Egzotik çaylardan hoşlanıyorsanız, zengin aroması ile ünlü pu erh çayını da duymuş olabilirsiniz. Daha önce duymayanlar için, bu yazıda Pu Erh çayının faydalarından ve kilo verirken nasıl kullanabileceğinizden bahsedeceğiz…

Pu Erh Çayı Nedir?

Çin’in Yunnan bölgesinde bulunan bir şehrin adını taşıyan Pu Erh çayının, çok çeşitli sağlık yararlarına sahip olduğu söylenmektedir. Bu çay; yeşil çay ve siyah çay ile aynı bitkinin yapraklarından elde edilmektedir. Aynı zamanda daha uzun bir fermantasyon dönemini içeren özel bir işlemden geçmektedir. Fermente edildikten sonra, çay yapraklarının bazen yıllarca yaşlandırıldığı ve ardından paketlendiği bilinmektedir. Bu fermantasyon ve yaşlandırma süreçleri, Pu Erh çayına kendine özgü bir tat vermesinin yanı sıra, bir dizi benzersiz tıbbi özellik de sağlamaktadır.

Pu Erh çayı, Çin’de kalp hastalıklarını önlemek ve kötü kolesterol seviyelerini iyileştirmek gibi çeşitli sağlık yararlarından faydalanmak için uzun yıllardır içilmektedir. Ayrıca; görme yeteneğini geliştirme, kan dolaşımını canlandırma, baş ağrılarını giderme ve kilo vermeyi teşvik etme konusunda da faydalı olabileceği söylenmektedir.

Çalışmalar, bu çayın oksidatif stresle mücadele edebileceğini, kan şekeri seviyelerini düzenleyebileceğini, obeziteye karşı koruyabileceğini ve hatta kanser karşıtı aktivitelere sahip olabileceğini göstermektedir. Ancak, şuana kadar insan sağlığı üzerindeki etkileri hakkında yapılan çalışmalar sınırlıdır. Yine de, umut verici bazı kanıtlar bulunmaktadır. Bir sonraki bölümde, mevcut insan temelli araştırmalardan elde edilen verilerle, Pu Erh çayı ile ilişkilendirilen sağlık yararlarından bahsedeceğim…

Pu Erh Çayı Sağlık Yararları

 • Kolesterol seviyelerini düşürebilir

2016 yılında yapılan bir çalışmada, kolesterol seviyelerini kontrol altında tutmaya yardımcı olabileceği bulunmuştur. Katılımcılara, 20 hafta boyunca her gün Pu Erh çayı özütü verilmiştir. Obez yetişkin grubın kolesterol seviyelerinde düşüş olduğu gözlemlenmiştir.

 • Mideyi korur

Doğru miktarlarda ve düzenli olarak tüketildiğinde, bağırsak ve mideyi koruyucu bir tabaka oluşturabilir.

 • İltihaplanma karşıtıdır

Yapılan tıbbi araştırmalara göre, günde 3 fincan Pu Erh çayı içmek, bakterilerin neden olduğu dizanteri riskini azaltabilir.

 • Yaşlanmayı yavaşlatabilir

Pu Erh çayının içerdiği kateşin adı verilen antioksidanlar, yaşlanmaya karşı direnmede etkilidir. Ayrıca, yetişkin aknelerini iyileştirerek de daha genç görünmenizi sağlar.

 • Metabolik sendromu iyileştirir

Yapılan bazı çalışmalarda, metabolik sendromu yönetmeye yardımcı olabileceği görülmüştür. Göbek yağlanması, tansiyon, kolesterol ve diyabet gibi kronik iltihaplanma ile karakterize edilen metabolik sendromun, kalp hastalıkları riskini arttırdığı bilinmektedir.

2011 yılında yapılan bir çalışmada; metabolik sendromu olan 90 kişiye 12 hafta boyunca her gün Pu Erh çayı özütü verilmiştir. Çalışmanın sonunda, katılımcıların kolesterol ve kan şekeri seviyelerinde büyük gelişmeler olduğu görülmüştür. Çalışmaya göre; pu erh çayı, metabolik sendromun erken önlenmesi için uygun olabilir.

 • Yorgunluğu önler

Yorgunluk, modern insanın en çok şikayet ettiği konulardan biridir. Pek çoğumuz, kahve içerek ayakta durmaya ve enerji bulmaya çalışıyoruz. Kahve ve siyah çay gibi kafein içeren bir içecek olan Pu Erh çayının içerdiği kafein, merkezi sinir sistemini uyararak, uzun süre çalıştıktan sonra bile yorgunluğunuzu gidermeye yardımcı olabilir.

 • İdrar söktürücüdür

Günde 1 fincan tüketildiğinde, etkili bir idrar söktürücüdür. Ayrıca; sindirimi kolaylaştırır ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Ek olarak, uzun geçen ya da alkol alınan bir gecenin ardından, akşamdan kalmaya karşı gizli bir silah olarak kabul edilmektedir.

Pu Erh Çayı Kilo Verdirir Mi?

Çin’de hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışmada; Pu Erh çayının kilo vermeye, kan şekeri seviyelerini dengelemeye ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğu bulunmuştur. Çay, vücut yağlarını metabolize etmeye yardımcı olarak, yağ yakmaya ve kilo vermeye destek olabilir.

İçerdiği kafein, vücuttaki yağ hücrelerinde depolanmış yağ asitlerinin metabolize edilmesinden sorumlu olan belirli hormonları salgılaması için tetikler. Ek olarak, fermente edilerek hazırlanan bir çay olduğundan, vücuda sağlıklı bakterileri, yani probiyotikleri sokmak için de iyi bir seçimdir. Bu probiyotikler, kilo yönetimi ve açlık hissinde önemli bir rol oynayan kan şekeri seviyelerini dengelemeye yardımcı olabilir.

12 hafta süren ve aşırı kilolu 36 yetişkinin katıldığı bir çalışmada; katılımcılar günde 3 kez Pu Erh çayı özütü almıştır. Çalışmanın sonucunda; beden kitle indeksi, karın yağı ölçüsü ve vücut ağırlığında önemli ölçüde iyileşmeler sağlandığı görülmüştür. Yine de, bu araştırma Pu Erh çayının kilo vermede tek başına yeterli olduğunu göstermemektedir.

Sağlıklı ve etkili bir kilo kaybı için, mutlaka dengeli ve yeterli bir beslenme programı uygulamalı, düzenli olarak egzersiz yapmalı, bol su tüketmeli ve iyi bir uyku rutinine sahip olmalısınız.

Yan Etkileri Var Mı?

Pu Erh çayının, diğer çay türlerine göre daha düşük seviyelerde kafein içerdiği söylenir. Yine de, çok fazla tüketildiğinde baş ağrısı, ishal, uykusuzluk, düzensiz kalp atışı, mide ekşimesi ve baş dönmesi gibi çeşitli yan etkileri tetikleyebilir.

Yüksek kolesterol ya da diyabet gibi herhangi bir tür kronik hastalığınız varsa, Pu Erh çayının standart tedavinin yerine kullanmaktan kaçınmalısınız. Bu tür durumlar için tedavi planınıza dahil etmeyi düşünüyorsanız, öncelikle doktorunuza danıştığınızdan emin olmalısınız.

Pu Erh Çayı Nasıl Hazırlanır?

 • Kurutulmuş çay yapraklarını demliğe koyun.
 • İçerisine kaynar su ekleyin.
 • 10 saniye beklettikten sonra suyu boşaltın. Bu işlem, istenmeyen tatlardan kurtulmak içindir.
 • Birkaç çay yaprağı ve 1 fincan kaynar suyu tekrar demliğe alın.
 • Parlak ve net bir renk elde edene kadar demleyin.
 • Demlenen çayı fincanlara alın ve tadına bakın.

Ne Kadar İçilmeli?

Pu Erh çayı içilirken çok miktarda başka kafeinli içecekler tüketilmiyorsa, günde 3 fincana kadar güvenle tüketilebilir. Potansiyel kilo verme faydalarından yararlanmak için, günde 1-2 fincan yeterli olacaktır.

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın! Diyetisyen kontrölünde diyete başlamak için 0546 655 6676'dan randevu veya online diyet bilgisi alabilirsiniz.