebilirsiniz.

Kısacası oolong çayı, kilo almaya neden olan çeşitli faktörleri başarılı bir şekilde etkisiz hale getirir. Bu nedenle, yapmanız gereken onu düzenli bir şekilde tüketmektir.

Kilo Vermek İçin Oolong Çayı Nasıl Hazırlanır?

 • 1 çay kaşığı oolong yaprağı
 • 1 bardak su

Kaynayan suyu ocaktan alın ve çay yapraklarını ekleyip üzerini kapatın. 5 dakika boyunca demlendirin. Ardından, suyu süzün ve sıcak olarak tüketin. Dilerseniz, içerisine taze limon suyu da ilave edebilirsiniz.

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın! Diyetisyen kontrölünde diyete başlamak için 0546 655 6676'dan randevu veya online diyet bilgisi alabilirsiniz.