Bu araştırmamızda, yeşil çayın kullanımı ve tüketimi konusunda detaylara yer verdik. Zayıflamada ve kilo vermede çok etkili olan bu yeşil çay nedir, nasıl kullanılır, faydaları nelerdir ve yan etkileri var mıdır? gibi sorularınıza cevapları bulabilirsiniz. Ayrıca, günde kaç kez tüketilir, kimlerin tüketmesi uygun değildir gibi tüm detaylar mevcuttur.

Ek sorularınız olursa, yazının altına yorum olarak bırakabilirsiniz. Hepsini cevaplıyor olacağım.

Yeşil Çay Nedir?

Yeşil çay; Camellia sinensis adı verilen bir bitkinin yapraklarından üretilen antioksidan içeriği yüksek bir çay çeşididir. Aynı zamanda bu bitkinin yapraklarından siyah çay da elde edilmektedir. Ancak siyah ve yeşil çayın oksijen ile tepkime süreleri farklı olduğundan dolayı bileşimlerindeki kafein ve antioksidan oranları farklılık göstermektedir.

Siyah çayın kavrulma süresi daha uzun olup ardından fermantasyona uğrar dolayısıyla bu işlemler siyah çayın içerisinde bulunan antioksidanların yok olmasına neden olmaktadır. Yeşil çaya uygulanan işlemler ise daha kısa süreli olup bu da oksidasyona uğramadan kullanıma hazır hale gelmesini sağlamaktadır.

Yeşil çayın üretimi için bitki yaprakları en hızlı olacak şekilde toplanır yine hızlı bir şekilde kurutulur,  bu şekilde siyah çay oksijen ile tepkimeye girerken, bu çay da bu tepkime fazla oluşmamaktadır. Siyah çay her ne kadar faydalı olsa bile yeşil çay tüketimi hem daha az riskli hem de daha etkilidir aynı zamanda antioksidan içeriği de yüksek olduğundan insan sağlığı için oldukça önemli bir çaydır.

Yeşil Çay Nasıl Kullanılır? 

Yeşil çay günümüzde hemen her yerde ulaşabileceğimiz bir çay olmuştur. İstediğimiz zaman aktarlarda, marketlerde kolaylıkla bulabiliriz. Yeşil çayın hazırlanması siyah çaya benzemekle beraber ılık olarak tüketmek daha fazla yarar sağlamaktadır.

Bir fincan yeşil çay için su kaynadıktan sonra beş dakika bekletilir ve içerisine bir çay kaşığı ilave edilir, daha sonra 2 veya 3 dakika demlendikten sonra tüketilir. Fazla bekleyen, rengi değişen ve uzun süre demlenen çay faydadan çok zarara neden olabilir.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Bu çayın, en önemli yararları antioksidan özelliğinden kaynaklanmakta olup kanser üzerine önemli faydaları bulunmaktadır. Yeşil çaydan en iyi şekilde yararlanmak için üretiminden tüketimine en iyi şartlarda hazırlanmalı ve kullanılmalıdır.

 • Yeşil çay iyi bir diüretik (idrar söktürücü) olup vücutta bulunan ödemin atılmasını sağlar.
 • C vitamini içeriği yüksek olduğundan özellikle solunum yolu hastalıklarına ve gribal enfeksiyonlara karşı yarar sağlar.
 • Düzenli olarak tüketilmesi durumunda bağışıklık sistemi güçlenir ve hastalıklara yakalanma riski azalır.
 • Zihni açar, hafızayı kuvvetlendirir ve dikkat toplanmasını sağlar.
 • Cilt sağlığı için oldukça yararlıdır bunun için hem tüketilmesi hem de maske olarak kullanılması önemlidir.
 • Yeşil çay metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir dolayısıyla zayıflama üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır. Yüksek antioksidan içeriği sayesinde yağ hücrelerinin parçalanmasını sağlarken aynı zamanda birikmesini de önlemektedir, özellikle de bel bölgesindeki yağlanmaya oldukça fayda sağlamaktadır.
 • Ancak yalnızca yeşil çay tüketip beslenme ve egzersize dikkat edilmediği sürece zayıflama konusunda olumlu bir sonuç alınmaz.
 • Yapısında bulunan kateşin gibi güçlü yapıdaki antioksidanlar aracılığıyla serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlayarak DNA hasarı , kan pıhtılaşması, kanser gibi hastalıklardan korumaya yardımcı olur.
 • Düzenli bir şekilde tüketilen yeşil çay ağızda antibakteriyel etki göstererek diş ve diş eti rahatsızlıklarını önler ve daha sağlıklı dişlere sahip olmayı sağlar.
 • Ateroklerozise neden olan ve halk arasında kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL kolesterolünün birikmesini önleyen yeşil çay aynı zamanda tromboz olarak adlandırılan anormal kan pıhtılaşmalarının neden olduğu damar tıkanıklıklarını da önlemektedir.
 • Böbrek tarafından salgılanan ve yüksek tansiyona (hipertansiyon) sebep olan bir hormon olan anjiyotensinin etkileri yeşil çay ile hafiflemektedir böylece kan basıncı normal aralıkta dengelendiğinden kalp krizi riski ve inme riski en az seviyeye inmektedir.
 • Yeşil çay rahatlatıcı bir etkiye sahiptir, aşırı stresli ve aşırı yorgun olma durumunda vücudu rahatlatır, böylece daha düzenli ve iyi bir uyku almaya yardımcı olur.
 • Düzenli bir şekilde kullanılması romatizmal hastalıkların tedavisinde yarar sağlamaktadır.
 • Mide ve barsak rahatsızlıklarını önlemektedir.
 • Antienflamatuar etki gösterir ve hücre yenileyicidir.
 • Tiroid fonksiyonlarının düzenlenmesinde rol oynamaktadır.
 • Ağız kokusunu gidermeye ve sindirim sistemini rahatlatmaya yardımcı olmaktadır.
 • Migren ve benzeri ağrılı hastalıklarda da yarar sağlamaktadır.

Gördüğünüz üzere, bu çayın birçok faydası bulunmaktadır. Dolayısıyla doktora danıştıktan sonra uygun şekilde hazırlanarak ve uygun dozda kullanılabilir. Özellikle antioksidan özelliğinden kaynaklanan faydaları ile ilgili bir çok çalışma yapılmış olup bunlar kanıtlanmıştır.

Yeşil çayının faydalarını görebilmek amacıyla mutlaka güvenilir yerlerden temin edilmesi gerekmektedir. Alınacak çayın kapalı olmasına mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir aksi takdirde vücuda yarar sağlamak yerine daha çok zarar verebilir. Özel durumunuz veya bu çaya karşı alerjiniz varsa, mutlaka doktora danışıldıktan sonra kullanılmalıdır.

Yeşil Çayın Yan Etkileri Nelerdir?  

Yeşil çayın sayısız faydasının yanı sıra bazı durumlarda yan etkileri de olabilmektedir. Özellikle tüketim şekli ve tüketim miktarına dikkat edilmediği zamanlarda bu yan etkilerin görülme olasılığı artar.

Kalp hastalıkları olanlar, hipertansiyonu olan hastalar, böbrek yetmezliği ve karaciğer hastalıkları olanların yeşil çay tüketmemesi daha doğru olacaktır. Bu hastalıklar kan basıncı ile ilişkili hastalıklardır dolayısıyla yeşil çay da kan basıncını etkileyen bir çay olduğundan doktora danışmadan tüketmemek gerekir.

Sağlıklı bir bireyinde gereğinden fazla tüketmesi durumunda aşırı sinirlilik, çarpıntı ve uykusuzluk gibi sorunlara neden olabileceğinden kullanılan doz oldukça önemlidir.

Hamile bireylerin ve emzikli kadınların da tüketmemesi yarar sağlayacaktır. Tüketmeden önce ise mutlaka doktora danışmaları gerekmektedir.

Yeşil çay kalorisi olmayan bir içecektir; asıl faydasını ise yapısında bulunan kafein, fenolik bieşikler, teanin, kateşin gibi maddelerle sağlamaktadır.

Gün İçinde Ne Kadar Tüketilebilir?

Yeşil çay mineraller ve özelikle E vitamini açısından zengin bir çay çeşididir. Sağlıklı bir yaşam ve normal vücut fonksiyonları için gerekli olan uzman doktorlar ve diyetisyenler tarafından tüketilmesi tavsiye edilen bir içecektir.

Fakat yeşil çay günde en fazla 3 fincan tüketilebilir, 5 fincandan fazla yeşil çay tüketimi ise sağlık açısından zararlı olabilmektedir.

Ayrıca, bu çay tüketirken dikkatli olunmalıdır, antioksidan içerdiğinden aşırı sıcak içildiğinde yemek borusu kanseri riskini hızlandırabilir. Bu nedenle yeşil çay aşırı sıcak tüketilmemelidir, ılık bir şekilde tüketmek daha fazla yarar sağlamaktadır.

Yeşil Çayın Çeşitleri Nelerdir?

Yeşil çayın bir çok çeşidi vardır. Bu çay kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır ve bu iki kategori altında da farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Genel olarak Japon yeşil çayları ve Çin yeşil çayları olmak üzere iki temel kategorisi olan bu çayın toplamda ondan fazla çeşidi bulunmaktadır.

Japon yeşil çayları; kendi arasında gyukuro, matcha, sencha, kamairicha, banchaolarak ayrılmaktadır. Çin yeşil çayları ise; gunpowder, imperial young hyson, twankay, hyson skin, sowmee olarak adlandırılmaktadır.

Yeşil çay henüz taze haldeyken toplanır ve şoklanarak kurutma işlemi gerçekleştirilir. Güneş altında bekletilmeden hızlı bir şekilde kurutulduğu için renginde hiçbir bozulma meydana gelmemektedir.

Şok soldurma yöntemi kullanılarak kurutulduğu için enzimler aktif hale gelmez ve yapraklar yeşil halini korur, bu şekilde meydana getirilen bitkiye yeşil çay adı verilmektedir. Birçok, çay türü aynı bitkiden elde edilir fakat sadece işlenme şekilleri farklı olduğu için değişik  isimlerle anılmaktadırlar.

Ayrıca, bir önceki Şeker Hastalığı Nasıl Geçer? başlıklı yazımıza göz atabilir. Örnek şeker hastalığı diyet listesi hakkında tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın!