“Her gün 1 elma, doktoru evden uzak tutar” sözünü duymuşsunuzdur. İşte papatya çayı da en az elma kadar faydalı bir besin. Rahat bir uyku ve aynı zamanda hem vücudu hem de ruhu rahatlatma yararını birlikte sunuyor. Sevdiğimiz çiçekleri ile papatya, insanlık tarihi boyunca kabul edilmiş en şifalı bitkilerden biridir. Papatyayı tüketen kişilerin tarihi, neredeyse 5000 yıl öncesine dayanmaktadır. Antik dönemlerde papatya; çay yapımında, krem ve merhem yapımında ve tütsü hazırlamada kullanılmıştır.

Veriler, dünya genelinde her gün neredeyse 1 milyon papatya çayı içildiğini göstermektedir. Peki, papatya çayı neden bu kadar talep görüyor? Aradan geçen binlerce yıla rağmen uyku problemleri ya da stres denince akla neden hala papatya çayı geliyor? İşte, papatya çayının faydaları, hazırlanışı, olası yan etkileri ve kilo vermeye katkıları!

Papatya Çayı Sağlık Yararları

 • Daha İyi Bir Uyku

Geceleri uykuya dalmakta zorlananlar için, papatya çayı son derece faydalıdır. Akşamları, yatağa gitmeden bir süre önce papatya çayı demlemeyi alışkanlık haline getirin. İçerdiği antioksidanlar, geceleri uykudan uyanma alışkanlığı ve huzursuz uyku bozukluğunu da azaltmaktadır.

 • Daha İyi Bir Sindirim

Şişkinlik probleminiz varsa, daha fazla papatya çayı içmeyi deneyebilirsiniz. İltihaplanma karşıtı özellikleri ile bu çay, mide ve karın bölgesinde ortaya çıkabilecek potansiyel riskleri azaltabilmektedir. Ayrıca, papatya çayının mide ülseri riskini azalttığını gösteren çalışmalar da mevcuttur.

 • Daha İyi Bir Cilt Sağlığı

Papatya bitkisinin, kozmetik sektöründeki pek çok üründe kullanıldığını biliyoruz. Ayrıca, ciltteki iltihaplanmanın azaltılmasında da faydalıdır. Bütün bu etkilerinden dolayı ev yapımı cilt maskeleri ve losyonlarınızda, papatya çayı kullanmayı deneyebilirsiniz.

 • Şeker Hastalığı Riskini Azaltır

Pankreasın zarar görme riskini önleyen papatya çayı, kan şekeri seviyelerini düşürerek şeker hastalığının önlenmesine yardımcı olmaktadır.

 • Daha Güçlü Bağışıklık

Kış aylarında, daha fazla papatya çayı içeren soğuk algınlığı ve mevsimsel grip ile savaşabilirsiniz. Papatya çayı, bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve vücudun hastalıklarla savaşmasını kolaylaştırır.

 • Daha Güçlü Kalp Sağlığı

Kan şekeri seviyelerini düzenlediği ve kolesterolü düşürdüğü bilinen papatya çayı, kalp hastalıkları riskini azaltır.

 • Boğaz Ağrısını Hafifletir

Doğal bir yatıştırıcı olan papatya çayı, boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. Dilerseniz, demleyerek içebilir dilerseniz de papatya çayı buharını soluyabilirsiniz.

Papatya Çayı Nasıl Hazırlanır?

Papatya çayını evde hazırlamak oldukça kolaydır. İhtiyacınız olan malzemeler ise şöyle;

 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş papatya yaprağı
 • 1 bardak kaynar su

Kaynar suyun olduğu tencereye papatya yapraklarını atın ve 3-4 dakika demlenmeye bırakın. Ardından suyunu süzü içebilirsiniz.

Papatya Çayı Yan Etkileri Var Mı? Ne Kadar Tüketilmeli?

Papatya çayı, önerilen miktarlarda tüketildiğinde sağlıklı bireyler için güvenli kabul edilir. Bazen, aşırı miktarda tüketildiğinde bazı olası yan etkilerden söz edilebilir:

 • Alerjik reaksiyon
 • Cilt reaksiyonları
 • Gözlerde tahriş
 • Aşırı duyarlılık
 • Aşırı doz alımında mide bulantısı ve kusma

Papatya Çayı Kilo Verdirir Mi?

Papatya çayı, düzenli içildiğinde kan şekeri seviyelerini dengeleyici etkilere sahiptir ve ayrıca, daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olabilir. Bu çayın, doğrudan yağ yakıcı bir etkisi olmasa da; açlık krizlerinin önüne geçmesi ile kilo vermenize katkı sağlayabilir. Her gün 1 fincan papatya çayı içmeniz vücut sağlığınıza pekçok açıdan iyi gelecektir.

Bununla birlikte, yeterli sıvı tüketmek kilo kaybı için önemlidir. Bazen, insanlar susuz oldukları için daha fazla kalori alma eğiliminde olabilirler. Sıvı alımınız yetersiz olduğunda, bu durumu açlık hissi olarak algılayabilir ve daha fazla yemek yeme isteğiniz oluşabilir. Şekerli çaylar ya da gazlı içecekler, size ekstra kalori sağlar ve günlük almanız gereken kalori sınırını aşmanıza neden olur. Papatya çayı, kalorisiz ve hoş bir doğal aromaya sahip olduğundan, içinizi ısıtabilir ya da soğuk içildiğinde ferahlamanızı sağlayabilir. Hem de ekstra bir kalori almanıza gerek kalmadan!

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın !