Herkese merhaba! Yine, çok işinize yarayacak bir konu ile karşınızdayım. Konumuz: diyette yapılan kaçamakların telafisi. Bunun için, sizlere 5 etkili yöntemden bahsedeceğim. Kaçamak yaptıysanız ve arkasından bu yöntemleri uygularsanız, kaçamaklarınızı telafi edebilirsiniz!

Diyette Kaçamak Olmalı Mıdır?

Danışanlarımda, ben 15 günde 1 kaçamak öğünler veriyorum. Çünkü, eğer bu öğünleri vermezsek, vücudunuzda bir açık oluşuyor. Ve bazı besinlere, çok fazla özlem duyabiliyorsunuz. Bu nedenle, ben şöyle diyorum, “Özlem çektiğin besini 15-20 günde bir ye, ihtiyacını gider ve yoluna devam et!”. Böyle yaptığınız zaman, daha uzun süreler diyete devam edebiliyorsunuz. Hiçbir şey yememenin verdiği arzu ile, ilerleyen zamanlarda daha büyük kaçamaklar yapmanızı engellemiş oluyoruz. Bu nedenle de, diyet yaparken ölçülü kaçamaklar verebiliyoruz.

Kontrollü kaçamaklar yapmak, arada serbest günler yapmak hepimizin hakkıdır. Sonsuza kadar hiç serbest gün yapmadan geçiremeyiz. Ve, bunu doğru bulmuyorum. Bu yazıda bahsetmek istediğim ise şu; ölçüsüz kaçamak yaptınız ve istemediğiniz bir şekilde oldu. Bir doğum gününde çok büyük sofralar kurulmuş ve kaçamak yapmış olabilirsiniz. Ya da, düğün, balayı, tatil gibi dönemlerde kaçamaklar olabilir. Peki, bu tür kaçamakların arkasını nasıl toparlarız. Bununla ilgili olarak, sizlere 5 etkili yöntemden bahsetmek istiyorum.

Tatile gittiniz ve 1 hafta boyunca istediğiniz her şeyi yediniz. Bu, tatilde en doğal hakkınız. Yılda 1 kez oluyor, bugünleri iple çekiyorsunuz ve bu kaçamakları yapıyorsunuz. Sonrasında, evinize döndüğünüzde, bu 5 yöntemi kullanabilirsiniz!

  • Ertesi günlerde, su tüketimini 1 litre arttırın

Evinize döndükten sonra, hemen su tüketiminizi arttırın. Çünkü, su içtiğiniz zaman vücudunuz daha hızlı çalışacaktır, metabolizmanız hızlanacaktır, vücudunuz ödem tutmayı azaltacaktır. Bu şekilde de, tatilde aldığınız ödemleri, üzerinize yapışmadan, kiloya dönüşmeden kısa bir süre içinde atmış olacaksınız.

İkinci maddeye geçmeden önce, sizlere küçük bir bilgi daha vermek istiyorum. Diyelim ki, tatile gittiniz ve 3-5 gün kaçamak yaptınız. Bu, öncelikle vücudunuza ödem olarak yansıyor. Sonrasında, bunun arkasını toparlarsanız, kiloya dönüşmüyor ve ödemi atmış oluyorsunuz. Ancak, arkasını toparlamazsanız ve aynı şekilde devam ederseniz, bu, vücudunuzda kalıcı kiloya dönüşmüş oluyor. Bu nedenle, kaçamakların arkasından bu 5 yöntemi uygulamanız son derece önemli!

  • Ertesi günlerde, karbonhidrat tüketimini azaltın

Evinize döndükten sonra, ertesi günden itibaren diyetinizden karbonhidrat grubunu kaldırın. Kahvaltıda, genelde ben 1-2 dilim ekmek öneriyorum ama böyle günlerden sonra, o 1-2 dilim ekmekleri kaldırıyoruz. Ara öğünlerde kuruyemişler yerine sadece meyve tercih ediyoruz.

Öğle ve akşam yemeğinde ekmek, pilav, makarna, hamur işi grubundan tüketmiyoruz. Bu tür besinler, hem yağa dönüşüyor hem de vücutta su tuttuğu için tatilde alınan ödemlerin atılmasını engelliyor. Bu nedenle, ertesi günlerde mutlaka karbonhidrat alımını sıfırlamalısınız.

  • Ertesi günlerde, ana öğünlerde sebze ve yoğurt tercih edin

Karbonhidrat grubunu kaldırıyoruz, çok fazla et tüketimine gitmiyoruz ve ağırlıklı olarak sebze ve yoğurt şeklinde besleniyoruz. Öğle ve akşam yemeklerinde sebze ve yoğurt ya da salata ve yoğurt yiyerek, vücudunuzun su tutmasını engelliyorsunuz ve metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlıyorsunuz. Kaçamak yaptığınız zaman, bağırsaklarınız su tutuyor ve şişiyor. Bağırsaklarınızın hızı azalıyor. Bu da, kilonun vücuda oturmasına neden oluyor.

Kaçamağın ertesinde, daha ağırlıklı sebze alır, yoğurt tüketirseniz; bağırsaklarınızı hızlandırırsınız. Ayrıca, hem yağ yakımını sağlarsınız hem de vücudunuzdan ödem atmış olursunuz.

  • Aynı gün veya takip eden günlerde 1.5 saat tempolu yürüyüş yapın

Bir kaçamak yaptıysanız, ortalama 500 kalori daha fazla alırsınız. 1.5 saat yürüdüğünüz zaman, o kadar kalori yaktığınız için o günü dengelemiş olursunuz. Bu nedenle, mutlaka gün içerisinde 1.5 saat yürüyüş yapın.

Akşam kaçamak yaparsanız ne olacak? Mutlaka, ertesi gün 1-1.5 saat yürüyün ki, o kaçamağın telafisini yapmış olun.

  • Ertesi günlerde, 1 ana öğünde yoğurt kürü, detoks içecek veya detoks çorbası tercih edin

Geldik, en etkili ve benim en çok önerdiğim yönteme! Eğer, kaçamak yaptıysanız, ertesi günde 1 öğününüzde ana yemeği kaldırın ve onun yerine, mutlaka kürlerden birini uygulayın.

Diyelim ki, bugün bir kaçamak yaptınız. Ertesi gün, sabah normal bir kahvaltı (karbonhidratı kaldırın) yapın. Bolca su için. Öğle yemeğinde sebze ve yoğurt tercih edin. Akşam yemeği yerine ise; yoğurt kürü, detoks içecek ya da detoks çorbası tercih edin. Bu, bir önceki gündeki kaçamağın telafisini yapmanızı sağlayacaktır.

Benim en çok önerdiğim yöntem bu! Bazı kişiler, “Hocam, ben 1 hafta tatile gittim. Bir günde bunu dengeleyebilir miyim?” diye soruyor. Kaçamağınız ne kadar fazlaysa, yoğurt kürünü ve bu bahsettiğim tarifleri uygulamanız biraz daha fazla olacaktır. Eğer, 3 gün kaçamak yaptıysanız bu kürleri 3 gün uygulayın. 1 hafta kaçamak olduysa; haftanın 3 günü yine yoğurt kürü yapın, biraz normal beslenin, sonra tekrar 3 gün daha yoğurt kürü yaparsanız, bu kaçamakları telafi etmiş olursunuz.

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın !