Bergamot portakalı ya da bergamut adı verilen bir bitkiden elde edilen bergamot çayının tüketimi oldukça yaygınlaştı. Ayırt edici aroması ile hoş bir portakal çiçeği kokusuna sahip olan bu lezzetli çay, başta sindirim problemleri olmak üzere, yüksek antioksidan içeriği ve antimikrobiyal özellikleri ile vücut sağlığına pek çok katkı sağlamaktadır.

Bergamot portakalının kabuğundan elde edilen bergamot yağı ile hazırlanan Earl Grey Tea, sofralarımızda sıkça yer verdiğimiz bir çaydır. Çaya portakal çiçeği benzeri bir aroma katan bu yağ, aynı zamanda çaya başka değerler de eklemektedir. Aromaterapide duygusal bozukluklar başta olmak üzere pek çok faydası için kullanılan bergamot yağı ve bu yağın dahil olduğu bergamot çayının faydaları, besin profili ve merak ettiğiniz soruların cevapları için okumaya devam edin!

Bergomot çayının faydaları nelerdir

Bergamot Çayı Nedir?

Siyah çay yapraklarından ve bergamot portakalı ağacının meyvesinden elde edilen bergamot çayı; hafif narenciye benzeri bir tada sahip olan kuru bergamot kabuklarının çay yaprakları ile karıştırılması ile hazırlanır. Kafeinli ya da kafeinsiz olarak market raflarında bulabileceğiniz bu çay, özellikle İtalya’nın güneyinde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Bergamot bitkisi, ayrıca yüzyıllar boyunca Kızılderililer tarafından da tıbbi olarak kullanılmıştır.

Bergamot Çayı Besin Profili

Bergamot portakalı katılarak hazırlanan Earl Grey Tea, servis başına ortalama 1.8 kalori içermektedir. Ayrıca, içerdiği 37 mg potasyum ile vücuda potasyum desteği de sağlamaktadır. 1 fincan bergamot çayı, ortalama 5.9 gram kafein içermektedir.

Bergamot Çayı Sağlık Yararları

Lezzetinin dışında, bergamot çayı pek çok sağlık yararını da beraberinde sunmaktadır. İşte, bergamot çayının sağlığa faydaları:

  • Güçlü bir antioksidandır

Hücre hasarının önlenmesinde önemli bir rol üstlenen bergamot çayı, bir çayın aromasını güçlendirirken, bir yandan güçlü miktarda antioksidan da sunmaktadır.

  • Antidepresan etkisi gösterir

Bergamot çayının, ruh halini olumlu yönde etkilediğini gösteren bilimsel çalışmalar mevcuttur. Düzenli kullanımda, kaygı ve endişeyi azalttığını gösteren bir çalışmanın dışında; o muhteşem aromasını solumak, yoğun geçen bir günün ardından zihninizi sakinleştirmeye de yardımcı olabilir.

  • Sindirim sistemi için faydalıdır

Sindirim bozukluklarının tedavisinde kullanılan bergamot çayı, doğal bir sindirim ilacı olarak kullanılabilir. Hazımsızlık, mide bulantısı gibi sağlık sorunlarında, bir fincan bergamot çayı demleyebilirsiniz.

  • Mikrop öldürücüdür

Amerika’da yayınlanan bir çalışmada; bergamotun idrar yolu enfeksiyonları ve mantar enfeksiyonlarını tedavi etmeye yardımcı olabileceği görülmüştür.

  • Kalp sağlığı için faydalı olabilir

Kalp hastalığı için belirli risk faktörlerinin iyileştirilmesinde faydalı olabilecek bergamot çayının; kolesterol seviyelerini ve kan basıncını düşürmek gibi faydalarının dışında, kolesterol üreten enzimleri engelleyen antioksidanları da içermek gibi etkileri de vardır. Yüksek tansiyon riski altındaysanız, günde 1 veya 2 fincan bergamot çayı içmeyi deneyebilirsiniz.

  • Ağız sağlığını iyileştirir

Bergamot çayı, ağızda oluşabilecek enfeksiyonlara karşı koruma sağlayan antioksidanlar yönünden zengindir. Ayrıca, içerdiği florür ile diş çürüklerinin önlenmesine de yardımcı olur.

  • Enerji Verir

İçerdiği kafein ile bergamot çayı, metabolizma hızlandırıcı etkiye sahiptir. Kafein içeriği düşük olsa da, güne enerjik bir başlangıç için tercih edilebilir. Ayrıca, geceleri rahatlatıcı bir içecek olarak da tercih edilebilir.

Bergamot Çayı Kilo Verdirir Mi?

Bir bitki çayı söz konusu olduğunda, genellikle onunla ilgili en çok merak edilen konulardan biri, kilo vermeye katkı sağlayıp sağlamadığı oluyor. Ana maddesi ile bergamot çayı; metabolizmayı uyarmak için harika olan narenciye özlerine sahiptir. Bununla birlikte, içerdiği kafein ile de yağ kaybının hızlanamsını arttırır ve vücutta yağ depolanmasını önlemeye yardımcı olabilir. Tüm bu özellikleri ile bergamot çayının; dengeli ve sağlıklı bir beslenme programının bir parçası olması ile, kilo vermeye katkı sağlayabileceği söylenebilir.

Bergamot Çayı Yan Etkileri Var Mı?

Bergamot çayı, genellikle sağlıklı insanlar için güvenli kabul edilmektedir. Ancak, tüm doğal ve bitkisel içeriklerde olduğu gibi, doz aşımının fazla olduğu durumlarda bazı olası risk faktörlerinden bahsedilebilir.

  • Aşırı tüketiminde potasyum emilimini engelleyebilir.
  • Aşırı tüketiminde demir emilimini engelleyebilir.
  • Kafein içermesinden dolayı aşırı tüketimde titreme, endişe ya da diğer olumsuz etkileri görülebilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için, bu çayın kafeinsiz olan versiyonlarını da tercih edebilirsiniz.
Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın !