Çayınıza tarçın ekliyor musunuz? Eklemelisiniz! Aromatik bir lezzete sahip olan bu enfes baharatın çayı ile birçok sağlık yararından da faydalanabilirsiniz.

Tarçın, genel olarak çay içmeyi daha keyifli bir hale getirir. Odunsu aroması ile sadece suya eklendiğinde bile tatlı, aromatik ve nefis bir çay yaratır. Tarçın çayı, lezzetli olmasının dışında, aynı zamanda sağlığınız için de son derece faydalıdır. Kilo kaybını hızlandırmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve diyabet gibi kronik hastalıkların önlenmesine katkı sağlamak için yüzyıllar boyunca kullanılmış olan doğal bir besindir. Bir bardak tarçın çayı hazırlayarak, kendinize ve sağlığınıza güzel bir iyilik yapabilirsiniz.

Peki, tarçın çayının faydaları nelerdir? Nasıl hazırlanır? Nasıl kullanılır? Günde kaç bardak içilmeli? Zararı var mı? Zayıflamaya yardımcı olur mu? Gebelikte içilebilir mi? Tarçın çayı ile ilgili merak ettiğiniz sorunların cevabı bu yazıda!

Tarçın Çayının Faydaları Nelerdir?

  • Antioksidanlarla doludur

Diğer pek çok bitki çayında olduğu gibi, tarçın çayı da bir dizi sağlık yararı sunan antioksidanların çok iyi bir kaynağıdır. Kabuğundaki antioksidanlar, vücuttaki serbest radikaller ile mücadele eder ve erken yaşlanma belirtilerinin ertelenmesine faydalı olur. Ayrıca, diyabet ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıkların iyileştirilmesinde de faydalı olabilir.

  • Kalp sağlığı için faydalıdır

Düzenli olarak tüketilen tarçın çayı, kalp hastalıklarının ortaya çıkma riskinin azalmasına yardımcı olur. Batı toplumlarında büyük bir risk oluşturan kalp hastalıklarına karşı olarak, antioksidanlar yönünden zengin olan tarçın çayını tüketebilirsiniz. Bu çay, yüksek kolesterol seviyelerini kontrol altına almada da faydalı olabilir.

  • Zihinsel sağlığı koruyabilir

Genel vücut sağlığının dışında, tarçın çayı zihinsel sağlık için de faydalı olabilir. Alzheimer gibi nörolojik hastalıklardan korunmaya yardımcı olabileceğini gösteren bilimsel çalışmalar da mevcuttur.

  • Vücutta iltihaplanmayı azaltır

İltihaplanmayı azaltıcı bileşikler yönünden zengin olan tarçın çayı, dokulara zarar veren enflamasyonun oluşmasını engellemeye yardımcı olur.

  • Bağışıklığı güçlendirir

Bitki çayları, bağışıklığı güçlendirmede oldukça etkilidir. Vücutta kötü bakterilerin büyümesini engelleyebilecek özelliklere sahip olan tarçın çayı, bağışıklığın zayıflaması ile ortaya çıkan soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların önlenmesine de yardımcı olabilir.

Tarçın Çayı Nasıl Yapılır? Nasıl Kullanılır?

  • 1 tarçın çubuğu
  • 1 bardak kaynar su
  • 1 siyah poşet çay

Tarçın çubuğunu bir bardağa aldıktan sonra üzerine kaynar suyu ekleyin ve 3-4 dakika boyunca demlendirin. Daha sonra çay poşetini ekleyip 1-2 dakika daha demlendirin. Suyunu süzdükten sonra servis edin. İsteğe bağlı olarak akçaağaç şurubu ya da Agave şurubu ile lezzetlendirerek de içebilirsiniz. Ayrıca, çayın içine limon dilimi atmak da çaya güzel bir aroma katacaktır.

Tarçın Çayı Günde Kaç Bardak İçilmeli?

Bitki çayları, son derece faydalı içecekler olsalar da, fazla tüketimine bağlı olarak bazı olası risklerden bahsedilebilir. Tarçın çayı, doğru miktarlarda tüketildiğinde genellikle güvenli kabul edilir. Ancak, aşırı tüketildiğinde boğazda tahriş ya da ağızda yara gibi çeşitli yan etkilerden bahsedilebilir. Bununla birlikte, tarçına alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyonlar da meydana gelebilir. Ayrıca; şeker hastalığı, tansiyon hastalığı ya da kalp hastalığı için kullandığınız ilaçlar varsa, tarçın çayı tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız. Menstruasyon döngünüzde düzensizlikler var ise, fala tarçın tüketimi bu düzensizlikleri tetikleyebilir. Bununla birlikte, karaciğer hastalığı için ilaç kullananların tarçın tüketmesi tavsiye edilmemektedir. Peki, günde kaç bardak tarçın çayı güvenli kabul edilir? Genellikle, günde 1-2 fincan tarçın çayı içerek hem sağlık yararlarından faydalanabilir hem de olası yan etkilerden korunabilirsiniz.

Tarçın Çayı Zayıflatır Mı?

Bilimsel çalışmalar, düzenli tüketilen tarçının vücutta daha az yağ depolanmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, insülin miktarını azaltarak kan şekeri seviyelerini düzenlediğinden, daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayarak da kilo vermeye katkı sağlayabilir. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme programının bir parçası olduğu taktirde tarçınını kilo vermeye yardımcı olacağı unutulmamalıdır. Eğer tarçın çayı hazırlamaya vaktiniz yoksa içeceğiniz 1 litre suyun içerisine 1 adet çubuk tarçın ekleyip 20-25 dakika beklettikten sonra süzebilirsiniz. Bu 1 litre suyu gün boyu içebilirsiniz, kan şekerinizi dengeleyerek size tokluk hissi verecektir.

Tarçın Çayı Hamileler İçebilir Mi?

Tarçın çayı, hamilelikte doğru miktarlarda tüketildiğinde güvenli kabul edilir. Çayınızı tatlandırmak için içerisine 1 adet çubuk tarçın atabilirsiniz. Ancak, çok fazla tüketildiğinde gebelikte bazı olumsuz etkiler ile karşılaşabilirsiniz. Yetişkinlerde önerilen güvenli miktar 1-6 gram olsa da, gebelik için belirtilen net bir miktar yoktur. Bu nedenle, sınır olarak kabul edilen 6 gramdan daha az tüketmek olumsuz etkilerden korunmanıza yardımcı olabilir.

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın!